PočetnaHardverPeriferijaGarmin Vivoactive 4 recenzija

Garmin Vivoactive 4 recenzija


Ako želite idealan sat za vježbanje, uz pristupačniju cijenu, onda bi Garminov Vivoactive 4 mogao biti pravi model za vas.

Garminova linija GPS satova nudi za svakoga ponešto. Niša linije Vivoactive napada Apple i to u pogledu značajki za mjerenja zdravlja i fitnessa te zaslonom osjetljivim na dodir. No kao i svaki drugi uređaj i ovaj ima svoje nedostatke, kojih je ipak znatno manje od pozitivnih stvari. O čemu se točnije radi te zbog čega je Garminov Vivoactive 4 danas jedan od najboljih pametnih satova, pročitajte u nastavku ove recenzije.

Garmin Vivoactive 4 recenzija

Vivoactive 4: Dizajn i zaslon uređaja

Postoje dvije velike dizajnerske razlike između Vivoactive 4 i njegovog prethodnika, Vivoactive 3. Prva je veličina: Garminov najnoviji pametni sat dolazi u dvije veličine, opcija od 40 mm i mnogo veći model od 45 mm. Vivoactive 3 nudio se u samo jednoj veličini, 43 mm. To čini Vivoactive 4 privlačnijim širokom spektru ljudi. Druga promjena dizajna je dodavanje druge bočne tipke. Ova je tipka u biti prečac za vaše željene vježbe, a također djeluje i kao tipka za pokretanje/zaustavljanje, tako da ne morate dodirivati zaslon osjetljiv na dodir znojnim prstima kako biste pauzirali ili završili vježbanje.

Garmin Vivoactive 4 stražnja strana

Donja bočna tipka služi kao tipka za povratak kada ste u aplikaciji. Dugi pritisak na nju također vam daje brzi pristup brojčanicima, satovima, vašoj povijesti aktivnosti i izborniku postavki, gdje žive vaše aplikacije i widgeti. Volio bih da taj gumb služi kao prečac do ladice s aplikacijama sata. Umjesto toga, Garminovi satovi i aplikacija Garmin Connect koja se uparuje s njima nude toliko opcija da otkrivanje gdje se nalaze, može biti frustracija.

Okrugli LCD zaslon osjetljiv na dodir ostao je nepromijenjen u odnosu na Vivoactive 3. I dalje je dovoljno svijetao da ga se vidi kada trčite vani, a zaslon osjetljiv na dodir reagira brzo.

Garmin Vivoactive 4

Vivoactive 4: Fitness mogućnosti

Vivoactive 4 dolazi s 20 unaprijed učitanih vježbi koje možete pokretati i pratiti pritiskom na gornju bočnu tipku. Sat je posebno koristan za trkače na daljinu, jer možete izraditi prilagođene planove treninga u stolnoj aplikaciji Garmin Connect i vidjeti napredne metrike. Ali Vivoactive 4 također je koristan za one koji preferiraju druge vrste vježbanja. Garmin je satu dodao vježbe pilatesa, kardio i vježbe snage na zaslonu, tako da možete pratiti vođene animacije. Ovo je osobito korisno za pilates, jer svaku pozu možete modelirati. Animacije su korisnije od štapića koje inače vidite na aplikaciji za vježbanje na pametnom satu.

Vivoactive 4 jednako je napredan kao i drugi Garmin satovi kada je u pitanju praćenje trčanja na otvorenom i vožnje bicikla. Satu je trebalo manje od 30 sekundi da uhvati GPS signal, ponekad manje od 10 sekundi, a nakon toga možete vidjeti kartu svoje rute zabilježenu u aplikaciji Garmin Connect. Također možete slijediti planove trčanja prema treneru ako trenirate za utrku, što je razlog zašto mnogi ljudi kupuju Garmine. Garmin preuzima Appleov pristup svojoj liniji Vivoactive, čineći svoj sat još boljim uređajem za praćenje zdravlja korisnika. Uz dodatak praćenja disanja i pulsnog oksimetra za praćenje razine zasićenosti kisikom u krvi, Vivoactive 4 nudi razinu detalja koju ne dobivate od starijih Garmin satova, osobito o spavanju.

Garmin Vivoactive 4 funkcije

Ako uključite pulse ox senzor u aplikaciji Garmin Connect, vidjet ćete očitanja SpO2 kao dio dnevnika spavanja svako jutro. Nakon nekoliko noći praćenja razine zasićenosti kisikom u krvi i dobivanja sličnih brojeva (u prosjeku sam imao 90-95%, što je normalno), možete i isključiti senzor kako biste produžili trajanje baterije sata.

Vivoactive 4 nema dopuštenje američke Uprave za hranu i lijekove za dijagnosticiranje bilo kakvih stanja na temelju podataka koje prikuplja, ali možda će vam Garmin jednog dana moći reći imate li apneju za vrijeme spavanja ili druga ozbiljna zdravstvena stanja, koristeći podatke na otkucaje srca, disanja i razine zasićenosti krvi kisikom.

S obzirom na sve senzore Vivoactive 4, bilo mi je čudno da sat bilježi noćno spavanje čak i kad ga nisam nosio u krevet. Jedne sam noći zaboravio ponovno staviti uređaj nakon tuširanja, a kad sam se sljedećeg jutra probudio i sinkronizirao sat s telefonom, izračunao je 11 sati dubokog sna. Uređaj bi trebao znati kada ga ne nosim. Ali kada nosim sat u krevetu, njegova nadzorna ploča za praćenje spavanja u aplikaciji Garmin Connect točno raščlanjuje moje vrijeme spavanja i buđenja, plus vrijeme provedeno u laganom, dubokom i REM snu. Smatrao sam da je to usporedivo s Fitbitovom funkcijom praćenja spavanja.

Garmin Vivoactive 4 cijena

Vivoactive 4: Vijek trajanja baterije

Garmin je uvijek davao prednost trajanju baterije više od drugih proizvođača pametnih satova, a Vivoactive 4 nastavlja s tom tradicijom. Vivoactive 4s trajao je oko 4 dana uz reprodukciju glazbe i GPS aktiviran tijekom višestrukih trčanja od 6.5 kilometara u mom testiranju, a može trajati do 7 dana u načinu rada pametnog sata. Veći Vivoactive 4 traje oko osam dana s punjenjem, kaže Garmin. Nisam testirao tu verziju. Apple Watch Series 5 traje samo 18 sati s punjenjem, tako da ako vam je trajanje baterije važno, to će vam biti još jedan od razloga zbog kojeg ćete željeti kupiti Vivoactive 4.

Senzor pulsnog oksimetra ozbiljno utječe na trajanje baterije. Ako dopustite senzoru da radi danju i noću kroz zasebne postavke u aplikaciji Garmin Connect, sat se gasi nakon dva dana.

Odlično je vidjeti podatke o pulsu u aplikaciji, posebno zabilježene kao dio vaših podataka o spavanju u aplikaciji svakog jutra, ali osim ako ste zabrinuti da biste mogli imati poremećaj spavanja koji utječe na vaše disanje, poput apneje za vrijeme spavanja, nije vrijedno trošenja baterije za mjerenje i te mogućnosti.

Garmin Vivoactive 4 test

Mogućnost korištenja Spotify-ja

Za razliku od Vivoactive 3, Vivoactive 4 uključuje ugrađenu pohranu glazbe bez potrebe za plaćanjem premije za posebno izdanje. Spotify je jedan od glazbenih servisa koji vam omogućuje preuzimanje playlista na sat, uz plaćeni Spotify Premium račun. Ali ako ste koristili bilo koji drugi pametni sat, smatrat ćete da je postupak instaliranja aplikacija, widgeta ili brojčanika na Vivoactive 4 pomalo neintuitivan.

Preuzimanje Spotifyja na sat trajalo je nekoliko minuta; ne stvarno vrijeme preuzimanja, već sam proces. Najprije morate otvoriti aplikaciju Garmin Connect na svom telefonu. Zatim morate odabrati svoj uređaj tako da dodirnete njegovu sliku na vrhu aplikacije. Zatim odaberite Glazba. Odatle možete birati između Spotifyja, Deezera ili Amazon Music, ako netko koristi posljednja dva.  Zatim morate instalirati Spotify.

Aplikacija neće sama iskočiti nakon preuzimanja. Nakon što je preuzmete, trebate pritisnuti donju bočnu tipku, dodirnuti izbornik Postavke (iza ikone zupčanika), pomaknuti se dolje do Glazba, odabrati Davatelji glazbe i odabrati Spotify. Ali još niste gotovi! Zatim se morate vratiti na svoj telefon, prijaviti se na svoj Spotify račun putem aplikacije Garmin Connect kako biste povezali to dvoje, a zatim ćete moći preuzeti svoje popise za reprodukciju na Vivoactive 4. Možda. Morao sam se četiri puta prijaviti na Spotify, zatim dvaput zatvoriti aplikaciju Garmin Connect prije nego što je konačno proradila.

Kako biste pronašli i instalirali druge aplikacije trećih strana na sat, od karata do fitnessa, morate preuzeti zasebnu aplikaciju, Garminovu Connect IQ Store, na svoj telefon. Tamo možete pregledavati odabrani izbor dostupnih aplikacija, widgeta i brojčanika sata. Malo je velikih imena među kojima možete birati, posebno u usporedbi s trgovinom aplikacija Apple Watch, a činjenica da su vam potrebne dvije aplikacije za pametni telefon kako biste otključali punu funkcionalnost je u biti jako dobra stvar, osim ako će vam to djelovati ipak malo previše.

Vivoactive 4 recenzija

Zaključak

Garmin nastavlja poboljšavati ono u čemu je najbolji, a to su fitness mogućnosti. Ne nudi tako besprijekornu integraciju s vašim pametnim telefonom kao što to čini Apple Watch s iPhone uređajima ili Galaxy Watch Active 2 sa Samsungovim Galaxy telefonima, ali je napredniji od oba sata u praćenju vježbi.

Uz to, Apple Watch Series 6 košta samo 50 USD više, a može dijagnosticirati fibrilaciju atrija, primati telefonske pozive, slati poruke i ima dobro opskrbljenu trgovinu aplikacija. Galaxy Watch Active 2 je 50 dolara jeftiniji i na kraju će moći detektirati nepravilan srčani ritam uz upućivanje poziva, slanje poruka i praćenje vježbanja, iako njegov GPS nije tako precizan kao Garminov. Vivoactive 4 je malo skup za ono što nudi u usporedbi sa svojom konkurencijom.

Ali ako vam je praćenje fitnessa najveći prioritet, a integracija pametnog telefona sekundarna, Garminovi satovi ne mogu se nadmašiti u tom spektru. Vivoactive 4 korisniji je kao pametni sat za praćenje načina življenja od Garminove linije Forerunner, kojoj nedostaju zasloni osjetljivi na dodir. Za vrhunski izgled pametnog sata, Garmin Vivoactive 4, po trenutnoj cijeni u hrvatskim trgovinama od oko 200 eura, izravno cilja na Apple Watch Series 5 s AMOLED zaslonom i svim fitness značajkama koje bi vam mogle zatrebati.

Najkraće rečeno, Vivoactive 4 je solidan GPS sat s boljom kombinacijom značajki od svog prethodnika. Na sve konkurentnijem tržištu, Garminu ide sve bolje i čini se da se tvrtka više neće zadovoljiti utješnim trećim mjestom na ljestvici najboljih; ovoga puta Garmin igra na pobjedu.

 

Plusevi:

  • Dolazi u dvije veličine
  • Ugrađena pohrana glazbe s podrškom za Spotify
  • Navigacija s dvije tipke

 

Minusi:

  • Povremeni problemi sa sinkronizacijom
  • Zamršen postupak instalacije aplikacije

Cijena uređaja u hrvatskim trgovinama: oko 200 eura.

 

Piše: Ivan Hečimović


RELATED ARTICLES

1 komentar

  1. Dobra recenzija. Samo ima jako puno stvari na garmin uređaju koje nisu navedene.
    Što se tiče vrsta sportova ima ih stotine i mogu se lako dodati u izbornik.
    Vivoactive 4 može odgovarati na poruke, čak i primati i slati poruke na telegram app., što Huawei, Samsung a vjerojatno i Apple satovi ne dozvoljavaju. Kroz Garmin Connect apl. možete napisati kratke predpostavljene poruke s kojima u dva klika možete odgovoriti na pozive ili poruke sa vašeg sata. Tako možete slati poruke prilikom poziva na koje se ne možete javiti, npr. u vožnji.
    Kako je navedeno da ako je sve uredu sa zdravljem ne morate trošiti bateriju na praćenje sna, nije baš točno. Ako ste ikakav rekreativac onda vam je vrlo važno praćenje sna, zato što novi garmin uređaji imaju “body battery” koja se puni tijekom sna i sat bilježi koliko ste se oporavili u snu od prošle aktivnosti ili nakon teškog stresnog dana. I pokazuje vam koliko ste spremni za sljedeći trening. Također i bilježi sportski napredak i trenirate li dovoljno ili previše i daje savjete u skladu s time.
    Ima toga još jako, jako puno i neusporedivo je prave sportske satove kao što su Suunto, Garmin, Wahoo, Polar uspoređivati sa Samsung ili Apple satovima. Ovi drugi su zakinuti za sportske senzore, analize i praćenja a malo su bolji za pisanje poruka i razgovore.

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular