PočetnaHelpdeskKojim je aplikacijama zaista potrebna naša lokacija?

Kojim je aplikacijama zaista potrebna naša lokacija?


Žrtvovanje jednog dijela naše privatnosti uvijek je potrebno kako bi mogli besplatno koristiti aplikacije. Vlasnici pametnih telefona to najbolje znaju i često nisu svjesni da isto rade svaki dan. Mobilne aplikacije prema zadanim postavkama traže od nas kao korisnika određena odobrenja kako bi mogle na ispravan način funkcionirati.

Od svih pristupa koji aplikacije traže, dobar dio njih odlazi na podatke o lokaciji. Zašto je to tako? Ukratko bi mogli reći da tehnološke kompanije žele čim više vaših podataka, no pravi problem nastaje kad se traže oni koji nisu nužni da bi pojedina aplikacija funkcionirala. Kojim aplikacijama zaista treba vaša lokacija? Provjerite u nastavku teksta.

 

Nekim aplikacijama uopće ne treba vaša lokacija

Američka marketinška tvrtka Playwire provela je zanimljivo statističko istraživanje prema kojem 81 posto Amerikanaca ima makar jedan pametni telefon, prosječno na njima provode 3.6 sati, a 88 posto tog vremena potrošeno je unutar aplikacija.

playwire-infographic-appmonetization-01 (1)
Izvor: playwire

Primjerice, podaci za 2020. pokazali su kako su mobilne aplikacije ostvarile ukupnu dobit od 582 milijarde dolara, no njih 96 posto unutar Google Play Storea tj. 92 posto u Appleovom App Storeu je besplatno.

Iznijeti podaci možda na prvi pogled izgledaju kontradiktorni, no zapravo nisu jer većini aplikacija zaradu donose skupljanje podataka i reklamiranje. Sve nas ovo dovodi do podataka o lokaciji korisnika koji su zaista osnova svih marketinških kampanja.

Za ciljanje kupaca vjerojatno ne postoji korisniji podatak od njihove lokacije kako bi im se oglasi mogli prilagoditi prema potrebama i interesima. Zbog toga su podaci o lokaciji iznimno korisni oglašivačima te iz istog razloga postoji veliki broj aplikacija koje ih traže, a zapravo im ne trebaju za funkcioniranje.

Na kraju svega svaki se korisnik mora pitati ako je pojedinoj aplikaciji zaista potrebna njegova lokacija. Ako je odgovor ne, nemojte dati aplikaciji pristup vašoj lokaciji, no kontrola ovih postavki zapravo je vrlo jednostavna.

 

Mijenjanje dozvola za pristup lokaciji na Android pametnom telefonu

Korisnici Android pametnih telefona moraju otići pod „Settings“ (Postavke) aplikaciju te pronaći izbornik „Location“ (Lokacija).

U nastavku potrebno je otvoriti „App permissions“ (Dopuštenja aplikacija) izbornik i sada ćete dobiti popis aplikacija u tri kategorije:

  • aplikacije koje stalno koriste lokaciju
  • aplikacije kojima je dopušteno korištenje lokacije samo tijekom upotrebe
  • aplikacije kojima je odbijen pristup lokaciji.

Unutar navedenog izbornika provjerite svoje postavke i mijenjajte ih, ovisno o aplikaciji.

Detalje o ovoj temi možete dobiti u sljedećem videu:

 

Mijenjanje dozvola za pristup lokaciji na iPhoneu

Korisnici iPhonea za istu promjenu postavki moraju otvoriti „Settings“ (Postavke) aplikaciju te skrolati do opcije „Privacy“ (Privatnost) i otvoriti ju. Ako se u nastavku klikne na „Location Services“ (Lokacijski servisi), dobit će se popis aplikacija koje su na uređaju instalirane.

Za mijenjanje pristupa lokaciji potrebno je kliknuti na pojedinu aplikaciju s popisa i dobiva se mogućnost mijenjanja tri kategorije postavki:

  • nikad nije dozvoljen pristup lokaciji (Never)
  • pita se korisnika za pristup lokaciji sljedeći put ili prilikom njenog dijeljenja (Ask Next Time or When I Share)
  • pristup lokaciji je ostvaren dok se koristi aplikacija (While Using the App).

Objašnjenje postupka također možete vidjeti ako otvorite sljedeći video:

 

Kojim aplikacijama zaista trebaju podaci o vašoj lokaciji?

Možemo zaključiti kako nema smisla davati aplikacijama pristup lokaciji ako on nije potreban za njeno funkcioniranje. No kako znati kojim aplikacijama zaista treba? U nastavku ćemo navesti pet vrsta aplikacija.

 

  1. Aplikacije za navigaciju

Ovo je logično samo po sebi – ne možete koristiti aplikaciju za navigaciju ako joj ne dodijelite pristup svojoj lokaciji. Njen softver ne bi vas mogao odvesti od točke A do točke B bez da ima podatak o tome gdje se točno nalazite. Naravno, uvijek imate mogućnost preuzimanja karte područja gdje se nalazite na telefon, no to u današnje vrijeme uopće nije praktično.

 

  1. Aplikacije za vrijeme

Pripremate li se za put ili ubrzo imate nešto važno za obaviti? Vjerojatno je vrijeme jedna od prvih informacija koju ćete provjeriti. Većina današnjih aplikacija za vrijeme pruža detaljne informacije kao što su koncentracija vlage u zraku, brzina puhanja vjetra ili detaljni izvještaji o vremenu iz sata u sat. Želite li dobivati točne podatke o vremenu te dobivati upozorenja i obavijesti u kontinuitetu, morat ćete istim aplikacijama odobriti pristup lokaciji.

  1. Aplikacije za dostavu

Teško je zamisliti da bi pojedina aplikacija za dostavu mogla funkcionirati bez pristupa lokaciji. Ako želite da vam se hrana dostavi na kućnu adresu, očito je da ova vrsta aplikacije mora znati gdje se nalazite. Dodatna pogodnost omogućavanja korištenja podataka o lokaciji je da možete u stvarnom vremenu pratiti gdje se nalazi dostavljač te prema tome planirati svoje vrijeme.

 

  1. Aplikacije za dijeljenje prijevoza

Ova vrsta aplikacija još je jedan primjer gdje je lokacija neizostavni dio korištenja. Ako koristite Uber, aplikacija jednostavno mora znati vašu lokaciju kako bi dobili mogućnost ugovaranja prijevoza te uopće znali njegovu cijenu.

Tinder-app

  1. Aplikacije za upoznavanje

Većina aplikacija za upoznavanje traži od vas podatke o lokaciji. Čak i ako nađete neku koja nema ovaj zahtjev, na kraju ćete ručno morati unositi podatke o lokaciji. Također je razumno očekivati da će većina korisnika ovih aplikacija ipak tražiti osobu koja se nalazi unutar područja u kojem žive kako bi se na lakši način mogli uživo upoznati.

 

Upravljajte dozvolama za korištenje lokacije kako bi zaštitili svoju privatnost

Iz prikazanog je jasno kako su nekim aplikacijama zaista potrebni podaci o vašoj lokaciji da bi mogle funkcionirati. S druge strane, jedna aplikacija za navigaciju nema potrebe za pristupom vašim kontaktima ili kameri. Iznimno budite oprezni kod omogućavanja pristupa raznim stavkama svojeg telefona i razumno procijenite što od vas pojedina aplikacija traži.

Kad govorimo o lokaciji, stvari funkcioniraju identično. Ako želite sačuvati svoju privatnost, korištenje podataka o lokaciji omogućite samo aplikacijama kojima je to zaista potrebno za funkcioniranje i uvijek razmislite o poboljšanju sigurnosti svojeg pametnog telefona putem korištenja softvera čija je namjena zaštita privatnosti i podataka.

Piše: Ervin Mičetić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular