PočetnaHardverPeriferijaNajbolji pojačivači Wi-Fi signala u 2024. godini

Najbolji pojačivači Wi-Fi signala u 2024. godini


Wi-Fi pojačivači signala mogu pomoći kod tzv. mrtvih zona tj. prostora u kojima je signal u vašem domu ili poslovnom prostoru jako slab. Neovisno o tome radi li se o problemu debelih zidova, udaljenosti od routera ili jednostavno premalom dosegu routera, Wi-Fi pojačivač sigurno će riješiti taj problem.

U nastavku teksta reći ćemo nešto više o tome što očekivati od Wi-Fi pojačivača signala u 2024. godini te ćemo navesti najbolje Wi-Fi pojačivače u nekoliko kategorija.

 

Što tražiti kod Wi-Fi pojačivača signala u 2024. godini?

Vjerojatno vas neće iznenaditi činjenica da je kupnja Wi-Fi pojačivača signala jako slična kupnji routera, a to samo znači da ćete tražiti slične karakteristike kod oba uređaja.

Za početak je najvažnije da razumijete brzine koje su navedene na pakiranjima jer se one u pravilu ne transferiraju na isti način u stvarnoj izvedbi. Navedene brzine temelje se na idealnim uvjetima gdje ne postoji nikakva interferencija te se radi o neposrednoj blizini korištenja Wi-Fi pojačivača.

Dakle, stvarne brzine razlikuju se od navedenog, no to vas ne mora zabrinjavati. Većina ljudi nema internet brzine od 1 ili 2 Gbps pa u teoriji ne propuštate najbolje moguće izvedbe koje su u realnim situacijama teško ostvarive.

Ovo nas dovodi do sljedeće točke, a radi se o tome da moderni routeri dolaze u dual-band ili tri-band varijacijama. Ovo znači da mogu emitirati u dvije različite frekvencije: 2.4 GHz ili 5 GHz. Zbog toga treba znati da dual-band Wi-Fi pojačivači emitiraju dva odvojena signala, a tri-band emitira tri i kod njih se mogu koristiti, uz signal od 2.4 GHz, dva odvojena signala od 5 GHz. Drugim riječima, tri-band Wi-Fi pojačivači nude više brzine za dijeljenje među uređajima.

Kad je domet u pitanju, probleme s mrtvim zonama proizvođači su riješili koristeći Mesh Wi-Fi sisteme pa bi bilo dobro da vaš Wi-Fi pojačivač signala ima podršku za njih. Ako koristite router koji ima Mesh sistem, tražit ćete Wi-Fi pojačivač koji ga isto ima kako biste si olakšali stvari. Trebate također obratiti pozornost na kompatibilnost jer svaka tvrtka ima svoj Mesh sistem (npr. OneMesh kod TP-Linka).

Druga vrsta kompatibilnosti koju Wi-Fi pojačivač mora imati vezana je uz Wi-Fi standarde. Wi-Fi 4 je prilično star i, osim ako vam router nije star cijelo desetljeće, vjerojatno koristite Wi-Fi 5 standard. Ako ste kupili router u zadnje dvije godine, moguće je da koristite Wi-Fi 6 standard. Kod Wi-Fi 4 i 5 standarda Wi-Fi pojačivači neće imati probleme jer imaju podršku za njih, ali već kod Wi-Fi 6 standarda bi se mogle javiti poteškoće jer manji broj uređaja na tržištu ima takvu kompatibilnost.

Za kraj možemo reći da je potrebno obratiti pozornost na još jedan standard – MU-MIMO. On je važan jer pomaže u izbjegavanju zastoja kada je veći broj uređaja spojen na mrežu. Ovo je posebno važno za gejming, situacije kada imate desetak ili petnaestak uređaja koji su spojeni na mrežu ili ako koristite veći broj pametnih uređaja u domu.

TP-Link AC1750

Najbolji Wi-Fi pojačivač signala ukupno: TP-Link AC1750

 

PREDNOSTI NEDOSTACI
Laka instalacija i postavljanje Prilično velik za utičnicu
Izvrsna brzina te domet Nema podršku za Wi-Fi 6
Dual-band i trostruka antena
Ethernet port

 

TP-Link AC1750 ima sve najvažnije značajke koje će vam trebati. Njegovo postavljanje je vrlo brzo jer koristi Wi-Fi Protected Setup (WPS) koji omogućuje uparivanje s bilo kojim WPS routerom putem jednostavnog dodira gumba na prednjoj strani. Sam dizajna gumba je vrlo praktičan jer se oko njega nalazi svjetlosni indikator koji precizno govori ako je došlo do povezivanja te koliko je veza stabilna.

Kad je brzina u pitanju, TP-Link AC1750 ide do 450 Mbps na 2.4 GHz te do 1.300 Mbps na 5 Ghz, što je vjerojatno veće od vaše maksimalne brzine. U praktičnim okvirima se najčešće traži 45 Mbps na 2.4 GHz ili oko 85 Mbps na 5 GHz na udaljenosti od 15 metara.

Izvrsna stvar je što TP-Link AC1750 ima Ethernet port na koji se mogu priključiti uređaji. Mali nedostaci su glomaznost samog pojačivača koja može remetiti korištenje drugih utičnica u blizini te nedostatak podrške za Wi-Fi 6.

TP-Link AC750

Najbolji budget Wi-Fi pojačivač signala: TP-Link AC750

 

PREDNOSTI NEDOSTACI
Dobar domet i izvedba za cijenu Nema MU-MIMO
Lak za uporabu i instalaciju Nešto lošija izvedba na 5 GHz
Lijep dizajn Sporije Ethernet brzine

 

Cijena ovog Wi-Fi pojačivača je velika prednost jer ga na hrvatskom tržištu možete naći već za 30 eura i može pružiti zaista mnogo.

Brzine koje možete očekivati se kreću od 300 Mbps na 2.4 GHz te 433 Mbps na 5 GHz. Očito je da kod dvije vrijednosti nema prevelike razlike u rasponu što znači da je izvedba na 5 GHz nešto lošija pa ćete dobiti oko 45 Mbps na udaljenosti od 15 metara.

Svakako je nedostatak uređaja izostanak MU-MIMO tehnologije pa za gejming ili neki ozbiljniji rad ovaj Wi-Fi pojačivač neće poslužiti, ali će zato biti sasvim u redu za streamanje.

TP-Link AC750 dolazi s gumbom za WPS povezivanje s prednje strane te Ethernet portom ispod.

 

TP-Link RE715X

Wi-Fi pojačivač s najboljom izvedbom: TP-Link RE715X

 

PREDNOSTI NEDOSTACI
Sjajna izvedba Pomalo nezgrapan dizajn
Podrška za OneMesh
Lak za upotrebu

 

Ako imate Wi-Fi 6 router i on ne pruža dobru pokrivenost svih kutova u kući ili poslovnom prostoru, ono što vam treba je TP-Link RE715X koji podržava brzine od 574 Mbps na 2.4 GHz te 2400 Mbps na 5 GHz. Također ima Ethernet port od jednog gigabita ako vam je potrebna žičana veza s manje latencije.

Podrška za OneMesh tehnologiju je odlika ovog uređaja, a to znači da s Wi-Fi routerom koji već koristi istu tehnologiju možete stvoriti mesh mrežu koja će pružiti izvedbu na visokoj razini. TP-Link RE715X može poslužiti i kao Wi-Fi pristupna točka (AP).

Sve postavke uređaja lako je napraviti putem tvrtkine Tether aplikacije.

Jedina je mana uređaja što je pomalo nezgrapnog dizajna pa može onemogućiti korištenje drugih uređaja kod utičnica koje se nalaze pored njega.

 

NETGEAR Nighthawk EAX80

Najbolji Wi-Fi pojačivač za gejming: NETGEAR Nighthawk EAX80

 

PREDNOSTI NEDOSTACI
Podrška za Wi-Fi 6 Vrlo skup
Sjajan domet i izvedba Izvedba ovisi o Wi-Fi 6 standardu
Aplikacija laka za korištenje i napredno web sučelje Glomazni dizajn

 

 

NETGEAR Nighthawk EAX80 ima sve što je potrebno gejmerima. Brzina ide do 1200 Mbps na 2.4 Ghz te 4500 Mbps na 5 Ghz, a u praksi je to 30 Mbps na 2.4 Ghz te 75 Mbps na 5 Ghz na udaljenosti od 15 metara.

Važno je naglasiti da se ove brzine postižu s korištenjem Wi-Fi 6 standarda pa se mora obratiti pozornost na kompatibilnost uređaja.

Uređaj također ima podršku za MI-MUMO tehnologiju pa se na njega može bez problema spojiti čak do 30 uređaja. Netgear Nighthawk aplikacija omogućuje njegovo lako postavljanje, a web sučelje pruža napredne postavke kontrola.

Vjerojatno je najveći nedostatak ovog Wi-Fi pojačivača cijena koja zna ići i do 250 eura.

 

 

TP-Link 2.4 GHz N300

Najbolji Wi-Fi pojačivač signala za vanjske prostore: TP-Link 2.4 GHz N300

 

PREDNOSTI NEDOSTACI
Jako široki domet Teško ga je namjestiti
Dizajn otporan na vremenske prilike Može raditi prijenos u samo jednoj frekvenciji
Relativno jeftin
Pruža mogućnost bolje kontrole

 

Za korištenje Wi-Fi pojačivača kod vanjskih prostora TP-Link 2.4 GHz N300 se pokazao kao uređaj koji pruža najviše.

Ovaj uređaj ima raspon od nevjerojatnih 5 kilometara pa će zbog toga moguća brzina biti nešto skromnija – 300 Mbps.

Važno je ovdje navesti da TP-Link 2.4 GHz N300 radi samo na frekvenciji od 2.4 GHz što neki mogu vidjeti kao nedostatak, ali zapravo dosta uređaja radi na ovaj način. Također je njegovo namještanje nešto zahtjevnije i treba uložiti malo više vremena.

 

Piše: Ervin Mičetić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular