PočetnaHardverPeriferijaRecenzija Samsung Galaxy Fit 3

Recenzija Samsung Galaxy Fit 3


Narukvice za potrebe ”fitnesa” bile su u modi prije samo nekoliko godina, no danas nekako kao da polako odlaze u zaborav. Sve ih manje viđamo na tržištu i sve ih češće mijenjaju pametni satovi. Postoji nekoliko razloga za to, a jedan od njih je čisto financijski.

Tvrtke mogu zaraditi više na skupljim pametnim satovima. No neke tvrtke i dalje na tržište izbacuju svoje pametne narukvice, a jedna od takvih je i Samsungova Galaxy Fit 3 narukvica. O čemu se točno radi, kakav je ovo model te isplati li ga se kupiti ili je ipak bolje preskočiti ovaj uređaj i umjesto njega kupiti jedan od mnogih pametnih satova koji su danas dostupni na tržištu, pročitajte u recenziji koja slijedu u nastavku.

Galaxy Fit 3: Dizajn i izgled

Galaxy Fit 3 je lagan i izgleda prilično elegantno. Radi se o i malenom uređaju, ali budući da je pravokutnog oblika, to znači da vrlo lako može odgovarati svakom zapešću, bez obzira na veličinu. Samsung za ovu narukvicu nudi tri opcije boja: jednu s crnim kućištem i uparenu s crnom sportskom trakom, zatim srebrnu s bijelom trakom i treću, zlatnu s trakom u boji pjenušca. Remen je tipična sportska koja je vrlo meka za ruku i k tome je vrlo udobna za nošenje. U slučaju da korisnik želi zamijeniti svoju narukvicu, to možete učiniti na vrlo jednostavna način: samo pritisnete tipku za odvajanje narukvice i nakon toga je jednostavno zamijenite.

S obzirom na veličinu zaslona, koji iznosi oko 4 cm ili 1.6 inča, korisnicima je daleko lakše čitati sadržaj. Treba reći da, budući da se radi o Samsungovoj narukvici, Galaxy Fit 3 dolazi sa AMOLED zaslonom. Njegov zaslon pogotovo dolazi do izražaja u slučaju odabira narukvice s tamnijim kućištem. Odlučite li se za svjetlije naličje narukvice, primijetit ćete veliki okvir oko njega, što pomalo oduzima od estetskog dojma. No bez obzira na to, Samsung Galaxy Fit 3 izgleda vrlo lijepo i može se pohvaliti estetikom kao jednim od svojih aduta, koji će definitivno privući neke od potencijalnih kupaca.

Galaxy Fit 3: Softverske mogućnosti sata

Softverske mogućnosti ove pametne narukvice barem na papiru zvuče vrlo dobro, no one, barem zasad, nisu u cijelosti iskorištene. Tijekom postavljanja Galaxyja Fit 3, naišao sam na jedan problem. Samsung tvrdi da je sat kompatibilan s Android telefonima i iPhoneima, ali nisam ga mogao upariti s iPhoneom. Čini se da Galaxy Fit 3 još uvijek nije službeno naveden u iOS aplikaciji za Galaxy Fit. Nadamo se da će uskoro doći ažuriranje koje će riješiti ovaj problem. Treba reći i to da se Galaxy Fit 3 narukvica može jako lako spojiti sa Android pametnim telefonom, ovdje problema nije bilo.

Kada se gledaju tipke uređaja, na prvi pogled vidimo da Galaxy Fit 3 ima malo tipki, točnije samo jednu. I ta se tipka koristi za različite funkcije.

Ako želite koristiti neku od mnogih mogućnosti sata, na raspolaganju za to imat ćete jednu tipku sa strane. Jedan klik na nju omogućuje vam povratak na glavno sučelje, dva klika znače otvaranje izbornika za početak vježbanja. Dugi klik na tipku omogućuje isključivanje narukvice i pregled evidencije zdravstvenih podataka. Sve ostale funkcije događaju se povlačenjem i dodirom zaslona osjetljivog na dodir. Sve funkcije funkcioniraju dobro i fluidno.

Tijekom korištenja nisam primijetio nikakvo kašnjenje. Sve je radilo kako treba, što je i dobro, budući da se radi o pametnoj narukvici ”premium” segmenta. Nekima možda može zasmetati činjenica koja govori da se velika većina funkcija obavlja putem zaslona koji je osjetljiv na dodir, no moje je mišljenje da je ovo sasvim u redu. Jer ipak se radi o pametnom uređaju i mišljenja sam, što manje fizičkih tipki, to bolje.

Samsung Galaxy Fit 3 podržava čak do 100 različitih vrsti vježbi!

Prva stvar koju biste trebali znati o Galaxy Fit 3 i vježbama jest da na satu nema GPS-a. Može se povezati putem Bluetootha s GPS-om vašeg telefona, ali u slučaju da ne volite nositi svoj pametni telefon dok recimo idete na trčanje, bit ćete uskraćeni za mogućnosti povezivanja.

Iako na prvi pogled ovo djeluje kao veliko ograničenje, ako malo bolje pogledamo ni mnoge druge fitnes narukvice ne koriste i nemaju mogućnost GPS-a. No ono što je definitivno dobro u vezi ove narukvice jest broj podržanih vježbi. Samsung Galaxy Fit 3 podržava čak stotinu vrsta vježbi, što je vrlo impresivno.

Galaxy Fit 3: Mogućnosti mjerenja kvalitete sna i zdravlja

Ova narukvica, kao i svaka druga Samsungova pametna narukvica, dolazi sa Samsungovim vlastitim mehanizmima i načinima praćenja kvalitete spavanja. Ako ste nedavno koristili Samsungov pametni sat ili narukvicu, znate da svaki od tih uređaja ima nešto specifično, nešto po čemu se ovi uređaji razlikuju od ostalih, sličnih uređaja.

O čemu se točno radi? Nakon što nekoliko noći zaredom budete nosili ovu narukvicu, softver sata odredit će vam životinju, ovisno o kvaliteti sna. Postoji sveukupno osam životinja i evo što svaka od njih znači:

  • Bezbrižni lav je za ljude koji spavaju više od preporučenih osam sati.
  • Osjetljivi jež vas uspoređuje s ježom koji često spava tijekom dana, a aktivan je noću.
  • Nervozni pingvin opisuje slabog spavača koji ima problema s povratkom u san nakon što se probudi.
  • Krtica kojoj smeta Sunce je za nekoga tko bi radije bio aktivan noću i spavao danju.
  • Oprezni jelen je za one koji spavaju isprekidanim snom.
  • Opušteni morž oznaka je životinje za onog korisnika koji može ostati budan dulje od većine ljudi, ali koja može nakon toga spavati dulje od osam sati.
  • Aligator u lovu je za ljude poput radnika u noćnoj smjeni koji su na oprezu dok spavaju.
  • Iscrpljeni morski pas je osoba s vrlo vidljivim deficitom sna i koja ne može nadoknaditi san zbog posla ili drugih razloga.

 

Baterija i mogućnosti punjenja Samsung Galaxy Fit 3

Galaxy Fit 3 dolazi s baterijom od 208 mAh, što je oko dvije trećine veličine baterije Apple Watch Series 9. No zbog jednostavnog operativnog sustava i bez dodatnog opterećenja GPS-om, baterija ove pametne narukvice može trajati i nekoliko dana. Samsung obećava do 13 dana korištenja s jednim punjenjem, no ovo će vrijediti samo ako uključite opciju uvijek uključenog zaslona.

U slučaju intenzivnijeg korištenja baterija uređaja može izdržati između tri i četiri dana. Punjenje se odvija preko Samsungovog kabela, kojeg Samsung isporučuje s ovim uređajem. Ovo je dosta dobra tajnost, pogotovo ako ne planirate često koristiti pametnu narukvicu.

Zaključak

Kada se sve zbroji, kakva je presuda o Galaxy Fit 3 i isplati li ga se kupiti? Ako tražite pametnu narukvicu koja korisniku nudi osnovne mogućnosti praćenja, , ako cijenite eleganciju, ljepotu izgleda, kvalitetu zaslona i dugotrajnost baterije, bilo bi dobro da kupite ili da barem uzmete u obzir ovaj uređaj. Osim što nudi sve ono što vam može zatrebati, osim ako niste prezahtjevan korisnik, Samsung Galaxy Fit 3 je i cjenovno dosta pristupačan uređaj. U hrvatskim trgovinama možete ga pronaći po cijeni od oko 80 eura, što nije puno, pogotovo ako se uzme u obzir činjenica da se radi o pametnom uređaju renomiranog proizvođača.

Naravno, postoji veliki broj cjenovno pristupačnijih uređaja. Jedna od alternativa je Xiaomijeva Mi Band serija, ali usprkos tome što se radi o jednoj jako dobroj alternativi, Galaxy Fit 3 ima prednost nešto profinjenijeg korisničkog sučelja i nešto elegantnijeg stila.

Postoji i nekoliko skupljih rješenja, narukvica koje dolaze i sa GPS-om poput Fitbit Charge 6 modela, koji je dobra alternativa u slučaju da vam je GPS na pametnoj narukvici važan segment. Sve u svemu, Galaxy Fit 3 je dobro pozicioniran na tržištu. Ako tražite pouzdan i pametan uređaj za vježbanje s GPS-om, budite spremni na to da ćete trebati izdvojiti puno više novca za uređaj kao što je na primjer, Garmin Forerunner 165.

Iako je pametnih narukvica na tržištu sve manje, Samsungova Galaxy Fit 3 pametna narukvica jedan je od pokazatelja da ovakvi uređaji i dalje imaju svoje korisnike.

 

Galaxy Fit 3 osnovna tehnička obilježja:

  • Dimenzije i masa: 4,29 cm x 2,88 cm x 0,99 cm 36,8 g
  • Softver: FreeRTOS
  • Baterija i punjenje: 208 mAh
  • Trajnost baterije: do 18 dana, magnetski punjač, mogućnost punjenja 50% u 30 minuta
  • Senzori: akcelerometar, barometar, žiroskop, optički senzor otkucaja srca, senzor svjetla
  • Cijena u hrvatskim trgovinama: 79 eura

 

Plusevi uređaja:

  • Moderan i udoban za nošenje
  • Dugotrajnost trajanja baterije
  • Sat omogućava vrlo fluidno korištenje
  • Jednostavan i intuitivan sustav brze zamjene narukvice
  • Lijep Super AMOLED zaslon

 

Minusi uređaja:

  • Ne dolazi sa GPS mogućnošću

 

Piše: Alan Milić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular