Od Gmaila i Google fotografija do Google pretraživanja i drugih mrežnih aktivnosti, tehnološki div prati sve vaše pokrete. Gotovo sve što je povezano s Googleom (hardver i softver) prikuplja vaše osobne podatke.
Međutim, tehnološki div inzistira da vas ne špijunira sa zlonamjernim namjerama. Umjesto toga, vaši prikupljeni podaci koriste se za poboljšanje performansi njegovih usluga i alata.
Zašto i kako Google skuplja informacije o vama?
Jedan od razloga zašto Google prikuplja i prati vaše osobne podatke jest radi pružanja i slanja ciljanih reklama različitih proizvoda i usluga, koji mogu odgovarati vašim svakodnevnim potrebama. Google to može učiniti provjerom vašeg spola, dobnog raspona, zanimanja ili zaposlenja. Prema stručnjacima za sigurnost, Google, Facebook i drugi tehnološki divovi sudjeluju u tim praksama kako bi prikupili korisničke podatke za ciljane reklame. Ali dobra vijest je da možete spriječiti pretraživačkog diva u praćenju vaših mrežnih aktivnosti.
Prije nego što to učinite, važno je znati kako Google zapravo prikuplja i prati vaše osobne podatke.
Google pretraživanje
Daleko, Googleov najpopularniji alat je njegova tražilica. Međutim, to je i onaj koji uglavnom prikuplja vaše osobne podatke. Gotovo sve što radite na mreži prati se kolačićima. Ovo može zvučati alarmantno, ali praćenje mrežnih aktivnosti korisnika ključno je za glatko web iskustvo. Praćenje podataka obično se događa nakon što se prijavite sa svojim Google računom u Chrome i web preglednik počne prikupljati podatke koristeći različite načine, kao što su zapisnici poslužitelja, predmemorije podataka, oznake piksela, web-pohrana preglednika, gore spomenuti kolačići i još mnogo toga.
Vrsta podataka koje Google prikuplja uključuje pojmove za pretraživanje, sadržaj i oglase koje pregledavate i s kojima komunicirate, aktivnosti na web-lokacijama i aplikacijama trećih strana koje koriste Google platformu, podatke o lokaciji i vašu povijest pregledavanja u Chromeu koja se sinkronizira putem vašeg Google računa.
Google koristi te podatke kako bi korisnicima ponudio prilagođene usluge, kao što su oglasi i sadržaj, te za stvaranje novih usluga, poboljšanje postojećih, u podatkovne i analitičke svrhe te za zaštitu Googlea i njegovih korisnika. Možete se osloniti na anonimni način da izbjegnete dodavanje vaših pretraživanja u svoju povijest pregledavanja, ali on i dalje neće pružiti potpunu anonimnost.
Google Assistant ili Googleov pomoćnik
Virtualni pomoćnik s umjetnom inteligencijom, kojeg pokreće Google, omogućuje vam upravljanje telefonom ili pametnim kućnim uređajima putem glasovnih naredbi, glasovnih kontrola uređaja i glasovnog pretraživanja.
Prema Googleovim pravilima o privatnosti, tvrtka prikuplja “glasovne i audio informacije” kako bi tvrtka personalizirala reklame za vas ili ponudila povezani sadržaj poput YouTube videozapisa. S obzirom na to, sa sigurnošću se može reći da će se sve audio informacije koje je uhvatio Google Assistant vjerojatno prikupljati za potrebe tvrtke. Nadalje, Google posvećuje dodatnu pažnju detaljima, kao što su jezik i zemlja podrijetla, kao i sva pretraživanja i druge aktivnosti povezane s Google računom koje se vrše putem alata. Motivacija diva pretraživanja za praćenje vaših aktivnosti u Asistentu je poboljšati izvedbu prepoznavanja govora alata.
Ipak, Asistentovo ponašanje je daleko od abnormalnog u svijetu tehnologije. Siri, Alexa i druge usluge virtualnog pomoćnika također prate svaku riječ. Unatoč raširenoj praksi, saznanje da se vaši osobni podaci prate, mnogima se može činiti kao invazija na privatnost.
Google Karte
Većina koordinata koje unesete u Google karte na kraju se pohranjuju u Googleovoj bazi podataka, omogućujući tvrtki da prati još jedan aspekt vaših aktivnosti.
Google također prikuplja GPS i druge podatke senzora s vašeg uređaja kako bi pružio točnije očitavanje lokacije i upute za vožnju, kao i prikazivanje oglasa i optimiziranje rezultata pretraživanja na temelju vaše lokacije. Čak i vaša IP adresa i podaci koji se odnose na stvari u blizini (poput mobilnih tornjeva, gadgeta koji emitiraju Bluetooth signale i Wi-Fi pristupnih točaka) su dostupni.
Postoje i drugi načini na koje Google može pratiti vaše podatke pomoću alata Karte. Jedan od njih je putem Google vremenske trake, dijela karata koji prikazuje vaše prethodne aktivnosti pretraživanja. Budući da se sinkronizira sa slikama objavljenim na vašem računu za Google fotografije, Googleu daje pristup još većem broju vaših privatnih podataka. Osim toga, mobilni korisnici mogu dijeliti podatke o svojoj lokaciji s drugim ljudima u stvarnom vremenu.
Google je prethodno opravdavao praćenje vaših podataka u Kartama naglašavajući njihovu važnost za poboljšanje usluge. Na primjer, ti se podaci mogu koristiti za poboljšanje prijedloga zajednice i drugih značajki. Iako praćenje korisničkih podataka pokreće funkcije aplikacije, količina i trajanje pohranjenih podataka mogu se donekle ublažiti određenim postavkama računa. Međutim, prikupljanje informacija i dalje može ugroziti vašu privatnost.
Google Fotografije
Ne bi trebalo biti iznenađenje da Google prati korisničke podatke i putem aplikacije Fotografije. Politika privatnosti tvrtke navodi da prikuplja sav sadržaj koji je stvoren, učitan ili primljen korištenjem bilo koje od njezinih usluga, a to uključuje slike i videozapise u Fotografijama. S druge strane, niti jedna od ovih informacija se navodno ne koristi u izradi personaliziranih reklama.
Nakon što se vaše slike učitaju na vaš račun, automatski se obrađuju za prepoznavanje lica i objekata. Aplikacija zatim prikuplja informacije povezane s vašim slikama kako bi mogla učinkovito grupirati vaše fotografije.
Baš kao i Google karte, Fotografije također prikupljaju podatke o lokaciji. Korisnici mogu vidjeti gdje god su bili putem namjenske karte aplikacije. Ako ste krenuli na put i usput snimili fotografije, one će se pojaviti na karti u aplikaciji Google fotografije.
Fotografije su usluga za pohranu u oblaku i prenijet će vaše datoteke izravno u bazu podataka tvrtke. Google također sinkronizira sve podatke o vašim slikama na svim vašim uređajima kako bi bili ažurirani, što se također može pokazati problematičnim.
Kršenja Googleovih korisničkih podataka
Bilo je mnogo puta da je Googleova baza podataka provaljena. Prva masovna hakerska kampanja protiv tehnološkog diva dogodila se 2009. godine, a pratile su je druge sigurnosne povrede, uključujući:
- hakeri koje podržava Kina provalili su u Googleove poslužitelje.
- 2014: Gmailova baza podataka je probijena. Više od 5 milijuna lozinki procurilo je na internet.
- aplikacija na Google Play Store korištena je za zarazu 1 milijun Android uređaja.
- dogodila se još jedna velika provala Androida. Za napad je odgovoran zlonamjerni softver Gooligan.
- više od 500.000 osobnih podataka korisnika ugroženo je zbog greške na Google Plusu. Greška je iskorištena za drugu proboj, propuštajući ukupno 52,5 milijuna podataka.
Kako onemogućiti Googleu da vas prati?
Zamjena Google Maps, fotografija i drugih Googleovih alata ili aplikacija često nije najbolje što možete učiniti, jer su te usluge obično bolje od drugih alternativa. Ali možete prilagoditi neke postavke na svom mobilnom uređaju ili računalu kako biste spriječili naviku praćenja lokacije ili podataka tvrtke.
Onemogućite Google u praćenju vaše lokacije
Deaktiviranje vaše Povijesti lokacija znači da Google više ne zna vaše lokacije. Ovo je jedan od najučinkovitijih načina zaštite vaše privatnosti. Kako biste spriječili Google da pristupa lokacijama koje posjećujete, posjetite nadzornu ploču “Moja aktivnost”.
- Ako ste već prijavljeni sa svojim računom, sve što trebate učiniti je otići na stranicu Moja aktivnost u pregledniku.
- Kliknite “Povijest lokacija” kako biste mogli vidjeti i kontrolirati svoju aplikaciju i web aktivnosti, kao i povijest YouTubea i povijest lokacija.
- Dodirnite opciju Uređaji na ovom računu. To će vam omogućiti da vidite sve uređaje koji koriste vaš Google račun.
- Označite okvir pored uređaja koje ne želite pratiti da biste ih isključili.
- Također možete podesiti Googleovo trajanje prikupljanja podataka na pojedinostima o svojoj lokaciji. Google korisnicima nudi mogućnost automatskog brisanja povijesti. Kliknite padajući izbornik pod “Automatski izbriši aktivnost stariju od” i odaberite želite li da vaša povijest lokacije automatski izbriše aktivnost stariju od 3 mjeseca, 18 mjeseci ili 36 mjeseci. U suprotnom, u nastavku kliknite “Nemoj automatski brisati aktivnost”.
Onemogućite Google osobne reklame
Onemogućavanje “Googleove personalizacije reklama” još je jedan način sprječavanje praćenja. Tvrtka vam omogućuje odabir hoće li reklame koje vidite biti personalizirane na temelju stvari kao što su interesi i preferencije robne marke. Ako je “Google Personalizacija oglasa” onemogućena, Google više neće moći koristiti vaše osobne podatke za izradu ciljanih oglasa. Evo kako to onemogućiti.
- Prijavite se na Google račun i idite na karticu “Podaci i privatnost”. Pomičite se prema dolje dok ne dođete do “Postavke reklama”.
- Kliknite opciju “Prilagodba reklama” da biste bili preusmjereni na drugi odjeljak.
- Isključite gumb pored “Prilagodba oglasa je UKLJUČENA” ako ne želite da Google nastavlja pratiti vaše aktivnosti samo da bi generirao ciljane reklame.
Izbrišite sve podatke i aktivnosti koje je pohranio Google
Google Moja aktivnost nudi brz način prilagođavanja i brisanja svih informacija pohranjenih na platformi, što se tiče aktivnosti na webu, povijesti lokacije/YouTubea i personalizacije reklama. Da biste se riješili svih ovih informacija, samo slijedite korake u nastavku:
- Idite na Googleovu nadzornu ploču Moja aktivnost i prijavite se ako to još niste učinili.
- Kliknite “Izbriši aktivnost prema” na ploči na lijevoj strani stranice.
- Pojavit će se mali skočni prozor gdje možete odabrati datumski raspon aktivnosti koje želite izbrisati. Možete birati između posljednjeg sata, posljednjeg dana, svih vremena ili prilagođenog raspona.
Onemogućite Aktivnost na internetu i u aplikacijama
Ako ne želite da Google pohranjuje osjetljive podatke odozgo, najbolje što možete učiniti je u potpunosti deaktivirati značajku aktivnosti. Evo što biste trebali učiniti:
- Na svom Google računu kliknite “Podaci i privatnost”.
- Pomaknite se malo prema dolje dok ne pronađete odjeljak Aktivnost na webu i u aplikacijama.
- U odjeljku Aktivnost na webu i u aplikacijama odaberite “Isključi”. Kliknite “Pauza”.
- Kliknite na “Got it.”
- Na sljedećoj ploči odaberite “Auto-delete” i odaberite opciju.
- Možete odabrati automatsko brisanje aktivnosti starije od 3, 18 ili 36 mjeseci. Odaberite željenu aktivnost i kliknite “Dalje”.
- Kliknite “Potvrdi”.
Piše: D.Z.