PočetnaHelpdeskKako sakriti svoju IP adresu

Kako sakriti svoju IP adresu


Neka vaše aktivnosti i fizička lokacija budu privatne kada ste online: pokazat ćemo vam kako sakriti vašu IP adresu.

Zaštita privatnosti na internetu u današnje vrijeme postaje sve teža i teža misija. Jedan od glavnih problema je što korištenjem interneta, vaša IP adresa prikazuje web stranicama i ostalima vašu lokaciju, a možda čak i vaš identitet.

Ovisno o tome gdje živite u svijetu, to može biti izravno opasno, ili jednostavno frustrirajuće ako biste radije zadržali svoje online aktivnosti za sebe. Srećom, postoje načini za “zamagljivanje” tih informacija i prikrivanje stvarne IP adrese drugom.

 

Sakrijte svoju IP adresu pomoću VPN-a.

Bez sumnje, najlakši način da sakrijete svoju IP adresu je pomoću VPN-a. Ove virtualne privatne mreže prikrivaju podrijetlo vaše konekcije prikazujući potpuno drugačiju IP adresu promatračima. Adresa može biti bilo gdje u svijetu (pod pretpostavkom da usluga koju koristite ima poslužitelje širom svijeta), što također znači da se VPN-ovi često koriste za zaobilaženje regionalnih ograničenja za usluge kao što je Netflix. Za one koji ne znaju pročitajte vodič što je VPN.

VPN-ovi također šifriraju podatke koji putuju do i od poslužitelja koje posjećujete i tako pružaju dodatni sloj sigurnosti za sve što radite. Opera web browser ima ugrađen VPN (zapravo proxy), no postoji nekoliko plaćenih i besplatnih alternativa koje bolje čuvaju vaše podatke.

 

Koristite proxy server

Proxy server je sličan VPN-u, usmjerava internetsku vezu putem mrežnog servera tako da je vaša izvorna IP adresa maskirana  tijekom online surfanja.

Baš kao i kod VPN-ova, proxy-iji se često koriste kako bi se zaobišli blockovi geografskog sadržaja, a također su popularni u dijelovima svijeta gdje je internet strože reguliran.

Dok su proxy serveri valjani način sakrivanja vaše IP adrese, oni dolaze s većim rizikom vezanim za njih nego kod nekih od uglednijih VPN stranica. U prošlosti su se pojavljivali sami proxy poslužitelji koji su pratili aktivnosti ljudi, a budući da informacije o proxy poslužitelju nisu šifrirane kao što je to slučaj na VPN-u, postoji i mogućnost da se vaši podaci prikupljaju.

 

Koristite Tor

Jedno ime koje je sinonim za online privatnost  je Tor preglednik . Već dugi niz godina ovo je aplikacija za osobe koje ne žele da njihove aktivnosti na internetu budu praćene od strane vlade, korporacija ili hakera.

Tor je open source preglednik koji se može besplatno preuzeti i koristi volunteer servere koji prebacuju vašu vezu diljem svijeta i mogu iznimno otežati posao onima koji žele saznati što radite.

Znak Tora je luk, koji predstavlja slojeve šifriranja koji dodatno štite korisničke podatke, dok obavještajnim agencijama diljem svijeta suze oči.

Ipak, postoji jedan nedostatak, a to je činjenica da korištenje Tor preglednika nije baš najbrže iskustvo u životu. Primjenom tih slojeva šifriranja i preusmjeravanjem podataka po cijeloj zemaljskoj kugli naplaćuje se učinak. Ako ste i dalje zainteresirani,  pročitajte naš vodič koji objašnjava kako koristiti Tor.

Korisnici Androida rado će primijetiti da postoji i verzija Tora dostupna za mobitel i tablet sa zanimljivim imenom”Orbot“.  Besplatan je i koristi istu metodu skrivanja lokacije. 

Piše: Z.K.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular