PočetnaHelpdeskMogu li ostvariti pristup podacima na pametnom telefonu koji ima razbijen ekran?

Mogu li ostvariti pristup podacima na pametnom telefonu koji ima razbijen ekran?


Koliko puta vam se znalo dogoditi da vam vaš pametni telefon ispadne iz ruke? Koliko puta ste pomislili u sebi ”to je to, ekran je razbijen”? Ono što je jako dobro kod današnjih pametnih telefona jest to što su im ekrani relativno izdržljivi i što se ne razbijaju samo tako (ipak, nemojte ih ”namjerno” testirati).

Ipak, lom i razbijanje ekrana se događaju. Kada se ekran razbije, pametni telefon ne samo da je neupotrebljiv, već i sve one informacije koje su pohranjene u njega postaju nedostupne. Ne možemo nikako doći do njih i sve što je ostalo na telefonu ondje ostaje (do eventualnog popravka ekrana). No, je li to zaista tako? Možemo li ipak ostvariti pristup informacijama na svojim razbijenim pametnim telefonima? Odgovor je da možemo. Kako? Pročitajte nastavak članka i saznat ćete.

 

USB-On-The-Go

Jedan od načina ostvarivanja pristupa je ”USB-On-The-Go”

”USB-On-The-Go” (ili kraće USB OTG) jedan od je od načina kako korisnik može ostvariti pristup svim svojim fotografijama, aplikacijama, videozapisima i kontaktima koji se nalaze spremljeni u unutarnjoj memoriji uređaja. U slučaju da možete vidjeti sliku na ekranu, odnosno ako je ekran i dalje tu, ali ga ne možete (ili ne smijete) dirati iz razloga što je u komadićima i ako naravno nema odgovora čak niti ako pokušate kliknuti na njega, od velike pomoći vam može biti USB OTG adapter.

Svaki OTG adapter ima dva završetka, odnosno dvije utičnice. Jednu utičnicu utaknite u USB utor svog pametnog telefona, a drugi u standardni USB-A adapter u koji onda možete utaknuti i miš računala. Nakon što ste ovo dvoje spojili, moći ćete koristiti svoj pametni telefon bez potrebe dodirivanja ekrana.

Ipak, nezgodna stvar kod ove mogućnosti jest ta što nažalost nemaju svi pametni telefoni USB OTG mogućnosti.

USB-On-The-Go

USB debuggiranje

Kako biste ostvarili pristup svom pametnom telefonu koristeći računalo, najprije na telefonu trebate uključiti mod koji se zove ”USB Debugging”. Stvar kod ovog načina rada je u tome što on omogućuje komunikaciji između Android SDK-a (ili ”Software Development Kit”, odnosno skup razvojnih programa) i računala. Uz pomoć USB Debugging-a možete sa svog računala na Android pametni telefon (i obrnuto) prebacivati podatke, ali Android uređaju isto tako možete i davati naredbe. Evo kako možete omogućiti USB Debugging Mode:

  • Uz pomoć USB OTG adaptera svoj pametni telefon spojite s mišem.
  • Kliknite mišem kako biste otključali svoj pametni telefon.
  • Idite pod postavke uređaja. To možete napraviti tako što ćete povući izbornik odozgo prema dolje i klikom na ikonu zupčanika koja se načazi u gornjem, desnom kutu.
  • Unutar postavki, listajte prema dolje sve dok ne dođete do opcije o uređaju ili ”About Phone”.
  • Kliknite na informacije o softveru. Ovdje pronađite takozvani ”Build Number” ili serijski broj i na njega kliknite sedam puta.
  • Sada se ponovno vratite u glavne postavke i listajte dok ne dođete sve do samog podnožja ekrana. Sada bi se ispod opcije o uređaju trebala nalaziti i opcija developerskih opcija ili ”Developer Options”.
  • Kliknite na Developer Options i označite USB Debugging.

Ako ste sve napravili kako treba, trebat ćete spojiti svoje računalo sa svojim pametnim telefonom koristeći USB. Nakon spajanja, moći ćete izravno sa svog računala ostvariti pristup svom pametnom telefonu. Možete otvarati direktorije, prebacivati stvari sa telefona na računalo i obrnuto. Sve u svemu, debuggiranje uređaja je vrlo korisna opcija, ne samo za prebacivanje datoteka sa pametnog telefona na računalo i obrnuto već i za mnoge druge stvari. Ipak, nju je poželjno koristiti samo ako korisnik ima prethodna znanja o tome.

 

MiniTool Mobile Recovery

Mogu li doći do svojih datoteka na pametnom telefonu ako ekran uređaja ne radi?

Razbijanje ekrana pametnog telefona može rezultirati dvama rezultatima: ekran može biti vidljivo razbijen ili oštećen, ali može raditi ili ekran može biti oštećen (čak i da se oštećenje ne vidi golim okom), ali da se ekran ne može uključiti. Druga situacija je naravno puno kritičnija i ozbiljnija te će od korisnika zahtijevati malo drugačiji pristup.

U slučaju da ekran vašeg pametnog telefona ili tableta ne radi, najbolje što možete u tom slučaju napraviti jest upotrijebiti Androidov alat za povratak podataka. Njih na tržištu ima nekoliko, većina njih se plaća, ali postoje i neka besplatna rješenja. Neka od besplatnih rješenja koje možete isprobati su recimo MiniTool Mobile Recovery, Undeleter Recover Files and Data i naravno DiskDigger for Android. Nezgodna stvar kod ovih aplikacija jest ta što one imaju minimalne mogućnosti, tako da ćete ih možda morati nadograditi na premium verzije kako biste mogli koristiti sve one mogućnosti koje vam trebaju. Neki od najkvalitetnijih, plaćenih alata za vraćanje datoteka su recimo 7-data Recovery, Dr. Fone for Android i MobiSaver for Android.

Ako ni uz pomoć ovakvih aplikacija ne možete ostvariti pristup datotekama na svom pametnom telefonu onda je jedino što vam preostaje da svoj uređaj odnesete na servis. Ovlašteni servis će znati riješiti problem (naravno, tako što će po određenoj cijeni, koja najčešće nije baš niska, zamijeniti razbijeni ekran vašeg uređaja). No, ovdje budite isto oprezni kome predajete svoj uređaj u ruke. Najbolje je da uređaj date ovlaštenom serviseru ili profesionalcu za kojeg znate da zna svoj posao. U suprotnom bi se moglo dogoditi da dobijete uređaj s manjkavim ekranom i da sami budete oštećeni po pitanju privatnosti, s obzirom na to da svaki serviser koji se bavi zamjenom komponenti pametnih telefona može vrlo lako ostvariti pristup podacima korisnika.

 

Kako uvijek imati pravo pristupa podacima svog pametnog telefona?

Jedan od vrlo pametnih i mudrih poteza jest instaliranje programa kao što je recimo Pushbullet. Instaliranjem ovog (ili njemu sličnih) programa, imat ćete mogućnost pristupanja svim svojim podacima čak i kada ne možete ostvariti pristup svom pametnom telefonu. Pushbullet stvara sigurnosne kopije podataka, što značajno olakšava ovaj problem.

 

Pazite na svoje pametne telefone

Drugi način je da učinite sve što je moguće kako biste zaštitili svoje pametne uređaje. To se odnosi na kupovinu kaljenih stakala, zaštitnih maski i ono najvažnije: oprez pri rukovanju. Jer, bez obzira na poboljšanu kvalitetu uređaja, jedan pad može biti koban i za vas i za vaš uređaj (pogotovo ako je uređaj skuplji). Ipak, ako i dođe do neizbježnog i ako ekran vašeg uređaja bude oštećen ili razbijen, dobro je znati da ipak postoje načini kako ostvariti pristup podacima koji se na uređaju nalaze!

Piše: I.H.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular