PočetnaHardverKomponenteObjašnjavamo sve oznake na AMD procesorima

Objašnjavamo sve oznake na AMD procesorima


Ako ste ipak više ljubitelj AMD-ovih procesora, tijekom kupnje ili proučavanja njihovih specifikacija naići ćete na nazive koji su sastavljeni od većeg broja oznaka.

Usvajanje sheme ovih oznaka omogućava poznavanje detalja svakog AMD-ovog procesora i odabir samog procesora mnogo je racionalniji jer se lakše dobiva jasna slika što je potrebno vašem računalu.

Oznake AMD-ovih procesora su zapravo vrlo izravne pa nema situacija u kojoj se možete pitati zašto je neka od njih ubačena.

U nastavku teksta napravit ćemo kratki pregled svih oznaka koje možete naći u nazivima AMD-ovih procesora te dati kratko objašnjenje o svakoj od njih.

 

Konvencije za nazivlje kod Ryzen procesora

Nakon što je AMD objavio svoju Ryzen liniju procesora još 2017. godine, istodobno je napravljeno osvježenje konvencija za nazivlje. Dio inspiracije došao je od Intelovih linija procesora pa se može vidjeti mnogo sličnost s Core i3, i5, i7 te i9 nazivljem, ali postoje i neki elementi po kojima su baš AMD-ovi procesori prepoznatljivi.

Zen

Zen“ je izraz koji AMD koristi kako bi opisao mikroarhitekturu procesora. Mikroarhitektura zapravo označava procesorov dizajn i kao korisnik o tome zaista ne morate puno znati osim da se radi o tvorničkom procesu koji se mjeri u nanometrima (nm) i oni pokazuju veličinu procesorovih tranzistora.

Dosad je AMD objavio četiri „Zen“ mikroarhitekture zajedno s nekoliko varijanti koje su rezultat nešto naprednijih tvorničkih procesa. Tablica s njihovim popisom nalazi se u nastavku:

 

Mikroarhitektura Tvornički process (veličina tranzistora)
Zen 14nm
Zen+ 12nm
Zen 2 7nm
Zen 3 7nm
Zen 3+ 6nm
Zen 4 5nm

 

Prvi broj/riječ

U tehničkom smislu, prva riječ kod AMD-ovih procesora je „Ryzen“. Ryzen je AMD-ov glavni brend procesora, no također postoji i Athlon. Nekad je postojala linija konvencionalnih Athlon procesora, no moderni Athlon procesori su akcelerirane procesne jedinice (APU) što znači da imaju integriranu grafiku. Novi Athlon procesori imaju samo OEM, a to znači da ih u pravilu možete naći kod prethodno sklopljenih računala i laptopa.

Sad kad smo objasnili moguće nedoumice u vezi Athlon serije, možemo nešto više reći o Ryzen modelima. Prvi broj kod Ryzen procesora predstavlja naziv modela, no možemo na njega više gledati kao na segment. Ovi segmenti predstavljaju osnovnu razliku u izvedbama te namjeni dizajna procesora. Veći broj tipično znači moćniji procesor unutar iste serije (o tome više u nastavku).

U slučaju Ryzen procesora prvi broj u pravilu znači jezgre. Ryzen 3 procesori tradicionalno imaju četiri jezgre dok Ryzen 5 uglavnom imaju šest. Vidljivo je kako prvi broj označuje jezgre, no ne u identičnoj vrijednosti. Na primjer, ponekad ćete naići i na Ryzen 5 procesore koji imaju samo četiri jezgre jer imaju integriranu grafiku.

Pomoću tablice u nastavku pokušat ćemo objasniti što je zapravo pozadina prve brojčane oznake u nazivu:

Segment Razina izvedbe Tipične situacije za upotrebu
Ryzen 3 Ulazna kategorija Osnovni zadaci, surfanje webom, jednostavni gejming
Ryzen 5 Srednji rang Produktivni zadaci, zahtjevne aplikacije za rad, povremeni gejming
Ryzen 7 Viši rang Entuzijasti, stvaratelji sadržaja, streaming, napredni gejming
Ryzen 9 Premium klasa Entuzijasti, stvaratelji sadržaja, streaming, napredni gejming, rad s eskluzivnim, najnovijim i najzahtjevnijim sadržajima
Threadripper Ekstremna premium klasa Profesionalne radne stanice, gejming

 

AMD Ryzen 5 7600X

Ostala četiri broja

Četiri broja koji dolaze nakon prvog (segmenta) mogu za korisnike izgledati vrlo komplicirano na prvi pogled, ali zapravo ih je lako razumjeti. Prvi broj u tom nizu označava seriju ili generaciju što zapravo znači kada je procesor objavljen i koju Zen mikroarhitekturu koristi.

Serijski broj vrlo je važan kao i prvi broj (segment) zato što procesori novije generacije ujedno su znatno moćniji od svojih prethodnika.

Drugi broj u nizu od spomenuta četiri prikazuje razinu izvedbe unutar iste serije. On se zna mijenjati s prvim brojem te pokazuje da je pojedini procesor moćniji od drugog unutar istog segmenta. Drugi broj često predstavlja razliku u brzini takta.

Na primjer, Ryzen 5 5600 za nijansu je brži od Ryzena 5 5500.

Treći i četvrti broj u nizu od četiri broja diferenciraju razliku među modelima te se uglavnom koriste kod Ryzen 9 ili Threadripper procesora.

Kao primjer se može dati Ryzen 9 7900X procesor koji ima 12 jezgri dok Ryzen 9 7950X ima 16 jezgri i radi nešto brže.

AMD Ryzen 5 5600G

Slova

Slova su formalno poznatija kao „sufiksi“ i ona prikazuju dodatne značajke ili poboljšane izvedbe procesora.

Tablica u nastavku je pregled svih slova iz naziva AMD-ovih procesora uz objašnjenja što znače:

Sufiks Značenje
3D V-cache (za značajno poboljšanu gejming izvedbu)
X Veće brzine radnog takta i potrošnje energije
WX Radna stanica
PRO Koriste ga tvrtke; dodatne značajke kod upravljanja i sigurnosti
F Nema integrirane grafike
G Integrirana grafika (serija 5000 i starije)
E Efikasnost
T Veća nadogradnja brzine radnog takta
AF Zen+ osvježenje – Zen modeli

 

Od svih značajki koje su navedene u tablici možda je ipak 3D jedna od najvažnijih kad su u pitanju sufiksi. V-cache procesoru omogućuje pohranjivanje više informacija i bolju izvedbu, posebno u gejmingu. Ako procesor ima oznaku „3D“ u nazivu, vrlo vjerojatno će njegova izvedba biti još bolja te će unutar svoje serije predstavljati modele koji su još napredniji (posebno u kontekstu gejminga).

Ukratko smo objasnili sve oznake kod AMD-ovih procesora i nadamo se da sada imate malo bolju ideju o tome na koje sve segmente morate obratiti pozornost. Također se nadamo da ćete kod kupnje AMD procesora sada biti još upućeniji u specifikacije koje su vam potrebne.

Piše: Ervin Mičetić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular