PočetnaHelpdesk7 uobičajenih pogrešaka koje uništavaju vaš mobitel

7 uobičajenih pogrešaka koje uništavaju vaš mobitel


Svi radimo greške, jer smo svi mi ljudi. No, ako izbjegnete ove greške iz teksta, vaš pametni telefon će sigurno trajati dulje.

Jeste li se ikada pitali kako možete produžiti životni vijek svog pametnog telefona? Počnimo s uobičajenim pogreškama koje možda činite, a koje oštećuju vaš uređaj.

Vrlo vjerojatno je smartphone uređaj koji uvijek imate sa sobom tijekom dana. Budi vas ujutro, održava vas povezanim s obitelji i kolegama tijekom dana, pohranjuje sve vaše dragocjene uspomene i još mnogo toga.

Uza sve to, logično je da želite učiniti sve kako bi vaš omiljeni gadget radio što je dulje moguće. Za postizanje ovog cilja trebalo bi započeti izbjegavanjem nekih svakodnevnih navika koje skraćuju životni vijek vašeg telefona. Pa krenimo redom.

1) Dugo izlaganje visokim temperaturama

Da li ostavljate pametni telefon u automobilu za vrućih sunčanih dana ili hladnih zimskih noći? Držite li mobitel ispod jastuka po noći dok ga punite? Koristite li aplikacije koje troše puno energije na izravnom suncu dok vani šećete? Ovim nabrojanim, ne činite svom uređaju nikakvu uslugu. Dapače – jako mu štetite.

Osim što brže prazni bateriju (i uzrokuje da mobitel više punite), dugotrajno izlaganje ekstremnoj toplini može ubrzati proces starenja ili uzrokovati trajno oštećenje vašeg uređaja. To je zato što moderni pametni telefoni koriste litij-ionske baterije koje ne rade dobro kada su izložene ekstremnim temperaturama.

Imajući to na umu, najbolje je izbjegavati korištenje uređaja na izravnoj sunčevoj svjetlosti ili bilo kojem drugom okruženju s ekstremno visokim temperaturama. Ako primijetite da vam se pametni telefon zagrijava dok ga koristite, pustite ga da se malo ohladi prije nego što ga nastavite koristiti.

2) Koristite krivi punjač

Možda mislite da su svi punjači jednaki i da će sve dok konektor kabela stane u vaš telefon raditi sasvim dobro. Da, vjerojatno će takav punjač napuniti vaš telefon, ali to možda neće učiniti tako učinkovito kao punjač koji ste dobili s vašim uređajem. Štoviše, nekompatibilan punjač može skratiti životni vijek vaše baterije ili čak oštetiti priključak za punjenje vašeg telefona.

Ne isporučuju svi punjači jednaku količinu energije, a neki su samo bolje kvalitete od drugih. Međutim, to ne znači da se morate zadovoljiti originalnim punjačem svog uređaja. Punjače možete kupiti od renomiranih marki i provjeriti jesu li sigurni za korištenje.

Samo provjerite jesu li certificirani od strane proizvođača i imaju li ispravan izlaz za vaš uređaj. Na primjer, ako koristite iPhone, dodatnu opremu možete nabaviti od Appleovih proizvođača s certifikatom MFi. Slična stvar je za Android uređaje.

3) Skidate i koristite maliciozne aplikacije

Možda ćete biti u iskušenju potražiti druge izvore kada ne možete pronaći aplikaciju u Play Storeu ili App Storeu. Međutim, preuzimanje aplikacija s neslužbenih izvora ili trgovine aplikacija “trećih strana” može vas izložiti riziku da izložite svoj uređaj zlonamjernom softveru.

Zlonamjerne aplikacije mogu zaraziti vaš uređaj virusima i špijunskim softverom koji može ukrasti vaše osobne podatke, lozinke, pa čak i podatke o bankovnim karticama. Štoviše, mogu hakerima dati pristup kameri i mikrofonu vašeg uređaja.

Stoga, sigurnije je preuzimati aplikacije iz službenih trgovina (App Store, Google Play) jer imaju relativno dobar postupak provjere aplikacije kako bi spriječili pojavljivanje zlonamjernih aplikacija na njihovim popisima, što vam daje bolju šansu da ih izbjegnete. Da, taj postupak provjere aplikacija nije savršen, ali mu treba vjerovati jer boljeg nemamo trenutačno.

4) Manualno “ubijanje” aplikacija u pozadini

Zatvarate li često sve aplikacije koje rade u pozadini na vašem telefonu kako biste poboljšali performanse telefona? To zapravo nije potrebno i ponekad može čak učiniti više štete nego koristi.

Sigurni smo da ima nekih među vama koji vjeruju da nekoliko aplikacija koje rade u pozadini kada ih aktivno ne koristite mogu usporiti vaš uređaj. Međutim, većina modernih pametnih telefona dizajnirana je za rukovanje takvim radnim opterećenjima, držeći ih u stanju niske potrošnje dok ne budu potrebni.

Ponekad, bolje ih je ostaviti da rade u pozadini nego ih prisilno zatvoriti jer vaš telefon koristi manje energije za prebacivanje s aktivne aplikacije na pozadinsku aplikaciju, što vam omogućuje da brže nastavite s mjesta gdje ste stali i manje opterećuje uređaj.

S druge strane, vašem pametnom telefonu je potrebno više energije da ponovno pokrene aplikaciju od nule nego da je nastavi iz stanja niske potrošnje energije.

5) Ignoriranje ažuriranja

Vjerojatno vas ponekad iritiraju dosadne obavijesti koje vam govore da je novo ažuriranje softvera dostupno za vaš telefon ili za određene aplikacije. Međutim, to su nužne obavijesti koji će pomoći da vaš uređaj radi glatko i sigurno. I uvijek s najnovijim softverom.

Općenito, ažuriranja OS-a i aplikacija se ne fokusiraju samo na poboljšanje korisničkog iskustva, ili dodavanje novih funkcionalnosti, već često uključuju sigurnosne zakrpe koje rješavaju novootkrivene ranjivosti. Ako ih ignorirate, u biti izlažete svoj telefon napadima zlonamjernog softvera.

Osim toga, ažuriranja često popravljaju greške koje mogu uzrokovati kvar na telefonu ili usporeno funkcioniranje (čitaj: razne bugove). Stoga, sljedeći put kada primite obavijest o mogućnosti nadogradnje OS-a ili novih verzija aplikacija, svakako ih preuzmite i instalirajte ažuriranje što je prije moguće.

6) Korištenje javnog Wi-Fi-ja

Još primamljivije od ignoriranja ažuriranja softvera je korištenje besplatnog i javnog Wi-Fi-ja kad god posjetite svoj omiljeni kafić. Ili neki novi kafić u kojem do sada niste bili. Međutim, ova pogodnost dolazi s određenim rizicima.

Javne Wi-Fi mreže su nesigurne jer su često nekriptirane ili imaju slabe sigurnosne mjere. To raznim hakerima (op.a. ako ih tako možemo zvati), olakšava krađu osobnih podataka poput lozinki i bankovnih podataka ako se povežete na jednu od dotičnih mreža.

Ako morate koristiti javni Wi-Fi, povežite se samo na mreže zaštićene lozinkom i one koje su kriptirane. Također, trebali biste se suzdržati od posjećivanja osjetljivih web stranica koje bi mogle ugroziti vaš uređaj i osobne podatke, poput usluga internetskog bankarstva i bilo koje web stranice na koju morate unijeti podatke poput korisničkog imena, lozinke …

Idealno bi bilo da kad koristite javni Wi-Fi koristite i VPN uslugu kako bi vaši podaci bili kriptirani i tako dodali još jedan sloj zaštite nad svoje podatke.

7) Loše navike punjenja

Iako će se kapacitet vaše baterije s vremenom smanjiti, neke loše navike punjenja mogu ubrzati ovaj proces.

Na primjer, dopuštanje da se baterija potpuno isprazni ili da se potpuno napuni do 100% nije idealno za njezino dugoročno zdravlje i trajanje. To je zato što vaša baterija ima ograničen broj ciklusa punjenja, a ponavljanje tog procesa tijekom vremena smanjuje njezinu učinkovitost.

U idealnom slučaju, nastojte držati telefon napunjen između 25 i 80 posto, jer ćete koristiti manje ciklusa punjenja i produžiti vijek trajanja baterije.

Osim toga, vaš se telefon obično zagrijava tijekom punjenja, što je donekle u redu. Međutim, ako se previše zagrije, to može uzrokovati trajno oštećenje baterije. Stoga, pokušajte puniti telefon na hladnom ili dobro prozračenom mjestu i izbjegavajte ga stavljati ispod jastuka ili na izravnu sunčevu svjetlost.

 

Piše: Boris Plavljanić


RELATED ARTICLES

1 komentar

  1. Daa, svakako ovo s punjačima kod današnjih flagshipova sigurno stoji kad ih se ni ne dobiva u pakiranju, ajde kod ostalih nadajmo se još dogledno vrijeme, a to stoji da svaka marka uređaja ima neke svoje tehnologije brzog punjenja pa i ne pune jednako brzo konkurentske, osim što sam viđao već u nekoliko navrata, da Huawei punjači pune i Samsunge poprilično brže jer kod istih nikako da se prebace pošteno iznad 20-25w snage punjenja

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular