PočetnaHelpdeskPunjenje pametnih telefona preko noći je vrlo štetno! Evo i zašto!

Punjenje pametnih telefona preko noći je vrlo štetno! Evo i zašto!


Kada punite svoj pametni telefon? Možda mislite da je punjenje baterije tijekom noći dobra ideja, no zapravo i nije baš. Točnije, postoje dokazi koji ukazuju na to da punjenje preko noći drastično skraćuje vijek trajanja baterije pametnog uređaja tijekom vremena. O čemu se točnije radi, pročitajte u nastavku ovog članka.

galaxy-note-7-bezicno-punjenje

Očekivani vijek trajanja baterije pametnog uređaja

Naravno, ono što svatko od nas želi za naše pametne telefone i tablete jest da traju što je dulje moguće. Ako se nešto i pokvari, a da kvar nije nastao krivnjom korisnika, tu je jamstvo. No jamstvo nije moguće primijeniti ako je korisnik prije toga otvarao uređaj ili radio određene radnje, kao što je ”rootanje” uređaja. Punjive baterije s vremenom polako gube kapacitet (čak i ako ih ne koristite). Pad kapaciteta primijetit ćete nakon prve godine redovitog korištenja. Kod mnogih uređaja je nakon dvije godine nemoguće proći cijeli dan korištenja uz jedno punjenje.

Proizvođači određuju životni vijek pametnih telefona kroz takozvane “cikluse punjenja baterija.” Ciklus punjenja definiran je kao punjenje baterije od 0 do 100 posto i nakon toga pražnjenje natrag do 0 posto. Broj očekivanih ciklusa punjenja reći će vam koliko punih ciklusa baterija može podnijeti prije nego što osjetno počne gubiti kapacitet.

Litij-ionske (Li-Ion) baterije koriste se u većini punjivih uređaja. Neke oblike litij-ionskih baterija možete pronaći u pametnim telefonima, tabletima i prijenosnim računalima.

Najpopularnija litij-ionska baterija je 18650. Radi se o bateriji koja može proći između 300 i 500 ciklusa punjenja prije nego što joj se kapacitet smanji na otprilike 75 posto, odnosno kada dođe do postotka kada se počinju događati veliki problemi s baterijama uređaja.

Kako produljiti vijek trajanja baterije na mobitelu

Zbog čega se litij-ionskim baterijama s vremenom smanjuje vijek trajanja?

Pametni telefoni i tableti koriste podvrste litij-ionskih baterija koje se zovu litij-ion polimer baterije. Radi se o podvrsti baterija koje su dimenzijama manje, sigurnije su za korištenje i treba im manje vremena da se napune.

Izbjegavajte ekstreme kojima biste željeli poboljšati vijek trajnosti baterije svog uređaja. Djelomična punjenja i pražnjenja, koja u kombinaciji znače 100 posto, odnosno maksimalnu napunjenost, računaju se kao jedan puni ciklus. Djelomičnim punjenjem i pražnjenjem između 20 i 80 posto mogli biste dobiti 1.000 punih ciklusa ili više, prije nego što postignete primjetan pad kapaciteta baterije. U prijevodu korištenja, ako budete punili do 80% i ne dopuštali bateriji da padne ispod 20%, mogli biste iz nje izvući maksimum kroz tri godine korištenja.

Zašto dolazi uopće do smanjivanja vijeka trajanja litij-ionskih baterija? Prvenstveno zbog načina na koji baterija zapravo funkcionira. Te su baterije izrađene od sloja litij-kobalt-oksida i sloja grafita. Litijevi ioni prelaze iz grafita u litij-kobaltov oksid kako bi oslobodili energiju. Punjenjem baterije ti se ioni vraćaju na sloj grafita. Zbog toga bilo koji ekstrem dovodi do oštećenje litij-ionske baterije; točnije, korisnik ugrožava integritet ćelija, jer pretjerano punjenje sloja litijem povećava unutarnji otpor.

 

Što učiniti kako bismo od baterija naših pametnih telefona i tableta mogli izvući ono najviše?

Što mi kao korisnici možemo učiniti kako bismo od baterija naših pametnih telefona izvukli ono najviše? Kako puniti i kada puniti pametne uređaje a da tim punjenjem ne dovedemo do ubrzanog opadanja kapaciteta baterija? Kao prvo, punjenje tijekom noći nikako nije dobra ideja.

punjac za huawei punjenje spremanje podataka

Zašto nije dobro puniti pametni telefon preko noći?

Za maksimiziranje zdravlja baterije pametnog telefona, najbolje bi bilo da ga odspojite s punjača kada odlazite na spavanje i da ga ponovno stavite na punjenje kada se probudite. Ne, baterija se ne može ”prepuniti.” No kada se baterija napuni do maksimuma i ako je uređaj spojen i dalje na punjač, time se u biti dodatno koristi energija baterije.

Kada se uređaj napuni do 100 posto i pogotovo ako je nakon toga i dalje priključen na punjač, odnosno izvor električne energije, to zapravo dovodi do prekomjerne potrošnje energije baterije, jer na taj način prisiljavamo bateriju na potrošnju energije kada to nije potrebno. I ono što je najgore u vezi ovoga jest da ćete, ako svoj uređaj ostavite na punjaču preko noći, baterija doći do 100% napunjenosti, što nikako nije preporučljivo.

Dugotrajno punjenje također može dovesti do povećane temperature kod baterije, što prirodno smanjuje njezin vijek trajanja. Da ne govorimo da punjenje preko noći može biti opasno ako svoj telefon držite pored vas; ne samo zbog mogućnosti eksplozije baterije nego i zbog zračenja uređaja, koje je veće ako se uređaj puni i ako je spojen na internet.

Isto tako, izbjegavajte izlaganje svog pametnog telefona bilo kakvim krajnostima. Temperature ispod 0 stupnjeva Celzijevih i one iznad 70 stupnjeva dovode do još brže razgradnje stanica liti-ionske baterije. Dolazi nam ljeto, a s time i (nadamo se) kupanja na moru, bazenima i normalni godišnji odmori.

Dok se budete sunčali na jakom suncu, nemojte svoj pametni telefon držati pored sebe, jer će se jako zagrijati, što također dovodi do smanjivanja vijeka trajanja njegove baterije. Kada dođe zima i zimske hladnoće, nemojte ostavljati pametni telefon u automobilu, odnosno nigdje gdje temperatura može biti 0 i ispod 0 stupnjeva.

Sporo-punjenje-baterije

Smijemo li koristiti naše pametne telefone dok se oni pune?

Ne preporučuje se korištenje telefona dok su spojeni na punjače, no nažalost, velika većina korisnika ih nesmetano koristi. Ipak, redovito korištenje uređaja tijekom njegovog ciklusa punjenja dovodi do smanjenja kapaciteta njegove baterije.

Ovo se čak može usporediti s postupkom povećavanja radnog takta ili ”overclockanja” kod računalnih procesora. Svaki takav postupak dovodi do smanjenja vremena trajanja procesora, kao što igranje Call of Dutyja ili PUBG-a dok se vaš telefon puni značajno utjecati na smanjenje vijeka trajanja njegove baterije.

punjenje baterije

Kako smanjiti nekontrolirano ”curenje” energije iz baterije pametnog uređaja?

Osim praćenja temperature i postotka napunjenosti uređaja, možete dodatno produžiti vijek trajanja smanjenjem učestalosti punjenja. Manje punjenja znači manje ciklusa, što dovodi do duljeg vijeka trajanja vašeg uređaja.

Smanjenje trajanja vremenskog ograničenja zaslona i smanjivanje postavki svjetline najviše će utjecati na trajnost baterije. Uz to, većina pametnih telefona i nekih prijenosnih računala ima mogućnost uštede baterije, koje se mogu uključiti u postavkama operativnog sustava. Takvi dodatni načini uštede rijetko će kada negativno utjecati na iskustvo korištenja, a mogu uvelike pomoći kod uštede energije baterije i sprječavanja ”curenja” energije.

Isto tako, suprotno vjerovanju, spajanje na Bluetooth i Wi-Fi povezivosti ne troši puno energije baterije. Međutim, onemogućavanje GPS-a i podatkovnog prometa može znatno smanjiti ”curenje” energije iz pametnih telefona i može jako pomoći kod uštede energije.

 

Kako se na pravilan način pobrinuti za bateriju pametnog telefona u slučajevima kada ne planiramo koristiti određeni pametni telefon kroz duže vrijeme?

Ako svoj uređaj ne namjeravate koristiti dulje vrijeme i dalje morate paziti na njihove baterije. Držite ih na hladnijem mjestu: baterije se mogu nositi s malo hladnijim okruženjem bolje od vrućeg okruženja. Ako to nije moguće, držite ih na sobnoj temperaturi. Uređaj nemojte napuniti do 100 posto prije njegovog spremanja. Imajte na umu da je 50 posto optimalno, s time da je svaki postotak između 40 i 60 sasvim u redu.

PUNJENJE MOBITELA

Kako produžiti vijek trajanja baterije pametnog telefona (ili tableta)?

Na kraju dolazimo do onoga što je najvažnije: što mi kao korisnici možemo učiniti kako bismo maksimalno produžili vijek baterija naših pametnih telefona? Evo nekoliko jednostavnih savjeta, koje možete implementirati odmah:

  • Bateriju nikada nemojte puniti do 100% i nemojte dopustiti da njezin kapacitet padne ispod 20%. Kada punite telefon, punite ga do 80%, jer je prema istraživanjima, taj postotak najbolji za maksimiziranje vijeka trajanja baterije.
  • Svoj uređaj držite na sobnoj temperaturi, izbjegavajući tako ekstremne temperature. Nemojte pametni telefon sa sobom nositi na sunčanje niti ih izlažite jakom suncu. Isto tako, pazite da telefon ne izlažete ekstremno niskim temperaturama.
  • Nemojte svoje pametne telefone puniti preko noći. Osim što je ovaj postupak rizičan i donosi sa sobom neke opasnosti, kao što su eksplozija baterije i nanošenje teških ozljeda (pogotovo ako se telefon za vrijeme punjenja nalazio pored vas), takvim ćete načinom samo dovesti do dodatnog ubrzavanja razgradnje ćelija baterije.
  • Ako vaš uređaj ne mora biti spojen na podatkovni promet, odspojite ga. Time ćete također povećati vijek trajanja njegove baterije. Uz to, isključite aplikacije i usluge koje ne koristite. Aplikacije i usluge koje rade u pozadini pametnog telefona troše energiju baterije, tako da je dobro na ovo obratiti pozornost.
  • Koristite aplikacije kao što je AccuBattery (nju možete skinuti s Googleove Trgovine aplikacija) i slične koje će vam pomoći u boljem praćenju i evidenciji potrošnje energije.

Ako se budete pridržavali ovih savjeta primijetit ćete razliku u trajnosti baterije. No bez obzira na sve metode, vijek trajanja svake baterije s vremenom opada. Ako i nakon godinu dana korištenja svoj uređaj možete koristiti cijeli dan na jednom punjenju, to je jako dobro, budući da se već i nakon godinu dana korištenja kapacitet baterije gotovo svakog uređaja drastično smanji.

Piše: Ivan Hečimović


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular