PočetnaHardverTV i monitoriQLED vs. OLED vs. LED: Koji TV biste trebali kupiti?

QLED vs. OLED vs. LED: Koji TV biste trebali kupiti?


Kupujete novi televizor? Naučite razliku između vrsta televizijskih zaslona i donijet ćete bolju odluku pri kupnji.

Kada kupujete novi televizor, vidjet ćete opcije kao što su QLED, OLED i LED. Svi izgledaju isto kada ih vidite na prvu, pa je pitanje koji televizor biste trebali kupiti i koja je razlika među njima? Saznajte u nastavku teksta.

LED vs. QLED vs. OLED: Koji je najbolji televizor za vas?

Credit: Samsung

Svaki televizor ima svoje prednosti i mane, o kojima ćemo detaljno raspraviti kasnije u tekstu. No, ovo su najbolji televizori na temelju različitih kriterija:

  • LED televizori su odlična opcija ako imate ograničen budžet ili ako vam je važnija veličina zaslona od kvalitete slike i točnosti boja.
  • QLED televizori pružaju bolje boje od LED televizora i savršeni su za dobro osvijetljene prostorije (poput dnevnog boravka ili spavaće sobe s mnogo prozora) jer mogu pružiti veću svjetlinu od OLED televizora. Međutim, skuplji su od LED televizora.
  • OLED televizori su “zlatni standard” za točnost boja i kontrast, ali to dolazi s nižom svjetlinom i mogućnošću “izgaranja” slike. Ova opcija je odlična ako imate posvećenu kino ili TV sobu ili ako postavljate televizor u prostoriju gdje možete kontrolirati količinu svjetla koje dobiva.

Ovo su glavne prednosti spomenutih tehnologija. No, odabir možda nije tako jednostavan. U nastavku ćemo malo “dublje” zaroniti u ove tehnologije, te vidjeti koje su prave prednosti i mane, te u kojima je svaka od ovih tehnologija bolja ili lošija.

Kako različite tehnologije utječu na vaše iskustvo gledanja

Neki bi mogli tvrditi da su OLED ili QLED televizori bolji od drugih, ali istina je da nema jednog nadmoćnog tipa televizora. Najbolje je procijeniti specifične značajke tehnologija o kojima govorimo u tekstu, a zatim odabrati ono što je najbolje za vas. Na kraju dana, morat ćete napraviti neke ustupke.

Svjetlina

Credit: Sony

Osim ako ne postavite televizor u potpuno tamnu sobu, svjetlina igra ključnu ulogu u vašem iskustvu gledanja. Potrebno vam je da zaslon televizora bude dovoljno svijetao kako biste jasno vidjeli sliku naspram ambijentalne svjetlosti, posebno ako postavljate televizor u dnevni boravak ili spavaću sobu s mnogo prozora.

Ovdje se ističu QLED televizori. Njihov sloj kvantnih točaka čini QLED televizor izuzetno svijetlim, čak i u usporedbi s osnovnijim LED televizorima. Nadalje, oni su energetski učinkovitiji, tako da ne morate trošiti toliko električne energije da biste dobili svijetli zaslon za gledanje.

Općenito, svjetlina je najslabija točka OLED televizora. Budući da svaki potpiksel proizvodi vlastito svjetlo, proizvođači televizora ne mogu ih učiniti previše svijetlima ili riskirajući problem izgaranja, što ograničava korisni vijek trajanja zaslona.

Pobjednik: QLED televizori

Kontrast

Credit: Hisense

OLED televizori se ističu u segmentu kontrasta zbog načina na koji rade. Za razliku od LED i QLED televizora, koji imaju pozadinska osvjetljenja koja su uvijek uključena, svaki pojedinačni piksel na OLED televizoru će se upaliti samo kada je potrebno. To znači da OLED televizori imaju beskonačne omjere kontrasta – pružajući najdublje crne i najbogatije boje.

Jedan način da to vidite je postavljanje malog bijelog objekta ispred crne slike, poput bijelog kursora miša preko tamne pozadine radne površine. Većina LED i QLED televizora će pokazati tzv. “blooming”, tj. crna pozadina oko bijelog pokazivača miša izgledat će nešto svjetlije.

Međutim, to nije problem s OLED televizorom. Bez obzira koliko je svijetao ili bijel taj mali objekt, okolni pikseli će ostati crni zbog načina rada OLED zaslona.

Pobjednik: OLED televizori

Točnost boja

OLED televizori tradicionalno su imali prednost nad drugim televizijskim tehnologijama zbog načina na koji rade. Međutim, QLED televizori brzo sustižu iste, pogotovo otkako je Samsung predstavio NeoQLED televizore, koji kombiniraju MiniLED tehnologiju sa svojim Quantum Dot ekranom.

Unatoč tome, ako tražite najbolju točnost boja, najbolje je za sada držati se OLED televizora. No, ako oklijevate koristiti tu tehnologiju jer imate svijetlu i prozračnu dnevnu sobu, trebali biste provjeriti QD-OLED televizore, koji su dodali sloj kvantnih točaka na OLED ekrane.

Pobjednik: OLED televizori

Izgaranje slike

Unatoč godinama koje prolaze i napredovanju OLED tehnologije, tehnologija i dalje pati od “izgaranja slike” (engl. Image burn-in), pogotovo kod duže upotrebe. Dakle, ako želite gledati isti kanal ili igrati igru nekoliko sati svakodnevno, možda biste trebali izbjegavati OLED televizore.

Bolje je koristiti QLED ili LED televizore, jer ove tehnologije ne pate od spomenutog problema. Ali ako već imate OLED televizor, morate znati što uzrokuje izgaranje slike na OLED-u i kako ga popraviti i spriječiti.

Pobjednik: QLED ili LED televizori

Cijena

Ovo je često najvažniji kriterij tijekom razmatranja kupnje novog televizora. Dakle, ako imate ograničen budžet i želite dobiti najveći zaslon za svoje novce, trebali biste se držati LED televizora. To je zato što je ova tehnologija najstarija među njima; stoga je i najpristupačnija.

No, pretpostavimo da gradite kućno kino i želite izbjeći skupocjene pogreške. U tom slučaju, trebali biste razmotriti nabavu skupljih modela QLED ili OLED televizora, pogotovo ako želite bolje iskustvo gledanja.

Pobjednik: LED televizori

Ako podvučete crtu pod ovu usporedbu, primijetit ćete da su QLED i OLED televizori dobili po dvije kategorije, dok LED televizor pobjeđuje samo u pogledu cijene. To pokazuje da nijedna televizijska tehnologija nije nadmoćna u potpunosti – pronalaženje najbolje ovisi o primjeni ili lokaciji televizora.

Kako rade LED, QLED i OLED televizori

Važno je razumjeti kako svaka televizijska tehnologija funkcionira kako biste se upustili u detalje tih razlika. Dok LED i QLED televizori rade prema istom principu, pri čemu potonji dodaje još jedan korak kako bi stvorio bolju sliku, OLED televizori rade potpuno drugačije.

LED televizori

LED televizor radi prema istom principu kao i prvi LCD televizori. To je ravni panel s nekoliko slojeva koji kontroliraju svjetlost i boju. Donji sloj obično je jedinica pozadinskog osvjetljenja, koja osvjetljava zaslon kako biste mogli vidjeti sliku. Umjesto korištenja fluorescentnih ili drugih vrsta svjetala, LED televizori koriste LED-ice.

Iako LED televizori imaju više slojeva, ovo je osnova kako funkcioniraju. Izvor svjetlosti – LED zaslon – nalazi se na stražnjoj strani televizora. Ispred toga imamo vertikalni polarizator koji propušta samo vertikalne svjetlosne valove kroz njega.

Nakon vertikalnog polarizatora, sloj tekućeg kristala zakreće vertikalno polariziranu svjetlost između nule i 90 stupnjeva, ovisno o njegovom statusu snage. Od tamo imamo horizontalni polarizator koji propušta samo horizontalne svjetlosne valove.

Tako televizor može kontrolirati koji potpiksel (individualne crvene, zelene ili plave stanice boja u svakom pikselu) prima svjetlost. Primjerice, ako televizor treba prikazati bijelu sliku, zakrenut će dolaznu vertikalnu svjetlost punih 90 stupnjeva za sve potpiksele. Ali ako vam treba slika s 50 posto sivim, izvor svjetlosti zakrenut će se samo za 45 stupnjeva, i samo oko polovice svjetlosti pune jačine će proći.

Za crnu boju, televizor neće zakrenuti vertikalno polariziranu svjetlost, što znači da nijedna neće proći kroz horizontalni polarizator. To će rezultirati crnom slikom na televizoru. Iako postoje druge ključne razlike između LCD i LED televizora, osnovni koncept kako stvaraju sliku koju vidite na zaslonu ostaje isti.

QLED televizori

QLED televizor započinje istim principom kao LED televizor – pozadinsko osvjetljenje, vertikalni polarizator, sloj tekućeg kristala, horizontalni polarizator, sloj boje i zaslon za gledanje. Međutim, QLED televizori ne koriste bijelo LED pozadinsko osvjetljenje. To je zato što bijela LED pozadinska osvjetljenja obično nemaju savršeno bijelu boju. To možete primijetiti ako pogledate LED svjetlosne trake; primijetit ćete da obično imaju žutu nijansu.

Kako bi riješili taj problem, vodeći proizvođač QLED televizora Samsung koristi sloj kvantnih točaka kao svoj izvor svjetlosti. Umjesto korištenja bijelih LED-ova kao pozadinskog osvjetljenja, tvrtka koristi LED izvor svjetlosti kako bi potaknula kristale u sloju kvantnih točaka. Taj sloj zatim emitira prirodno bijelu svjetlost svjetliju od tradicionalnog LED izvora.

To omogućava televizoru prikazivanje živopisnijih i preciznijih boja od običnih LED televizora. QLED televizori su toliko precizni da Samsung čak tvrdi da njihovi televizori mogu reproducirati milijardu boja – praktički svaku moguću boju koju ljudsko oko može vidjeti. Tehnologija kvantnih točaka je toliko dobra da je neki proizvođači televizora dodaju u OLED televizore i nazivaju ih QD-OLED.

OLED televizori

Glavna razlika koju OLED televizori imaju nad LED i QLED televizorima je u tome kako proizvode svjetlost. Umjesto da zahtijevaju pozadinsko osvjetljenje, pojedinačni pikseli na OLED televizorima sami emitiraju svjetlost.

To je suprotno od LED ili QLED televizora, koji zahtijevaju stalno napajanje kako bi održali cijeli sloj pozadinskog osvjetljenja uključenim. Ako je dio zaslona crn, sloj tekućeg kristala blokira svjetlost koja dolazi iz pozadinskog osvjetljenja. Iako je to dovoljno da se smanji svjetlina tog određenog dijela, često dolazi do nekih curenja svjetlosti – obično od susjednih piksela – što rezultira bljeskom svjetla na vašem zaslonu, posebno ako gledate bijelu sliku na crnom pozadini.

Ali na OLED televizoru, kada je dio zaslona crn, u tom dijelu u potpunosti nema emitiranja svjetlosti. To je ono što OLED televizoru daje točne boje i beskonačan omjer kontrasta.

 

Piše: Boris Plavljanić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular