PočetnaHardverTV i monitori7 stvari koje trebate uzeti u obzir prije korištenja televizora kao monitora

7 stvari koje trebate uzeti u obzir prije korištenja televizora kao monitora


Veći ekran nije uvijek najbolje rješenje, ali ponekad možete koristiti TV kao monitor.

Korištenje televizora kao monitora za računalo nije iskustvo koje će svima odgovarati. Stoga, prije nego spojite svoje računalo na televizor ili premjestite televizor na svoj radni stol, prvo razmotrite ove faktore, kako ne biste požalili svoju odluku.

1) Veličina zaslona

Razlika u veličini između tipičnog monitora i televizora vjerojatno je razlog zašto razmišljate o zamjeni monitora televizorom. No, koliko god primamljiv bio veći zaslon na prvi pogled, ogromna razlika u veličini može biti priličan problem, pogotovo ako planirate staviti televizor na svoj radni stol.

Televizor od 55 inča poput Samsung S90D vjerojatno će zauzeti toliko mjesta da nećete imati dovoljno prostora na stolu za svakodnevni rad. Osim toga, za razliku od monitora, televizore nije moguće naginjati ili okretati. Srećom, VESA nosač je odlično rješenje za ovaj problem.

Uz to, ako uspijete koristiti televizor na radnom stolu, vjerojatno ćete sjediti previše blizu istom, što će previše opteretiti vaše oči. To je zato što ćete s velikim televizorom morati puno premještati oči s jedne strane na drugu da biste gledali različite dijelove zaslona.

Ne preporučujemo korištenje televizora većih od 48 inča u ovom setupu, jer iskustvo nije idealno za većinu ljudi. Ako tražite manji televizor za svoje računalo, razmislite o LG C4 OLED televizoru od 42 inča.

2) Rezolucija zaslona

Sljedeći važan faktor koji trebate uzeti u obzir je rezolucija vašeg televizora. Full HD 1080p televizor na vašem stolu izgledat će lošije od monitora s istom rezolucijom zbog ogromne razlike u veličini zaslona. Iako oba 1080p zaslona imaju ukupno 2 milijuna piksela, monitori imaju više piksela po inču (ppi) zbog svoje manje veličine, što čini veliku razliku za vaše oči.

Stoga, ako planirate koristiti 1080p televizor, nadamo se da je dijagonala između 32 i 40 inča. Također, preporučujemo da ga stavite dalje od stola (ako je moguće) tako da ne primijetite pojedinačne piksele lako.

4K televizori su odlična opcija za setup na kojem je TV na radnom stolu, pod uvjetom da isti TV nije ogroman. Na primjer, 55-inčni 4K televizor poput Sony Bravia A95L ima gustoću piksela od 80 piksela po inču. To je gotovo ista gustoća piksela kao 27-inčni 1080p monitor (81,59 ppi).

Ponovno, što je manji vaš televizor i veća mu je rezolucija, to će bolje služiti kao monitor za vaše računalo. 42-inčni televizor poput LG C4 ili Sony Bravia A90K ima gustoću piksela od 104 piksela po inču. To je malo manje od 27-inčnog 1440p monitora (108 PPI).

3) Ulazna latencija

Kao što ime sugerira, ulazna latencija (engl. Input lag) je vrijeme potrebno da se prikaže bilo kakvo kretanje na zaslonu, koje ste napravili pomoću miša ili tipkovnice. Kada fizički pomaknete miša, vrijeme koje treba da se kursor na vašem zaslonu pomiče prema vašem pokretu miša je ulazna latencija.

Većina televizora ima 20 do 30 milisekundi ulazne latencije, dok većina popularnih PC monitora obično ima manje od pet milisekundi. Ako vaš televizor ima “gaming” način rada, možete očekivati da će ulazna latencija biti u jednoznamenkastom broju, ali većina gaming monitora ima još nižu ulaznu latenciju od 1 do 2 milisekunde.

Vrijedi napomenuti da neki visokokvalitetni televizori danas mogu gotovo doseći ulaznu latenciju monitora. Na primjer, Samsung S90 QD-OLED TV registrirao je ulaznu latenciju od 4,8 ms pri 4K/144Hz kada su ga testirali na RTINGS-u.

Iako 20 milisekundi ne zvuči kao puno, ako planirate koristiti TV za igranje igara, želite da je ulazna latencija što je moguće niža. Dakle, korištenje televizora kao monitora možda nije dobra opcija ako redovito igrate online multiplayer igre.

4) Vrijeme odziva

God of War @ Sony TV

Vrijeme odziva se odnosi na vrijeme koje je potrebno svakom pikselu na panelu da promijeni boju. Budući da su većina televizijskih zaslona namijenjeni filmovima i videozapisima, oni prioritiziraju bolju kvalitetu slike s većim kontrastom i bogatijim bojama. Međutim, sav taj proces obrade slike rezultira dužim vremenom odziva.

Posebni PC monitori obično su više usmjereni na pružanje oštrije slike i ne trebaju previše obrade, što rezultira značajno nižim vremenom odziva.

Prosječno, ako televizijski zaslon ima vrijeme odziva od otprilike 15 ms, njegov monitor pandan će imati vrijeme odziva od 5 ms. Više vrijeme odziva može otežati igranje (multiplayer) igara, što dovodi do efekta zamagljenosti pokreta i vizualnog fenomena nazvanog “ghosting”.

Važno je napomenuti da se ova točka uglavnom odnosi na LCD, LED i mini-LED televizore. Ako imate OLED televizor, smatrajte se sretnim jer imaju gotovo trenutačno vrijeme odziva (0,1-0,2 ms). To je jedna od najvećih prednosti kupnje OLED televizora.

5) Brzina osvježavanja

Pojam “brzina osvježavanja” (engl. refresh rate) odnosi se na broj koliko puta u sekundi zaslon ažurira prikaz kako bi prikazao novu sliku. Standardni televizor ima brzinu osvježavanja od 60 Hz, što znači da može prikazati 60 slika u jednoj sekundi.

S druge strane, gaming monitori općenito imaju brzinu osvježavanja od 144 Hz, a neki modeli idu i do 540 Hz, poput Asus ROG Swift PG248QP. Na višim brzinama osvježavanja, sve što se kreće na zaslonu izgleda značajno glađe.

Nekoliko modernih televizora također nudi više brzine osvježavanja. Primjerice, LG G4 OLED TV podržava do 144 Hz.

Brzine osvježavanja zaslona su vrlo važne u igrama, pogotovo ako igrate “natjecateljske” igre. Odmah ćete osjetiti razliku u glatkoći ako pređete s monitora od 144 Hz na televizor od 60 Hz; igra će djelovati tromije i manje responzivno.

6) Kompresija boje

“Chroma subsampling” je tehnika koja se koristi za komprimiranje veličine slike. Na većini televizora nećete primijetiti razliku u kvaliteti slike. Međutim, ako vaš televizor koristi 4:2:0 Chroma subsampling, primijetit ćete da se tekst čini zamagljen kada se gleda izbliza.

Prije nego što svoj televizor koristite kao monitor, provjerite može li se vaš televizor prebaciti na 4:4:4 Chroma subsampling, ili barem na 4:2:2. Na taj način, inferiorna kvaliteta slike bit će zanemariva, a tekstove ćete i dalje moći čitati pravilno.

7) Točnost boja

Iako obrada slike čini filmove i videozapise lijepima na zaslonu, boje koje vidite nisu uvijek točne, barem na vašem prosječnom LCD televizoru. Monitori općenito imaju tendenciju biti točniji u bojama, jer televizori većinom prioritiziraju druge stvari.

Međutim, moderni televizori s mini-LED i OLED panelima mogu nadmašiti većinu monitora u području točnosti boje. Dakle, sve ovisi o tome koji monitor i televizor trenutno imate.

Ako planirate uređivati fotografije i videozapise, vrijedi koristiti visokokvalitetni televizor od Sonyja, Samsunga ili LG-a, jer su ove tvrtke poznate po tome što proizvode neke od najtočnijih televizora na tržištu.

Kao što možete vidjeti iz teksta, televizor možda nije uvijek dobra alternativa klasičnom monitoru. Osobito ako nemate mini-LED ili OLED televizor sa svim značajkama visokokvalitetnog monitora, ne bismo preporučili korištenje televizora ni za što osim gledanja filmova ili serija.

Za igranje igara, većinom je uvijek bolje koristiti monitor jer je brži i odzivniji. Ali ako volite veći zaslon za svoje računalo, razmislite o postavljanju više monitora ili kupovini većeg monitora. Ne samo da izgleda dobro, već je i prilično praktičan za multitasking kod obavljanja posla.

 

Piše: Boris Plavljanić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular