PočetnaHardverTV i monitoriNajbolji HDR monitori za 2020. godinu

Najbolji HDR monitori za 2020. godinu


Zasloni visokog dinamičkog raspona („High-dynamic range“ – HDR) stvaraju dublje kontraste reproducirajući veći dinamički raspon osvijetljenosti. HDR monitor može istaknuti svjetlije dijelove i pružiti bogatije sjene.

Nadogradnja računala na HDR monitor vrijedi ako igrate video igre s visokokvalitetnom grafikom ili gledate zapise u HD rezoluciji. U nastavku možete pogledati popis monitora koje preporučujemo.

 

Acer ET322QK

  1. Acer ET322QK

Razlog zbog kojeg biste možda trebali kupiti ovaj monitor je taj da je Acer ET322QK povoljnija opcija za one koji žele uštedjeti nešto novca. Acer ET322QK je namijenjen kupcima koji traže HDR zaslon, a pri tome imaju ograničen proračun i onima kojima je potreban dobar FreeSync monitor.

Većina monitora s ovog popisa su prilično skupi, što nekima može predstavljati problem jer mnogi ljudi ne mogu (i ne žele) potrošiti na monitor onoliko koliko bi potrošili na televizor. Srećom, novi Acer ET322QK nudi dolazi s pristupačnom cijenom. Uz relativno nisku cijenu kod većine prodavača biste mogli očekivati kompromise u veličini i broju piksela, ali ne i kod ovog monitora.

Acer ET322QK ima 32-inčni, 4K zaslon i AMD FreeSync podršku za gamere iako se zaslon osvježava na uobičajenih 60 Hz. HDR značajke se ne mogu koristiti zajedno s FreeSyncom i nisu pune HDR mogućnosti koje danas nude neki proizvođači. Međutim, i dalje je sjajna nadogradnja vašeg iskustva gledanja, omogućujući vam da odaberete između točnosti i kvalitete slike po potrebi.

Acerov zaslon ima maksimalnu svjetlinu od 300 luksa, što je niže od nekih, ali usporedivo s našim najboljim odabirima. Ipak, teško je zanemariti skup značajki ovog monitora i njegovu povoljnu cijenu. Ovo bi mogao biti kompromis koji kupci s ograničenim proračunom traže. Cijena se kreće oko 380 USD (2400 KN).

 

Pro Display XDR

  1. Pro Display XDR

Razlog zbog kojeg bi trebali razmotriti ovaj monitor je taj da on pruža vrhunsko vizualno iskustvo za bilo koji MacOS uređaj. Namijenjen je vlasnicima Maca koji žele najbolje od najboljeg pod svaku cijenu.

Ako želite najbolji HDR zaslon za svoj Mac koji je dizajnirao Apple, dobit ćete vrhunsko iskustvo uz, naravno, klasičnu cijenu za Appleov uređaj. Apple je predstavio Pro Display XDR 2019. godine, 32-inčni zaslon s masivnom razlučivošću od 6016 x 3384, uz osvježavanje zaslona od 60 Hz i trajnom svjetlinom od 1000 luksa. Ako vam to nije dovoljno svijetlo, monitor doseže ludih 1600 luksa, što ga čini najsvjetlijim stolnim monitorom koji smo do sada vidjeli.

XDR je skraćenica od „Extreme Dynamic Range“ i želi se popeti iznad HDR standarda. Ekstremna razina svjetline zaslone je dio ovog XDR pokušaja, zajedno s podrškom za 1.07 milijardi boja i omjerom kontrasta 1 000 000 : 1. Također uključuje prilagođeni kontroler za pravilno rukovanje svih 20.4 milijuna piksela i 576 LED-ica koje ispunjavaju sloj pozadinskog osvjetljenja za vrhunsko XDR vizualno iskustvo.

Appleov XDR zaslon se može pohvaliti „True Tone“ tehnologijom koja prilagođava boje za najbolje iskustvo gledanja u bilo kojem okruženju pomoću dva senzora ambijentalne svjetlosti. Za povezivanje uključuje jedan Thunderbolt 3 priključak (putem USB-C) i tri standardna USB-C priključka.

Nažalost, ako želite najbolje od najboljeg za svoj Mac, cijena ovog zaslona se kreće oko 5000 USD (oko 31 500 KN). U tu cijenu nisu uključeni Pro Stand postolje od 999 USD (6300 KN) ili VESA adapter za montiranje od 199 USD (1260 KN). Iako je ovo jako skupo, ipak je jeftinije od mnogih drugih profesionalno ciljanih zaslona.

 

Acer Predator X27

  1. Acer Predator X27

Ovaj monitor je izvrsno rješenje za PC gamere koji traže 4K i HDR kvalitetu slike uz podršku za G-Sync. Namijenjen je PC gamerima s Nvidia GeForce grafičkim karticama koji žele vrhunsko igračko iskustvo.

Izvorno se znao navoditi Acer Predator XB3 kao najbolji HDR monitor za igre, ali zbog nedostatka dostupnosti sada na njegovo mjesto dolazi sličan monitor: Predator X27. Ovaj zaslon uključuje isti štit za blokiranje okolnog svjetla, ali pronaći ćete samo jednu određenu konfiguraciju naspram pet Acerovih verzija za XB3.

Velika prednost koja zapravo i prodaje ovaj monitor je svjetlina. Nudi tipičnu svjetlinu od 600 luksa, ali doseže maksimum od 1000 luksa. Također spada u Nvidia G-Sync Ultimate grupaciju, što znači da je jedan od najboljih G-Sync zaslona koji možete dobiti za uklanjanje blokiranja i kidanja slike prilikom igranja s Nvidia GeForce grafičkim karticama.

Međutim, Acerov zaslon se temelji na 27-inčnom IPS zaslonu s rezolucijom od 3840 x 2160 na 120 Hz, iako ga možete overclockati na 144 Hz pa kidanje i blokiranje slike zaslona neće predstavljati problem ako možete podržati visoke brzine kadrova, bez obzira na to koju grafičku karticu imate. Također, ima jedan DisplayPort priključak, jedan HDMI priključak, jedan USB-B priključak koji se spaja na vaše računalo i četiri USB-A priključka za dodavanje perifernih uređaja, bljeskalica i još mnogo toga. Vrijeme odziva od 4 milisekunde nije bajno, ali bi prosječnom igraču trebalo biti dovoljno. Cijene se kreću od oko 470 USD (oko 3000 KN).

 

BenQ EX3501R

  1. BenQ EX3501R

BenQ-ov HDR monitor ima ponešto za svakoga, uključujući Ultra HD kvalitetu slike i brzinu osvježavanja od 100 Hz. Ovaj monitor je namijenjen baš svima, iako gameri možda žele nešto malo prilagođenije njihovim potrebama.

Rijetko kada pronađemo ovakav monitor koji bi mogao odgovarati gotovo bilo kojem korisniku, a kamoli onaj koji to radi i ima pristupačnu cijenu. U BenQ-ovom EX3501R smo možda pronašli takvog. S 35 inča lijepo zakrivljenog VA zaslona, ultraširoke razlučivosti od 3440 x 1440, jednostavno je predivan monitor. Također ima brzu reakciju, podržavajući brzinu osvježavanja od 100 Hz i vrijeme odziva od 4 milisekunde.

Kao i ostali monitori najviše razine na ovom popisu, kolekcija vrhunskih značajki čini EX3501R izvrsnim za uređivanje fotografija, gledanje filmova i igranje igara. Njegova kombinacija sjajnog omjera kontrasta od 2500 : 1, svjetline od 300 luksa, podrške za 100% opsega sRGB boja i HDR ga čini fantastičnim bez obzira na to što radite. Podrška za FreeSync suzbija kidanje slike.

Ovaj monitor pomaže vašem uredu da ostane uredan zahvaljujući USB-C vezi za prijenos energije i podataka, što zasigurno želite zbog njegove superiorne brzine. Sve ovo možete dobiti po izvrsnoj cijenu, što srami neke druge monitore na ovom popisu. Cijene se kreću oko 650 USD (4100 KN).

 

BenQ EW3270U

  1. BenQ EW3270U

4K razlučivost, četiri podesive razine HDR-a, FreeSync podrška za igre, to je nevjerojatni 32-inčni HDR monitor BenQ EW3270U. Namijenjen je onima koji žele standardni široki zaslon, ali ne žele plaćati ludu cijenu.

Ako ne želite skupi monitor širokog zaslone, sljedeća najbolja prilika je BenQ-ov EW3270U, 31.5-inčni zaslon užeg 16 : 9 omjera. Ono što je zanimljivo kod ovog monitora je da na prednjoj strani ima namjenski fizički gumb za ručno podešavanje razina HDR-a. Oslanja se na „Brightness Intelligence Plus“ (B.I. +) senzor koji otkriva okolno osvjetljenje zajedno sa sadržajem na zaslonu kako bi prilagodio temperaturu boje, svjetlinu i dinamički kontrast. Namjenska tipka vam omogućuje ručno prebacivanje između četiri razine HDR-a.

Zasnovan je na VA zaslonu, BenQ-ov HDR zaslon ima razlučivost 3840 x 2160 na 60 Hz, izvorni omjer kontrasta je 3000 : 1, maksimalna svjetlina od 300 luksa i vrijeme odziva od 4 milisekunde. Ako ste gamer, podržava AMD-ovu FreeSync tehnologiju uklanjajući kidanje slike i blokiranje zaslona kada koristite AMD grafičku karticu na računalu, Xbox One ili PlayStation 4.

Za povezivanje, BenQ-ov EW3270U uključuje jedan DisplayPort 1.4 priključak, HDMI 2.0 i USB-C priključak. Par ugrađenih zvučnika od 2 W zaokružuju izvrstan paket HDR zaslona. Cijena se kreće oko 450 USD (oko 2850 KN).

Treba li vam HDR?

Hoće li vam trebati HDR ovisi o tome što planirate raditi s vašim monitorom. Za rad, upravljanje proračunskim tablicama, pisanje e-pošte ili obavljanje konferencijskih poziva se vjerojatno ne vrijedi nadograditi. Uostalom, platiti više za nevidljivu razliku u kvalitetu nije pametno. Ali ako volite gledati puno filmova na svom zaslonu, HDR bi mogla biti vrijedna investicija. Ako ste gamer, ova tehnologija puno više obećava.

Postoje i druge značajke koje vrijedi razmotriti, poput većih rezolucija i brzina osvježavanja zaslona. Ako igrate igre s podrškom za HDR, pristupate HDR filmovima putem streaming usluga ili UHD HDR Blu-ray diskova, HDR je vjerojatno jedan od najkritičnijih čimbenika za bilo kakvu novu nadogradnju zaslona.

Piše: A. M.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular