Neki uređaji ih imaju, neki ih nemaju. Radi se o takozvanom ”bloatware” softveru. O čemu se točnije radi?
Bloatware je nešto s čime se korisnici pametnih telefona susreću oko deset godina. No stvar je u tome da neće svaki pametni telefon koji kupite na sebi imati ovu vrstu dodatnih programa. Recimo da kupite novi Android pametni telefon. Sretni ste jer ste napokon kupili uređaj za koji ste štedjeli novac i on je sada napokon vaš. Uključite ga i vidite određen broj predinstaliranih aplikacija na svom uređaju.
Te predinstalirane aplikacije se zovu ”bloatware”. Razlog tog naziva jest taj što nerijetko takve, dodatne aplikacije uglavnom služe oglašavanju ili proizvođača uređaja ili pružatelja mrežnih usluga, što za posljedicu ima zauzimanje prostora u uređajima i udar na performanse, a same aplikacije ne daju ništa posebno.
Otkud naziv ”bloatware”?
Sve aplikacije i programi koji dolaze već unaprijed instalirani na naše uređaje zovu se ”bloatware”. Otkud uopće ovaj naziv? Naziv ”bloatware” skovan je naknadno, nakon što se otkrilo da te dodatne aplikacije i programi jedino čemu zapravo služe jest zauzimanju dodatnog prostora i memorije Android uređaja (RAM i ROM).
Današnja bi definicija bloatware softvera glasila otprilike ovako- softver koji je instaliran na uređaj korisnika bez prijašnjeg dopuštenja korisnika. Glavna obilježja bloatware softvera nisu samo zauzimanje prostora i radne memorije u vašem uređaju.
Dovoljno je da je neka aplikacija instalirana, a da vam ona ne treba i da umjesto nje želite imati ili slobodan prostor na svome uređaju (ili neku drugu aplikaciju) da bi se takav sdržaj nazvao- bloatware.
Zašto je bloatware uopće instaliran na naše uređaje?
Ono što može biti jako frustrirajuće za korisnike jest to da nakon uključivanja novog uređaja otkriju da se na uređaju nalaze aplikacije i programi koji ne mogu biti obrisani. Zbog čega su te aplikacije uopće instalirane?
One nisu instalirane zato što proizvođač misli da ćete vi kao korisnik možda koristiti ijednu od tih aplikacija. Razlog zbog kojeg su te aplikacije instalirane na većinu Android uređaja jest zbog dogovora između developera aplikacija. Developer neke aplikacije plati određen iznos novca proizvođaču uređaja nakon čega proizvođač stavi tu aplikaciju u svoj uređaj tijekom procesa proizvodnje.
Nakon što korisnici počnu koristiti taj uređaj, neizbježno je da će koristiti (ili barem isprobati) barem neke od tih aplikacija. Ako se korisnici odluče na korištenje premium verzija tih aplikacija, oni će za to morati platiti, što je dobro za developere tih aplikacija.
Najčešće bloatware aplikacije ciljaju u smjeru toga da novim korisnicia daju ili pruže nešto novo. To mogu biti igre, aplikacije za chat, internetski preglednici, PDF čitači i slično.
Možemo li obrisati bloatware?
To opet ovisi imate li bloatware na Windows računalima (jer i Windows 10 ima bloatware) ili na Android pametnim telefonima. Kod računala se bloatwarei najčešće mogu deinstalirati, dok je kod Androida situacija malo drugačija.
Velika većina bloatwarea se na Androidima može onemogućiti i blokirati. Ako ih baš želite obrisati trebati ćete rootati svoj uređaj. Rootanje nije nešto što se uobičajeno preporučuje, no ako vam baš smetaju bloatware-i i ako ih želite jednom zauvijek obrisati sa svojih uređaja, tada je rootanje jedini način.
Piše: I.H.