PočetnaSoftverMust HavePonovno dostupan Windows 10 October 2018 update - ovog puta bez brisanja...

Ponovno dostupan Windows 10 October 2018 update – ovog puta bez brisanja vaših podataka


Prije otprilike mjesec dana, Microsoft je na tržište izbacio poveći update za Windowse 10 pod nazivom October 2018 update. No, vrlo brzo je postao nedostupan za skidanje jer je Microsoft otkrio prilično velik propust – korisnicima su se brisali podaci nakon što su instalirali ovu nadogradnju. Nije prvi puta da Microsoft ima bugove, no ovaj je prilično pogodio korisnike pogotovo one koji su ostali bez važnih podataka.

Zato je Microsoft ovaj puta malo bolje testirao ovu nadogradnju i podijelio testne korisnike u dvije skupine: one koji su ručno skinuli nadogradnju (op.a. Jer nisu mogli preko automatskih nadogradnji) i instalirali je, te na one koji su koristili media-creation tool. Izgleda da su oba testa prošla, čim je Microsoft odlučio ponovno izbaciti ovaj update na tržište.

Zanimljivo je da se dotična kompanija ponaša kao da se prije 30-ak dana nije ništa dogodilo. Ova nadogradnja ima 30 mjeseci podrške, s time da vrijeme “teče” od sredine studenog, a ne listopada.

Ono što je zapravo mnogo zanimljivije je da je ova nadogradnja natjerala Microsoft da malo više propita proces razvoja softvera i njegovo testiranje. Mnogi korisnici su gubili podatke nakon nadogradnje (op.a. Većinom su to korisnici koji su dio Insider programa i koji nadogradnje dobivaju prije ostalih), no bug nije označen kao kritičan niti je imao veći prioritet, a trebao je imati.

Metrike i mjerenje

Kompanija je obećala da ćemo u narednih nekoliko mjeseci saznati mnogo više o Windowsima 10, točnije o načinu razvoja i testiranja. Saznat ćemo na koji način kompanija testira nove nadogradnje. To nisu samo testovi da li se nešto uspješno ažuriralo ili ne, nego je tu mnogo dimenzija kako testiraju kvalitetu softvera.

October 2018 update je imao oznaku “initial quality problem” što znači da se nije dobro instalirao, te da to nije bila stabilna i pouzdana nadogradnja. Drugim riječima, nadogradnja je prošla test, a nije trebala.

Bez obzira na to, kompanija tvrdi da je ovo relativno kvalitetna nadogradnja usprkos ovom bugu. Kako to točno mjere? Prvo je “incident rate” – broj korisnika koje je bug zahvatio. Što je Windows 10 stabilniji to je taj broj manji i to pokazuju dugoročne brojke.

Druga stavka je “Net promoter score” – ocjena koja pokazuje da li bi Windows korisnici nadogradnju preporučili prijateljima, kolegama, obitelji. Te brojke također rastu što govori da su generalno korisnici sve zadovoljniji Windowsima. Te brojke mogu zamaskirati pravi problem kao što se ovdje dogodio. Da, oni imaju 700 milijuna korisnika, 35 milijuna aplikacija i 175 milijuna verzija tih istih aplikacija, 16 milijuna unikatnih drivera i hardverskih kombinacija i tako dalje.

Mnogo je tu faktora na koje je teško utjecati. Tako da ovaj bug i nije napravio ogromnu štetu, ali je ipak bila dovoljno velika da se kompanija zapita neke stvari i kako da takve situacije u budućnosti svedu na minimum ili ih u potpunosti uklone.

Testiranje

Microsoft je objasnio da oni rade high-level automatizirane testove koje softver mora proći kako bi mogao biti spojen u glavnu Windows bazu. Te testove je ova nadogradnja prošla, no još hrpu testova rade i druge kompanije koje proizvode softver i hardver prije nego Microsoft da zeleno svjetlo kako bi nadogradnja mogla ugledati svjetlo dana. To je sve dio “otvorenosti” prema javnosti koju Microsoft najavljuje. Ovo je tek početak u kojem je Microsoft objasnio da se greške događaju usprkos svim testovima koje imaju.

Mi razumijemo da je razvojni proces nešto što se mijenja na dnevnoj bazi i da ništa nije zapisano u kamenu, te da će kompanija promijeniti te procese u budućnosti. Očito nisu svi dijelovi koda dobro istestirani, jer da jesu, MS bi primijetio da im dio koda briše podatke s diska.

Drugi problem je što MS ima “waterfall” razvojni proces, a ne agilni kao mnoge druge kompanije. Tako dobijete dost du period razvoja u kojem se ništa ne testira, nego samo razvija i razumljivo je da u testnom dijelu ne uspiju “uhvatiti” sve bugove koje bi trebali. Ako ste se ikada bavili razvojem, onda znate da je to normalni dio procesa. Bugovi se ispravljaju tjednima, ako ne i mjesecima nakon izbacivanja nadogradnje (ili softvera) na tržište, osim ako u produkciju ne dođe kritičan bug kojeg treba odmah riješiti.

U svakom slučaju, drago nam je da je Microsoft priznao grešku i da će informirati korisnike kako testiraju svoj softver i da će ubuduće biti pažljiviji. Stoga sada možete instalirati ovu nadogradnju bez prevelikog straha od toga da ćete ostati bez svojih podataka.

 

Piše: B.P.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular