PočetnaSoftverSigurnost5 odličnih i besplatnih (Internet) security softwarea za Windowse

5 odličnih i besplatnih (Internet) security softwarea za Windowse


Ako ste Windows korisnik, imate 3 načina na koji se možete boriti za svoju sigurnost. Prvo možete koristiti ugrađeni Windows Security suite, instalirati third-party software ili u potpunosti ignorirati sigurnost i nadati se najboljem. Ono što odaberete je vrlo važno za vas. U nastavku ćete vidjeti i zašto.

Windows Security (odnosno Windows Defender) je bolji nego ikada prije. Ako čak i ne želite išta novog instalirati i dodavati bilo kakvu dodatnu zaštitu, možemo reći da ste relativno sigurni. Ali mi se ipak ne bismo u potpunosti oslanjali na to. Mi preferiramo third-party software koji će vas ipak malo više zaštititi. Zato ćemo vam u ovom tekstu donijeti pet odličnih (i besplatnih) alternativa Windows Securityju. Pa pogledajmo što se nudi …

1) Bitdefender Antivirus Free Edition

Bitdefender Antivirus Free Edition je softver koji je konstantno prvi vrhu ljestvica kada govorimo o antivirusnim testing web stranicama. Neovisne stranice testiraju softver i slažu liste, što će reći da je ovdje stvarno riječ o dobrom softveru, a ne o “samopromociji” kao što neki drugi rade.

No, pustimo testiranja i pogledajmo zašto je ovaj softver dobar. Ova besplatna inačica vam donosi jezgru i osnovne funkcije koje možete naći i u premium Bitdefender suiteu. To znači odličnu zaštitu protiv virusa, malwarea, ransomwarea, phishinga i drugih opasnosti koje vas vrebaju na Internetu.
Nadalje, besplatni Bitdefender nudi i zaštitu u realnom vremenu, što je dobra stvar. Uzima malo računalnih resursa, ali dugoročno je to isplativo.

Jedina negativna strana ovog softvera je zapravo “autonomnost”. Postoji jako malo toga što možete sami podesiti u ovom softveru, ako ne uzmete premium paket. To je odlično za one koji samo žele skinuti softver, instalirati ga i aktivirati zaštitu. Oni koji žele više će biti razočarani s tim dijelom. Ali u globalu, ovdje je riječ o sasvim dobroj zaštiti koju svakako preporučujemo.

2) Kaspersky Security Cloud Free

Kaspersky je vjerojatno “najpoznatije” ime na ovom popisu, no ne bez razloga. Kaspersky već godinama radi odličan posao u ovom segmentu, a to su dokazali i sa svojim Security Cloud uslugom. Imate naravno besplatnu, ali i premium inačicu – ovisno o tome što vam treba.

Kao i Bitdefender, Kaspersky je konstantno u vrhu ovog segmenta softvera, te nudi zaštitu cijelog računala. Naravno, ne kao premium paket, ali ima dovoljno mogućnosti za većinu korisnika.

Nova verzija Kasperskog dolazi s integriranim VPN-om ako se želite dodatno zaštititi na računalu, plus dolazi s mogućnošću sigurne pohrane vaših lozinki i korisničkih imena. Možemo reći da polako ulaze i u segment “password managera” s ovime. Ali o tome neki drugi put.

Ono što se nama sviđa je što jako puno toga radi u pozadini i miče viruse i malware bez da vas uznemirava, troši jako malo resursa za svoj rad, možete ga relativno lako konfigurirati, te vam nudi dodatak za web preglednik kako bi vas zaštitio i direktno dok surfate.

3) Avira Free Antivirus

Avira Free Antivirus (op.a. nemojte ju zamijeniti s AVG-om ili Avastom) je mnogima prvi izbor kada govorimo o Internet security opcijama, odnosno softverima. U pravilu, često bolje radi od mnogih popularnih softvera kao što su Norton, spomenuti Kaspersku ili McAfee. Razlog tome su “real-life” testovi koje provode web stranice kao što je AV-Comparatives. U Tim testovima Avira je vječito ispred svojih rivala.

Ovaj softver vam nudi sve što biste očekivali od njega, ali i malo više od toga. Ovo je antivirus/antimalware softver koji nudi manualno skeniranje računala, ali i real-time zaštitu od raznih “Internet napasti” koje vas vrebaju. Super je što se njihova baza podataka novih virusa puni praktički svakodnevno, pa tako čim oni dodaju neke nove prijetnje, vaše računalo će biti sigurno od njih. Odnosno odmah ćete i vi dobiti zaštitu za iste.

Spomenimo još da vas Avira štiti i od neželjenih aplikacija, odnosno od aplikacija koje dolaze s drugim aplikacijama koje instalirate. Znate ono kad instalirate softver A, pa uz njega dobijete još i trial verzije softvera B i C? Avira vas štiti upravo i od tog, te blokira instaliranje istih. Ili će vas barem eksplicitno pitati jeste li sigurni da i to želite instalirati.

Ako instalirate Avira web browser extension, dobiti ćete i zaštitu web preglednika, te će vam Avira javiti kada pokušate otvoriti štetu web stranicu ili kada na istoj postoje ad-trackeri (koje će, btw, blokirati).

Jedina mana ovog softvera je broj popupa. S vremena na vrijeme će vam iskočiti prozor koji će vam reći da je bolje da se upgradeate na premium verziju i slično. Ako vam to nije problem, onda svakako probajte Aviru. Nećete požaliti.

4) Sophos Home Free

Sophos Home Free vam donosi Sophosovu moćnu poslovnu Internet zaštitu na vaše osobno računalo. Ono što je nas oduševilo je što možete ovaj softver koristiti na tri računala paralelno, te možete pomoću ovog softvera upravljati i “parental control” sustavom ako imate dijete i računalo koje treba nadzirati i posebno zaštititi.
S druge strane, osim dobre zaštite i mogućnosti da zaštitite dječje računalo, nema mnogo naprednih funkcija koje možete iskoristiti. Ono što dobijete s njim, to imate. Ako tražite rješenje koje ćete samo instalirati i pustiti ga da radi, onda je ovo odlična solucija. On će automatski blokirati i ukloniti viruse i malwaree koje nađe na računalu.

Osim što vam štiti računalo, daje vam i dodatni sloj zaštite kod surfanja Internetom. Ovaj softver automatski blokira maliciozne web stranice i stopira potencijalne phishing napade. Uz njega dobijete i neograničenu zaštitu za vaš Android ili iPhone telefon.

Downside ovog softvera je što nudi samo 30 dana besplatne zaštite prije nego postane beskoristan. Osim ako ga ne ažurirate na premium uslugu, onda je i dalje odličan, te ćete s time otključati hrpu dodatnih opcija i mogućnosti.

5) Panda Free Antivirus

I za kraj nam ostaje još jedan odličan i visoko rangiran softver za zaštitu, a to je Panda Free Antivirus. Iako ima čudno ime, zanemarite to. Odličan je u svim segmentima: troši malo resursa, lako ga je (naučiti) koristiti i vrlo je efektivan protiv većine poznatih malwarea.

U biti, ovaj softver je napravljen s mišlju – “Instaliraj i zaboravi na njega”, što je dobra stvar za većinu korisnika. Imate neke opcije s kojima se možete “igrati”, ali generalno, sve je već podešeno za vas. I mnogo je jednostavnija i bolja solucija nego Windows Defender.

Nedavno je Panda dobila i veliki update u kojem je modernizirano već ionako jednostavno sučelje, ali nam se sviđa. Softver izgleda moderno i lako za navigaciju. Taj isti update je donio i multimedia/game mode koji stopira Pandu u određenim trenucima. Ako igrate igre ili slušate samo glazbu lokalno s računala (npr.), Panda će prestati s radom. U trenutku kada ne igrate igre ili ne konzumirate multimediju, ona će ponovno početi raditi. Vrlo jednostavan i koristan komad softvera, a ako želite malo više od njega, imate premium varijantu.

 

Piše: B.P.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular