PočetnaSoftverMust HaveKako održati Windows 10 računalo na životu s krajem Microsoftove podrške?

Kako održati Windows 10 računalo na životu s krajem Microsoftove podrške?


Ima nas još mnogo koji imamo Windows 10 računalo i sljedeće godine dolazi u primjenu velika Microsoftova odluka. Na dan 14. listopada 2025. godine završava podrška za Windowse 10 što znači da će Microsoft prestati s podrškom sa sigurnosnim ažuriranjima.

Ako ne poduzmete ništa po pitanju operativnog sustava, naći ćete se u istoj situaciji kao da koristite Windows XP ili Windows 7.

Koje su vam opcije s Windows 10 računalom nakon prestanka podrške? Kako održati računalo na životu? Provjerite u nastavku teksta jer navodimo pet mogućnosti koje vam se nude.

windows 10 Extended Security Update

  1. Plaćanje pretplate na produžena sigurnosna ažuriranja za Windowse 10

Microsoftova početna ideja je bila da se Windowsi 10 s 14. listopadom 2025. godine ekspresno ukinu i da se računala s njima jednostavno smjeste u kategoriju zastarjelih uređaja.

Naknadno je postalo jasno da Windowsi 10 još uvijek imaju preveliki broj korisnika i da bi zbog takvog dokidanja podrške veliki broj računala završio na otpadu i praktički uzrokovao ekološku katastrofu.

Zbog navedenog je Microsoft ipak olabavio početni rigidni stav te je objavio kako će postojati mogućnost produženja podrške za sigurnosna ažuriranja za Windowse 10. Ova opcija ima naziv Extended Security Update (ESU) i radi se o programu koji će produžiti životni ciklus vašeg računala.

Loša stvar u svemu tome je što će se Extended Security Update plaćati. Radi se o prvoj situaciji u Microsoftovoj povijesti gdje se običnim korisnicima nudi plaćena pretplata za održavanje operativnog sustava. Postojala je slična opcija kod Windowsa XP i Windowsa 7, no ona je zahvatila samo poslovne korisnike.

Velika nepoznanica je i cijena ovog paketa. Ne znamo hoće li se raditi o mjesečnoj ili godišnjoj pretplati, no potvrđeno je da će se raditi o podršci za daljnje tri godine. Dobivena ažuriranja bit će samo sigurnosna, a to znači da u njih nisu uključene nove značajke.

Možda nam ideju o potencijalnoj cijeni može dati usporedba s modelom produživanja podrške za Windows 7 poslovne korisnike. Radilo se o iznosu od 50 dolara po uređaju za prvu godinu korištenja i taj se iznos u daljnjim periodima povećavao pa je u drugoj godini iznosio 100 dolara te u trećoj godini 200 dolara.

windows 11 ažuriranje

  1. Nadogradnja nepodržanog računala na Windowse 11

Windowsi 11 imaju prilično stroge minimalne specifikacije, no iz njih se može jasno razabrati koje uvjete mora imati vaše računalo za besplatnu nadogradnju na Windowse 11.

Kad pričamo o nadogradnji na Windowse 11, možemo reći da postoje tri vrste računala s Windowsima 10:

  1. Računala koja su službeno podržana, imaju odgovarajuće specifikacije te omogućuju besplatnu nadogradnju na Windowse 11.
  2. Računala koja službeno nisu podržana, no Microsoft omogućuje kod njih nadogradnju na Windowse 11 zaobilaznim putevima (npr. putem Rufus softvera) bez osiguranih ažuriranja i daljnje tehničke podrške.
  3. Stara računala koja uopće ne mogu pokretati Windowse 11.

Microsoft je posebno istaknuo drugu skupinu nepodržanih računala koju smo naveli te je upozorio da kod takvih nadogradnji neće doći do dobivanja budućih ažuriranja i podrške, no mnogi korisnici redovito navode kako kod takvih uređaja nisu imali nikakve probleme s instalacijom Windowsa 11.

Status računala koje nema sve potrebne uvjete za nadogradnju na Windowse 11 drugačiji je jer Microsoft neće pružati mogućnost dobivanja daljnje podrške, ali očito korisnici nemaju nikakvih problema sa samim korištenjem novog operativnog sustava u takvom „neslužbenom“ obliku. Pošto se ovdje najčešće radi o računalima koja se nalaze na samom rubu i možda jedna njihova stavka ne odgovara minimalnim specifikacijama za Windowse 11 (uglavnom je to nedostatak TPM 2.0 modula ili korištenje 7. generacije Intelovih procesora itd.), korisnici se u pravilu odlučuju na nadogradnju. To je iz razloga što imaju računala koja imaju dovoljno moćne specifikacije te mogu Windowse 11 pokretati bez problema pa se često odlučuju na njihovu instalaciju putem Rufusa.

 

Chrome OS Flex

  1. Instalacija Googleovog ChromeOS Flex operativnog sustava

Googleov ChromeOS operativni sustav dolazi s Chromebook uređajima, no nije jedini. Google također ima specijalizirani operativni sustav pod nazivom ChromeOS Flex koji je dostupan za sva ostala računala.

U tom slučaju ChromeOS Flex može biti prilično uspješna alternativa nakon napuštanja Windowsa 10. Lako se može instalirati i s njime ćete besplatno dobivati sigurnosna ažuriranja.

Google primarno zanima reklamiranje ChromeOS Flexa za poslovne korisnike, no mogu ga bez problema instalirati obični korisnici. Potrebno je znati da ChromeOS Flex ne podržava baš sva računala pa je na Googleovim stranicama potrebno naći popis podržanih uređaja.

Radi se o bazičnom operativnom sustavu koji će vam jako dobro doći za uobičajene aktivnosti kao što su surfanje webom, gledanje videa ili čak izrada nekih dokumenata. Nemojte nikako zaboraviti da ChromeOS Flex nema iste značajke kao ChromeOS na Chromebook uređajima pa je možda i najvažnija razlika da on nema mogućnost instalacije Android aplikacija.

linux

  1. Prebacivanje na Linux

Najjednostavnije rješenje za neke će jednostavno biti prebacivanje na Linux. Radi se o pouzdanom operativnom sustavu koji je funkcionalan i prilično jednostavan za upotrebu.

7 stvari koje Ubuntu radi bolje od Windowsa

Ubuntu je vrlo popularna Linux distribucija koja će vam se možda odmah ponuditi, no postoje i neke druge. Na Linux računalima možete pokretati web preglednike kao što su Google Chrome ili Mozilla Firefox i na njima se u mnogim situacijama mogu koristiti alternativni programi za neke klasične Windows programe poput Microsoft Officea ili ostalih.

Najbolja stvar na Linuxu je što se radi o vrlo sigurnom open-source operativnom sustavu koji vas neće bombardirati s neprestanim ažuriranjima pa bi u tom smislu mogli doživjeti iznenađujuće pozitivno iskustvo.

 

da li pc podržava windows 10

  1. Nastavak korištenja Windowsa 10 bez sigurnosnih ažuriranja (ne preporučujemo)

Vaše Windows 10 računalo nakon 14. listopada 2025. godine neće prestati raditi. Vi ćete i dalje moći koristiti Windowse 10, kao što još uvijek možete koristiti Windowse XP ili Windowse 7.

Razlika je u tome što prestaje bilo koji oblik Microsoftove podrške za Windowse 10, a ovdje su sigurnosna ažuriranja krucijalna stvar. Bez njih vaša radna okolina na računalu nije više sigurna i pojavit će se niz sigurnosnih rupa koje mogu u velikoj mjeri ugroziti vaše podatke.

Živimo u razdoblju kad su cyber prevare možda i najsofisticiranije nego što su ikad bile, a nagli dolazak AI alata kojemu svjedočimo situaciju može samo još više pogoršati.

Ono što može biti tračak nade je nešto što se bilo dogodilo s Windowsima 7. Naime, neki antivirusni softveri su, bez obzira na kraj Microsoftove podrške, i dalje nastavili pružati sigurnosna ažuriranja za Windows 7. Tako smo imali situaciju da je Avira pružala podršku za Windowse 7 čak do studenog 2022. godine ili da je Bitdefender osigurao daljnju podršku za dodatne dvije godine nakon Microsoftovog prestanka podrške.

Isto se može dogoditi s Windowsima 10 i vjerojatno će tako na kraju biti, ali svaki korisnik mora ocijeniti ako je to zaista dovoljno kako bi se zaštitili njegovi podaci.

Ovdje moramo spomenuti i web preglednike. Situacija je možda malo drugačija jer je, primjerice, Google Chrome imao podršku za Windowse 7 do 2023. godine pa vjerujemo da je u ovoj domeni dugoročna podrška Windowsima 10 osigurana.

 

Postoji nada

Na kraju korisnicima računala s Windowsima 10 možemo reći ono najvažnije: imate opcije! Oni koji se odluče na plaćanje pretplate imat će sigurnosnu podršku za Windowse 10 do listopada 2028. godine, a svi ostali ocijenit će koje su ostale alternative te koja im najviše odgovara.

 

Piše: Ervin Mičetić


RELATED ARTICLES

1 komentar

  1. Još uvijek koristim Windows XP bez ikakvih problema a postoje ažurirani web preglednici za XP poput Supermiuma (baziran na aktualnoj verziji Chromiuma 122) isti radi na Win 7, Win8, Win 10, tako da nema zime….

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular