PočetnaSoftverMust Have7 stvari koje Ubuntu radi bolje od Windowsa

7 stvari koje Ubuntu radi bolje od Windowsa


Je li Ubuntu, kao i drugi Linuxi, napravljen samo za geekove? Ne! Ako govorimo o Ubuntuu, njega je lako koristiti kao i Windowse 10. U nekim stvarima je i bolji.

Windows 10 je odličan operativni sustav. Ako ga koristite, onda znate da su Windowsi 10 nešto najbolje što je Microsoft ikad napravio. To je ujedno i najpopularniji operativni sustav na svijetu, te ga koriste privatni i poslovni korisnici po cijelom svijetu.

S druge strane imate razne Linux distribucije, od kojih je Ubuntu jedna od najpopularnijih. Nju ne koristi baš stotine milijuna korisnika, ali ima nekih stvari koje su kod Ubuntua bolje nego na Windowsima. Ako planirate zakoračiti u svijet Linuxa, definitivno razmislite o ovoj distribuciji.

No, nećemo vas danas nagovarati da probate Ubuntu, nego ćemo se baviti onim stvarima koje rade bolje od Windowsa. Pa krenimo redom.

1) Ažuriranje

Ono što nas ponekad užasno živcira kod Windowsa je iduće. Upalite računalo jer želite nešto obaviti, i nije prošla niti minuta od korištenja, dobijete pop-up prozor s porukom da trebate ažurirati Windowse. Nakon što Windowsi skinu par velikih datoteka, jer su Windows nadogradnje u prosjeku velike, morate resetirati računalo. Nekada davno ste re-bootanje PC-ja mogli odgoditi, sada se događa nasumično. Ponekad taman da vas prekine usred posla i izgubio dio nespremljenih promjena.

To je problem kojeg imaju Windowsi, ali i MacOS, jer oni drugačije gledaju na ažuriranje aplikacija od ažuriranja operativnog sustava. Windows Update se fokusira isključivo na kritična ažuriranja infrastrukture, dok aplikacije ne diraju previše i njih možete sami ažurirati i pokrenuti kada želite.

Ubuntu ima malo drugačiji pristup ažuriranju. Instalacije i ažuriranja se događaju preko softverskih repozitorija. Umjesto da odete na stranicu proizvođača softvera, lakše je otvoriti repozitorij koji ima hrpu softvera i instalirati sve što vam treba. Ti isti repozitoriji će vas upozoriti kada imate neku nadogradnju raspoloživu. Tu se ažuriraju i aplikacije i operativni sustav, a često nakon ažuriranja nećete niti morati resetirati Linux mašinu.

2) Računalna sigurnost

Ako ste bili, ili ste još uvijek, Windows korisnik, onda znate da na Windowsima morate imati antivirusni softver. Windows je već jako dugo meta raznih malwarea, virusa i sličnog. Razlog tome je što se virusi slabo pišu za Linux i MacOS jer oni zajedno nemaju 15% tržišta. Ali Windowsi, kao najpopularniji OS na svijetu, je definitivno primarna meta za koju se maliciozni softver piše.

Drugi problem ovdje je kako Windowsi upravljaju sigurnošću. Zato se ne može pobjeći od činjenice da je Ubuntu sigurniji OS od Windowsa 10. Osim što je manje virusa za Linux, tu je još i činjenica da Ubuntu korisnik ima manje ovlasti po defaultu od Windows korisnika. Tako da neke stvari maliciozni softver i ne može napraviti jer Linux mašina, koju su zarazili, jednostavno nema ovlasti izvršiti određeni kod pa ne može ni naštetiti OS-u.

Na Linuxu, čak i kod instalacije obične aplikacije, morate upisati lozinku. Na Windowsima ne trebate. Istina, Windowsi imaju UAC (User Account Control), gdje to možete “postrožiti” ali rijetko tko to radi.

3) Prilagodba

Microsoft ograničava razinu prilagodbe koju možete napraviti nad operativnim sustavom. Iako je Windows 10 realno najbolji Windows OS po tom pitanju, daleko je to još Linuxa.

Ako ste vidjeli, ili koristili, starije verzije Ubuntua možda vas je od njega odbio loš UI. Danas, na svu sreću, Ubuntu izgleda moderno i “svježe”. Uz to, možete ga i sami prilagoditi kako god želite i izgledat će još bolje. Ako želite, čak ga možete i prilagoditi toliko daleko da će izgledati jako slično Windowsima 10.

4) Sistemski resursi

Ubuntu je odličan izbor za operativni sustav ako imate, recimo, stariji hardver. Ako vam je računalo staro i sporo, onda ga možete oživiti uz Linux. Windowsi 10 su, kao što smo rekli, odličan OS, ali zahtijevaju “pristojan” hardver da bi dobro radili. Mnoge Linux distribucije mogu raditi i na mnogo slabijem hardveru.

Ubuntu nije jedina “lightweight” Linux distribucija. Ima i onih koje uzimaju mnogo manje računalnih resursa prilikom korištenja, ali u ovom tekstu je fokus na Ubuntuu. Ako vam se računalo “bori” s Windowsima 10 i niste produktivni dok ih koristite, dajte priliku Ubuntuu.

Također, Windowsi 10 imaju jako puno pozadinskih procesa i nije ih baš lako održavati. Hardver i softver konstantno rade, čak i kada ne koristite Windowse. Dovoljno je samo da je računalo upaljeno. Ubuntu nema takvih problema i cijeli OS je dizajniran oko vašeg “inputa”. Tek kada vi nešto napravite na Ubuntuu, računalo kreće raditi.

5) “Live environment”

Recimo da niste nikada koristili Windowse i da ste dugogodišnji Linux korisnik. I sada želite vidjeti kakvi su Windowsi 10 da biste odlučili želite li ih koristiti? Što možete napraviti? Morate formatirati disk, instalirati Windowse 10 i onda možda odlučiti da Windowsi nisu za vas. Osim što možete u tom postupku izgubiti neke podatke, možete izgubiti i puno vremena na ovaj “eksperiment”.

Ići u drugom smjeru (Windows -> Linux) je mnogo lakše. Dovoljno je da stavite Ubuntu na USB stick i bootate ih s tog istog sticka. Većina Linux distribucija, uključujući Ubuntu, imaju takozvani “Live environment”. To znači da ih možete probati bez da ih instalirate na disk.

Ako vam se ne sviđa Ubuntu, nema problema. Samo resetirajte računalo i vratite se nazad u Windowse.

6) Softver

Jedan od glavnih razloga zašto se ljudi “drže” Windowsa je softver. Istina je da mnogo softvera koje imate na Windowsima, nemate na Linuxu. Ali to nije nužno loše, niti je deal-breaker za većinu prosječnih korisnika.

Razloga za to je više. Kao prvo, kada počnete koristiti Linux distribuciju, ulazite u svijet besplatnog i otvorenog softvera (FOSS – Free and Open-Source Software). I da – kada prvi puta bootate Ubuntu, tamo neće biti MS Office. Ali ćete zato naći Libre Office koji je odličan.

Ista stvar vrijedi i za neke druge softvere. Imate softver za reproduciranje multimedijalnog sadržaja, imate sve popularne web preglednike, imate i WINE ako želite igrati Windows igre. Treba vam samo malo vremena ili volje da nađete softver koji vam treba i koji je alternativa onome na Windowsima. Naravno, postoje korisnici kojima to ne odgovara, ali ti su u manjini. To su profesionalci, koji najčešće žive od nekog softvera i oni su vezani uz određeni OS.

7) Sve je besplatno

Za razliku od Microsoftovih Windowsa, Ubuntu je potpuno besplatan. Ne samo da ćete uštedjeti novac na licenci za OS, nego ćete uštedjeti novac i na hardveru jer nećete morati kupovati novi svakih par godina.

Ok, možemo sada diskutirati i da su Windowsi besplatni. Možete ih dobiti besplatno ili za par dolara. Ali opet – onda morate kupovati softver koji košta. MS Office nije besplatan. Libre Office je. Dugoročno, Linuxi su višestruko jeftiniji.

Stoga, ako imate računalo koje koristite većinom za surfanje Internetom, streamanje serija i glazbe sa servisa kao što su Netflix i Spotify, te ponekad napišete neki dokument ili napravite tablicu, razmislite o prelasku na Linux. Vjerujemo da ćete se brzo naučiti na Linux, a benefite ćete vidjeti kroz mjesec dana.

Na kraju, ne možemo reći da je Ubuntu bolji od Windowsa ili obrnuto. Ovisi o vama i vašim potrebama, ali je nepobitna činjenica da su neke stvari kod Ubuntua bolje nego kod Windowsa.

 

Piše: B.P.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular