PočetnaSoftverMust Have5 razloga zašto je Android OS popularniji od iOS-a!

5 razloga zašto je Android OS popularniji od iOS-a!


Apple je bio prvi koji je osmislio koncept modernih ekrana na dodir (ili popularno ”touchscreena”) koji su bili dostupni za korisnike. 2007. godina bila je godina kada se svijet upoznao s iPhoneom i kada smo po prvi puta imali prilike vidjeti što je to iOS. No od tada pa do danas stvari su se dosta promijenile.

Od 2010. Android je i službeno preuzeo vrh na tržištu čime je postao jedan od najpoznatijih i najpopularnijih operacijskih sustava za mobilne uređaje. Nakon nekoliko godina ”jedan od najpopularnijih” pretvorio se u najpopularniji, što vrijedi i do danas. Istina je da iOS, odnosno iPhone pametni telefoni imaju svoj krug ljubitelja koji iz godine u godinu kupuju nove iPhone uređaje.

Isto tako je istina i da iOS ima svojih prednosti u odnosu na Android (recimo ne postoji ona famozna fragmentacija uređaja i verzija operacijskih sustava koja postoji na Androidu). No ono što je isto tako istina jest to da je danas, u 2019. godini Android popularniji od iOS-a.

Zašto je to tako? Što je ono što Android čini popularnijim i primamljivijim za korisnike za razliku od iOS-a?

android-9-pie

Sve više proizvođača pametnih telefona koristi Android

Možda jedan od najvećih razloga zbog kojih je Android popularniji od iOS-a leži u činjenici da danas sve veći broj proizvođača pametnih telefona i tableta koriste Android kao operacijski sustav za svoje uređaje. Nasuprot tomu, iOS koriste samo Appleovi uređaji, odnosno iPhone pametni telefoni i iPad-ovi.

Zbog čega toliko proizvođača koristi Android? Prije dvanaest godina, odnosno 2007. Google je sa određenim brojem mobilnih operatera, proizvođača softvera i hardvera sklopio ”Open Handset Alliance” ne bi li se tako na što bolji način odupro i suprotstavio Appleu i njegovom iPhoneu. Zahvaljujući ovome Android je postao operacijski sustav velikog broja uređaja. Stvari su postale još bolje zahvaljujući činjenici da je Android (za razliku od iOS-a) ”open source” ili operacijski sustav otvorenog tipa. To je značilo da je Android gotovo svaki developer ili programer, koji je imao znanja i vještine, mogao mijenjati, dodavati svoje ideje i doprinjeti konačnom izgledu operacijskog sustava i njegovih mogućnosti.

Još jedna stvar koja se dogodila, a koja je drastično doprinjela razvoj i širenje Android platforme bio je porast tržišta, što se pogotovo vidjelo u Aziji (Kina, Indija). Danas vidimo i sami koliko se kineskih proizvođača pametnih telefona probijaju na tržište i da svaki od njih koristi Android kao OS za svoje uređaje (naravno malo prilagođen, ovisno od uređaja i proizvođača, ali se i dalje radi o Androidu).

Huawei P Smart specifikacija

Android uređaji su dostupni ogromnom broju korisnika zahvaljujući razlikama u cijeni i onome što nude

Tko si danas može priuštiti najnoviji iPhone? Onaj tko si to može priuštiti, naravno, a to najčešće ne mogu baš svi. Razlog tomu jest cijena iPhone uređaja koja je svake godine jednostavno previsoka. Ovdje možemo raspravljati o tome isplati li se iPhone i vrijedi li te cijene, no mislim da se svi možemo složiti s time da je iPhone jednostavno preskup za ono što nudi. Kod Androida je ovo drugačije.

Iako postoje i Android uređaji koji su ipak preskupi za ono što nude (gdje će korisnik više platiti naziv i ime branda nego ono što uređaj ima u sebi), postoji i širok spektar Android uređaja  koji su kvalitetni i dostupni po prihvatljivoj cijeni. Recimo, ako želite kupiti mami novi Android pametni telefon, ne morate za njega izdvojiti nekoliko tisuća kuna.

Danas postoje vrlo dobri uređaji koji su dostupni i za do 1500 kuna koji će zadovoljiti potrebe jednog ”casual” ili običnog korisnika. Naravno, ako želite kupiti Android uređaj koji ima odličnu kameru ili najbrži procesor morat ćete dati i više novca. No, ako vas ne zanimaju finese i ako želite imati jedan uređaj optimalne kvalitete koji neće previše koštati, izbor je velik. Ovo nažalost ne vrijedi za Apple koji je oduvijek ciljao samo na odabranu publiku.

android luncher

Android ima puno širu kompatibilnost za svoje uređaje

Apple je svoj iOS ”otvorio” nekim uređajima i developerima trećih strana, no unatoč tomu iOS je i dalje vrlo zatvoren i ograničen operacijski sustav. U usporedbi s njime Android je puno otvoreniji i dostupan svima (zbog već spomenutog ”open source” načina funkcioniranja).

Što ovo znači? To znači da korisnik može imati Samsungov pametni sat, Googleove zvučnike i Huawei P20 i da će ti svi uređaji, iako nisu od istog proizvođača, raditi normalno i da će biti usklađeni. Isto tako, ako poželite promijeniti neki od ovih uređaja i novi uređaj će biti jednako kompatibilan. Kompatibilnost, povezanost, usklađenost, raznovrsnost i otvorenost su obilježja koja su od samih početaka privlačila developere, proizvođače i korisnike. Kod iOS-a takvo što jednostavno ne postoji, odnosno nema takve razine fleksibilnosti.

 

Androidove AI i softverske mogućnosti su značajno unaprijeđene

U početku je Android ”kaskao” po pitanju nekih mogućnosti u vezi softvera (kao što je recimo Siri). No u posljednjih nekoliko godina Android je svoje softverske i AI mogućnosti dosta poboljšao, dok je Google Assistant sa svojim glasovnim mogućnostima postao velik uspjeh za tvrtku.

android aplikacije

Danas postoji ogroman izbor različitih Android uređaja

Velik broj proizvođača koji koriste Android kao operacijski sustav za svoje uređaje ne samo da znači kako danas postoji veći broj Android tableta i pametnih telefona već to znači da postoji i puno širi izbor uređaja.

Apple svake godine na tržište izbaci nekoliko svojih uređaja. U prosjeku na tržištu možemo vidjeti najviše tri nova iPhonea i oko tri nova iPad-a. No kod Androida je stvar drugačija. S obzirom na ”open source” mogućnosti proizvođači Android uređaja imaju veliku slobodu osmišljati svoje vlastite uređaje koji će biti varijacija na temu ”standardnog” Android operacijskog sustava.

Kod Androida proizvođaču ne treba određeni stupanj koji mora zadovojiti po pitanju hardvera ne bi li njegov uređaj mogao pokretati Android. Pogledajte samo današnje Android pametne telefone i brandove. Recimo Nokia, Samsung i Oppo su Android uređaji. No ta tri uređaja, iako mogu imati čak i istu verziju Androida na sebi, opet će imati svoja vlastita korisnička sučelja.

Samsung će svoje uređaje osmisliti na svoj način. Recimo Nokia 1 će imati ”smanjeno” Android korisničko sučelje koje će biti prilagođeno samo za taj uređaj. Kod Huaweija P30 recimo će se dosta toga kod uređaja zasnivati na maksimiziranju kvaliteta kamera (s obzirom na to da je Huawei P30 uređaj osmišljen za one koji uz pomoć Android uređaja žele fotografirati fotografije vrhunske kvalitete).

 

Koji OS je ipak bolji?

Na ovo pitanje ne teško, gotovo i nemoguće odgovoriti. Premda Android nesumnjivo posjeduje određene prednosti u odnosu na iOS, znači li to da je on i bolji kao operacijski sustav? Što je sa problemom fragmentiranosti koji je nastao baš iz razloga što danas na tržištu imamo na stotine brandova Android uređaja i dostupnosti nadogradnji sustava za svaki od njih?

Ovdje bi se bilo dobro držati one narodne ”o ukusima se ne raspravlja”. Android, baš kao i iOS, ima svoje prednosti, ali i nedostatke. Koju platformu će korisnik odabrati ovisi o korisniku. No činjenica jest da je Android kao OS popularniji.

Piše: Z.K.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular