PočetnaMobyPrijenosniciRecenzija Lenovo LOQ 15IAX9I: Pristupačan gaming laptop premium izgleda

Recenzija Lenovo LOQ 15IAX9I: Pristupačan gaming laptop premium izgleda


Nakon velikog uspjeha svoje Legion linije gaming laptopa, Lenovo je nedavno predstavio alternativnu liniju s većim naglaskom na proračun. Ako malo bolje razmislite o tome, bilo koje prijenosno računalo može igrati igrice, a pitanje koje se samo po sebi nameće je koju vrstu igrica najviše volite igrati?

Ako su to samo najzahtjevniji AAA naslovi na visokim rezolucijama onda ne postoji budget laptop za Vas. Morat ćete izdvojiti pozamašnu sumu novaca kako biste dobili najbolju grafičku karticu, procesor i sve ostalo što je potrebno za najzahtjevnije igre današnjice. Ali ako tražite jeftiniju opciju za pokretanje omiljenih igri na nižim postavkama, Lenovo LOQ serija prijenosnih računala bi mogla biti prava stvar za vas.

LOQ je relativno novi brend Lenova koji je predstavljen u proljeće prošle godine. Naziv LOQ, izgovara se “lock”, prvenstveno je zamišljen kao cjenovno pristupačnija alternativa prijenosnog računala koji je prvenstveno namijenjen za igranje igara u odnosu na skuplju i moćniju Lenovo Legion seriju gaming prijenosnih računala, koja je već duže vrijeme prisutna. Slična stvar je i kod primjerice, Asus TUF serija proizvoda, kao pristupačne alternative Asus ROG-u.

No isplati li se izdvojiti oko 1.000 eura za kupovinu ovog modela prijenosnog računala, saznajmo u nastavku.

LOQ 15IAX9I recenzija

Testni model LOQ 15IAX9I je 15-inčno prijenosno računalo koji dolazi sa procesorom Intel Core I5-12450hx i 16 GB RAM-a DDR5 SO-DIMM, proširivo do 32GB DDR5-4800, Intelov procesor 12. generacije na ovoj jedinici za recenziju koristi vlastiti 95W 4GB Intel Arc A530M GPU, koji je ekvivalentan GeForce RTX 90, i nema istu razinu hardvera koju ima njegov stariji brat Legion.

Zamišljen kao stroj za igranje srednjeg ranga, Lenovo LOQ 15IAX9I još uvijek ima popriličnu hardversku snagu i nudi vrlo dobru FHD 1080p grafiku, tako da je to kompromis za vrhunske performanse, ali uz primamljivu cijenu od 1049 €, a postoji i opcija isto takvog modela s 1TB SSD diska, ali bez Windowsa 11 i koštati će vas 999 €. U nastavku ove recenzije reći ćemo nešto više o tome koje su prednosti, a koji su nedostaci Lenovo LOQ 15 modela.

Lenovo LOQ 15IAX9I: Dizajn i kvaliteta tipkovnice

Lenovo LOQ je kvalitetno i čvrsto izrađeno prijenosno računalo s vanjskom školjkom od tamno sive ili crne plastike. Nije baš jako tanak i lagan, što je i uobičajeno za gaming prijenosnik, debljine je 2,6 cm i težine 2,38 kg. Ali stavite ga na stol i imat ćete udobno i praktično prijenosno računalo za rad i igru koje ostavljam premium dojam. Neke su površine glatke poput poklopca zaslona i unutrašnjosti oko tipkovnice, a druge su hrapavije poput donje strane, okvira oko zaslona i izbočenog stražnjeg poklopca.

LOQ 15IAX9I test

S donje strane prijenosnika su dva velika otvora za hladnjake  i jedno manje dugoljasto koje se nalazi pri vrhu. U kućištu nema LED dioda, zapravo, jedini izvor svjetla na njegovoj palubi je tipka za uključivanje, pametno podsjeća na logotip isprekidanog kruga LOQ-a.

Tipkovnica je izvrsno izrađena i pruža trenutni odziv na klik, osim ako ne preferirate veću visinu pritiska tipke, što je prilično neizvedivo u prijenosnicima općenito. Zapravo LOQ se može pohvaliti jednostavnom tipkovnicom bez puno besmislica, savršenom za igrače koji više vole minimalizam, nego RGB s pozadinskim osvjetljenjem.

LOQ 15IAX9I tipkovnica

Touchpad je poprilično velike dimenzije s ugodnim dodirom i vrlo dobrom preciznošću. Iako ćete najvjerojatnije svejedno spojiti miš ako igrate igre.

U sredini na stražnjoj strani pronaći ćete većinu vanjskih priključaka računala: 3xUSB Type-A 3.2 Gen 1, 1xUSB-C 3.2 Gen 2 priključak, HDMI 2.1, priključak za slušalice 3,5mm, Ethernet RJ-45, priključak za napajanje i E-zatvarač, koji onemogućuje 720p web kameru jednim pritiskom prekidača. Bateriju možete puniti i preko USB-C priključka sa strane, ali za to ćete morati kupiti adapter. Povezao sam se bežično s Wi-Fi 6 s izvrsnim prijemom i propusnošću.

Sve u svemu LOQ 15IAX9I je dizajniran da bude proračunska alternativa Legion liniji, međutim na prvi pogled lako biste zamijenili LOQ sa samim Legionom u smislu njegovog vanjskog izgleda, iako za razliku od Legiona imate čvrsto plastično kućište. Štoviše, preduvjet za mnoge igrače je mat završna obrada i tipkovnice i zaslona, što ih čini otpornima na znoj i otiske prstiju, i ujedno savršenim za duge sesije igranja.

Lenovo LOQ 15IAX9I: Hardver

Procesor u Lenovo LOQ 15IAX9I je Intelov Core procesor i5-12450HX, koji ima ukupno 8 jezgri (4P + 4E) i 12niti, P-jezgre su na taktu do 4.4GHz, E-jezgre na taktu do 3.1GHz, uz 12MB keša s Alder Lake arhitekturom, ovo računalo pruža živahne performanse za sve, od igranja do kreativnog rada i velike produktivnosti.

Grafička kartica je Intel Arc A530M koja dolazi s 4GB GDDR6. Ovo je  zasebna mobilna grafička kartica nižeg srednjeg ranga za prijenosna računala temeljena na mikroarhitekturi Xe HPG. Koristi ACM-G12 čip i nudi 12 od 16 Xe-jezgri (192 ALU), ray tracing i 128-bitnu memorijsku sabirnicu za 8 GB GDDR6 grafičke memorije. Jezgre mogu raditi od 300 MHz (niskofrekventni način rada) do 1300 MHz (visoka frekvencija) ili kratkotrajno na turbo modu do 2050+ MHz.

Performanse Arc A530M bi trebale biti malo ispod starijeg Arc A550M (koji ima više jezgri, ali manja brzina takta). Čip također integrira dva medijska pogona za VP9, AVC, HEVC i AV1 8k i dekodiranje. A530M proizvodi se u 6nm procesu N6 i podržava dinamičko dijeljenje energije (koristeći Deep Link) s 12. generacijom Intel CPU-a (Alder Lake).

Sve u svemu ugrađeni hardver nije za igranje Cyberpunka 2077 na ultra postavkama, iako sam uspio i to isprobati s bržim okretanjem ventilatora postigao je 15 FPS-a. Ovo se udvostručuje na niskoj unaprijed postavljenoj postavci, čineći igru igrivom po cijeni vizualnih prikaza. Ali treba biti realan, ne možete očekivati da će se mobilni čip A530M od 95 W lako nositi s ovom zvijeri od igre, a Lenovo LOQ 15IAX9I i dalje ima vrlo dobre performanse u svojoj kategoriji gaming laptopa. Na igri Forza Horizon 5 na srednjim postavkama uspio sam dobiti prosječnih 91 Fps što nije uopće loše.

Ako stvarno želite poboljšati njegovu izvedbu, softver Lenovo Vantage vam svakako može pomoći. Možete povećati brzinu ventilatora i potrošnju energije u načinu rada Performance Mode kada je priključen na struju. Također vam omogućuje da dinamički koristite integrirane i namjenske GPU-ove, ovisno o njegovim potrebama.

Za one koji su još više orijentirani na podatke, evo nekih njegovih referentnih vrijednosti za PC Mark 10, gdje je postigao 5594 bodova.

U 3DMark Time Spy imao je ocjenu od vrlo dobrih 5845, stavljajući ga u gornji rang sa budget gaming laptopima. U 3DMark Fire Strike dobio je 12766 bodova. Još jednom, ne očekujte da ćete se LOQ 15IAX9I boriti s premium prijenosnim računalima, zato i koštaju duplo ili troduplo više.

Računalo dolazi s 512GB SSD M.2 2242 PCIe 4.0×4 NVMe pohrane, a postoji mogućnost dogradnje još jednog M.2 2242 SSD-a do maksimalnih 1TB.

Lenovo LOQ 15IAX9I: Zaslon i prikaz slike

Ovo je 15,6 inčni IPS panel rezolucije 1920×1080 svjetline 300niti s Anti-glare funkcijom koja uklanja većinu refleksija, 100% sRGB. Zaslon LOQ 15IAX9I ima visok kontrast, barem za IPS. Dobivate brzo vrijeme odziva i zaslon može raditi na frekvenciji do 144 Hz. G-sync podrška također je jedna od njegovih prednosti. To je jednostavno dobar zaslon za brze i spore igrice. Prema zadanim postavkama računalo je postavljeno na 144 Hz, ali postoji i način rada od 72 Hz koji možete odabrati za uštedu energije ili onaj koji automatski prebacuje između 72 Hz i 144 Hz.

LOQ 15IAX9I zaslon

Audio čip je HD Realtek ALC3287 codec a ugrađeni zvučnici su Nahimic Audio 2x2W. Zvučnici ugrađeni u računalo isporučuju snažan, detaljan zvuk visoke kvalitete, dijelom zahvaljujući Nahimic audio softveru. Na umjerenim razinama postižem dobru ravnotežu basa, srednjeg tona i visokih tonova, ali ako pojačam glasnoću, visoki tonovi mogu postati malo preoštri.

LOQ 15IAX9I kamera

Web kamera je FHD 1080p i nalazi se na standardnom mjestu iznad zaslona i proizvodi slike koje su oštre, ali nešto svjetlije boje, s malo šuma u tamnim područjima. Dobivate i dobar ugrađeni mikrofon koji bez problema hvata vaš glas.

 

Lenovo LOQ 15IAX9I: Hlađenje i baterija

Ventilatori na LOQ 15IAX9I rade s vremena na vrijeme tijekom normalnog svakodnevnog surfanja. U pozadini se čuje blagi šum, ali kod zahtjevnijih zadataka buka se malo pojačava, ali ne previše, uglavnom se mogu nositi s tim. Sustav hlađenja kod Lenovo LOQ 15IAX9I radi tako da usisava vanjski zrak iz otvora u obliku saća na dnu kučišta, puštajući ovaj zrak kroz njegov CPU i GPU prije nego što ga usmjeri van kroz stražnji dio kučišta.

LOQ 15IAX9I hlađenje

“Wind chamber-esque” sustav znači da kada temperatura počne rasti na gornjem dijelu tipkovnice počne rasti, vaši dlanovi koji su uvijek u kontaktu s donjim dijelom tipkovnice ostaju hladni.

Što se tiče baterije, LOQ 15IAX9I dolazi s ugrađenom 60Wh i punjačem od 170W. Ako radite na manje zahtjevnim stvarima, prigušite svjetlinu ekrana i pokrenete osvježavanje slike na 72 Hz ili u dinamičkom modu, možete raditi i surfati na njemu sedam do osam sati. Mešutim igranje igri može trajati u najboljem slučaju do dva sata, a one zahtjevnije i kraće. Sve u svemu bolje se držati vanjskog napajanja.

 

Nema bloatwarea, ali su tu zato druge stvari

Dobivate malu zbirku dodatnih programa unaprijed instaliranih na vašem računalu. Osim kontrolnog softvera za Nahimic zvučnike, postoje dva programa na koja morate posebno paziti. Prvo, Lenovo Vantage, koji prikuplja neke dodatne postavke koje nisu u izborniku postavki sustava Windows. Stvari poput načina rada ventilatora, nadzora temperature, makronaredbi tipkovnice, određivanja prioriteta mreže te značajki podrške i održavanja. Drugo, Legion Arena, izbornik koji spaja instalirane igre iz različitih digitalnih trgovina u središnjem i praktičnom izborniku.

Isplati li se kupiti?

Lenovo LOQ 15IAX9I je dobra opcija za većinu igrača. Kvalitetno je napravljen i nudi dojam premium modela, dok procesor, grafika i zaslon dobro funkcioniraju zajedno za vrlo dobro iskustvo igranja, kao i vrlo dobro opće iskustvo između igranja. Uz to, buka ventilatora je umjerena pod većim opterećenjem, a trajanje baterije do dva sata, ali to nije iznenađujuće, jer prijenosna računala za igranje nisu poznata po dugom trajanju baterije. Ako možete živjeti s tim kompromisima, onda je ovo vrlo dobra opcija za one koji žele posjedovati kvalitetan igraći laptop, koji ipak dolazi s nekim ograničenjima. Unatoč plastičnoj gradnji laptop je i dalje robustan i pokazuje kvalitetnu izradu s premium izgledom.

Skuplje modele više ne možete razlikovati samo po performansama, a LOQ se jako dobro snašao u našoj usporedbi, predstavljajući Intel Arc A530M u najboljem izdanju. Sve testirane igre radile su u Full-HD rezoluciji i maksimalnim postavkama detalja s više od 60 fps, osim onih najzahtjevnijih. Sve u svemu, ako ste ljubitelj video igri i ako želite malo uštedjeti, svakako bacite pogled na Lenovo LOQ 15IAX9I.

 

Plusevi uređaja:

  • Vrlo dobra izvedba
  • Udobna tipkovnica
  • Vrlo dobar zaslon
  • Cijena: uloženo – dobiveno

 

Minusi uređaja:

  • Umjereno trajanje baterije

LOQ 15IAX9I

Tehničke specifikacije uređaja:

  • Procesor: Intel® Core™ i5-12450HX, 8C (4P + 4E) / 12T, P-core up to 4.4GHz, E-core up to 3.1GHz, 12MB
  • Operacijski sustav: Windows 11 Home
  • Grafička kartica: Intel® Arc™ A530M 4GB GDDR6
  • Memorija: 16GB- 2x 8GB SO-DIMM DDR5-4800
  • ROM: 512GB SSD M.2 2242 PCIe 4.0×4 NVMe, Nadogradnja 2x M.2 SSD
  • Zaslon: 15.6″ FHD (1920×1080) IPS 300nits Anti-glare, 100% sRGB, 144Hz
  • Kamera: FHD 1080p
  • Baterija: Li-polimer s 4 ćelije 60 Wh
  • Tipkovnica: Bijelo pozadinsko osvjetljenje,
  • Povezivost: Wi-Fi 6, 11ax 2×2 + BlueTooth 5.2
  • Cijena: testnog modela 1.049 eura

Model Lenovo LOQ 15IAX9I će biti dostupan u Hrvatskoj kroz 2 mjeseca, testni model ustupio Mikronis.

 

Piše: Ivan Hečimović


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular