PočetnaMobyPrijenosniciRecenzija Asus TUF A15 (2023)

Recenzija Asus TUF A15 (2023)


Asus TUF A15 (2023) je podjednako dobar i za igraći segment i za produktivnost!

Kako cijena prijenosnih računala za igranje i dalje raste zbog inflacije, pronalaženje pristupačnih opcija postalo je sve veći izazov. Međutim, proizvođači su odgovorili ugradnjom kvalitetnijih komponenti u svoje uređaje, kako bi opravdali povećanje cijene. Iako su NVIDIA i Intel nedavno predstavili moćne linije procesora i grafičkih kartica, oni su dostupni po uglavnom visokim cijenama. S pozitivne strane, čak i RTX 4050, sada opremljen sa 6 GB GDDR6 VRAM, može pružiti iznimne performanse igranja pri 1080p, s maksimalnim postavkama.

U nastavku ćemo se pozabaviti ASUS TUF Gaming F15 (FX507) igraćim prijenosnim računalom iz 2023., koji je dostupan u nekoliko verzija. Radi se o modelu koji zapanjujuće podsjeća na svog prethodnika, FX506. No, ova se nova iteracija može pohvaliti nekim izvanrednim mogućnostima koje ga izdvajaju, kako od prethodnika tako i od konkurencije. Čak i opcija osnovnog modela sada nudi punu sRGB pokrivenost sa svojom 1080p rezolucijom i mogućnošću osvježavanja od 144 Hz.

U međuvremenu, onaj skuplji model nudi rezoluciju od 1440p, stopo osvježavanja od 165 Hz, G-Sync podršku i navodno pokriva 100% DCI-P3 raspona boja. O čemu se točno radi te zašto bi ovaj model mogao biti vaš idući laptop, pogotovo ako tražite model koji je namijenjen i za igranje igara i za produktivnost, pročitajte u nastavku recenzije.

Asus TUF A15 (2023)

Dizajn i izgled

ASUS je upotrijebio aluminij za poklopac i čvrstu plastiku za preostale dijelove kućišta. Ono što je sigurno jest da se prijenosno računalo može pohvaliti zadivljujućom snagom kućišta, koje pokazuje minimalno savijanje. Gornja strana na kojoj se nalazi monitor jednako je izdržljiva i čvrsta, što je naravno plus.

Što se tiče dimenzija, prijenosno računalo ima profil dimenzija 22,4-24,9 mm i ima masu od približno 2,20 kg, čime se izjednačio s ostalim 15-inčnim igraćim prijenosnicima u svom cjenovnom rangu. Zahvaljujući stabilnim šarkama, laptop se može vrlo lako otvoriti i jednom rukom. Gornji i bočni okviri su izuzetno tanki, poboljšavajući iskustvo uživanja u konzumiranju sadržaja na zaslonu. No, donji okvir je malo veći, dok gornji okvir ima praktičan urez za lakše držanje tijekom otvaranja poklopca. Osim toga, gornji okvir sadrži web kameru rezolucije 720p.

Asus TUF A15 (2023) recenzija

Baza laptopa sadrži zasebnu tipku za uključivanje, sustav ventilacije i set tipki za prečace, koji su smješteni iznad tipkovnice. Korištenje tipkovnice vrlo je ugodno. Tipke nude pristojan hod tipki i zadovoljavajuće taktilne povratne informacije. Vrijedno je napomenuti da su tipke sa strjelicama donekle kompaktne, dok je RGB pozadinsko osvjetljenje ograničeno na jednu zonu. Smješten ispod tipkovnice, dodirnik prikazuje TUF logo, koji se nalazi u gornjem desnom kutu.

Njegova površina omogućuje glatko klizanje, uz odličnu mogućnost praćenja i solidan klik.  Nakon što okrenemo laptop, primijetit ćemo dva izreza za zvučnike i ventilacijsku rešetku. Četiri otvora, dva na stražnjoj strani i jedan na svakoj strani, učinkovito ispuštaju vrući zrak, što pomaže kod hlađenja prijenosnog računala.

Na lijevoj strani nalaze se utori. Tako imamo utor za napajanje, LAN utor, HDMI 2.1 FRL, Thunderbolt 4, nakon čega slijedi USB Type-C 3.2 (Gen. 2) utor s mogućnostima DisplayPort i Power Delivery, zajedno s podrškom za G-Sync. Nadalje, imamo i USB Type-A 3.2 (Gen. 1) utor te utor od 3.5 m za slušalice.

Na desnoj strani pronaći ćete utor za Kensington bravu i jedan USB Type-A 3.2 (Gen. 1) utor.

 

Prikaz slike

ASUS TUF Gaming F15 FX507 ima 15,6-inčni Full HD IPS panel s brzinom osvježenja od 144 Hz, pružajući oštro i glatko vizualno iskustvo. Zaslon nudi dobre kutove gledanja, osiguravajući dosljednu kvalitetu slike iz različitih perspektiva, maksimalne svjetline od 295 nita. Što se kvalitete zvuka tiče, treba reći da prijenosno računalu nudi prihvatljivu kvalitetu zvuka, za svoju kategoriju proračunskih prijenosnih računala koja su namijenjena za igranje igara i produktivnost.

Laptop sadrži dva zvučnika, koji se nalaze na donjoj strani i sa strane. Oba isporučuju zvuk koji je pristojan za svakodnevnu upotrebu. Međutim, niskofrekventnom odzivu nedostaju detalji. Ono što je dobro jest to što nema zamjetnih izobličenja ili vibracija čak ni pri većim glasnoćama. Sve u svemu, zvučne performanse ASUS TUF Gaming F15 FX507 su zadovoljavajuće.

Tipkovnica i dodirnik

Asus TUF Gaming F15 koristi vrlo sveobuhvatan raspored tipkovnice, uključujući pritom numerički dio tipkovnice, s namjenskim tipkama koje su smještene iznad za kontrolu glasnoće, isključivanje mikrofona i pristup Asusovoj aplikaciji ”Armory Crate”. Korištenjem tipke Fn u kombinaciji s funkcijskim tipkama, korisnici se mogu jednostavno prebacivati između tri svjetleća efekta tipkovnice te se mogu prebacivati između načina rada “izvedba” i “tiho” i još mnogo toga.

Što se tiče tipkanja na tipkovnici, osobnog sam mišljenja da je iskustvo tipkanja vrlo dobro. Poklopci tipki pružali su zadovoljavajući taktilni osjećaj, a prekidači su bili brzi. Dodavanje RGB osvjetljenja iza tipki dodalo je na stilu i ”premium” segmentu, dok je uključivanje prozirnih kapica za WASD tipke još nešto za što sam siguran da će koristiti korisnicima koji će intenzivno igrati igre na ovom prijenosniku.

Dodirnik je dodatno poboljšan. Mehanizam za klik zahtijeva manje napora u odnosu na prethodnik, uz bolje iskustvo klika. Veličina dodirnika je takva da nije ni prevelik niti premalen, tako da nema pritužbi. Brzina osjetljivosti može se vrlo jednostavno namjestiti, ako korisnik ode unutar postavki.

Performanse

TUF Gaming F15 (2023) dolazi s podosta snažnom hardverskom konfiguracijom. Može se pohvaliti 13. generacijom Intel Core i7-13700H procesorom, u kombinaciji s 8 GB DDR4 RAM i prostranim NVMe SSD kapacitetom pohrane do 1 TB. Kada je riječ o grafičkim mogućnostima, prijenosno računalo nudi izbor između Intel Iris Xe integrirane grafike ili namjenskog modela, odnosno grafičkom karticom s vlastitom memorijom Nvidia-om RTX 4060 GPU-a za prijenosna računala s impresivnom snagom do 115 W, nadopunjenom tehnologijom Dynamic Boost od 25 W. Integracija PCIe Gen 4 dodatno povećava brzinu SSD pohrane, pružajući tako brz prijenos podataka.

Intel i7-13700H CPU dizajniran je s kombinacijom 6 jezgri performansi (P-jezgri) koje se temelje na arhitekturi Golden Cove i 8 energetski učinkovitih jezgri (E-jezgri), koje su osmišljene na temelju Gracemont arhitekturi. P-jezgre podržavaju ”Hyper-Threading”, što rezultira s ukupno 20 podržanih niti u kombinaciji s E-jezgrama. Radni takt varira između 2,4 do 5 GHz za ”single-core turbo”, s brzinom svih jezgri od 4,7 GHz za klaster performansi, dok klaster učinkovitosti radi u rasponu od 1,8 do 3,7 GHz. Nadalje, E-jezgre isporučuju razine performansi koje su usporedive sa starijim Skylake jezgrama, kao što je Core i7-6920HQ, a sve jezgre mogu koristiti do 24 MB L3 predmemorije.

U nastavku slijede rezultati mjerenja performansi:

  • 3DMark Time Spy: 8821
  • Cinebench R23: 1.811 (jednojezgreno mjerenje) i 14.697 (višejezgreno mjerenje)
  • GeekBench 6: 2.375 (jednojezgreno) i 12.196 (višejezgreno mjerenje)
  • PassMark: 28.731
  • Metro Exodus: 153 fps-a u niskim postavkama na Full HD; 71fps na FHD i visokim postavkama i 30 fps-a na FHD rezoluciji u ”Extreme” postavkama.

Iako laptop emitira primjetnu buku tijekom igranja igara, buka nije nepodnošljiva. Nadalje,, njegova najviša temperatura zabilježena na kraju testiranja kreće se malo iznad 45°C, osobito oko tipkovnice. U nešto višim područjima temperature mogu doseći oko 49°C, koje su i dalje unutar prihvatljivog raspona.

Postoje dvije predinstalirane Asusove aplikacije: Armory Crate i MyAsus. Armory Crate prikazuje statistiku procesora i grafičke kartice u stvarnom vremenu, koliko se memorije i pohrane koristi, brzinu ventilatora i temperaturu uređaja. U međuvremenu, MyAsus je središte koje korisnicima omogućuje pokretanje dijagnostike, prilagodbu pozadinskog osvjetljenja tipkovnice, odabir postavki napajanja i performansi, pristup mogućnostima umanjivanja buke pomoću umjetne inteligencije i drugo.

 

Baterija

U usporedbi sa svojim prethodnikom, TUF F15 iz 2022., model iz 2023. pokazuje još impresivnije trajanje baterije, zahvaljujući uključivanju Intelovog čipseta 13. generacije. Baterija od 90 W na sat izdržala je više od deset sati s jednim punjenjem, čak i sa zaslonom koji je radio brzinom osvježavanja od 144 Hz i svjetlinom postavljenom na 50 posto.

Međutim, važno je napomenuti da će igranje igara značajno smanjiti trajanje baterije, kao što je slučaj s bilo kojim prijenosnim računalom za igranje. Za optimalnu izvedbu preporučujemo da kabel za napajanje igara uvijek bude priključen.

Zaključak

Asus TUF Gaming F15 pružit će adekvatne performanse, koje su potrebne i za produktivnost, ali i za igraći segment, budući da se ovo prijenosno računalo predstavlja kao računalo koje pruža dovoljno performansi za oboje. N

aravno, neke stvari bi mogle biti znatno bolje, poput zvučnika, web kamera i buka ventilatora te estetike koja se neće svidjeti svakome. No ako se ovo stavi na stranu, može se zaključiti da se ovdje radi o jednom sasvim solidnom i cjenovno pristupačnijem prijenosnom računalu, koje je prvenstveno osmišljeno za produktivnost, ali i za igranje igara, ponajprije zahvaljujući svojim procesorskim rješenjima.

 

Asus TUF Gaming F15 tehnička obilježja:

Zaslon:

  • 15,6 inča, FHD (1920 x 1080) 16:9, IPS razina, zaštita protiv odsjaja, sRGB:100%, Adobe:75,35%, brzina osvježavanja:144Hz, G-Sync, MUX prekidač + NVIDIA Advanced Optimus

Procesor(i):

  • do 13. generacije Intel Core i9-13900H procesora 2,6 GHz (24 MB predmemorije, do 5,4 GHz, 14 jezgri: 6 P-jezgri i 8 E-jezgri)

Grafička kartica:

  • NVIDIA GeForce RTX 4060 GPU za prijenosna računala, 2420MHz* na 140W (2370MHz Boost Clock+50MHz OC, 115W+25W Dynamic Boost), 8GB GDDR6

Prostor za pohranu:

  • 1 TB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD

Memorija:

  • 8 GB DDR4-3200 SO-DIMM x 2, maksimalni kapacitet: 32 GB, podrška za dvokanalnu memoriju

Utori:

  • 1x 3,5 mm kombinirani audio utor
  • 1x HDMI 2.1 FRL
  • 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A
  • 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C podržava DisplayPort / napajanje / G-SYNC
  • 1x RJ45 LAN priključak
  • 1x Thunderbolt 4 podržava DisplayPort

Baterija i mogućnosti punjenja:

  • 90 Whs
  • 240 W adapter za napajanje tipa C
  • Izlaz: 20V DC, 12A, 240W
  • Ulaz: 240V AC, 50/60Hz univerzalni

Cijena uređaja u hrvatskim trgovinama: 1.250 eura (cijena varira ovisno o verziji modela)

 

Piše: Ivan Hečimović


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular