PočetnaMobyPrijenosniciRecenzija Lenovo IdeaPad Slim 3: Svestran i pristupačan laptop za učenje, posao...

Recenzija Lenovo IdeaPad Slim 3: Svestran i pristupačan laptop za učenje, posao i zabavu


Vrlo dobar, cjenovno pristupačan laptop za potrebe obavljanja uredskih poslova, zabavu i učenje…

Cjenovno pristupačna prijenosna računala vrlo su važna za svakog proizvođača, jer su često i najprodavaniji laptopi bilo koje tvrtke, a samim time i vrlo važan udio u profitu. U nastavku ove recenzije reći ćemo nešto više o modelu pod nazivom Lenovo IdeaPad Slim 3 82XM005USC, koji se prodaje po cijeni od 899 eura u hrvatskim trgovinama.

Radi se o cjenovno pristupačnom laptopu, koji dolazi u više  konfiguriracija, baziranih na energetski učinkovitom i poboljšanom AMD Barcelo-U čipu iz serije AMD Ryzen 7000. Ovdje imamo verziju jednog od najpopularnijih prijenosnih računala na tržištu: Lenovo IdeaPad 3. Model službeno nosi naziv Lenovo IdeaPad Slim 3 Gen 8.

IdeaPad Slim 3

Lenovo IdeaPad Slim 3 dizajn i komponente

Točnije dodatak u nazivu, “Slim” označava da se radi o generičkom modelu, za razliku od IdeaPad Gaming i IdeaPad Flex serije, koji su prilično jasni sami po sebi. Naša konfiguracija dolazi s najjačim od tri dostupna AMD Ryzen procesora za ovaj model. Inače ovakaj model laptopa u sebi može sadržavati Ryzen 3 7330U, Ryzen 5 7530U ili Ryzen 7 7730U procesor. Svaki od procesora temelji se na 5x25U čipovima. Na primjer, Ryzen 7 7730U u biti je nadograđeni Ryzen 7 5825U. To znači da ima nešto malo bolje performanse, ali ste i dalje ograničeni na Gen 3 PCIe podršku, kao i na DDR4 memoriju.

S druge strane, može se očekivati da će ovaj laptop biti zaista učinkovit i da će biti dovoljno adekvatan za svakodnevno korištenje i pregledavanje multimedijskog sadržaja, što je u biti i ono za što je ovaj model namijenjen. Ono što nas raduje, jest činjenica da ovakav model prijenosnog računala uključuje  15-inčni zaslon rezolucije Full HD, to jest 1920×1080 s IPS pločom, što znači da bi korisnici trebali biti itekako zadovoljni prikazom slike i rezolucijom.

S obzirom na cijenu, nije iznenađenje da je uređaj u potpunosti napravljen od plastike. Laptop djeluje dosta čvrsto kada je zatvoren i poklopljen a kada je otvoren možete ga lagano savijati, što je prihvatljivo. Ali to nije jeftina plastika, vrijedi spomenuti da ovaj uređaj ima čvrstu konstrukciju prijenosnika, koji podnosi oštre padove s izdržljivošću vojne razine, za ekstremne uvjete putovanja. Osim toga, treba imati na umu da plastična izrada ima i pozitivnu stranu, a to je malena masa uređaja. Zahvaljujući činjenici da je prijenosno računalo izrađeno od plastike, ono je mase samo 1.37 kg, što čini da je laptop vrlo prenosiv. Debljina profila uređaja je 17,9 mm. Poklopac i baza imaju sjajni završetak obrade, dok stražnja strana ima mat površinu.

Lenovo IdeaPad Slim 3 TEST

Šarke su krute, no uređaj sve u svemu ne djeluje nezgrapno i glomazno, bez obzira na to što laptop ne možete rasklopiti jednom rukom. S druge strane, okviri oko zaslona su tanki. Iznad zaslona nalazi se kamera rezolucije FHD 1080p, i ima fizički zatvarač za privatnost, što je danas u svijetu virusa i malwarea svakako plus.

Lenovo IdeaPad Slim 3 čitač otiska prsta

Kada prijeđemo na bazu uređaja, možemo vidjeti tipku za napajanje, koja može služiti i kao čitač otiska prsta, a nalazi se iznad desnog zvučnika. Dva prednja zvučnika Dolby Audio od 1,5 W smještena su s obje strane tipkovnice koja dolazi s pozadinskim osvjetljenjem. Tipkovnica ima iznenađujuće dug hod tipki, dok je klik tipki takav, da nudi srednje dugu putanju klika, što znači da je tipkovnica pogodna za dugotrajno tipkanje, što je odlično ako planirate koristiti ovo prijenosno računalo za pisanje.

Lenovo IdeaPad Slim 3 tiprkovnica

Veličina touch pada je sasvim dobra obzirom na proporcije kućišta, iznosi 62 x 104 mm. Nadalje, touch pad ima glatku Mylar površinu. Sam touch pad radi brzo, a praćenje pokreta je u vrlo dobro.

Brzi pogled na donji dio laptopa otkriva nam da se na njemu nalaze tri gumene nožice i ventilacijska rešetka pristojne veličine. Vrući zrak gura se kroz ventilacijski otvor koji je smješten između baze i šarke. Zbog toga se donji dio zaslona povremeno zagrijava kada je procesor pod velikim opterećenjem.

Što se tiče utora, Lenovo IdeaPad Slim 3 dolazi sa sljedećim rasporedom: S lijeve strane nalazi se utičnica za, USB Type-A 3.2 (Gen. 1) port, HDMI 1.4 konektor (za vanjske zaslone do 4K 60 Hz), USB Type-C 3.2 (Gen. 1) utor s mogućnostima Power Delivery i DisplayPort 1.2, koji je pogodan za vanjske zaslone koji pružaju rezoluciju od 4K, kao i audio utor. S druge strane imamo USB Type-A 3.2 (Gen. 1) priključak i čitač SD kartica.

 

Lenovo IdeaPad Slim 3 zaslon

Lenovo IdeaPad Slim 3: Kvaliteta prikaza slike, zvuk

Lenovo IdeaPad Slim 3 (14″ AMD, Gen 8) opremljen je Full HD IPS panelom. Dolazi s brzinom osvježavanja od 60Hz. Dijagonala mu je 15.6 inča, a rezolucija Full HD: 1920 x 1080p. Uz to, omjer zaslona je 16:9, gustoća piksela 157 ppi, a njihov omjer 0,16 x 0,16 mm. Zaslon se može smatrati Retina kada se gleda s udaljenosti od najmanje 57 cm, (iako s te udaljenosti prosječno ljudsko oko ne može vidjeti pojedinačne točkice ili piksele).

Deklarirana svjetlina je 300 nita, a maksimalna izmjerena svjetlina je 377 nita (cd/m2), a u sredini zaslona 342 nita. Omjer kontrasta je dobar: 1210:1. Zaslon ovog prijenosnog računala pokriva 52% sRGB i 40% DCI-P3. Osim toga, zaslon ima certifikat TÜV za nisku emisiju plavog svjetla, tako da ako trebate raditi ili igrati par sati više, vaše se oči neće previše zamarati. Vrijedi spomenuti da njegov zaslon zauzima čak 88% prednje površine uređaja.

U Lenovo IdeaPad Slim 3 su ugrađeni stereo zvučnici 2× 1,5 W, Dolby Audio koji proizvode zvuk vrlo dobre kvalitete. Njegovi niski, srednji i visoki tonovi imaju jasan zvuk bez neke velike distorzije.

Lenovo IdeaPad Slim 3 performanse

Lenovo IdeaPad Slim: Mogućnosti procesora i grafičke kartice

Ovaj model prijenosnog računala dolazi s jednom od nekoliko mogućnosti procesora: AMD Ryzen 3 7330U, Ryzen 5 7530U ili Ryzen 7 7730U procesorom. Naš testni model sadrži potonji procesor. Jesu li mogućnosti hlađenja dovoljno dobre za hlađenje ovog modela prijenosnog računala? Odgovor na ovo pitanje pročitajte u nastavku.

Ovisno o tome koji se model procesora nalazi u modelu, Lenovo IdeaPad Slim 3 dolazi s jednom od tri iGPU varijante: AMD Radeon RX Vega 6 (R4000/5000, 15W), Radeon RX Vega 7 (R4000/5000, 15W) ili AMD Radeon RX Vega 8 ( R4000/5000, potrošnja energije od 15W). Bez obzira na to što smo dobili prijenosno računalo sa 16GB DDR4 RAM koje radi u jednokanalnom modu, iGPU performanse u laganim igrama kao što su Counter-Strike: Global Offensive i Dota 2 su vrlo dobre.

Usprkos tome što rješenje za hlađenje izgleda slabo, ono radi dobar posao u pogledu hlađenja računala tijekom bilo kakvog opterećenja, po cijeni više razine buke i 80°C+ temperature CPU-a. No imajte na umu da će ventilator raditi poprilično glasno kada temperatura laptopa prijeđe 80 stupnjeva Celzijevih. Ako usporedimo Lenovo IdeaPad Slim 3 s njegovim rođakom iz višeg razreda, Lenovo IdeaPad Slim 5 (14″ AMD, Gen 8), AMD Ryzen 7 7730U unutar Lenovo IdeaPad Slim 3 može držati gotovo iste radne taktove u odnosu na onaj procesor koji se nalazi u Slim 5 modelu. Međutim Lenovo IdeaPad Slim 3 je napravljen više za uredski posao, učenje ili surfanje po internetu.

Ipak, buka ventilatora neće biti previsoka u slučaju niskih i srednjih opterećenja. U situacijama jakih opterećenja, ventilator je definitivno bučan što je naravno nešto što će nekim korisnicima smetati. Dobro je znati da možete koristiti značajku “Inteligentno hlađenje” unutar načina rada pod nazivom “Štednja baterije”, ako želite tišinu i ako ne trebate da vam procesor radi na 100% iskoristivosti.

Vrlo korisna postavka pod nazivom “Inteligentno hlađenje” može se automatski prebaciti na “Ekstremne performanse”, ako se odlučite za igranje zahtjevnijih igri. Treba imati na umu da i dio tipkovnice WASD postaje dosta topao kada je procesor pod maksimalnim opterećenjem. No ono što je pozitivno u vezi ovoga jest da toplina nije previsoka, što znači da možete nastaviti tipkati na laptopu čak i ako je procesor pod 100%-tnim opterećenjem bez ikakvih problema.

 

Lenovo IdeaPad Slim memorija

Što se tiče pohrane, postoji jedan M.2 utor kompatibilan sa Gen. 4 (2242) SSD-ovima. Zbog ograničenja AMD platforme, utor je smanjen na Gen 3 brzine. NVMe ima termalnu podlogu odozdo. Testni model Lenovo IdeaPad Slim 3 dolazi s zalemljenom RAM memorijom kapaciteta 16GB DDR4 3200MHz marke Soldered koja radi u dvo-kanalnom modu, što je i više nego dovoljno obzirom na namjenu. Pohrana je SSD 512GB SSD M.2 2242 PCIe 4.0×4 NV marke Micron, koji po performansama spada u srednju kategoriju SSD diskova za laptope.

 

Lenovo IdeaPad Slim baterija

Proveli smo i testove dužine trajanja 47Wh baterije, s uključenom postavkom Windowsa pod nazivom ”Better Performance”, svjetlinom zaslona koja je postavljena na 120 nita. Baterija je trajala respektabilnih 10 sati i 54 minute, tijekom pregledavanja internetskog sadržaja. Nadalje, baterija je trajala  9 sati i 14 minuta prilikom reprodukcije videozapisa. To je dobar rezultat, pogotovo ako uzmemo u obzir Ryzen 7 7730U procesor i kapacitet baterije koji nije baš zadivljujući.

Lenovo IdeaPad Slim 3 brzo punjenje
Lenovo IdeaPad Slim 3 brzo punjenje

Međutim IdeaPad Slim 3 dolazi s tehnologijom brzog punjenja koja omogućuje do dva sata korištenja uz 15-minutno punjenje.

 

 

Zaključna riječ

Kada se sve zbroji i oduzme, čini se da je Lenovo IdeaPad Slim 3 sve u svemu vrlo dobro prijenosno računalo za svakodnevne poslove i zabavu. Iako njegovo hlađenje nije najbolje, to je i očekivano za ovaj cjenovni razred prijenosnika. S druge strane, laptop je lagan i kompaktan, što znači da je jedan od njegovih pluseva vrlo dobra prenosivost.

Vratimo se još jednom na hlađenje. Ovaj model prijenosnog računala ima samo jedan ventilator i jednu toplinsku cijev. Ventilator je bučan kada je procesor pod dugim velikim opterećenjem i naravno u situacijama kada temperature idu iznad granice od 80°C, no performanse procesora su definitivno nešto u vezi čega se nema puno toga za prigovoriti. Što se tiče i same sirove snage prijenosnog računala, komponente su vrlo dobre, a procesor čak i odličan, što znači da će računalo i više nego dobro obavljati svakodnevne zadatke.

Tipkovnica s pozadinskim osvjetljenjem lagana je za tipkanje, ponajprije iz razloga jer ima dug hod tipki i srednju putanju klika. Touch pad je gladak i precizan zahvaljujući Mylar površini. Tipka za uključivanje služi i kao čitač otiska prsta, što je još jedna dodatna mogućnost. Kada već govorimo o mogućnostima, treba reći da kamera od 1080p ima prekidač za isključivanje i vrlo je zahvalna ako planirate održavati česte videopozive i ako vam treba bolja rezolucija prilikom održavanja istih.

Lenovo IdeaPad Slim 3 kamera

Zaslon rezolucije 1080p omjera slike 16:9, koji dolazi sa IPS pločom ima dobre kutove gledanja i omjer kontrasta i dobra stvar je što dolazi bez PWM-a. To znači da ga možete koristiti za duge sate rada ili igranja bez straha od naprezanja očiju i glavobolje.

Pokrivenost sRGB bojama je niska, ali budući da govorimo o cjenovno pristupačnom laptopu koji nije namijenjen za rad povezan s bojama, to i nije neki veliki problem. Mogućnosti nadogradnje gotovo da i ne postoje. Memorija je zalemljena na matičnu ploču i postoji samo jedan M.2 utor kompatibilan s kraćim 2242 Gen 4 SSD-ovima. Zbog ograničenja AMD procesora, brzina utora je smanjena na Gen 3 vrijednosti.

Kad smo već kod NVMe-a, onaj koji se nalazi u našem testnom modelu ima QLC memoriju, što je dovelo do uobičajenih rezultata unutar benchmark testova. Ono što bi vam se itekako moglo svidjeti jest činjenica da se SSD vrlo dobro hladi. Za to je zaslužna termalna podloga, koja se nalazi ispod SSD-a. Maksimalna temperatura tijekom našeg testiranja bila je samo 35°C, što je vrlo dobro.

Lenovo IdeaPad Slim 3 RECENZIJA

Posljednje, ali ne manje važno je segment trajanja baterije. Može se reći da je trajnost baterije vrlo dobra, budući da se radi o bateriji od 47 Wh i da laptop dolazi s Ryzen 7 7730U procesorom, a tu je i brzi punjač. Odabir utora je iznad prosječne razine za ovaj razred: laptop dolazi sa dva USB Type-A 3.2 (Gen. 1) utora, HDMI 1.4 konektorom, USB Type-C 3.2 (Gen. 1) utorom s Power Delivery mogućnostima, () i podrškom za DisplayPort 1.2, audio utor, plus naravno čitačem SD kartica.

Sve u svemu, ako se smatrate ne previše zahtjevnim korisnikom, koji je u potrazi za vrlo dobrim prijenosnim računalom pristupačne cijene, u tom slučaju bi Lenovo IdeaPad Slim 3 bio jedna od odličnih opcija koju biste svakako trebali uzeti u obzir. Ovo cjenovno pristupačno prijenosno računalo može biti odličan mamac za svakog kupca koji traži dobar omjer solidnih performansi i niže cijene. Razloga za to je puno: dobar vijek trajanja baterije, vrlo dobar zaslon, vrlo dobre mogućnosti procesora i dovoljno radne memorije.

 

Lenovo IdeaPad Slim 3 specefikacija:

• Procesor: AMD Ryzen™ 7 7730U (8C / 16T, 2.0 / 4.5GHz, 4MB L2 / 16MB L3)
• Zaslon: 15.6″ FHD (1920×1080) IPS 300nits Anti-glare
• Grafički sustav: AMD Radeon Graphics
• Radna memorija: 16GB Soldered DDR4-3200
• Tvrdi disk: 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0×4 NVMe®
• Dimenzije: 359.3 x 235 x 17.9 mm
• Masa uređaja: 1,62kg
• Jamstvo: 24 mjeseca
• Baterija: Li-Polymer 47Wh
• Operativni sistem: Windows 11 Home
• Mreža: ne
• Bežična mreža: da (802.11ac)
• Bluetooth: da 5.0
• Audio ulazi/izlazi: da
• HDMI: da 1.4b
• USB podrška: 2x USB 3.2 Gen 1, 1x USB-C® 3.2 Gen 1 (support data transfer, Power Delivery and DisplayPort™ 1.2)
• Čitač kartica: da
• Čitač otiska prsta: da
• Kamera: FHD 1080p with Privacy Shutter
• Boja: Arctic Grey

  • cijena: 799 eura

Lenovo IdeaPad Slim 3 82XM005USC za potrebe testiranja ustupio Mikronis.

 

Piše: Ivan Hečimović

 


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular