PočetnaMobyPrijenosnici Apple M3 MacBook Air (13 inča): Zašto kupiti bilo što drugo?

[Recenzija] Apple M3 MacBook Air (13 inča): Zašto kupiti bilo što drugo?


M3 nadogradnja dodatno učvršćuje MacBook Air kao jedan od najboljih prijenosnika na tržištu.

M2 MacBook Air je bio prozvan jednim od najboljih prijenosnika, postavljajući letvicu visoku za konkurenciju na tržištu. S M3 MacBook Airom, Apple je uzeo pristup “ako nije potrgano, ne diraj” i uglavnom se usredotočio na nadogradnju čipa. Drugi prijenosnici unutar ili ispod cjenovnog ranga MacBook Aira možda će nešto bolje raditi, ali ukupno gledano nijedan drugi prijenosnik ne nadmašuje performanse, trajanje baterije i prenosivost ovog Aira.

Cijena i dostupnost

M3 MacBook Air je u prodaji od 8. ožujka ove godine. U Americi je početna cijena 1.099 dolara (op.a. U Hrvatskoj je cijena baznog modela oko 1500 eura) u “Midnight”, “Starlight”, “Space Gray ili “Silver” boji. Kupiti ga možete u specijaliziranim trgovinama koje prodaju Apple opremu ili direktno od Applea.

Iako u ovoj recenziji ocjenjujemo model od 13 inča, znajte da će ukupne performanse biti gotovo identične onima 15-inčnog MacBook Aira. Priključci, specifikacije i u osnovi sve što je ispod haube potpuno su isti. Jedine razlike su fizička baterija, veličine ekrana i touchpada.

Specifications
OS MacOS
CPU M3 (8-core)
GPU M3 (8 or 10-core)
RAM up to 24GB of unified memory
Storage up to 1TB
Battery 52.6-watt‑hour lithium‑polymer battery
Display (Size, Resolution) 13.6-inch LED-backlit display with IPS technology; 2560×1664 native resolution at 224 pixels per inch
Camera 1080p FaceTime Camera
Speakers Four-speaker sound system with Spatial Audio and Dolby Atmos Support
Colors Starlight, Midnight, Space Grey, Silver
Ports 2 x USB-C, 1 x Headphone Jack, 1 x MagSafe
Weight 1.24kg

Što ostaje isto?

M3 MacBook Air zadržava isti dizajn, zaslon, kameru i zvučnike kao M2 MacBook Air. Još uvijek je lagane izrade, s 13-inčnim Liquid Retina zaslonom i impresivnim zvučnicima koji podržavaju Dolby Atmos i “prostorni zvuk” (engl. Spatial Audio).

MacBook Air zadržava svoju reputaciju kao jedan od najlaganijih i najprenosivijih prijenosnika na tržištu. Prijenosno računalo teži samo 1.24 kg i ima debljinu od 1.13 cm.

Izdržljivo kućište od aluminija dostupno je u četiri boje: Starlight, Midnight, Space Grey i Silver, pri čemu Midnight varijanta ima novi anodizirani premaz koji smanjuje otiske prstiju.

Bez obzira na to, još uvijek ćete primijetiti otiske prstiju i mrlje; novi premaz marginalno smanjuje pojavu otisaka prstiju, ali oni su i dalje puno uočljiviji nego kod bilo koje druge dostupne boje. Ako odaberete ovu boju, toplo preporučujem ili nanošenje zaštite ili imajte pri ruci mikrofiber krpicu.

Zaslon ostaje identičan modelu M2, pri čemu Liquid Retina zaslon nudi podršku za široki spektar boja P3 i mogućnost prikaza milijardu boja. Općenito, sadržaj izgleda živopisno, a tekst na web stranicama izgleda oštar. Dolazeći s MacBook Pro-om pokretanim M1 Pro čipom, glavna razlika ovdje je odsutnost ProMotiona i MicroLED-a, što je očekivano, ali to rezultira nešto slabijim iskustvom gledanja multimedijalnog sadržaja, jer zaslon ne postiže iste razine kontrasta i dubokih crnih tonova kao MicroLED panel.

Veličina zaslona od 13.6 inča odlična je za multitasking i konzumaciju sadržaja. Osim toga, prilično je svijetao.

Što se tiče kamere i audio sustava, M3 MacBook Air i dalje prednjači među prijenosnicima u svojoj klasi. Kamera od 1080p, u kombinaciji s trostrukim mikrofonom, osigurava da dobivate pouzdanu postavu za online sastanke, a kada je uparena s iPhoneom, mogućnost korištenja kamere na telefonu kao web kamere samo poboljšava cjelokupno iskustvo.

Zvučnici pružaju jasan i uravnotežen zvuk, s podrškom za Dolby Atmos i Spatial Audio, pružajući odlično audio iskustvo. 13-inčni model ima četiri zvučnika ispod tipkovnice koji ispuštaju zvuk prema šarkama prijenosnog računala, što je drugačije od MacBook Proa koji imaju izrezane zvučnike sa strane tipkovnice.

M3 MacBook Air u osnovi je isto prijenosno računalo kao prethodna varijanta M2. Stoga, pogledajmo što čini ovogodišnji model različitim od prethodnika, a to su: performanse, trajanje baterije i bolja povezivost.

Performanse i povezivost: Marginalna poboljšanja

Najuočljivija razlika između MacBook Aira iz 2022. i ovogodišnjeg modela je M3 čip. Manje je marginalno nego što biste mogli očekivati.

Prije nego što prijeđemo na M3 čip, moramo obratiti pažnju na 8 GB RAM-a koji se nalazi na osnovnom modelu. Iskreno, mislimo da je za većinu “običnih” korisnika koji se uglavnom bave zadacima poput pregledavanja weba, gledanja (i streamanja) videozapisa i korištenja softvera za produktivnost poput Officea 365 ili Notiona, osnovnih 8 GB RAM-a u M3 MacBook Airu dovoljno. Ove aktivnosti obično ne zahtijevaju puno memorije, pa možete očekivati glatke performanse za svakodnevne računalne potrebe.

Međutim, ova osnovna konfiguracija RAM-a će s vremenom otežati trajnost prijenosnog računala. Kako softverski ažuriranja postaju zahtjevnija i nove aplikacije zahtijevaju više resursa, 8 GB memorije postat će ograničavajući faktor u budućnosti. Iz tog razloga preporučujemo nadogradnju osnovnog modela na 16 GB RAM-a, iako taj trošak nije zanemariv.

M3 ima 8-jezgreni CPU i do 10-jezgreni GPU, zajedno s 16-jezgrenim Neural Engineom, što pruža pristojan “boost” u procesorskoj snazi i učinkovitosti. Ipak, vjerojatno to nećete primijetiti u usporedbi s M2 osim ako ne radite vrlo specifične zadatke.

M3 čip također ima GPU s arhitekturom sljedeće generacije koja uključuje “hardware-accelerated mesh shading” i “ray tracing”. To znači da bi M3 MacBook Air trebao pružiti bolje performanse u grafički intenzivnim zadacima i aplikacijama koje koriste “ray tracing”, poput određenih videoigara i softvera za 3D renderiranje. Kod igranja, prijenosno računalo se prilično dobro ponaša na niskim (low) postavkama, ali bi smanjili očekivanja ako planirate igrati nešto više od onoga što se nalazi na Apple Arcadeu.

M3 čip također znači da prijenosno računalo sada podržava do dva vanjska zaslona s zatvorenim poklopcem prijenosnog računala, što prethodno nije bilo podržano na osnovnim Apple Silicon čipovima za MacBookove. Ako ste tip koji spaja svoje prijenosno računalo na stol, ovo je sjajan dodatak, ali to znači da ćete morati kupiti periferiju (tipkovnicu i miš) jer nećete moći koristiti tipkovnicu i trackpad prijenosnog računala dok koristite dva vanjska monitora.

Apple je istaknuo novi M3 MacBook Air kao “najbolji potrošački prijenosnik za AI“, što, priznajmo, nitko neće primijetiti ili znati što to kvantitativno znači jer svaki Apple Silicon Mac od M1 ima 16-jezgreni Neural Engine.

Zadnji dodatak koji moramo spomenuti je uvođenje Wi-Fi 6E, koji nudi do dvostruko brže mrežne brzine u usporedbi s Wi-Fi 6.

Na kraju, ako dolazite s bilo kojeg od prethodnih Apple Silicon prijenosnika, čak i unatrag do originalnog M1, sumnjamo da ćete primijetiti značajna poboljšanja u performansama s M3 MacBook Airom. Međutim, ne bih ih automatski otpisali kao inkrementalne. Kada uzmete u obzir poboljšanja u učinkovitosti i povezivosti, kao i dodavanje značajki poput hardverski ubrzanog “ray tracinga”, M3 MacBook Air osigurava konzistentne performanse i podršku za softver znatno dulje vrijeme.

Odlično trajanje baterije

Što se tiče trajanja baterije, ugodno smo iznenađeni vidjevši da M3 MacBook Air može preživjeti cijeli dan neprekidne upotrebe u tako malom formatu.

Baterija vam može izdržati 8-10 sati rada u slučaju da radite manje i više intenzivne radnje, obrađujete video datoteke, streamate filmove i serije, slušate glazbu i imate otvoreno hrpu aplikacija. S normalnim intenzitetom korištenja, nije čudno da vam baterija izdrži cijeli dan, te da ga još malo možete koristiti i idući dan.

Trajanje baterije je vrlo stabilno, i ako se odlučite za veći 15-inčni model, osjećat ćete se sigurno prolazeći kroz intenzivan dan rada, bez brige hoćete li ostati bez baterije.

Trebate li kupiti M3 MacBook Air?

Ako trenutno koristite Apple Silicon Mac, nadogradnja na M3 MacBook Air možda će biti potpuno nepotrebna. Poboljšanja u performansama su marginalna i možda nisu dovoljno značajna da opravdaju nadogradnju, pogotovo ako vam vaše trenutno prijenosno računalo i dalje dobro služi. M3 MacBook Air zadržava veći dio onoga što je činilo njegove prethodnike izvrsnima, uz neka inkrementalna poboljšanja u performansama i povezivosti.

Međutim, mislimo da je M3 MacBook Air sjajan “ulaz” u macOS i Appleov ekosustav. Za one koji razmišljaju o prelasku s Windowsa ili nadogradnji sa starijeg MacBooka s Intelovim procesorom, ovaj prijenosnik nudi fantastičan paket, koji utjelovljuje novi dizajn Applea, nevjerojatno dugo trajanje baterije i opća poboljšanja diljem linije s bržim Wi-Fi-jem i memorijom.

Sveukupno, Apple M3 MacBook Air, koliko god bio inkrementalan, i dalje ostaje jedan od najboljih prijenosnika koje možemo kupiti danas na tržištu.

 

Piše: Boris Plavljanić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular