PočetnaMobyPrijenosniciLenovo Yoga Book 9 13IRU8 recenzija: Transformer bez konkurencije!

Lenovo Yoga Book 9 13IRU8 recenzija: Transformer bez konkurencije!


Prijenosna računala 2-u-1 namijenjena su ponajprije korisnicima koji žele biti drugačiji, koji žele posjedovati višenamjenski uređaj, koji se u sekundi može pretvoriti iz laptopa u tablet. Prenosivost, snaga i trajanje baterije također su važni za kupce, jer se vrlo često ovi uređaji koriste za poslovne potrebe ili stvaranja sadržaja. Danas Vam predstavljamo takav premium model Lenovo Yoga Book 9 13IRU8.

Lenovo Yoga Book 9 13IRU8

Ako se želite istaknuti među ostalim korisnicima oko sebe i ako Vam novac nije problem, Lenovo Yoga Book 9 13IRU8 82YQ003PRM bi mogao biti pravi uređaj za Vas. Ovaj konvertibilni prijenosnik se ponajprije ističe jedinstvenim vizualnim izgledom, zahvaljujući svoja dva OLED zaslona osjetljiva na dodir, koji služe za povećanje produktivnosti. Da, dobro ste pročitali: ovom računalu nedostaju ugrađena tipkovnica i touch pad, ali ih možete koristiti virtualno na donjem zaslonu, ili uzeti pripadajuču bluetooth tipkovnicu i miša, koji dolaze zajedno sa uređajem. Lenovo je također osigurao neke dodatne gadgete u kutiji, ako ovaj uređaj poželite koristiti kao normalno prijenosno računalo, ali o tome ćemo nešto više reći kasnije.

Lenovo Yoga Book 9 13IRU8 test

Namjena ovog modela Yoga Book 9 13IRU8 je poprilično svestrana, poslovni ljudi u uredu cijenit će njegove mogućnosti ”multitaskinga”, zahvaljujući dvostukom OLED zaslonu koji su osjetljivi na dodir. Dok se ljubitelji video igri mogu zabaviti igrajući na gornjem zaslonu, a usput gledati i slušati videozapise na donjem zaslonu ili može koristiti oba zaslona za igranje, što je super. Svakodnevni zadaci poput gledanja videozapisa i provjere e-pošte izgledaju puno zabavnije kada možete koristiti oba zaslona u isto vrijeme.

Lenovo Yoga Book 9 13IRU8 recenzija

Što se tiče hardvera, uređaj se oslanja na procesor serije Raptor Lake-U, Intel Core i7-1355U, što je pravi izbor za uređaj poput ovog. To je vrhunski mobilni procesor za tanka i lagana prijenosna računala temeljen na arhitekturi Alder Lake i dolazi s integriranom grafičkom karticom Iris Xe Graphics. Uređaj dolazi s brzom 16GB Soldered LPDDR5x-6400 radnom memorijom, koja nije proširiva i zalemljena je na ploču, i pohranom od 1TB SSD Gen 4, što sve skupa nudi vrlo dobre performanse.

 

Lenovo Yoga Book 9

Yoga Book 9 13IRU8: Dizajn i izrada

Kvaliteta izrade ovog uređaja je fantastična. U potpunosti je izrađen od aluminija s anodiziranom završnom obradom. Jedina opcija u boji je “Tidal Teal”. Minimalistički dizajn izgleda dosta moderno. Brend je vidljiv samo na gornjoj strani.

Gornji, pokrovni dio i poklopac imaju polirane strane oko sebe. Zbog ovoga je hvat za uređaj daleko bolji i dodatno pridonosi ”premium” izgledu. Uređaj je isto tako relativno malene mase: teži svega 1,34 kg, dok je debljina profila 15,95 mm. Naravno, postoje i tanji uređaji, no oni nisu konstruirani na ovakav način.

Na šarkama se nalaze dva prednja zvučnika Bowers & Wilkins od 2 W. Mehanizam je gladak i možete otvoriti poklopac jednom rukom do oko 85 stupnjeva. Nakon toga šarka postaje dosta kruta i trebat će vam dvije ruke. Okviri oko dva panela su tanki, a gornji na glavnom panelu ima blago izbočenje. Ondje se nalazi glavna IR kamera od 5 MP za Windows Hello i za funkciju Zero-touch, koja ima E-zatvarač koji je pak postavljen na desnoj strani baze. U pejzažnom načinu rada, dodirom donjeg dijela druge ploče s osam prstiju aktivirat će se zaslonska tipkovnica; tri dodira dovest će touch pad na zaslon. Virtualna tipkovnica i touch pad izgledaju gotovo da se radi o pravim uređajima, no na njihovo korištenje treba se naviknuti, posebno zbog nedostatka hoda tipki.

Lenovo Yoga Book 9i

Dva OLED panela zaštićena su staklenim poklopcem. Zasloni komuniciraju glatko i brzo s prstima ili s priloženom Lenovo Digital Pen 3 olovkom. Kada je uređaj zaklopljen, može se samo malo saviti u sredini, ali općenito, poklopac uređaja je stabilan. Bazni dio je predviđen da se na njega možet staviti fizička tipkovnica. Uređaj se doima vrlo stabilnim i izdržljivim u načinu korištenja kao tablet. Budući da nema ugrađenu tipkovnicu na bazi, uređaj je jako lagan za korištenje u ovom obliku.

Yogabook 9i

Prijenosno računalo također može ležati potpuno ravno na vašem stolu, prilikom čega možete uživati u izvrsnom dizajnu ovog uređaja i korištenju oba zaslona. Uređaj je idealan za radne zadatke, a nakon obavljanja svojih poslova, možete bez problema reproducirati videozapise na jednom od zaslona i igrati omiljene igre na drugome. Nažalost, ovaj uređaj nema čitač otiska prsta. ”Šatorski” način rada ili ”Tent Mode” koristan je za pregledavanje internetskog sadržaja, prezentacije i slično. Zapravo mogu sjediti i dva korisnika jedan nauprot drugom i odvojeno reproducirati svoje omiljene video sadržaje, zahvaljujući dizajnu dvostrukog zaslona.

yogabook 9

Kada su dvije ploče raširene u dvostrukom portretnom položaju i kada je tipkovnica postavljena ispred postolja, ovo itekako može poslužiti za rad u uredu, ako ste vi kao korisnik student i ako ste programer. Zahvaljujući folio torbici možete komunicirati s prijenosnim računalom u dvostrukom pejzažnom načinu s dva zaslona, koji će biti složeni jedan na drugom.

Isto tako, možete povećati prozore ili aplikaciju/dokument preko dvije ploče dodirom s pet prstiju na zaslonu. Možete i povlačiti dokumente, prozore, aplikacije ili što god želite s jednog zaslona na drugi pomoću olovke ili pomoću prstiju, na tradicionalan način.

yogabook 9 tipkovnica

Kad smo već kod tipkovnice, ona dolazi zajedno s uređajem u kutiji i vrlo dobro služi za tipkanje, hod tipki je dobar, a isto vrijedi i za povratnu informaciju, i sve radi dosta dobro obzirom na spajanje putem Bluetootha. Manjih je dimenzija od normalne tipkovnice i nema numeričkog dijela koji dolazi s desne strane. Kada tipkovnicu postavite na vrh donjeg zaslona, virtualni touch pad odmah iskoči ispod tipkovnice na donjem zaslonu.

Ako Bluetooth tipkovnicu postavite u donji dio donjeg zaslona, donji zaskon se upali i neiskorišteni prostor iznad tipkovnice možete popuniti widgetima ili drugim prozorima.

Lenovov miš je malen i jednostavan, s kotačićem za pomicanje na koji se može kliknuti i gornjim gumbom za kruženje kroz razlučivost od 800 dpi, 1600 dpi i 2400 dpi. Kao i tipkovnica, može koristiti bilo koji od dva Bluetooth kanala.

Na donjoj strani postoje i četiri male gumene nožice, dva uska otvora za dva zvučnika snage 2W Bowers & Wilkins, koji su smješteni ispod dvije gumene nožice i tanke ventilacijske otvore, koji dovode svjež zrak do ventilatora za hlađenje. Vrući zrak izlazi kroz široki otvor na stražnjoj strani uređaja. Postavljen je ispred šarke, tako da se donji dio glavnog zaslona lagano zagrijava kada je procesor pod velikim opterećenjem.

Ne postoji čitač otisaka prstiju, ali web kamera nudi IR prepoznavanje lica za Windows Hello i može vas prijaviti u OS ili zaključati sustav kada se približavate odnosno odlazite.

yogabook 9 priključci

Uređaj se može pohvaliti sasvim dobrim izborom utora. S lijeve strane nalazi se jedan Thunderbolt 4 utor. S druge strane možemo vidjeti dva Thunderbolt 4 utora, E-shutter prekidač i tipku za uključivanje. Thunderbolt utori podržavaju prijenos podataka od 40 Gbps, Power Delivery 3.0 i DisplayPort 1.4, za vanjske zaslone do 8K i 60 Hz.

 

yogabook 9 zasloni

Yoga Book 9 13IRU8: Kvaliteta prikaza slike i zvuka

Lenovo Yoga Book 9 13IRU8 opremljen je s dva OLED zaslona, osjetljiva na dodir. Oba dolaze s brzinom osvježavanja od 60 Hz. Dijagonala im je 13,3 inča (33,8 cm), a rezolucija im je 2880 x 1800p. Paneli podržavaju Lenovo Digital Pen 3 olovku. Nadalje, omjer zaslona je 16:10, a gustoća piksela 255 ppi. Treba priznati da zasloni izgledaju odlično u svim situacijama.

Kao što manje više svi znamo OLED pruža vrhunski kontrast, s dubokim razinama crne boje i vrhunskim detaljima, što je slučaj i ovdje. Omjer kontrasta OLED panela je praktički beskonačan, zbog njihove sposobnosti potpunog isključivanja crnih točkica. Performanse boja su također izvrsne, sa širokim rasponom boja i čvrstom preciznošću boja. Prezentacija boja je odlična. Boje su jako zasićene, što znači da je prikaz boja vrlo visoke kvalitete. Pokrivenost boja je izvrsnih 97% Adobe RGB i 100% sRGB.

Naša su mjerenja pokazala da prijenosno računalo može malo prijeći preko deklariranih 400 nita svjetline, što je i više nego dovoljno za korištenje u vlastitom domu. Međutim, sjajna završna obrada svakog zaslona, s druge strane omogućuje neugodni odsjaj kad god je u blizini neki jak izvor svjetla.

Kvaliteta zvuka je također veliki plus. Yoga Book 9 ima snažan zvučni sustav Bowers & Wilkins, koji dolazi s 4 zvučnika, 2x2W basovi i 2x2W visokotonci. Sve zajedno pruža glasan i jasan zvuk s iznenađujućim basom i širokom zvučnom kulisom. Rezultat je opsežna, ali jasna zvučna prezentacija koja je neuobičajena među ovakvim prijenosnim računalima. Stoga je Yoga Book 9 prikladna za slušanje glazbe, gledanje filmova i igranje videoigara, te će vrlo lako ispuniti vaš ured ili dom zvukom.

 

 

Yoga Book 9 13IRU8: Performanse

Yoga Book 9 dolazi s vrstom ”mobilnog” Intelovog Core i7-1355U procesora 13. generacije, 16 GB RAM i sa SSD-om pohrane 1 TB. Ove specifikacije su i više nego dovoljne za svakodnevne radne aktivnosti, multimediju i igranje videoigara.

Intel Core i7-1355U je odličan procesor za prijenosna računala. Nudi 2 jezgre performansi (P-jezgre, Golden Cove arhitektura) i 8 učinkovitih jezgri (E-jezgre, Gracemont arhitektura). P-jezgre podržavaju Hyper-Threading što dovodi do 12 podržanih niti u kombinaciji s E-jezgrama. Radni takt kreće se od 1,7 do 5 GHz na klasteru performansi i 1,2 do 3,7 GHz na klasteru učinkovitih. Sve jezgre mogu koristiti do 12 MB L3 predmemorije. Integrirani memorijski kontroler podržava različite vrste memorije do LPDDR5-6400.

Integrirana grafička kartica temelji se na Xe-arhitekturi i nudi svih 96 EU (izvršnih jedinica) koje rade na maksimalnih 1,3 GHz. Što se tiče potrošnje energije ovaj Core i7 CPU ima TDP od 15 W (osnovna snaga, PL1) i maksimalnu turbo snagu od 55 W (PL2). Izrađen je u dodatno poboljšanom Intel 7 procesu (10nm SuperFin) koji omogućuje veće taktove.

Radna memorija nije proširiva i ovih 16GB Soldered LPDDR5x-6400 je zalemljeno na matičnu ploču, i po mom mišljenju to je sasvim dovoljno. Što se tiče pohrane ugrađen je 1TB SSD M.2 2242 PCIe 4.0×4 NVMe, što je ujedno i maksimum kapaciteta i nema dodatnih utora za proširenje.

yogabook 9 performanse

Koristio sam Yoga Book 9 kao svoje primarno radno računalo nekoliko dana i Yoga Book nije imao problema s mojim prosječnim radnim aktivnostima, koji obično uključuje više od 20 otvorenih kartica preglednika, povremeno igranje, plus neke društvene mreže i YouTube videozapise, koji rade u pozadini.

Izvedba Yoga Book 9 tijekom testiranja samo je potvrdila moje i više nego ugodno iskustvo korištenja. Tijekom testiranja u Geekbench 6 i provjere rada procesora, dobio je ocjenu od 2511 bodova u jednojezgrenom i 8746 u višejezgrenom testu. U testu PCMark 10, Yoga Book je postigao 5733, što je malo ispod prosjeka, ali impresivno za ovako tanak uređaj. Treba spomenuti da se malo mučio u Cinebench testovima renderiranja: u brzom, R15 testu postigao je 1463 dok je u duljem R23 testu postigao 8017 bodova.

Iako prijenosno računalo ima dovoljno snage za obradu teksta i za video-konferencije, integrirana grafička kartica znači da nećete moći baš uživati u modernim, najnovijim igrama na visokim detaljima. Na primjer, Sid Meier’s Civilization VI: Gathering Storm uspio se pokrenuti na respektabilnih 35 sličice u sekundi na rezoluciji od 1080p. No, nije mogao pokrenuti zahtjevne 3DMark testove za Ray Tracing. U testovima Time Spy i Fire Strike Extreme koji oponašaju AAA naslove igri, Lenovo Yoga Book 9 postigao je 1872 (u prosjeku 10 fps) odnosno 2540 (u prosjeku 11 fps). Ovo govori da laptop nije namijenjen za ”teži gaming”, odnosno za igranje zahtjevnih igara na visokim detaljima. No, u manje zahtjevnom 3DMark Night Raid testu, koji oponaša ne zahtjevne igre, Lenovo Yoga Book 9 postigao je 18.89 što je prosječni broj sličica u sekundi od 105 fps-a.

Sustav hlađenja Lenovo Yoga Book 9 donekle je drugačiji od onoga što nudi konkurencija. ”Gornji” zaslon je mjesto gdje se nalaze komponente, što znači da se može ponekad zagrijati. Je li to problem? Mislim da ne.. Jer hladnija polovica je ona koja će vam vjerojatno završiti u krilu. Osim toga, ventilatori ne proizvode veliku buku, čak ni kada su pod opterećenjem. Dizajn dvostrukog zaslona Yoga Book 9 dosta opterećuje bateriju, koja mora napajati dvostruko više točkica nego inače. Lenovo to nadoknađuje baterijom prilično velikog kapaciteta od 80Wh, koja pruža izvanrednu izdržljivost.

Zabilježio sam 10 sati i 36 minuta rada u našem standardnom testu reprodukcije 4K videa. Lenovo koristi Thunderbolt 4 / USB-C za punjenje prijenosnog računala.

Zaključak

Sve u svemu, Lenovo Yoga Book 9 uspješan je eksperiment dizajna računala s dva zaslona, koji podiže ljestvicu za svoje konkurente. Njegov tanak profil, šarke od 360 stupnjeva i atraktivni OLED zasloni prikladni su za unos dodirom ili korištenje s priloženom olovkom. Ovo je jedan od najboljih laptopa s dva ekrana koji sam ikada imao priliku vidjeti i “provozati”. Donosi masu prilagodbi, tehničkih rješenja i različitih načina upotrebe, koji su jednostavno briljantni.

Jednom kada naučite njegove bezbrojne načine rada, i možda prilagodite svoj stil rada tako da se oslanjate na stvarnu tipkovnicu i miš češće nego na virtualne unose, to je fantastična alternativa standardni prijenosnim računalima, i mnogo zabavnija.

Lenovo Yoga Book 9 može se preporučiti za sve korisnike koji žele elegantan, lagan, a ujedno i jako kvalitetan laptop, koji se može transformirati u mnoštvo različitih načina primjene, od čitanja knjiga, igranja, crtanja, multimedije do svakodnevnih poslova. Ovo je uređaj koji pred Vas stavlja dva vrlo kvalitetna zaslona, koje pokreću, vrlo dobre komponente, koje jamče i više nego dobre performanse uz vrlo izdržljivu bateriju.

Treba još spomenuti da uređaj dolazi s predinstaliranim Windows 11 Home operativnim sustavom. Cijena uređaja će mnogima biti odbojna, ali treba isto tako uzeti u obzir svu tehnologiju i pamet koja je ugrađena u ovo nesvakidašnje i nadasve neobično prijenosno računalo klase “premium”.

Yoga Book 9 13IRU8 82YQ003PRM specifikacija:

• Procesor: Intel® Core™ i7-1355U, 10C (2P + 8E) / 12T, P-core 1.7 / 5.0GHz, E-core 1.2 / 3.7GHz, 12MB
• Zaslon: 2x 13.3″ 2.8K (2880×1800) OLED 400nits Glossy / Anti-fingerprint, 100% DCI-P3, 60Hz, Eyesafe®, Dolby® Vision™, DisplayHDR™ True Black 500, Touch
• Grafički sustav: Integrated Intel® Iris® Xe Graphics
• Radna memorija: 16GB Soldered LPDDR5x-6400
• Pohrana: 1TB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0×4 NVMe®
• Dimenzije: 299.1 x 203.9 x 15.95 mm (11.78 x 8.03 x 0.63 inches)
• Masa uređaja: Starting at 1.34 kg (2.95 lbs)
• Baterija: Integrated 80Wh
• Operativni sistem: Windows® 11 Home
• Mreža: No Onboard Ethernet
• Bežična mreža: Wi-Fi® 6E, 11ax 2×2 + BT5.1
• Audio ulazi/izlazi: da
• Portovi: 3x USB-C® (Thunderbolt™ 4 / USB4® 40Gbps), with USB PD 3.0 and DisplayPort™ 1.4
• Webkamera: 5.0MP + IR with E-shutter
• Boja: Tidal Teal
• Pozadinsko osvjetljenje tipkovnice: da
• Zvučnici: 4 stereo speakers, 2W x2 (woofers), 2W x2 (user-facing tweeters), optimized with Dolby® Atmos®, Smart Amplifier (AMP), audio by Bowers & Wilkins
• Lenovo® Digital Pen 3
• Cijena: 2.599 eura

Za:

  • Dva prekrasna 2.8K OLED zaslona osjetljiva na dodir
  • Elegantan, lagan dizajn
  • Dolazi s Bluetooth bežičnom tipkovnicom, olovkom i mišem
  • Impresivna web kamera i zvuk
  • Mnoštvo načina uporabe
  • Vrlo dobre performanse

 

Protiv:

  • Nema audio priključka

 

Yoga Book 9 13IRU8 82YQ003PRM za potrebe testiranja ustupio Mikronis.

 

Piše: Ivan Hečimović


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular