PočetnaMobyPrijenosniciLenovo LOQ 15APH8 recenzija: Kvalitetan gaming laptop po atraktivnoj cijeni

Lenovo LOQ 15APH8 recenzija: Kvalitetan gaming laptop po atraktivnoj cijeni


Lenovo prijenosna računala za igranje uvjek su bila u vrhu ponude, dok je njihova Legion linija nešto što će poželjeti svaki korisnik koji želi koristiti svoje prijenosno računalo za duge sate igranja. To je uglavnom zbog činjenice da Legion nudi slične vrhunske specifikacije po vrlo konkurentnoj cijeni.

No, prijenosno računalo Legion samo po sebi i dalje je mnogim korisnicima cjenovno vrlo nepristupačno. No što ako želite kupiti kvalitetno prijenosnog računalo za igranje, po pristupačnijoj cijeni? Rješenje svojih muka bi mogli pronaći u Lenovo LOQ liniji.

Nakon velikog uspjeha svoje Legion linije igraćih laptopa, Lenovo je nedavno predstavio alternativnu liniju s većim naglaskom na uštedu, a to je Lenovo LOQ linija. Tako je kod nas došao na test model Lenovo LOQ linije gaming prijenosnika s cijenom od 999 eura bez Windowsa, Lenovo LOQ 15APH8 model 82XT006QSC nudi 15.6-inčni zaslona s osvježenjem od 144 Hz Full HD rezolucije, s AMD Ryzen 5 7640HS procesorom, 16GB RAM memorije, 1TB SSD, FreeDOS i zasebnom Nvidia GeForce RTX 3050 6GB grafičkom karticom. Zvuči prilično dobra količina hardvera za cjenovno pristupačno prijenosno računalo namijenjeno za igranje igara.

Lenovo LOQ15 igraće prijenosno računalo, koje zamjenjuje Lenovo pristupačnu IdeaPad Gaming 3 seriju, a istovremeno pruža neka dodatna poboljšanja. U našem testiranom primjerku koji dolazi sa AMD postavkama, prijenosno računalo dolazi s Ryzen 5 7640HS koji je potpuno novi 6-jezgreni procesor sa 12-threadova ili niti, s radnim taktom koji može ići do 4,6 GHz u svim jezgrama, sa 16 GB DDR5 RAM radnog takta 5600 MHz 1 i pomalo neobičnim modelom grafičke kartice: GeForce RTX 3050 mobilnom verzijom modela sa 6GB umjesto standardnih 4GB RAM memorije, kao i SSD-om od 1TB, te punjačem srednje veličine od 170 W.

Lenovo LOQ 15APH8

Lenovo LOQ 15APH8: Dizajn

Prva stvar koja je jako iznenadila u pozitivnom smislu jest da je ovaj model na prvi pogled toliko sličan Lenovo Legion 5 ili Lenovo Legion 5 Pro seriji na mnogo načina, što je naravno odlična stvar, a s druge strane veseli me vidjeti kako se neka rješenja iz skuplje premium serije mogu primjeniti i kod pristupačnijih laptopa.

No najprije recimo nešto o kvaliteti izrade. Što se kvalitete izrade tiče, može se reći da je ovaj model gotovo na razini Lenovo Legion 5 ili 5 Pro modela. Jedan od razloga zašto je to tako jest zato što laptop dolazi s čvrstim plastičnim kućištem sa sivom završnom obradom straga te vrlo dobrim šarkama, zbog kojih se lako otvara jednom rukom. Maksimalni kut je prilično širok, što je još jedan plus. Nadalje, neće tako lako primati otiske prstiju, što je posebno dobro, pogotovo ako volite tipkati duže vrijeme.

Lenovo LOQ 15APH8 recenzija

Tipkovnica je ostavila dobar dojam i lijepo je tipkati po njoj. U ovoj verziji ima samo široko pozadinsko osvjetljenje s dvije razine svjetline, ali postoje i verzije s tipkama s RGB osvjetljenjem. Touchpad je dimenzije 75 x 120 mm i smješten je više u lijevu stranu, ali prepoznaje ako ga dodirnete dlanom, tako da nećete slučajno pomaknuti pokazivač miša ako ga dodirnete prilikom tipkanja.

Što se težine tiče, ovo prijenosno računalo ima masu od 2,4 kg, što znači da nije baš najlakši laptop od 15 inča. Ako ga otvorite, možete instalirati drugi m.2 SSD i lako nadograditi radnu memoriju što je još jedan plus.

Lenovo LOQ 15APH8 hardver

Lenovo LOQ ima pristup softveru Lenovo Vantage, koji omogućuje mnoge individualne prilagodbe, s obzirom na brzine ventilatora i performanse. Laptop dolazi čak i sa MUX prekidačem, (glavna prednost je omogućavanje GPU-u da šalje informacije izravno na zaslon, bez prethodnog prolaska kroz CPU, što može smanjiti latenciju i povećati broj sličica u sekundi.), kao i načinom rada za uštedu energije baterije.

Lenovo LOQ 15APH8 test

 

Lenovo LOQ 15APH8: Zaslon i prikaz slike

Ovo prijenosno računalo dolazi s 15,6-inčnim Full HD IPS zaslonom, s brzinom osvježavanja od 144 Hz. Iako postoje prijenosna računala koja nude 165 Hz u istom cjenovnom segmentu, ali to nije velika razlika. Dobra strana je što Lenovo LOQ 15APH8 ima panel vrlo dobre kvalitete.

mux preikdač

Okviri na zaslonu nisu previše debeli, a sama ploča ima mat završni sloj s anti reflektirajućim premazom. To omogućuje lakšu vidljivost na otvorenom, unatoč prosječnih 350 nita vršne svjetline. Dodajte tome, 45% NTSC pokrivenosti znači da vam ploča neće pomoći u Photoshopu, ali će biti i više nego dobra za igranje. Kad smo već kod toga, ploča od 144 Hz djeluje prilično glatko i brzo reagira u igrama. Osim eSports naslova, prijenosno računalo nema dovoljno snage za pokretanje naslova iznad 100 fps-a, tako da smanjivanje na 144 sa 165 Hz ne čini nikakvu razliku.

Važno je znati da će kvaliteta zaslona dosta varirati ovisno o cjenovnom rangu prijenosnog računala i naravno ne smijemo zaboraviti i na rezoluciju. U ovom slučaju, uštedu novca je bio jedan od kriterija. Dobit ćete 15-inčni Full HD zaslon, uz 66% sRGB raspona boja, 47% NTSC i 49% za Adobe RGB. Ako ste upoznati s ovim vrijednostima, znate da to nisu neki sjajni rezultati, ali kako je maksimalna svjetlina prilično dobra, izmjerili smo do maksimalnih 379 nita, standardni korisnici u tom slučaju neće imati što za prigovoriti.

 

Lenovo LOQ 15APH8 performanse

Lenovo LOQ 15APH8: Performanse

Naš testni model ima AMD Ryzen 5 7640HS procesor, uz grafičku karticu prethodne generacije, NVIDIA GeForce RTX 3050 6Gb TGP 95W, uz 16 GB DDR5 RAM i terabajtni SSD. Ryzen 5 7640HS procesor je više srednje klase (APU) iz obitelji proizvoda Phoenix. U prodaju je izašao sredinom 2023., ima 6 Zen 4 jezgri s omogućenim SMT-om (12 niti) koje rade na 4,3 GHz do 5,0 GHz. Ovaj čip za prijenosna računala jedan je od prvih koji ima Ryzen AI, AMD-ov odgovor na Intelove DL Boost i GNA tehnologije.

Čipove obitelji Phoenix pokreće Zen 4 arhitektura, slično kao čipove obitelji Dragon Range. No, ovom potonjem nedostaju mogućnosti hardverskog ubrzanja radnog opterećenja uz pomoć umjetne inteligencije, koje ima Phoenix. Što je još važnije, Zen 4 uvodi podršku za AVX512, čipovi koji su koristili Zen 3 to nisu imali i zahvaljujući mnoštvu drugih poboljšanja, uključujući veće predmemorije, registre, međuspremnike, dobili smo dvoznamenkasto poboljšanje IPC-a. S druge strane, 7640HS ima 16 MB L3 predmemorije i super-brzi DDR5-5600 / LPDDR5x-7500 RAM kontroler.

Lenovo LOQ 15APH8 utori

Što se tiče grafičke kartice Nvidia GeForce RTX 3050 sa 6GB memorije je pravo osvježenje u odnosu na RTX 3050 sa 4 GB i također se temelji na GA107 Ampere čipu. Varijanta od 6 GB nudi više CUDA jezgri (2560, +25%), ali smanjenu memorijsku sabirnicu na 96 bita.

Performanse se nalaze između performansi koje nudi RTX 3050 i RTX 3050 Ti i stoga su najprikladnije za igranje igara u Full HD rezoluciji (1920 x 1080) u srednjim do visokim grafičkim postavkama. Performanse nisu dovoljne za omogućavanje Ray Tracinga u većini igara, ali Tensor jezgre mogu se koristiti za DLSS u nekim igrama, te se mogu koristiti za dobivanje povećanje performansi uz malo smanjenje kvalitete.

Uzimajući u obzir načine rada, sa sigurnošću se može reći da tihi način rada pruža zaista znatno sniženje buke ventilatora, dok istovremeno pruža više nego dovoljno performansi za igranje čak i zahtjevnijih igara. ”Balanced” i ”Performance” načini rada su gotovo jednaki s obzirom na performanse, ali ”Balanced” dovodi do malo tišeg rada. Sve u svemu, treba naglasiti da je sustav hlađenja jako dobar i apsolutno dovoljan za jedan ovakav laptop.

Bez obzira na to što se radi o cjenovno pristupačnijem prijenosnom računalu, koje je namijenjeno za igranje igara. Nakon 20 minuta igranja Resident Evila 4 Remake, laptop je pokazao oko 75°C za grafičku karticu i 82°C za procesor i to uz pomoć postolja za laptop, dok je buka koju stvaraju ventilatori bila prihvatljiva.

Tijekom igranja WASD tipke postaju malo toplije, pogotovo kada je opterećenje kod igara veliko, no ne radi se o prevelikom povećavanju temperature. Zvučnici su 2 x 2W, optimizorani sa već standardnim Nahimic Gaming Audio softverom i nude pristojan zvuk za cjenovno pristupačno prijenosno računalo. Integrirana kamera ima rezoluciju od 1080p, a tu je i prekidač za isključivanje kamere s desne strane, što je uvijek lijepo za vidjeti. Sve u svemu, integrirana kamera i integrirani mikrofon odaju jako dobar dojam i poslužit će vam ako ih budete željeli koristiti.

Lenovo LOQ 15APH8 utori raspored

Lenovo LOQ 15APH8 prijenosno računalo ima vrlo dobar skup utora. S lijeve strane dobivamo USB-C 3. Imamo i 2 utora s podrškom za DisplayPort, iako u ovoj verziji nema Thunderbolta, jer AMD-ov procesor to ne podržava. Imamo i utor od 3.5 mm. Straga dobivamo još dva USB 3.2 tipa A utora, LAN port, HDMI 2.1 utor i konektor za napajanje. S desne strane dobivamo još jedan USB 3.

U Cinebench-u R23 dobio sam 13.187 bodova na mjerenju rada više jezgri i 1765 bodova na mjerenju rada jedne jezgre, što je prilično dobro za 6-jezgreni procesor. U PC Mark-u X dobivao sam odličan ukupni rezultat do 7.276 bodova u performanse modu. U Firestrike-u sam dobivao ukupno 12.298 bodova, a u Timespy-u sam dobio 6.138 bodova, iako će se broj bodova jako razlikovati na modelima koji dolaze s jačim RTX 4050 i RTX 4060 grafičkim karticama ili bržim procesorima.

Iskustvo igranja bilo je vrlo dobro, s obzirom da se radi o RTX 3050. U ovom slučaju, iako 6 GB VRAM sigurno pomaže, pogotovo u novim igrama i pogotovo ako igre odlučite staviti na visoke ili maksimalne postavke. Treba reći da laptop može dosta fluidno pokretati sve nove igre, iako ćete kod najnovijih, ako želite dobiti 60 i više fps-a morati sniziti postavke grafike. Bilo koji eSport naslov radit će savršeno dobro, a u mnogim slučajevima možete dosegnuti i potencijal zaslona od 144 Hz.

Također moram naglasiti da je, zahvaljujući vrlo učinkovitom Ryzenu 5 u ovom slučaju, igranje igara korištenjem baterije, itekako moguće i da će iskustvo igranja biti vrlo glatko.

Po mom mišljenju, Lenovo je zaista premašio i samog sebe u ovome segmentu laptopa. S obzirom na cijenu i s obzirom na to da je jedno od obilježja ovog laptopa bila ušteda, dobivamo odličan paket hardvera s vrlo dobrom kvalitetom izrade i mogućnostima koje su vrlo neuobičajene u ovom cjenovnom rangu. Naravno, postoje i verzije s boljim i novijim modelima grafičke kartice i procesora, no u slučaju da želite uštedjeti, ovaj model će vam itekako dobro poslužiti svrsi. Iako je grafička kartica ”starija”, i dalje je i više nego dovoljna i za nove igre.

 

Lenovo LOQ 15APH8: Baterija

LOQ 15 zauzeo je nadrosječno mjesto kada se radi o mjerenju performansi zaslona i vijeka trajanja baterije, kod cjenovno pristupačnijih, prijenosnih računala za igranje. Zahvaljujući trajnosti od 5 sati i 22 minute, ne zaostaje mnogo za najboljim modelima iz ove kategorije, čije baterije traju 6 i više sati. Dobio sam 9 sati i 10 minuta u mirovanju s uključenih 20% svjetline zaslona i aktiviranim Wi-Fi-jem, što je vrlo dobro s obzirom na bateriju od samo 60 Watta.

Lenovo LOQ 15APH8 cijena

Zaključak

Nakon vremena koje sam proveo družeći se s Lenovo LOQ 15APH8 model 82XT006QSC, uvidio sam da ovo igraće prijenosno računalo ima mnoštvo značajki koje bi korisnika mogle privući i da se u njemu nalazi i pokoji DNA iz Lenovo Legion serije koja je za mnoge kupce cjenovno nedostupna. Kvaliteta izrade je na nivou koji Lenovo zna napraviti, performanse su respektabilne za hardver koji se nalazi unutra, ali Lenovo je morao napraviti i neke žrtve u dizajnu kako bi mogao sniziti cijenu.

Dobivate dovoljno RAM memorije za većinu igara, dovoljno brzog diska da ih snimite, Zasebnu grafičku karticu, brzi procesor, kvalitetnu tipkovnicu i sve to za 999 eura, što je i više nego dovoljan broj razloga zbog kojih je ovaj laptop jedan od boljih cjenovno pristupačnih prijenosnika za igranje. Da bi postigao ovakvu cijenu Lenovo je morao izbaciti i Windows operativni sustav iz njega, jer bi jednostavno bilo nemoguće, no vjerujem da će se mnogi snaći za operativni sustav i znati ga instalirati o svom trošku. Sve u svemu, Lenovo LOQ 15 82XT006QSC vrlo je dobro prijenosno računalo namijenjeno prvenstveno za igranje, koje je dostupno po vrlo atraktivnoj cijeni u odnosu na ono što nude mnogi konkurenti.

 

Specifikacija Lenovo LOQ 15 82XT006QSC:

• Procesor: AMD Ryzen™ 5 7640HS (6C / 12T, 4.3 / 5.0GHz, 6MB L2 / 16MB L3)
• Zaslon: 15.6″ FHD (1920×1080) IPS 350nits Anti-glare, 45% NTSC, 144Hz, G-SYNC®, FreeSync™
• Grafički sustav: NVIDIA® GeForce RTX™ 3050 6GB GDDR6, Boost Clock 1732MHz, TGP 95W
• Radna memorija: 2x 8GB SO-DIMM DDR5-5600
• Pohrana: 1TB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0×4 NVMe®
• Dimenzije: 359.6 x 264.8 x 22.1-25.2 mm
• Masa uređaja: Starting at 2.4 kg
• Baterija: Integrated 60Wh
• Operativni sistem: None
• Mreža: 100/1000M (RJ-45)
• Bežična mreža: Wi-Fi® 6, 11ax 2×2 + BT5.1
• Audio ulazi/izlazi: da
• Portovi: 1x USB 2.0
• Webkamera: HD 720p with E-shutter
• Boja: Storm Grey
• Pozadinsko osvjetljenje tipkovnice: da
• Zvučnici: Stereo speakers, 2W x2, optimized with Nahimic Gaming Audio

Cijena: 999 eura.

Model laptopa Lenovo LOQ 15APH8 82XT006QSC za potrebe testiranja ustupio Mikronis

 

Piše: Ivan Hečimović

 


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular