PočetnaMobyPametni telefoniNokia 8 Sirocco – dizajn je više nego premium, ali što je...

Nokia 8 Sirocco – dizajn je više nego premium, ali što je sa performansama?


Nokia 8 Sirocco je perjanica tvrtke HMD Global i uređaj koji bi trebao na najbolji mogući način pokazati sve ono što Nokia zna, ima i može. I uređaj u tome uspjeva. Dobrim dijelom. Ali nažalost, neke stvari su ipak trebale i morale biti bolje (jer da jesu uređaj bi bio bolji od Nokije 7 Plus, što ovaj baš i nije), no više o tome u nastavku članka.

Odakle da počnem? Premda je HMD Global na ovaj model odlučio staviti P-OLED zaslon, Nokia 8 Sirocco ipak nema omjer slike od 18:9, štto ga stavlja malo iza konkurenata koji to imaju. Idemo dalje. Qualcommov Snapdragon 835 je impresivan i jest brz i to je sve super, zajedno sa Adreno 540 grafičkom karticom, ali ne zaboravimo da se radi o SoC-u iz prošle godine. To je jednostavno neoprostivo. Uređaj koji je perjanica jedne tvrtke ne bi trebao imati SoC iz  prošle nego iz ove godine. OK, to ne mora biti Snapdragon 845, ali je mogao biti neki bolji procesor koji je proizveden i koji je u opticaju od ove godine. Jer tako bi stvari trebale izgledati kod perjanica koje žele ostaviti odličan dojam na tržištu.

Što se tiče kamera, odlična stvar je što Nokia 8 Sirocco na sebi ima dvostruku stražnju kameru i Carl Zeiss optiku. To nas podsjeća na najbolje dane Nokia Lumia uređaja. Ta kamera je odlična, no usprkos tomu ona opet nije dovoljno kvalitetna da bi izazvala one najbolje (kao što su recimo kamere koje se mogu pronaći na Samsung Galaxy S9 i S9+, na Huaweiju P20 Pro ili recimo na iPhoneu X). Sve u svemu, Nokia 8 Sirocco je vrlo dobar pametni telefon, no ne i odličan. Da je cijena malo niža stvari bi bile malo bolje, no cijena je ipak previsoka za ono što ovaj uređaj nudi. Krenimo sada u detaljnu recenziju.

 

Nokia 8 Sirocco recenzija

Ključna obilježja Nokija 8 Sirocco

Uređaj je izrađen od kombinacije Gorilla Glass 5 stakla i nehrđajućeg čelika

Prva stvar koja je mene zarobila u vezi Nokije 8 Sirocco je dizajn ovog uređaja. Kombinacija Corning Gorilla Glass verzije 5 i okvira koji je izrađen od nehrđajućeg čelika govori da je Nokia 8 Sirocco flagship i da je uređaj što je više moguće bodova kod korisnika htio osvojiti već na prvi pogled i na prvi dodir. Bez obzira na to što je uređaj izrađen od kombinacije stakla i čelika, uređaj začuđujuće ne ”pamti” otiske prstiju kao što je to slučaj kod nekih drugih uređaja (kao što je recimo Huawei P20 Pro).

To je ono što mi se jako svidjelo kod Nokije 8 Sirocco i za što sam siguran da će se svidjeti velikom broju korisnika, pogotovo onima kojima je dizajn uređaja vrlo važan segment. Nokia je i ovim uređajem samo nastavila ondje gdje je stala po pitanju dizajna, što je svakako dobro i pozitivno i nešto po čemu se svaka novija Nokia, otkako je HMD Global preuzeo Nokiju, ističe od konkurencije. Dizajn zaslužuje čistu peticu.

 

Nokia 8 Sirocco cijena

Ono što u vezi dizajna ipak nije toliko top jest omjer zaslona. Dok većina konkurentskih uređaja imaju omjer zaslona od 18:9 Nokia 8 Sirocco ima 16:9, što je malo zastarjelo i što je nešto na što je proizvođač trebao isto tako obratiti pozornost. Uz to na uređaju nećete pronaći niti utore od 3.5 milimetara za slušalice niti utore za microSD karticu. Jest da 128 GB na prvi pogled djeluje dovoljno prostrano, no je li to zaista dovoljno ili nije – o tome više u nastavku i u kasnijim dijelovima recenzije.

Čitač otisaka prstiju, trostruki mikrofon i bežično punjenje

Ono što mi se isto tako svidjelo kod vanjskih obilježja uređaja su čitač otisaka prstiju koji je smješten na prednjoj strani uređaja, trostruki mikrofon te mogućnost i brzog (zahvaljujući Quick Charge 4.0 tehnologiji) i bežičnog punjenja. To je svakako plus i odlika jednog pravog flagshipa.

Snapdragon 835 SoC

Nokia 8 Sirocco što se tiče performansi radi dosta dobro i stvari obavlja bez nekog zastajkivanja i štucanja, što se može zahvaliti Qualcomm Snapdragon 835 procesoru. Da, dobro ste pročitali. Nažalost, ovaj uređaj u sebi ima SoC od prošle godine. To možda nekim korisnicima i neće biti neki problem niti će se to osjetiti pri uobičajenom radu, no treba imati na umu da neki jeftiniji uređaji koji su izravni konkurenti Nokiji 8 Sirocco u sebi imaju Snapdragon 845 (kao što su recimo OnePlus 6 i LG G7 ThinQ).

 

Nokia 8 Sirocco zaslon

Nokia 8 Sirocco: Zaslon uređaja

Zaslon Nokije 8 Sirocco je 5.5-inčni, omjera 16:9 i rezolucije više nego ugodnih 2560 x 1440p sa gustoćom točkica od 534 ppi. Kada sam prvi puta vidio zaslon Nokije 8 Sirocco pomislio sam da ova Nokia na sebi ima Super AMOLED, znate isti onakav zaslon kakav na sebi imaju Samsungovi pametni telefoni. Nažalost, umjesto Super AMOLED-a Nokia 8 Sirocco ima P-OLED, to jest sličan zaslon kakav se može naći na najnovijem Google Pixelu XL 2. Problem je u tome što se pod kutevima boje na zaslonu čudno miješaju tako da se zna dogoditi da se bijele pretvore u plave boje, što je nešto što baš i ne želimo da nam se događa.

Bez obzira na to, boje izgledaju i djeluju dovoljno zasićeno i vibrantno da znamo da uređaj na sebi ima nekakav OLED zaslon. Ipak, šteta što nije Supe AMOLED.

 

Nokia 8 Sirocco test

Nokia 8 Sirocco: Operacijski sustav i performanse

Odlična stvar kod operacijskog sustava Nokije 8 Sirocco je to što i ovaj uređaj na sebi ima čisti Android. To znači da na ovome uređaju nećete naći nikakve podoperativne sustave (slične onima koje možemo pronaći kod recimo Samsunga, Huaweija, LG-ja ili HTC-a), već samo čisti Android Oreo 8.0 uz nekoliko najnužnijih aplikacija.

Ovo je trend koji Nokia uspješno implementira na svoje uređaje opet otkako je tvrtku preuzeo HMD Global i mišljenja sam da tako treba i nastaviti. Sve aplikacije koje nam trebaju dostupne su na Googleovoj Trgovini. Ako nam koja treba, jednostavno se ulogiramo ondje i skinemo ih, a ne moramo se brinuti zbog toga da ćemo trebati isključivati bloatware s kojima se pate gotovo svi ostali uređaji iz konkurencije.

Performanse koje uređaj daje su dosta dobre, bez obzira na to što uređaj u sebi ima, da tako kažem, ”outdated” SoC. Zahvaljujući Snapdragonu 835 i 128 GB ROM Nokia 8 Sirocco se čak i nalazi u prednosti u odnosu na neke druge uređaje iz konkurencije. Sve ”high-end” igre, uključujući i one koje se igraju preko interneta zajedno s drugim igračima rade dosta dobro i bez zapinjanja, čak i kada se akcija na zaslonu zahukta.

Zahvaljujući OLED zaslonu igre izgledaju dosta životno i bogato, boje su raznolike i sve je šareno i koloristično, baš kako bi i trebalo biti u igrama. Nemojte me pogrešno shvatiti. OLED zaslon i Snapdragon 835 jesu vrlo dobri i davati će dosta dobre performanse- pogotovo onda kada uređaj mora ”zapeti” (kao što je recimo kada na njemu igrate igru), ali mi je žao što recimo zaslon nije Super AMOLED, jer bi tada bio još bolji, to jest u tom slučaju bi Nokia 8 Sirocco imala najkvalitetniji tip zaslona koji postoji na tržištu i koji bi najbolje odgovarao onome što ovaj uređaj nudi.

Isto tako, da je ovdje Snapdragon 845, a ne 835 uređaj bi još više dobio na modernosti (s obzirom da Snapdragon 845 u sebi ima novije Kryo jezgre kao i brži 4G modem te dosta bržu i bolju Adreno 630 GPU). Ali dobro, to su stvari koje se ne vide ni na prvu i koje nekim korisnicima možda neće biti od pretjerano velike važnosti. Snapdragon 835 je još uvijek dosta snažan i moćan, što i pokazuje broj bodova od 6286 koje je ovaj procesor dobio na Geekbench 4 benchmarku (dok Snapdragon na istom benchmarku postiže oko 9000 bodova).

 

Nokia 8 Sirocco kamera

Nokia 8 Sirocco: Kamere

Nokia 8 iz 2017. godine je na sebi imala kamere koje su bile ”OK” kvalitete i to je to. Jedan senzor od 13 MP nije se mogao nositi s konkurencijom. No to se donekle popravilo kod ovogodišnje verzije Nokije 8, odnosno kod Nokije 8 Sirocco.

Senzor od 12 MP s otvorom blende f/1.4 i sekundarni senzor od 13 MP sa mogućnošću zooma od 2 puta daju jako dobre fotografije koje će biti dosta čiste i bistre u svim uvjetima, osim naravno u uvjetima niske ili niže osvjetljenosti. Činjenica da su oba senzora Carl Zeiss daju još više bodova kamerama na Nokiji 8 Sirocco, no bez obzira na to slike fotografirane ovim uređajem i dalje ne izgledaju kvalitetno kao recimo one fotografirane Huaweijem P20 Pro ili Samsung Galaxy S9 uređajima.

Nokia 8 Sirocco kamere

Načini fotografiranja su osrednje brojni, što znači da nećemo pronaći ništa posebno što već nismo vidjeli kod konkurentskih uređaja, što opet nije loše, ali nije niti ništa posebno vrijedno spomena. Sve u svemu, kvalitetom fotografija kamere na Nokiji 8 Sirocco se ne mogu nositi s onime što pružaju recimo Samsung Galaxy S9, iPhone X, Huawei P20 Pro ili Google Pixel 2.

Vijek trajanja baterije

Baterija koja se nalazi unutar Nokije 8 Sirocco je baterija od 3260 mAh. Nije mi jasno zbog čega se Nokia odlučila opet na to da baterija ima i treći broj, to jest zbog čega nije više zaokružen (kao na primjer 3300 mAh), ali dobro, što je tu je. Tih 3260 mAh se nekima može na prvi pogled činiti premalo i nedovoljno za jednodnevni rad, no nije tako.

Nokia 8 Sirocco baterija

 

Baterija, ako uređaj koristite na uobičajeni način (to znači ako ga koristite za chat preko Facebooka, povremeno gledanje videa sa YouTubea, za pregledavanje i pisanje mailova te tu i tamo igranje igara) uređaj će potrajati cijeli jedan dan. Ako pak odlučite uređaj maksimalno ”upregnuti” performanse baterije će naravno biti drugačije, no ne pretjerano.

Recimo, nekoliko sati streamanja videa i chata na Facebooku te čitanje sadržaja sa PC Chip stranica učiniti će to da će Nokia 8 Sirocco do kraja dana imati 30% baterije, što je jako dobro, čak dosta bolje od nekih konkurenata (sjećamo li se Samsung Galaxy S9?). Njegov P-OLED zaslon isto tako nije prevelik potrošač baterije, što se vidi po tome da 90-minutni video na maksimalnoj svjetlini troši tek 12% razine energije baterije, što tuče gotovo veliki broj konkurentskih uređaja, kao što je na primjer Huaweijev P20 Pro.

Zahvaljujući Quick Charge 4.0 tehnologiji uređaj se od 0 do 50% može napuniti za pol sata. Uz to, Nokia 8 Sirocco dolazi i s mogućnošću bežičnog punjenja gdje uređaj koristi Qi standarde. Nažalost, u paketu nećete dobiti nikakav adapter za bežično punjenje, što znači da ga morate kupiti odvojeno ili se možete spojiti na neki, ako ga već imate.

 

Nokia 8 Sirocco performanse

Sve u svemu…

Nokia 8 Sirocco je unaprijeđena verzija prošlogodišnje Nokije 8, što znači da ovaj uređaj prvo treba gledati s te točke gledišta, a onda s te da se radi o flagshipu. Kao poboljšanje. Ovogodišnja Nokia 8 zaista i je pružila i donijela neka poboljšanja, od kojih je najvidljivije i najprimjetljivije poboljšanje, odnosno nastavak kvalitetnog rada na području dizajna, gdje Nokia otkako je uskrsnula pod kapom HMD Global-a nastavlja ići dobrim putem. Što se tiče drugih stvari, tu je Nokia 8 Sirocco ostvario osrednje uspjehe.

SoC od lani, 16:9 omjer slike, nepostojanje utora za microSD i 3.5 mm, kamere koje su vrlo dobre, ali se ne mogu nositi s onima na konkurentskim uređajima, P-OLED zaslon koji je opet vrlo dobar, ali ne i vrhunski- sve ovo govori da je Nokia 8 Sirocco vrlo dobar uređaj, a mogao je biti još bolji, odnosno vrhunski.

Ako volite Nokije i ako vam ne smetaju nedostaci koje sam naveo, 750-ak eura vam nije problem (plus minus koji euro, ovisno o tržištu) i ako ne tražite flagship top klase – odaberite ovaj uređaj. Sve u svemu, Nokia 8 Sirocco zaslužuje ocjenu 3.5 od 5, što nije loše, ali ostavlja onaj okus u ustima kao da je moglo biti bolje. Okus sličan onome kao poslije utakmice Brazil-Hrvatska u Liverpoolu otprije nekoliko dana.

 

Tehničke specifikacije uređaja:

  • Dimenzije i masa uređaja: 140.9 x 73 x 7.5 mm, 177 grama
  • Zaslon: P-OLED, 5.5-inčni, 1440p, 534 ppi gustoće točkica
  • OS: Android Oreo 8.0, Android One
  • SoC: Qualcomm Snapdragon 835 osmojezgreni, Adreno 540
  • RAM: 6 GB
  • ROM: 128 GB
  • Utor za microSD: Ne
  • Kamere: primarna- dvostruka od 12 i 13 MP, fazna detekcija, autofokus, 2x optički zoom, Carl Zeiss optika, sekundarna od 5 MP
  • Baterija: 3260 mAh
  • Cijena oko 5.500 kn

Posebnosti: USB-C reverzibilni utor, čitač otisaka prstiju s prednje strane, bežično punjenje, brzo punjenje (Quick Charge 4.0)

Prednosti:

  • Premium dizajn uređaja,
  • Čisti Android
  • Jako puno prostora za pohranu,
  • Kamere sa Carl Zeiss optikom

Nedostaci:

  • SoC je od prošle godine,
  • P-OLED zaslon ima nekih nedostataka,
  • Nedostatak utora za microSD

Piše: I.H.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular