PočetnaInternetDruštvene mrežeDruštvene mreže i igre katastrofalno utječu na zdravlje djece

Društvene mreže i igre katastrofalno utječu na zdravlje djece


Gotovo je nevjerojatno koliki su utjecaj na naše živote stvorile društvene mreže i tamo samo u nešto više od deset godina, otkako se pojavila prva društvena mreža. Danas gotovo pa da ne postoji osoba ranih ili srednjih godina u razvijenim zemljama, koja ne koristi jednu od mnogobrojnih društvenih mreža. Dapače, ne samo da koristimo društvene mreže, nego na njima provodimo veliki dio dana. Sve su glasniji zagovornici ideje da je potrebno regulirati i ograničiti korištenje društvenih mreža, a toj borbi priključuje se i sam Facebook, koji će uskoro omogućiti postavljanje obavijesti o pretjeranom korištenju društvenih mreža na Facebooku i Instagramu.

Mnogobrojni su znanstvenici zabrinuti za zdravlje ljudi, jer su društvenim mrežama posvetili preveliki dio svojeg života. Među njima našla se i Susan Greenfield, koja je posebno zabrinuta za zdravlje najmlađih, koji su na društvenim mrežama još od malih nogu. Iako postoje dobna ograničenja za korištenje društvenih mreža te se zabrane lako nadvladaju i prevare. Uz društvene mreže, Susan Greenfield zabrinuta je i zbog učestalog igranja video igara, koje se u posljednje vrijeme promoviraju kao sport budućnosti.

U moru raznih događanja koja idu protiv učestalog korištenja društvenih mreža, javili su se i neki bivši zaposlenici u sektorima društvenih mreža koji tvrde kako su te mreže svjesno napravljene da bi izazvale ovisnost. Zaluđenost igrama i društvenim mrežama postala je toliko grozna da neka djeca uopće ne spavaju, a ponekad i uriniraju u krevet kako ne bi prekinuli trenutnu aktivnost.

Susan Greenfield upozorava kako je takvo ponašanje krajnje opasno i kako utječe na mentalno i emocionalno zdravlje, a koje već razvijenu djecu u tinejdžerskim godinama stavlja na razinu trogodišnjaka. Predlaže da se djeca odvuku od ekrana i da se posvete nekim sportskim aktivnostima koje će jačati njihove motoričke sposobnosti. Potrebno je roditeljima ugraditi svjesnost o velikom problemu koji stvaraju društvene mreže i video igre, što će ih zatim potaknuti na proaktivno djelovanje.

Piše: M.Ž.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular