PočetnaMobyPametni telefoniKoliko koštaju komponente pametnog telefona i koji su najskuplji dijelovi? (1. dio)

Koliko koštaju komponente pametnog telefona i koji su najskuplji dijelovi? (1. dio)


Koliko zapravo košta izrada jednog pametnog telefona? Koje su najskuplje komponente pametnog telefona i gdje se kod izrade troši najviše novca? Opravdava li cijena glavnih komponenti uređaja finalnu cijenu proizvoda na tržištu?

Pametni telefoni danas su bez premca postali sastavnica našeg života i gotovo da nigdje ne idemo bez malenog uređaja u našem džepu. Bilo da ih koristimo u privatne ili poslovne svrhe, moderni pametni telefoni donose nam zaista pregršt mogućnosti i opcija. Dakako, da bi svi ti napredni sustavi funkcionirali pametni telefon u sebi sadrži mnoštvo komponenata koje moraju biti optimizirane u skladnu cjelinu.

Ako vas je ikada zanimalo koliko zaista koštaju komponente koje se ugrađuju u pametne telefone, danas ćemo vam otkriti tu javnu tajnu. Istražili smo koja je prosječna cijena glavnih komponenti koje se stavljaju u pametne telefone i koliko zapravo koštaju dijelovi pametnog uređaja. U nastavku slijedi pojašnjenje cijena vitalnih dijelova pametnog telefona:

Snapdragon 865 Plus

Procesor kao srce uređaja nije najskuplja komponenta

Procesor je srce pametnog telefona i odrednica o kojoj ovise sve ostale performanse pametnog uređaja. No, unatoč tome što sve započinje i završava procesorom ta komponenta zapravo ni nije najskuplji dio pametnog telefona. Dapače, procesor (chipset) je cjenovno vrlo povoljan, posebice kada pričamo o telefonima nižeg cjenovnog razreda.
Istraživanjem smo saznali kako popularni Snapdragon 865 procesor koji je sve do nedavno bio među top odabirom u vrhunskim uređajima košta nešto više od 50 dolara. Kada dolare pretvorimo u kune, ispada kako Snapdragon 865 chipset košta nešto više od 300 kuna – što i nije pretjerano skupa komponenta top uređaja. Navedeni procesor nalazi se primjerice u Samsung Galaxy S20 Ultra pametnom telefonu koji je sve do nedavno bio jedan od top modela na tržištu.

Moderni pametni telefoni u sve većoj mjeri podržavaju 5G tehnologiju, a temelj takvog povezivanja počiva u samom procesoru. Dakako, procesori koji podržavaju 5G tehnologiju su nešto skuplji u odnosu na ostale 4G modele procesora, a njihova cijena iznosi 20-ak dolara više. Dakle, moderan procesor s 5G podrškom može se pronaći za oko 75 dolara, što još uvijek ne predstavlja veliki novčani izdatak – kada u obzir uzmemo činjenicu da se radi o top modelima pametnih telefona na tržištu.

Čisto za usporedbu, skromniji Snapdragon 450 kojeg smo mogli pronaći u nekim jeftinijim modelima pametnih telefona 2018. godine na tržištu je dostupan za svega 8 dolara (50 kuna). Trenutni predvodnik trendova na tržištu je Qualcomm čiji su Snapdragon čipovi iznimno popularni, no postoje i neki drugi konkurenti. Svakako vrijedi izdvojiti popularne Exynos čipove koji dolaze u Samsung uređajima. Tako primjerice, popularni Galaxy A50 model donosi Exynos 9610 čip čija je cijena svega 15 dolara. Da rezimiramo, procesor jest središte pametnog telefona u kojem sve počinje i završava, no definitivno nije najskuplja komponenta pametnog telefona.

Galaxy S22

Zaslon kao najskuplja komponenta pametnog telefona

Sve važno za korisnika događa se na zaslonu pametnog telefona. Krajnjeg korisnika zapravo ne zanima što se događa u unutrašnjosti uređaja i koje komponente sudjeluju u radu jer sve ono što korisnik treba odvija se na zaslonu uređaja. Kroz zaslon korisnik unosi komande u pametni telefon, ali se na tom zaslonu isto tako prikazuju sve informacije koje je korisnik zatražio. Dakle, zaslon je za korisnika najvažnija komponenta pametnog telefona pa stoga i ne čudi što kompanije puno truda ulažu u razvoj inovativnih zaslona kako bi komunikacija s telefonom bila što brža, jednostavnija i fluidnija.

Zbog svojih mnogobrojnih karakteristika i mogućnosti, ali i važnih fizičkih svojstava – zaslon je zapravo najskuplja komponenta pametnog telefona. Iako razlika između cijene zaslona i procesora nije dramatična, činjenica je da zaslon košta ipak nešto više u odnosu na procesore. Gore spominjani Galaxy S20 Ultra donosi 6.87 inčni AMOLED zaslon, a njegova cijena iznosi otprilike 75 dolara. Preračunato u kune, cijena modernog zaslona vrhunskih karakteristika iznosi nešto manje od 500 kuna. Radi se o zaslonu s frekvencijom osvježavanja slike od 120 Hz, što polako postaje standard u svijetu pametnih telefona.

Danas kada pričamo o zaslonima pametnih telefona treba na pameti imati kako se radi o poprilično širokom i razgranatom tržištu gdje je moguće pronaći sve i svašta po poprilično različitim cijenama. Moderni zasloni u top uređajima ne samo da imaju vrhunske performanse prikaza slike, već je i tehnologija očitavanja s zaslona na dodir oplemenjena novim mogućnostima i većom osjetljivosti. Samim time, takvi se inovativni zasloni ne mogu uspoređivati s nekim standardnim zaslonima koje pronalazimo u uređajima srednjeg cijenovnog razreda. Primjerice, zaslon na Galaxy A50 modelu je čak tri puta jeftiniji od zaslona na Galaxy S20 Ultra pametnom telefonu te njegova cijena iznosi svega oko 150 kuna.

Tržište zaslona poprilično brzo napreduje pa zbog toga novi zasloni drže visoke cijene, dok nešto stariji zasloni relativno brzo gube na cijeni. Nova tehnologija koja stiže na velika vrata su savitljivi zasloni koje je moguće preklapati i savijati. Ta je tehnologija još uvijek relativno nova (iako je već nekoliko godina u upotrebi) pa je samim time cijena tih zaslona znatno veća od klasičnih – što ujedno znači i puno veću cijenu savitljivih pametnih telefona. No, za očekivati je kako će cijena takvih zaslona u godinama pred nama značajno pasti.

Ovime završavamo prvi dio članka. Nastavak članka pročitajte ovdje.

 

Piše: Marko Županić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular