PočetnaKriptovaluteŽelite se igrati s kriptovalutama i preko noći postati milijunaš? Pripremite se...

Želite se igrati s kriptovalutama i preko noći postati milijunaš? Pripremite se za još dana poput srijede.


Naime, prema Coin Metrics-u, bitcoin je pao za čak 30% na oko 30 000 USD, dok je u isto vrijeme, druga najpopularnija kriptovaluta Etherium pao za više od 40% u manje od 24 sata, u jednom se trenutku probio ispod 2000 dolara. Do kraja dana obje valute su se snažno oporavile. Iako je dan na kraju završio sa mnogo manje investicijskog kapitala u kriptovalutama.

Ovo je bio primjer kao iz nekog tečaja u svijetu trgovanja kriptovalutama, veliki skokovi i jednako drastični padovi, uz mnoštvo ponavljanja. “Masovna povlačenja uvijek su zastrašujuća, ali iskusni ih ulagači obično vide kao dobru priliku za kupnju”, rekao je Mati Greenspan, voditelj portfelja i osnivač tvrtke Quantum Economics. I kripto i tržišni stručnjaci izjavljuju za CNBC da je to novi “standard ulaganja”, a kripto trgovci i mešetari bi se na to trebali čim prije naviknuti.

Vrijednost i volatilnost. Volatilnost Bitcoina ima veze s puno stvari.

Primjerice, u srijedu su vijesti koje su došle iz Kine u vezi zabrane držanja kriptovalute za kineske tvrtke u kombinaciji s Teslinom odlukom da više ne prihvaća bitcoin kao oblik plaćanja, zasigurno pomogle u međusobnom pokolju digitalnih valuta. Cjelokupno kripto tržište se vjerojatno trebalo korigirati nakon nekoliko tjedana rekordnih uspona nadahnutih tweetovima, ljubaznošću Elona Muska.

Ali nestabilnost kriptovalute je također cijena koju investitori u bitcoin plaćaju zbog ograničene ponude i nedostatka središnje banke koja bi kontrolirala tu opskrbu, a to su upravo značajke za koje zagovornici kažu da joj daju na vrijednosti. Dio onoga što bitcoin čini vrijednim jest činjenica da je ograničena količina. U opticaju je 18,7 milijuna bitcoina, što se približava svom maksimalnom pragu od 21 milijun.

Podsjetimo da je bitcoin stvoren kao nagrada rudarima koji svojom računalnom snagom doprinose provjeri transakcija u decentraliziranoj mreži. S vremenom se veličina tih nagrada smanjuje, pa svaki novi dovršeni blok rudarima zarađuje manje nego što je to bio slučaj ranije.

Kao rezultat toga, ponuda bitcoina je savršeno “neelastična” zahtjevima tržišta. Pa tako “rast potražnje ne može rezultirati povećanjem ponude bitcoina niti povećanjem brzine proizvodnje bitcoina”, napisala je Ria Bhutoria, bivša direktorica istraživanja za Fidelity Digital Assets.

Vrijednost Bitcoina također je izvedena iz njegove decentralizirane mreže. Ne postoji središnja vlast koja ima moć interveniranja na tržištu bitcoina.

“Nijedna središnja banka ili vlada ne mogu uskočiti i ponuditi potporu tržištima kako bi umjetno prigušili nestabilnost”, nastavila je gđa Ria Bhutoria. “Volatilnost Bitcoina predstavlja kompromis za tržište bez izobličenja.”

Osim toga, bitcoin je još uvijek vrlo nova valuta.

″ [Ima] samo 13 godina i stoga nema puno povijesti trgovanja “, objasnio je Peter Boockvar, glavni investicijski direktor u Bleakley Advisory Group. “Iako tvrtka koja je jučer izašla na burzu nema nikakvu povijest, tvrtka se može barem procijeniti na temelju svojih poslovnih izgleda, zarade i novčanog toka.”

Budući da je bitcoin i dalje nova klasa imovine, on ostaje u fazi otkrivanja cijena. “A to je vrlo nestabilna karakteristika u bilo kojem životnom ciklusu imovine”, rekao je Mike Bucella, generalni partner Blocktower Capital.

“Bitcoin se jasno uspostavio kao novi oblik vrijednosti, ali konačna vrijednost još uvijek nije definirana”, nastavio je Mike Bucella. Put do istinskog otkrivanja cijena često je ispunjen seizmičkim promjenama cijena, ali gđa. Bhutoria ističe da je alternativa umjetna stabilnost, što može rezultirati iskrivljenim tržištima koja se mogu slomiti bez intervencije.

cijena bitcoina

Naviknite se!

G. Bucella misli da će se ponoviti jučerašnja volatilnost trgovanja.

“Bit će još mnogo razdoblja kao što smo imali prilike vidjeti jučer, gdje je negativni skup vijesti snažno utjecao na pad vrijednosti BTC-a – a to je još više pogoršano kad sudionici na tržištu počnu masovno bježati,” nastavio je Bucella.

U konačnici, vrijedi pravilo “visokorizična, visoko nagrađena”,  pravilo ulaganja koje se posebno odnosi na bitcoin, ali i na većinu kriptovaluta.

“Sva ulaganja nose rizik, i baš poput dionica, i kripto je podložan promjenama cijena”, rekao je Noah Perlman, glavni operativni direktor Gemini platforme za trgovanje kriptovalutama. “Bitcoin je još uvijek mlada klasa imovine, ali jedan od najuspješnijih u posljednjem desetljeću.”

Igranje na duže staze je presudno. “Kao i na bilo kojem drugom tržištu, kripto investitori s duljim vremenskim okvirom i raznolikim portfeljem vidjet će konzistentnije rezultate”, objasnio je Greenspan.

Volatilnost Bitcoina također ima svojevrsni “halo efekt” nad tvrtkama koje su izložene kriptovaluti.

Tako je Tesla, koji ima 1,5 milijardi dolara udjela u bitcoinu, u srijedu pao za otprilike 2,5%. Microstrategy, druga tvrtka koja drži veliku količinu bitcoina za svoju korporacijsku riznicu, dan je završila 6,6% niže vrijednosti na burzi, a Coinbase, kao najveća platforma za trgovinu kriptovalutama također je pala za 6%.

Bez obzira na vašu toleranciju na rizik, stručnjaci kažu da nestabilnost neće uvijek biti ovako loša.

Trgovanjem bitcoinima više ne dominiraju “mali” igrači. Profesionalni menadžeri novca i korporativna Amerika preplavili su tržište u posljednjih godinu dana i još uvijek preplavljuju. Kako sve više institucionalnih ulagača usvaja bitcoin, on kriptovaluti daje novi legitimitet, pomažući u brisanju njezinog reputacijskog rizika. Također stvara više stabilnosti u cjelini.

I za kraj još jedna od zanimljivih stvari u vezi s bitcoina jest da on postaje sve manje rizičan što mu je vrijednost veća.

Piše: Z.K.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular