Želite kupovati kriptovalutu, ali niste sigurni na koji način to možete učiniti? Što mislite o ogromnoj vrijednosti koju danas na tržištu kriptovaluta ima samo jedan Bitcoin? Rješenje za ove nedoumice se ogleda u sakupljanju kriptovaluta kao što su Bitcoini i Litecoini i to putem pametnog telefona.
Na internetu postoji nekoliko aplikacija uz pomoć kojih ćete moći odsad i na vaše pametne telefona skupljati kriptovalute. Iako količina kriptovaluta neće biti proporcionalna onoj količini kakvu biste sakupili putem računala i to je bolje od ničega. Nadalje, uz pažljiv način sakupljanja ili bolje rečeno ”iskapanja” u dogledno vrijeme mogli biste sakupiti sasvim solidan broj jedinica kriptovaluta.
Korisnici Android pametnih telefona su posebno ciljana skupina ovdje. Ipak, bez obzira na mogućnosti koje Android kao operacijski sustav nudi, nameće se pitanje – koliko je generiranje kriptovaluta na Android OS-u moguće? U nastavku ovoga članka ćemo nešto više reći o tome je li zaista moguće generirati i sakupljati kriptovalute na Android pametnim telefonima i koji je postupak. No prije nego što krenemo na glavnu stvar, recimo nešto i o tome što uopće jest kriptovaluta i što ona znači.
Što je kriptovaluta uopće?
Svi mi (ili barem dobar dio korisnika) je barem čuo za nešto što se naziva Bitcoin. Osim te kriptovalute postoje još neke da tako kažem, ”sekundarne” kriptovalute kao što su Litecoini i Ethereum. Svaka od ovih valuta je u stvari kriptovaluta, čija je glavna i najvažnija odlika to da se svaka od njih koristi kao glavni način elektroničkog plaćanja.
Još jedna posebnost kod kriptovaluta jest ta što one koriste enkripciju ili šifriranje. Enkripcija se koristi za bolju kontrolu generiranja kriptovaluta kao i za poboljšavanje transakcija te njihovo odobravanje.
Bitcoin kao takav je u stvari prva decentralizirana kriptovaluta, a tijekom nekoliko posljednjih godina pokazao se kao iznimno važan i vrijedan kao valuta. Danas jedan Bitcoin vrijedi oko 16 tisuća USD, što je u odnosu na proteklu godinu povećanje u odnosu za 1651%, što je za svaku, a pogotovo za kriptovalutu ogroman pomak.
Litecoin i Ethereum su nešto iza Bitcoina i trude se pratiti ga koliko je to moguće. Sve u svemu, kriptovalute su u posljednjih nekoliko godina dobile na ogromnoj važnosti i ljudi sve više i više traže načine kako na što lakši i jednostavniji način generirati ovakvu vrstu valute.
Kako je Android OS povezan s kriptovalutom? Postoji li mogućnost generiranja Bitcoina na Androidu?
Kao što sam već naveo u početku ili uvodu ovoga članka i na Android OS-u, odnosno na pametnim telefonima koji imaju Android je moguće sakupljati i generirati kriptovalute. Naravno, slično kao i kod računala, generiranje će ići polako i najbolje što svaki korisnik može učiniti, ako već planira generirati kriptovalute putem Android pametnog telefona jest da se drži sigurnoga, odnosno onih koji su najpopularniji. To su, osim Bitcoina, Litecoin i Ethereum.
Ipak, prije samog započinjanja generiranja, postoje dvije stvari koje bi korisnici trebali imati na umu. Jedna od njih se odnosi na to da tablet ili pametni telefon sami nisu dovoljni za generiranje kriptovaluta. Osim samog hardvera (koji treba biti snažan) potrebna je i aplikacija koja će biti pokrenuta cijelo vrijeme i uz pomoć koje će korisnik onda moći sakupljati ili dobivati kriptovalute koje ne netko drugi stvorio.
Druga stvar se odnosi na to da na Androidu treba još i više vremena za skupljanje samo jednog satoshija (što je najmanja jedinica kriptovalute i odnosi se na oko 0.00000001 Bitcoin). Svi oni koji se bave rudarenjem i sakupljanjem kriptovaluta znaju koliko je potrebno vremena za sakupljanje recimo samo jednog Bitcoina. Na pametnim telefonima će biti potrebno još više vremena, što znači da trebate dobro nabrusiti svoje živce.
Nadalje, prije nego što poželite iskušati bilo koju od aplikacija za sakupljanje kriptovaluta trebati ćete si ”otvoriti” novčanik kriptovaluta.
Kako sakupiti kriptovalutu na Androidu? Upoznajte se sa Cryptocurrency Faucet (ili slavinom za kriptovalute)!
Cryptocurrency Faucet (ili kao što sam napisao u podnaslovu, prevedeno na hrvatski jezik – slavina za kriptovalute) je prvi puta uveden 2010. i to samo za Bitcoin. Faucet ili Faucets su u stvari internetske stranice ili aplikacije koje svoje korisnike nagrađuju time što im daruju jedan (ili više) satoshija ako korisnik obavi raznorazne zadatke.
Na primjer, ako ”lajkate” jedan od reklamiranih proizvoda ili stranicu na kojoj se nešto reklamira dobiti ćete jedan satoshi. Ako recimo kupite neku aplikaciju ili ako obavite neki zadatak koji uključuje više truda (i vašeg uloženog novca) imate mogućnost dobiti više satoshija, što znači da ćete samim time biti i bliže dobivanju cijelog Bitcoina (koji danas vrijedi oko 16 000 USD).
Glavna namjena takvih ”slavina” jest višestruka:
- Upoznavanje korisnika sa kriptovalutama i njihovom namjenom,
- Kreiranje prometa na aplikacijama i internetskim stranicama za one developere ili oglašivače koji su dali reklamirati svoje proizvode
- U konačnici stvaranje novca za vlasnike internetskih stranica
S obzirom na to kako se radi o stranicama unutar kojih možete dobivati najviše po nekoliko satoshija, dobivanje Bitcoina (cijelog Bitcoina) će zahtijevati jako puno strpljenja (ili vašeg uloženog novca). Ipak postoji i nešto što se zove ”Smart Faucet”.
Smart Faucet je vrsta aplikacije koja vam omogućuje da u isto vrijeme budete povezani na nekoliko ”slavina” odjednom. To u osnovi znači da ćete u isto vrijeme moći dobivati više satoshija odjednom, što bi onda u konačnici trebalo ubrzati dobivanje kriptovaluta.
Neke od Smart Faucet aplikacija su recimo BitcoinSmart Faucet Rotator i Faucets CryptoCoins. Ipak, prije nego što se odlučite na korištenje bilo koja od ova dva servisa imajte na umu nešto, a to nešto je – privatnost. Ako se već odlučite za generiranje kriptovaluta na ovaj način, najbolji pristup bi možda bio ići bez nekih previsokih očekivanja.
Postoji li način kako korisnici mogu dobiti besplatan Bitcoin na Androidu?
U stvari – postoji, ali ovaj način isto tako nije baš lagan. Ono što će vam trebati, osim strpljenja, jest odlučnost. Postoji popriličan broj igara (i aplikacija koje su kao igre) koje postoje na internetu i koje navodno korisnicima isplaćuju vrlo velik broj satoshija.
Ono što je dubiozno kod ovakvog načina sakupljanja kriptovaluta jest to što je gotovo svaki servis pod povećalom iz razloga kršenja prava privatnosti korisnika.
Koliko se generiranje i sakupljanje kriptovaluta na Android OS-u uopće isplati?
Ukratko, sakupljanje Bitcoina i altcoina na Androidu je moguće, ali nije baš preporučljivo. Razlozi su brojni: od predugog čekanja, do još veće potrošnje resursa, kao i kršenje pravila privatnosti korisnika te spamirane aplikacije. Ako već želite generirati kriptovalute i to želite raditi na učinkovit način, ono što se preporučuje jest izbjegavanje da se to radi na pametnim telefonima.
Piše: M.V.