PočetnaInternetKorisne aplikacije7 besplatnih Googleovih usluga koje vas koštaju trajanja baterije i privatnosti!

7 besplatnih Googleovih usluga koje vas koštaju trajanja baterije i privatnosti!


Neki će reći da ako ne plaćate za određeni proizvod (to jest ako ste ga dobili besplatno) da ste onda vi proizvod. Još neki će se složiti s ovom tvrdnjom, pogotovo kada je riječ o Android operacijskom sustavu i pripadajućim aplikacijama.

Velika većina Googleovih aplikacija jest besplatna. No, jedna velika istina jest da onda te aplikacije skupljaju podatke svojih korisnika od kojih Google profitira. Neke od aplikacija koje se nalaze unutar Android pametnih uređaja su već predinstalirane. Druge treba korisnik skinuti.

Bilo kako bilo velika većina Googleovih usluga i servisa djeluju ne baš dobro na vijek trajanja baterije uređaja plus što izvlače osobne podatke korisnika i šalju ih na Googleove servere. Dobra vijest u vezi svega ovoga jest što postoje načini kako mi korisnici možemo ograničiti količinu podataka koje će neka aplikacija dobiti od nas (i koliko će energije baterije te aplikacije potrošiti).

U nastavku ovog članka govorit ćemo o 7 Googleovih usluga koje crpe vaše osobne podatke i bateriju vašeg uređaja. Objasnit ćemo i što možemo učiniti kako bismo to ”curenje” informacija i baterije ograničili.

POTROŠNJA BATERIJE SA Google Play Services

Mogu li onemogućiti sve Googleove usluge?

Velike kompanije (kao što su recimo Google i Apple) zarađuju ogromne svote novca od podataka i informacija. Što više podataka uspiju sakupiti tim bolje. No, tako velik opseg podataka ne bi bilo moguće skupljati da nema mogućnosti umjetne inteligencije koja se naziva još i ”strojno učenje”.

Ono se odnosi na analiziranje podataka korisnika na temelju čega onda velik tvrtke znaju i imaju bolji uvid u to što korisnicima treba i što one mogu proizvoditi. Ako ograničite količinu podataka koju te velike tvrtke mogu dobiti, osim što ćete sebe zaštititi i njih ćete ”oštetiti” (a to je ono što te tvrtke nikako ne žele).

Kao što znamo, ako smo korisnici Android pametnih uređaja, veliku većinu usluga koji dolaze predinstalirani na njih je nemoguće deinstalirati. Korisnik ih može deinstalirati ako se odluči na rootanje uređaja, postupak koji ima svojih prednosti i nedostataka. No nije sve izgubljeno. Neke usluge se mogu onemogućiti, a druge se mogu blokirati. Pogledajmo koje su to.

 

google-play-store

Google Play Services i Google Play Trgovina

Google Play Services ili Google Play usluge je aplikacija koja neprestano radi u pozadini uređaja. Nju je nemoguće isključiti (osim ako nemate root pristup svom uređaju), a služi tomu da su aplikacije neprestano povezane s Googleovim serverima. Na taj način sve ostale aplikacije međusobno s Googleovim serverima izmjenjuju podatke, dobivaju mogućnosti nadogradnji, itd.

Google Play usluge se ipak mogu onemogućiti. Trebate otići pod postavke uređaja, aplikacije i ondje otići pod Google Play Services. Unutar ovog ekrana trebate odabrati ”Disable” ili ”Onemogući” čime ćete onemogućiti ovu uslugu. No nažalost, kod nekih uređaja Google Play servisi se ne mogu isključiti.

 

Google Play usluge i dijeljenje podataka

Kao što sam već napisao, svaki puta kada korisnik uključi svoj Android pametni uređaj automatski se pokreću neke aplikacije, od kojih je jedna i Google Play Services. Nju nije moguće ograničiti, to jest nije moguće ograničiti količinu podataka koju ta usluga šalje i dobiva. Sve u svemu, najpametnije je ne dirati previše Google Play Services jer se u suprotnom može dogoditi da neke aplikacije neće raditi uopće ili će se ”rušiti”.

Što se tiče ograničavanja trošenja baterije od strane Google Play servisa, ovo je moguće učiniti. Trebate unutar Google Play Storea otići pod opcije Settings – Accounts. Ovdje kliknite na tri horizontalne crte koje se nalaze u gornjem, desnom kutu i odznačite check box pored ”Auto-sync data” opcije.

 

Google Assistant

Google Now ili Google Assistant

Google Now je vrsta Googleove tražilice za telefone. Nju nećete moći deinstalirati bez rootanja uređaja, ali ćete ju moći onemogućiti. Idite na Google Play – Settings – Apps – Google App – Disable.

Ako želite uštedjeti bateriju tako što ćete isključiti Google Now (odnosno Google Assistant) idite pod Google Play – glavni izbornik (tri horizontalne crte) – Settings – Google Now – Settings – Off.

google-maps-GOOGLE KARTE

Google Maps

Kod većine Androida nećete moći deinstalirati Google Maps bez rootanja, ali ga možete isključiti. Idite pod Settings – Apps – Google Maps – Disable. Kako biste ograničili potrošnju podataka otvorite Google Maps aplikaciju i kliknite na izbornik koji se nalazi u gornje, lijevom kutu.

Ondje odaberite Settings – Google location settings. Unutar ”Location services” odaberite Google Location History i ovu opciju isključite. Bateriju ćete uštedjeti ako odete pod Settings – Location – Mode – Battery saving.

Google-calendar

Google Calendar

Googleov Calendar je još jedna aplikacija preko koje Google saznaje podatke svojih korisnika. Ovu aplikaciju možete onemogućiti ako odete pod Settings – Apps – Google Calendar – Disable.

Smanjivanje potrošnje baterije možete obaviti na način da uključite ručno usklađivanje. Idite pod Settings – Account – Google i ovdje kliknite na korisnički račun kojeg želite modificirati. Ručno usklađivanje možete uključiti na način da klizač kod Google Calendara pomaknete udesno.

google photos tips

Google Photos

Google Photos isto tako možete onemogućiti ako odete pod Settings – Apps – Photos – Disable. U slučaju da želite smanjiti potrošnju baterije od strane Google Photos aplikacije trebat ćete isključiti učitavanje fotografija korištenjem energije baterije. Pokrenite Google Photos, idite pod izbornik sa tri horizontalne crte.

Odavde idite pod Settings – Backup and Sync – listajte prema dolje dok ne dođete do opcije ”Cellular data backup”. Ovdje kliknite na ”While charging only”, što će značiti da će se sve datoteke sa Google Photos prebacivati na Google samo dok se uređaj bude punio.

 

google hangouts

Google Hangouts i Google Chrome

Niti jedne od ovih dviju aplikacija nećete moći deinstalirati bez rootanja uređaja. No možete ih onemogućiti ako odete pod Settings – Apps – Hangouts (odnosno Chrome) – Disable. Što se tiče uštede baterije kod Hangoutsa nema nekog posebnog načina osim da onemogućite aplikaciju.

Kod Chromea je situacija slična. S obzirom na to da je Google Chrome dosta velik potrošač energije, ako vidite da vaš uređaj troši puno energije, a želite ju uštediti, počnite koristiti drugi preglednik. Danas postoji nekoliko ”Lite” verzija, ali i preglednika koji su sami po sebi ”lakši” na performanse i vijek trajanja baterije.

Kod Google Chrome preglednika možete ograničiti podatke koje preglednik skuplja i šalje Googleu. To možete učiniti ako odete pokrenete aplikaciju, kliknete na tri vertikalne točkice (nalaze se u gornjem, desnom kutu ekrana) i odavde odaberete postavke. Unutar postavki idite na privatnost i ovdje isključite opciju ”Usage and crash reports”.

Piše: N.P.


RELATED ARTICLES

1 komentar

  1. Pitao sam se koja je to aplikacija “google photos” o kojoj pišete, pa morao provjeriti na netu o kojoj se to radi. I da, nju slobodno možemo onesposobiti zato što Android ima super aplikaciju “galerija” koja ima slične funkcije.

    Već je bilo dosta komentara i savjeta da imena aplikacija pišete na hrvatskom jeziku. I vjerojatno 99% android uređaja u hrvatskoj je na hrvatskom jeziku s toga ne znam kome dajete savjete.
    Ne bih savjetovao onesposobljavanje aplikacije “KARTE” , jako korisna stvar, navigacija, traženje mjesta, adresa…

    Daleko najveći potrošač baterije na Androidu od softvera je Chrome tj. internet tražilica, ako je sve dobro podešeno.

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular