Internet se sastoji od mnogo slojeva, uključujući “duboki” (deep) web i poznatiji “tamni” (dark) web. No, kakve su opasnosti svakog od njih?
Napomena: Ovaj tekst nije poziv da posjetite dark web niti da posjećujete potencijalno sumnjive i ilegalne stranice. Ovaj tekst je o sigurnosti dark weba i razlikama u odnosu na deep web. Ako posjećujete dark web i sve što radite na dark webu je isključivo vaša odgovornost!
Većina nas koristi internet iz prilično uobičajenih razloga, bilo da se radi o društvenim medijima, kupovini proizvoda i usluga ili streamingu sadržaja.
No, internet čini nekoliko razina, odnosno slojeva: površinski/javni, duboki i tamni web. Posljednje dvije od ove tri razine privukle su mnogo glasina i sumnjivu reputaciju kroz godine, ali što se zapravo krije iza njih?
Duboki (deep) vs. tamni (dark) web: Brza usporedba
Hajmo napraviti brzu usporednu tablicu prije nego što se detaljnije pozabavimo specifičnim elementima i opasnostima dubokog weba i tamnog weba.
1) Sadržaj i web stranice
- Deep web: Web stranice s plaćenim pristupom, privatni chatovi i email sandučići, arhivirane web stranice, javne i privatne baze podataka, intraneti
- Dark web: Mješavina manje poznatih i popularnih društvenih mreža (npr. Facebook), alternativne vijesti web stranice, ilegalne “tržnice”, ilegalni sadržaj
2) Način pristupa
- Deep web: Moguće je pristupiti putem običnog preglednika ili putem određenih tražilica na bilo kojem pregledniku
- Dark web: Moguće je pristupiti samo putem Tor preglednika
3) Rizici
- Deep web: Nije tako opasan kao tamni web, ali i dalje postoje rizici od malvera i krađe podataka, baš kao i na površinskom/javnom webu
- Dark web: Rizici su mnogo brojniji nego na površinskom i dubokom webu, budući da pruža središnje mjesto za kibernetičke kriminalne aktivnosti
4) Zakonitost
- Deep web: Zakonito je pristupiti. Postoji mnogo zakonitog sadržaja, ali ilegalni sadržaj također može biti prisutan
- Dark web: Mješavina zakonitih, sumnjivih i izrazito ilegalnih platformi i sadržaja. Najtamniji sadržaj interneta obično se nalazi upravo u ovom području
5) Pratnja i provedba zakona
- Deep web: Veći broj privatnih računa i baza podataka otežava praćenje stvari
- Dark web: Teže je za policiju pratiti ili regulirati zbog enkriptiranih web stranica i skrivenih IP adresa. Potrebne su naprednije metode za praćenje ilegalnih aktivnosti i pronalaženje pojedinaca počinitelja
Ove dvije razine interneta mogu se donekle preklapati, ali važno je imati na umu neke važne razlike u pogledu pristupa, zakonitosti i sigurnosti.
Što je duboki (deep) web?
Duboki web je sloj koji postoji između površinskog i tamnog weba, kako je prikazano na dijagramu ledenjaka u nastavku.
Iako možda nikada niste čuli za njega, duboki web čini ogromnu većinu ukupnog weba. Privatne baze podataka, nepotrebne web stranice, intraneti i druge web stranice koje vaša tražilica ne može pronaći putem standardne pretrage nalaze se u ovom području.
No, i privatni online računi čine dio dubokog weba. To uključuje privatne poruke, bankovne račune i forume kojima se ne mogu izravno pristupiti putem tražilice.
Na primjer, možete pretraživati “Gmail” putem Googlea i dobiti stranicu za prijavu na Gmail kao prvi rezultat. No, ne možete pristupiti Gmail računu svog prijatelja ili rođaka jednostavno pretraživanjem na internetu. Da biste to učinili, morate se prijaviti koristeći odgovarajuće pristupne podatke. To ga čini dubokom web stranicom.
Kako pristupiti dubokom webu
Dubokom web možete pristupiti putem svog običnog web preglednika ili koristeći specijalizirane tražilice za duboki web. Ako želite pristupiti jednom od svojih privatnih računa, to obično možete učiniti putem stranice za prijavu koju pronađete jednostavnom pretragom putem preglednika.
Međutim, ako tražite isključivo sadržaj dubokog weba, najbolje je koristiti preglednik namijenjen dubokom webu. Možda želite pronaći vrlo staru web stranicu koju više nitko ne koristi, ili tražiti određeni set javnih vladinih zapisa. To je mnogo lakše putem preglednika dubokog weba, kao što su The Wayback Machine, SearX i sl.
Koji su rizici dubokog weba?
Unatoč svojem pomalo tajanstvenom imenu, duboki web nije izravna prijetnja kibernetičkoj sigurnosti. No, svakako nosi svoj dio opasnosti na koje treba paziti. Kao i površinski web, duboki web može sadržavati sumnjive web stranice koje vode “čudne” osobe.
Obavezno provjerite jeste li odabrali pouzdanu tražilicu ili direktorij za duboki web kada pokušavate pronaći određene web stranice. Uvijek je bolje koristiti provjerenu opciju nego sumnjiv alat o kojem nikada niste čuli ranije. Takve web stranice mogu biti opremljene malwareom, bilo da je riječ o krađi vaših podataka putem interneta ili izravnoj infekciji vašeg uređaja. Također je pametno koristiti VPN prilikom posjećivanja dubokog weba kako biste osigurali da vaša IP adresa i aktivnosti ostanu privatne.
Treba li pristupiti dubokom webu?
Pristupanje dubokom webu je zakonito, sve dok pristupate samo vlastitim računima ili pristupate privatnim stranicama uz odobrenje. Na primjer, pristupanje javnoj bazi podataka je bezopasno, ali prijava na bankovni račun nekoga bez njihove dozvole smatra se hakiranjem i ilegalna je aktivnost.
Kako biste izbjegli sudaranje s kibernetičkim kriminalom na dubokom webu, morate znati kako prepoznati zlonamjerne web stranice. Bilježeći sumnjive politike privatnosti, pravopisne pogreške i čudne URL-ove, možete izbjeći nezakonite subjekte na dubokom webu.
Općenito je sigurno koristiti web stranice na dubokom webu. Korištenje sigurnosnih protokola poput VPN-ova može vam pomoći ostati anonimnim na istome, što vam pomaže izbjeći praćenje i hakiranje.
Što je tamni (dark) web?
Tamni web se općenito smatra najtajanstvenijim slojem interneta (iako neki teoretičari tvrde da postoji i “sjenoviti web” ili “Marianin web” ispod tamnog weba). Ovdje ćete pronaći različite platforme i sadržaj koji površinski i duboki web vjerojatno ne hostiraju.
Ponekad je to zato što tvorac web stranice jednostavno ne želi da njihova platforma bude pronađena od strane korisnika površinskog weba, ali to također može biti posljedica zakonitosti sadržaja ili usluga koje se nude. Na kraju krajeva, web stranica koja prodaje ilegalno oružje vjerojatno neće dugo opstati ako je navedena na Googleu.
Kako pristupiti tamnom webu
Tamnom webu možete pristupiti prilično jednostavno putem Tor preglednika. Ovo je besplatni web preglednik (op.a. o kojem smo već pisali) koji koristi tehniku enkripcije podataka poznatu kao “onion routing” kako bi vas većinom održao anonimnim kao korisnika. Vaša IP adresa i aktivnost maskiraju se putem onion routinga kroz tri runde enkripcije (preko tri odvojena čvora), što čini Tor savršenim za pristup tamnom webu.
Tor se može lako instalirati na macOS, Android, Linux i Windows, i prilično je jednostavan za upotrebu. Međutim, vaši podaci nisu enkriptirani kada stignu do prvog čvora procesa onion routinga, zbog čega je uvijek pametno imati aktiviran VPN prilikom pristupa tamnom webu.
Koji su rizici tamnog weba?
Česta zabluda koju mnogi imaju je da je tamni web potpuno ilegalan. To nije slučaj. Na tamnom webu ima mnogo bezopasnih web stranica, ali ogroman broj ilegalnih usluga i sadržaja na ovom sloju definitivno treba uzeti u obzir ako razmišljate o pristupanju tamnom webu.
Od svih slojeva interneta o kojima je riječ ovdje, tamni web je vjerojatno najopasniji. Ilegalni subjekti postoje na svakom kutku interneta, ali tamni web je populariziran onima koji žele pristupiti sadržaju koji obično ne bi bio dopušten na površinskom ili dubokom webu. Veći dio tog sadržaja je ilegalan, pa nije iznenađenje da biste mogli naići na sumnjive korisnike dok istražujete tamni web. Štoviše, mnoge web stranice ovog dijela interneta su pretrpane malwareom, pa bi samo jedan ili dva klika mogla zaraziti vaš uređaj bez vašeg znanja.
Međutim, tamni web također ima jasnu usmjerenost na privatnost korisnika. Enkripcija je ključna na tamnom webu, a većina korisnika ima svoje IP adrese i aktivnosti tijekom pregledavanja skrivene putem onion routinga. Da, možda ćete moći uživati u višem stupnju privatnosti, ali nemojte zaboraviti da mnogi zlonamjerni korisnici također gravitiraju prema tamnom webu, i nema jamstva da vas neće ciljati ako niste oprezni.
Treba li pristupiti tamnom webu?
Ako nemate stvarnu potrebu za pristupom tamnom webu, najbolje je ostati dalje od njega. Bez dovoljno znanja i tehničke stručnosti, vrlo je lako doći na opasnu platformu koja vas dovodi u opasnost.
Korištenje tamnog weba kao početnika često vas čini lakim ciljem za hakere. Uostalom, ovaj prostor koriste kibernetički kriminalci koji smatraju površinski web previše izloženim, pa nema jamstva da nećete postati žrtvom nekog zlonamjernog prijevare ili otvoriti vrata kibernetičkom napadu kada koristite tamni web.
Ako, međutim, smatrate da vam tamni web može koristiti, pobrinite se da je VPN uvijek aktivan i ne preuzimajte nepotrebne rizike.
Nijedan dio interneta nije potpuno siguran
Bilo da surfate društvenim medijima na površinskom webu ili provjeravate tajne vijesti na dubokom webu, nikada niste potpuno imuni na online prijetnje. No, ako se educirate o rizicima i činite što možete kako biste ostali sigurni, vaše šanse da postanete žrtvom kibernetičkog napada mogu ostati niske. Ako razmišljate o istraživanju dubokih ili tamnih dijelova weba, ostanite “budni” i zadržite aktivan VPN kako biste zaštitili svoje podatke.
Piše: Boris Plavljanić