PočetnaInternetKorisne aplikacijeTrebate li koristiti VPN na dark webu?

Trebate li koristiti VPN na dark webu?


Postoji razlika između “javnog”, “dubokog” (deep) i “mračnog” (dark) weba, pri čemu se za posljednjeg obično smatra da je leglo nezakonitih aktivnosti…

Napomena: Ovaj tekst nije poziv da posjetite dark web niti da posjećujete potencijalno sumnjive i ilegalne stranice. Ovaj tekst je o sigurnosti dark weba. Ako posjećujete dark web i sve što radite na dark webu je isključivo vaša odgovornost!

VPN-ovi su postali uobičajena usluga tijekom posljednjeg desetljeća, a čak i najneformalniji korisnici interneta odlučuju se za korištenje ovog sigurnosnog alata. No, jesu li VPN-ovi korisni samo da vam ponude anonimnost na “uobičajenim” i javnim web stranicama i aplikacijama? Pitanje je – ako želite zaroniti dublje i pristupiti dark webu, trebate li koristiti VPN ili ne?

Javni, deep i dark web: Koja je razlika?

Površinski ili javni web je, daleko najčešće korišteni dio World Wide Weba. Ovo uključuje sve vaše uobičajene web stranice, poput Facebooka, Twittera, Netflixa i Amazona. Ako internet koristite samo za razgovor s prijateljima, kupnju roba i usluga, pregledavanje vijesti ili streaming sadržaja, vrlo je vjerojatno da ste koristili samo površinski web.

Međutim, web se sastoji od više slojeva: površinskog weba, deep weba i dark weba. Neki čak vjeruju da postoje još dublji slojevi, ali njima se nećemo baviti u ovom tekstu.

Ono što možda ne znate je da čak 90 posto weba čini sadržaj deep weba, koji se sastoji od vladinih zapisa, znanstvenih izvješća, financijskih zapisa i sličnih dokumenata. Dodatnih šest posto zauzima dark web, dok samo četiri posto čini površinski web. Naravno, ove brojke se mogu mijenjati iz godine u godinu, ali važno je napomenuti da površinski web s kojim ste upoznati čini samo mali dio weba u cjelini.

Iako izraz “deep web” može zvučati malo zastrašujuće, mnogi dijelovi ovog dijela cyber svemira su potpuno bezopasni. Veći dio ovog područja čine ogromne baze podataka iz svih vrsta industrija, kao što smo maloprije naveli. No, kao i na površinskom webu, postoje dijelovi deep weba koji vam mogu predstavljati prijetnju.

Sljedeći sloj je – dark web. Mnogi ovaj dio weba vide kao potpuno protuzakoniti prostor, ispunjen nelegalnim sadržajem, tržištima droga i oružja te ukradenim podacima.

Dark web doista sadrži te elemente. Cyber kriminalci često odlaze na dark web kako bi prodali podatke koje su ukrali, bilo da se radi o putovnicama ili drugim ukradenim privatnim podacima ili čitavim organizacijskim bazama podataka. Naravno, na dark webu postoje i tržišta raznih nelegalnih stvari koje treba izbjegavati u širokom luku!

No, uz ovu sumnjiviju stranu dolazi i bezopasni sadržaj. Mnogi ljudi koriste dark web kako bi anonimno provodili istraživanja, zaobilazili nacionalnu cenzuru i pristupali teško dostupnim dokumentima.

Bez obzira na to, na dark webu još uvijek postoji mnogo prijetnji s kojima se ne želite susresti. Stoga, trebate li koristiti VPN kako biste izbjegli takve rizike?

Zašto biste trebali koristiti VPN na dark webu

Dark web je prepun opasnih i ilegalnih web stranica. Iako se ovaj donji sloj weba može koristiti u bezopasne svrhe, ne biste smjeli zanemariti opasnosti koje prijete svakome tko ga koristi.

Da biste pristupili dark webu, morate koristiti Tor. To je web preglednik fokusiran na privatnost koji se može koristiti za pregledavanje površinskog, deep i dark weba. Tor koristi onion routing kako bi korisnike održao anonimnima, ali to nije isto kao VPN. Iako “onion routing”, poput VPN-a, koristi kriptiranje podataka i udaljene servere, vaši se podaci šalju na lokacije servera koje ne možete odabrati. Međutim, “onion routing” kriptira vaše podatke tri puta, za razliku od većine VPN-ova, koji vaše podatke šifriraju samo jednom.

“Onion routing” ima jasan fokus na očuvanju anonimnosti korisnika. Pristupajući dark webu putem Tora, možete imati koristi od povećane privatnosti preglednika. Međutim, privatnost i sigurnost nisu iste stvari, i to je ključni element koji treba uzeti u obzir ovdje.

Čak i ako ste anonimni na internetu, to vas ne čini 100 posto sigurnima. Naravno, vaša IP adresa i aktivnost pregledavanja mogu biti skriveni od drugih korisnika i stranica, ali vaš uređaj još uvijek može biti zaražen zlonamjernim softverom putem dark weba. Dok mnogi cyber kriminalci hrle na dark web kao na neku vrstu bezakonite oaze, drugi ga koriste kao bazu iz koje provode svoje napade, pogotovo jer policijske snage ne mogu nadzirati dark web gotovo jednako učinkovito kao površinski web.

Osim toga, korištenje “onion routinga” bez VPN-a izlaže vašu aktivnost vašem pružatelju internetskih usluga. Nije ilegalno koristiti Tor, ali ako vaš ISP primijeti da ga redovito koristite, mogli bi označiti vašu IP adresu kao sumnjivu. Budući da su to vrata za dark web, poznato je da je Tor popularan među cyber kriminalcima, pa ISP-ovi često paze na korisnike koji redovito koriste ovaj preglednik.

Štoviše, korištenje Tora bez aktivnog VPN-a izlaže vašu IP adresu ulaznom čvoru preglednika. U Torovom procesu “onion routinga” postoji ulazni, posredni i izlazni čvor. Također poznat kao “guard” čvor, ulazni čvor je prva postaja kada želite pristupiti web stranici. Bez korištenja VPN-a pristupate ulaznom čvoru u sirovom obliku, što znači da je vaša IP adresa vidljiva.

Ako želite provoditi istraživanja ili pristupati sadržaju anonimno, korištenje Tora bez VPN-a može vam predstavljati problem, jer ste donekle izloženi putem ulaznog čvora.

VPN-ovi koje treba izbjegavati prilikom korištenja dark weba

Ako želite koristiti VPN i preglednik Tor (poznat i kao “onion-over-VPN“), postoji mnogo pružatelja VPN usluga koji će vam odgovarati, uključujući ExpressVPN, SurfShark, ProtonVPN i NordVPN.

Međutim, postoji mnogo VPN usluga koje biste trebali izbjegavati prilikom pristupa mračnom webu. To uključuje neovjerene i besplatne VPN-ove koji se mogu smatrati opasnim.

Prvo, besplatni VPN-ovi često imaju nedovoljne funkcionalnosti. Bez velikog budžeta od korisničkih naknada, većina pružatelja besplatnih VPN-a ne može ponuditi najbolje moguće funkcionalnosti, poput “hitnog isključivanja” (tzv. “Kill switch”), vrhunskog i dvostrukog kriptiranja podataka ili dodatnih pogodnosti poput blokiranja oglasa i skeniranja zlonamjernog softvera. Ako posjećujete dark web, želite biti sigurni da koristite iznimno siguran VPN koji vas može zaista zaštititi. Provjereni, plaćeni VPN je najbolji izbor.

Također biste možda željeli izbjegavati VPN-ove koji nisu neovisno provjereni. Pružatelj VPN-a može tvrditi da ima najbolje kriptiranje, strogu politiku bez evidencije aktivnosti i druge sjajne funkcionalnosti, ali samo neovisna revizija (tj. revizija koju provodi nepristrana treća strana) može utvrditi je li to doista istina. Neki VPN-ovi vode evidenciju o aktivnostima korisnika i IP adresama, što je daleko od idealnog kada koristite dark web – pogotovo ako želite biti potpuno anonimni prilikom toga.

Dark web je raznoliko, ali opasno mjesto!

Na dark webu možete pronaći svakakav zanimljiv i koristan sadržaj, ali ne smije se zanemariti mračnija strana ovog područja. Na dark webu ima mnogo toga čega biste se trebali kloniti, a “onion routing” vas neće uvijek potpuno zaštititi i očuvati vašu anonimnost.

 

Piše: Boris Plavljanić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular