PočetnaHelpdeskŠto znači kada VPN usluga ima “military-grade” enkripciju?

Što znači kada VPN usluga ima “military-grade” enkripciju?


Dok istražujete koju VPN uslugu odabrati, vjerojatno ste naišli na mnoge usluge koje tvrde da koriste “military-gradeenkripciju, odnosno enkripciju “vojne razine”. Ali što to točno znači? Što je “vojna enkripcija” i treba li vam?

Što je “military-grade” enkripcija?

Spomenuti termin se danas koristi dosta često, do te mjere da će vam se možda činiti pomalo izmišljenim. Pitanje na koje ćemo odgovoriti u ovom tekstu je – da li stvarno postoji “military-grade” enkripcija i, ako da, koriste li je VPN davatelji usluga?

Kada pružatelji VPN usluge govore o svojoj “vojnoj” enkripciji, često misle na AES enkripciju, točnije, AES-256.

AES, ili “Advanced Encryption Standard”, postoji više od 20 godina, a usvojila ga je američka vlada početkom 2000-ih godina. Postoje tri glavne vrste AES enkripcije: 128-bitna, 192-bitna i 256-bitna. Što je veći broj bita, duži je ključ za šifriranje.

AES-128 i AES-192 koriste se za šifriranje određenih vrsta podataka, ali AES-256 postaje sve popularniji i polako preuzima vodstvo.

Tijekom proteklih nekoliko godina, AES-256 je usvojen u mnogim tvrtkama za kibernetičku sigurnost, posebice u tvrtkama koje stoje iza popularnih “password managera”, te VPN usluga. Američka vojska, NASA i razna druga važna (američka) tijela koriste AES-256 enkripciju jednostavno zato što je to jedan od najboljih standarda šifriranja danas.

AES-256 je vrsta simetrične enkripcije koja koristi 256-bitni ključ. Ovaj oblik enkripcije vrlo je otporan na “brute force” napade i, uz korištenje trenutne tehnologije, praktički ga je nemoguće probiti.

AES-256, kao ni svi ostali AES protokoli za enkripciju, nikad nisu bili probijeni. Teorija kaže da bi za probijanje AES-256 enkripcije trebalo više od trilijun godina, dok je i za druge AES enkripcije potrebno suludo puno vremena.

SCRAMBOX je 2016. izvijestio da će biti potrebno više od 2 trilijuna godina da se probije AES-256, tako da zasad nema straha. Osim ako se ne pojavi neka nova tehnologija u budućnosti, ali neće to biti tako brzo.

Koriste li svi pružatelji VPN usluge AES-256 enkripciju?

Ukratko, ne. Ne koriste sve VPN usluge AES-256 enkripciju. Postoje različiti protokoli enkripcije dostupni za VPN usluge koji se koriste uz AES-256, ali ovaj je postao standard za šifriranje iz gore napisanih razloga.

Stoga je pametno provjeriti koji protokol (ili protokole) enkripcije koristi vaša buduća VPN usluga, kako biste znali kako su vaši podaci zaštićeni.

Međutim, mnoge od najpopularnijih VPN usluga koje su danas dostupne koriste AES-256, uključujući:

  • NordVPN
  • ProtonVPN
  • IPVanish
  • ExpressVPN
  • VyprVPN
  • PureVPN
  • Hide.me
  • CyberGhost
  • Windscribe
  • TunnelBear
  • Mozilla VPN
  • PrivadoVPN

Iako mnogi pružatelji besplatnih VPN usluga također nude AES-256, neki se odlučuju za druge standarde u zamjenu za besplatnu uslugu. Besplatni plan ZoogVPN-a, na primjer, koristi AES-128 enkripciju (dok njegov plaćeni plan nudi AES-256). Ovo je još uvijek siguran protokol, ali se razlikuje od AES-256 po duljini ključa.

Čini se da je AES-256 nevjerojatno čest standard šifriranja među pružateljima VPN-a, ali je li to nešto što vam treba? Trebate li se odlučiti samo za usluge koje posebno koriste AES-256?

Treba li vam “military-grade” enkripcija?

Ako ste tipični korisnik koji Internet koristi za streamanje serija i filmova, slušanje glazbe, pričanje s prijateljima i surfanje po bezazlenim web stranicama, onda vam vjerojatno ne treba vojna AES-256 enkripcija. S razlogom u imenu ima riječ “military”  jer se koristi za šifriranje državnih podataka koji su ekstremno povjerljivi.

Ali – to ne znači da ju ne možete koristiti ili da je to loša ideja. Vaši privatni podaci zahtijevaju zaštitu, to smo pisali bezbroj puta. Potičemo ljude da se zaštite što je više moguće, a ako to znači i korištenje AES-256 enkripcije, onda ju trebate koristiti.

Ono što želimo reći je da ne morate odbaciti VPN uslugu ako ona ne koristi AES-256. Možda koristi neku dobru alternativu. Pogledajte i istražite protokole koje usluga koristi. Ali ako koristi AES-256, odlično. Onda barem znate na čemu ste.

Samo nemojte nasjesti na jeftine marketinške trikove nekih VPN usluga koje tvrde da imaju “military-grade” enkripcije pa kad platite uslugu shvatite da koriste neke XY protokole za koje niste sigurni kakvi su i koliko su sigurni.

Ako želite igrati na sigurno, slobodno odaberite jedan od gore navedenih VPN-ova s našeg popisa. Mi ćemo uvijek preporučiti NordVPN i ProtonVPN. Što ne znači da su ostali lošiji od njih, jer nisu. Samo mi s ovima imamo odlična dugogodišnja iskustva.

AES-256 vam nudi najvišu razinu sigurnosti

AES-256 nipošto nije jedini sigurni standard šifriranja, ali je i dalje najbolji izbor za tvrtke za kibernetičku sigurnost i državna tijela. Dakle, ako vam odabrani VPN pružatelj usluga nudi ovaj oblik šifriranja, nema razloga zašto ne biste uživali u njemu i iskoristili ga.

 

Piše: Boris Plavljanić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular