PočetnaInternetKorisne aplikacijeMozilla VPN pretplata iznosi samo 5 dolara mjesečno! Pročitajte isplati li se...

Mozilla VPN pretplata iznosi samo 5 dolara mjesečno! Pročitajte isplati li se korištenje ove virtualne privatne mreže


Mozilla nas je tijekom godina navikla na svoj Firefox web preglednik koji ima status jednog od najsigurnijih pošto izrazito pazi na osobne podatke korisnika te njegove postavke omogućuju višu razinu zaštite prilikom online aktivnosti.

Novi proizvod pod nazivom Mozilla VPN još je jedan dodatak koji je isprva bio ekstenzija za Firefox i ostale web preglednike, a sada je aplikacija koja se može preuzeti na službenoj web stranici te unutar Google Play ili Apple App trgovina. Službeni datum izlaska bio je 15. srpnja 2020., no možemo reći kako je tijekom ove godine Mozilla VPN dobila svoju stabilnost te predstavlja ozbiljnu konkurenciju za ostale proizvode slične vrste. Treba li se odlučiti na pretplatu ili Mozilla VPN ipak ima određene nedostatke? Provjerite u nastavku.

 

Korištenje Mozilla VPN-a

Aplikacije i servisi tvrtke Mozilla uvijek su imali estetski privlačna i praktična sučelja, a isto se može reći o Mozilla VPN-u. Radi se o aplikaciji koja se na svim uređajima koristi slično kao mobilne aplikacije te ima četiri gumba na početnom zaslonu.

Jedan je gumb za postavke, drugi je za spajanje na VPN, a treći služi za odabir servera. Četvrti gumb omogućava pristup svim korisničkim računima koji su povezani s korištenim uređajem. Pomoću Mozilla VPN-a možete se spojiti s najviše pet korisničkih računa.

Mozilla VPN aplikacija testirana je, osim Windowsa, na Linuxu, Androidu te Mac računalima. Pokazalo se da nema nikakvih problema te su sve postavke funkcionirale u najboljem redu.

 

Početak na Mozilla VPN-u

Ako niste toliko upoznati s korištenjem virtualnih privatnih mreža, Mozilla VPN je izvrstan izbor jer će vam predstaviti svoje cjelokupno funkcioniranje. Kada prvi put otvorite aplikaciju, imat ćete mogućnost odabira dvaju hodograma koji su zapravo kratki tutoriali: Getting started with VPN i Tour the VPN. Kod oba ćete naći korisne informacije, a ako ste početnik u korištenju virtualnih privatnih mreža, svakako ih iskoristite jer ćete mnogo toga saznati.

Mozilla VPN

Spajanje i odabir servera

Odabir servera je iznimno jednostavan. Kliknite na gumb „>“  koji se nalazi unutar „Select location“ izbornika i dobit ćete abecedni popis zemalja u kojima možete izabrati server. Nakon što kliknite na pojedinu zemlju, pojavit će se padajući izbornik gdje možete odabrati gradove.

Popis je lako pregledavati jer se ipak radi o manjem broju servera, no treba reći da oni izvrsno rade i da su brzine veze sjajne.

Mali broj servera ne treba vas kao korisnike zabrinjavati jer je pokrivenost zemalja diljem svijeta vrlo dobra. Idemo li u usporedbu sa sličnim servisima, može se reći da je Mozilla VPN aplikacija bolja od IVPN-a, no poprilično zaostaje u odnosu na Surfshark ili NordVPN.

Možda će za neke biti čudno da Mozilla nije ponudila veći odabir, ali vjerujemo da će se popis servera i dalje nadograđivati.

 

Postavke

Izbornik za postavke lako se koristi i nudi nekoliko naprednih opcija. Sve one dolaze s kratkim objašnjenjem što rade te s upozorenjem kako ih ne bi smjeli uključivati ukoliko ne znate što se s time mijenja.

Ako znate nešto više o virtualnim privatnim mrežama, sigurno ćete imati dojam da je Mozilla VPN po pitanju mogućnosti postavki vrlo skroman servis. Zbog toga je potrebno reći da će za zahtjevnije korisnike adekvatniji izbor vjerojatno biti nešto drugo.

Mozilla VPN

Što može Mozilla VPN?

S ranijim opisima dobili ste pregled nekih osnovnih informacija o ovoj aplikaciji, a sada je potrebno navesti što ona zapravo može.

Svakako može mnogo toga. Ne radi se o velikom broju značajki kao što ih imaju ExpressVPN ili NordVPN, no sigurno sadrži sve ono osnovno što će vam trebati.

Mozilla VPN nema nekih sigurnosnih propusta i koristi WireGuard kao jedini VPN protokol, a radi se o jako dobrom izboru koji osigurava iznimne brzine veze.

Mozilla VPN također nudi određeni oblik podijeljenog tuneliranja s kojim istodobno koristite javnu i privatnu mrežu. To je iznimno korisno kad želite koristiti VPN za enkriptiranje važnih podataka dok istodobno imate izravan pristup uobičajenoj internet vezi ili kad želite onemogućiti pojedinim aplikacijama da koriste virtualnu privatnu mrežu. Jedino što je čudno je smještanje ove opcije pod „App permissions“ izbornik u postavkama.

 

Multi-hop

Vrlo zanimljiva značajka Mozilla VPN-a je multi-hop funkcionalnost, a radi se o mogućnosti korištenja dvostruke virtualne privatne mreže pod drugim imenom. Na taj način se spajate na jedan server, a nakon toga i na drugi te s time dobivate dvostruku zaštitu.

I ostali pružatelji sličnih usluga poput NordVPN-a imaju istu mogućnost, no kod Mozilla VPN aplikacije je posebno što imate mogućnost odabira bilo kojeg servera, a ne na temelju već unaprijed određene liste.

 

Brzina

Izvrsna stvar je što Mozilla VPN koristi Mullvad mrežu jer se radi o najbržoj virtualnoj privatnoj mreži u ovom trenutku.

Izvrsni rezultati koji su dobiveni na testiranjima prikazani su u tablici koja slijedi:

LOKACIJA PING/LATENCIJA (ms) PREUZIMANJE (Mbps) UČITAVANJE (Mbps)
Cipar 5 57 42
Izrael 87 49 40
Ujedinjeno Kraljevstvo 67 56 40
New York 135 44 39
Japan 259 54 34

 

 

Netflix i Mozilla VPN

Ono što će mnoge zanimati je pristup gledanju streaming servisa. Poznato je da kod virtualnih privatnih mreža ovdje mogu nastati problemi, a kod Mozilla VPN aplikacije pristup Netflixu nije baš najbolje funkcionirao. U testiranjima je od pet korištenih servera samo jedan odblokirao Netflix. Također su se slični problemi pojavili kod Disney Plus, Prime Video te nekih drugih streaming servisa.

 

Cijena za Mozilla VPN

Cijena od 5 dolara čini se kao prihvatljiva, no radi se o iznosu koji vrijedi ako uzmete jednogodišnju pretplatu. Idete li plaćati mjesec po mjesec, cijena je vrlo visokih 10 dolara pa se ova opcija svakako manje isplati.

Iako Mozilla VPN ima neke svoje nedostatke, za 5 dolara dobit ćete sigurnu i brzu virtualnu privatnu mrežu.

Dostupnost

Korištenje Mozilla VPN aplikacije nije zasad omogućeno u svim zemljama. Trenutno se može koristiti u sljedećima: Austrija, Belgija, Kanada, Finska, Francuska, Njemačka, Irska, Italija, Malezija, Nizozemska, Novi Zeland, Singapur, Španjolska, Švedska, Švicarska, Ujedinjeno Kraljevstvo i SAD.

U Hrvatskoj zasad nije moguće koristiti Mozilla VPN, no na sljedećoj se poveznici možete staviti na listu čekanja.

 

Mozilla VPN se isplati nabaviti?

Mozilla VPN sigurno će biti privlačan proizvod za korisnike Firefox web preglednika i sve one koji prate rad tvrtke Mozilla te će tražiti pružatelja usluge virtualne privatne mreže koji je poznato ime. Također se može zaključiti da će Mozilla VPN biti zanimljiv proizvod svima koji još nisu imali iskustvo korištenja virtualne privatne mreže zbog svoje jednostavnosti korištenja.

Iako su vrline Mozilla VPN aplikacije brzina i jednostavno sučelje, za zahtjevne korisnike ona ipak neće biti dovoljna. Njene značajke ne mogu se mjeriti s onima od renomiranih pružatelja usluga virtualnih privatnih mreža kao što su Express VPN ili NordVPN u kontekstu aplikacija, lokacija, raspona planova, mogućnosti deblokiranja te ostalog.

Piše: Ervin Mičetić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular