PočetnaHelpdeskKoje su najvažnije specifikacije kod odabira mobitela?

Koje su najvažnije specifikacije kod odabira mobitela?


 

kako odabrati pravi procesor za mobitel

 

Procesor (dio 1): brzina i veličina

U srcu vašeg telefona nalazi se njegov procesor ili CPU. To je u stvari mozak vašeg uređaja, a njegove specifikacije određuju hoće li telefon biti “brz” ili “spor”. Ali brzina nije jedina specifičnost koja je važna kod procesora, jer su tu i drugi čimbenici u igri, kada uzmete u obzir učinkovitost baterije, multitasking izvršavanja zadataka, i sposobnost obavljanja funkcija kad je zaslon isključen.

Najosnovnije mjerenje brzine procesora je njegova brzina takta ili sata, koja se obično prikazuje kao gigaherc GHz vrijednost. Današnji najbrži mobilni procesori imaju brzine u rasponu od 1.8 GHz do 2.2 GHz, iako bilo što iznad 1 GHz je već prihvatljivo.

Iza brzine takta, drugi faktor koji treba uzeti u obzir je veličina procesorske arhitekture. Zbog jednostavnosti, to je veličina fizičkih komada silicija koji čine CPU. Ono što je bitno naglasiti, manja veličina je superiornija jer stvara manje topline, što znači da se troši manje energije. Najnoviji mobiteli poput Samsung Galaxy S8 je napravljen na 10 nanometarskoj tehnologiji, koja je tek krenula na tržište, dok je predhodna generacija bila na 14 nanometara, a generacija prije toga 20 nanometra, tako da bi bilo što u tom rasponu procesorske arhitekture bi trebao biti vaš cilj.

 

Procesor (2. dio): jednojezgrena i višejezgrena izvedba

Danas je teško pronaći jednojezgreni procesor. S pojavom višejezgrenih procesora, dani kada su se aplikacije zamrzavale su davno iza nas, jer se dodatni procesi sada mogu riješiti sa više procesorskih jezgri.

Dakle, višejezgreni procesori očito su bolji, ali koliko jezgri trebate? Kratak odgovor je “barem dvije jezgre”, ali, naravno, postoji dulji odgovor.

Prvo, sve dok procesor ima barem dvije jezgre, brzina takta bi trebala i dalje biti glavni faktor razlikovanja pri odabiru CPU-a. Dvojezgreni procesor s većim brzinama sata obično će nadmašiti čip koji ima niže brzine, ali više jezgri. To je zato što je većina aplikacija programirana da se pokreće samo na jednoj CPU jezgri odjednom, pa što je brža pojedinačna jezgrena izvedba, to bolje.

No, drugi faktor koji valja uzeti u obzir je da neke zahtjevnije grafičke aplikacije zaista mogu distribuirati radno opterećenje na više jezgri procesora. Tako su u novije vrijeme i mobilne igre programirane na ovaj način, kao i aplikacije za uređivanje fotografija i videozapisa. Za ove vrste aplikacija, procesor s više jezgri će biti vrlo koristan, pod uvjetom da je brzina rada pojedinih jezgri još uvijek visoka.

Ukratko, uvijek potražite CPU s većim brzinama, bez obzira na veličinu jezgri koju ima. Ali ako ste gamer, ili mnogo radite sa slikama ili video zapisima, procesor sa puno jezgri je svakako vaš izbor, uz visoku brzinu procesorskog takta.

 

arm procesori za mobitel

 

Procesor (3. dio): arhitektura i jezgre manje snage

Još jedna velika prednost mobilnom procesoru s višestrukim jezgrama je da se u zadnje vrijeme jedna ili više tih jezgri dodjeljuju zadacima male snage koji mogu biti vrlo korisni. Na primjer, neki mobilni procesori imaju mogućnost dodijeliti takvu jezgru male potrošnje, samo za aplikaciju poput “OK Google” ili “Hey Siri” koja uvijek drži u pripremi ovakvu aplikaciju, i na glasovnu komandu može “probuditi” smartfon iz stanja mirovanja, kako bi izvršio glasovno pretraživanje. Umjesto korištenja glavne jezgre procesora da neprestano osluškuje ovaj okidač, jezgra s malom snagom može ostvariti isti zadatak i imati minimalan utjecaj na trajanje baterije.

Govoreći o trajanju baterije na mobitelu, arhitektura koja se koristi u vašem CPU-u može imati poprilično veliki utjecaj na ovom području. Većina mobilnih procesora izrađena je na arhitekturi ARM ili ARM64, koja može prilično brzo ući u stanje mirovanja kad ne upotrebljavate uređaj.

Međutim, neki mobilni procesori upotrebljavaju X86 ili X64 arhitekturu, koja je dizajnirana za stolna računala sa značajkama sirove snage i brzine, ali nemaju istu učinkovitost kao ARM arhitektura kod prelaska mobitela u stanje mirovanja.

Dakle, ovdje možemo izvuči zaključak da potražite procesor s više jezgri, koji mogu obavljati korisne zadatke dok je zaslon isključen bez značajnog trošenja baterije. A ako vam je životni vijek baterije važan, vjerojatno je najbolje držati se uređaja koji upotrebljavaju arhitekturu ARM ili ARM64 umjesto X86 ili X64.

Nastavak: 3. strana “Odabir GPU-a, pohrane i baterije”


RELATED ARTICLES

2 Komentari

  1. Na prvom mjestu bi trebao biti “software” jer ako je on neoptimiziran sve ostalo je manje bitno.Upravo zbog toga google razvija “fuchsia os” i “magenta” mikrokernel koji bi bolje iskoristavao resurse i bio fluidniji u odnosu na postojeci “android”.

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular