PočetnaHelpdeskKoje su najvažnije specifikacije kod odabira mobitela?

Koje su najvaĹžnije specifikacije kod odabira mobitela?


 

odabir najbolje kamere na mobitelu

 

Fotoaparat: megapikseli viĹĄe nisu bitni

Već godinama, proizvođači sudjeluju u specifičnoj utrci kada su u pitanju fotoaparati, a fokus ovog natjecanja je uvijek bio broj megapiksela na kameri. To je najednostavnija specifikacija kod kamere, koju većina potrošača razumije. Jer više megapiksela znači da su vaše fotografije sastavljene od sitnijih točaka i stoga bi trebale bi biti ugodnije oku, tj. u većoj rezoluciji.

Međutim, davno su prošla vremena Appleove Retina linije, pa sada čak i najjeftiniji senzori kamere na mobitelu mogu snimiti više megapiksela od onoga što ljudsko oko može vidjeti. Na primjer, vrhunski TV 4K ima razlučivost od 8,3 MP, tako da sve iznad tog broja, se ne može ni pravilno prikazati, tj. u višoj rezoluciji.

Stoga, umjesto toga da se bavite megapikselnom euforijom, potraĹžite kameru s većom veličinom senzora, većom veličinom piksela i ĹĄirim otvorom. Imajte na umu da su neki od tih specifikacija predstavljeni kao razlomci, ĹĄto moĹže biti pomalo zbunjujuće. Veličina piksela će biti sirovi broj, pa je veći broj bolji. Ali otvor kamere je prikazan kao “f/2.0” (f podijeljen s 2.0), tako da ĹĄto je manji broj, ĹĄiri je otvor. Isto vrijedi i za veličinu senzora, pa i ovdje potraĹžite ĹĄto manji broj.

Kada je riječ o snimanju videa, većina tih brojeva je jednostavna, tako da je veći broj bolji. Viša rezolucija snimanja (1080p, 2160p i sl.) pomaže da videozapis ima kvalitetniju sliku, a broj sličica u sekundi (shutter speed) od 60 fps, 120 fps itd. dovodi do glatkog kretanja na videu.

 

Moto Z Force
Moto Z Force dolazi sa kamerom od 21 MP, f/1.8 otvor blende, OIS, i rezoluciom za snimanje videa od 1080p uz 60 fps-a.

JoĹĄ jedna stvar je vaĹžna kod kamera i trebalo bi je uzet u obzir, a to je stabilizacija slike. Stabilizacija optičke slike (Optical image stabilization – OIS) je značajka na kvalitetnijim mobilnim kamerama, koja mehanički stabilizira vaĹĄ senzor kamere, kako bi se smanjio utjecaj treĹĄenje ruku prilikom snimanja videozapisa ili zamućivanja fotografija prilikom slikanja.

Elektronička stabilizacija slike (Electronic image stabilization  – EIS) ima isti zadatak, ali je izvedeno pomoću “anti-shake” i “anti-blur” softvera, nakon ĹĄto ste zavrĹĄili snimanje, tako da nije baĹĄ jako učinkovito. Međutim, EIS je svakako bolji nego niĹĄta, pa kod izbora kamere na mobitelu prvo potraĹžite kao najbolje rjeĹĄenje dali ima funkciju OIS, ako ne onda barem EIS. Dok kamere bez ovih funkcija bolje zaobiđite, ako vam je slikanje i snimanje vaĹžno.

PiĹĄe: V.V.


RELATED ARTICLES

2 Komentari

  1. Na prvom mjestu bi trebao biti “software” jer ako je on neoptimiziran sve ostalo je manje bitno.Upravo zbog toga google razvija “fuchsia os” i “magenta” mikrokernel koji bi bolje iskoristavao resurse i bio fluidniji u odnosu na postojeci “android”.

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular