PočetnaHelpdesk7 razloga zašto se baterija vašeg telefona brzo prazni

7 razloga zašto se baterija vašeg telefona brzo prazni


Prazna baterija na mobitelu više je nego frustrirajuća, pogotovo kada ste izvan kuće i treba vam mobitel za poziv, poruku ili nešto treće.

Nadalje, vjerojatno vam se ponekad čini kao da punite svoj telefon satima, a onda se on isprazni vrlo brzo. Pitanje koje si tada vjerojatno postavljate je – “zašto se točno baterija brzo ispraznila”?

Ono što možda ne znate je da neke stvari mogu “pojesti” vašu bateriju, a da toga niste ni svjesni. Ali ako preuzmete kontrolu nad njima, vaša baterija može izdržati mnogo duže. Naravno, uz uvjet da baterija nije “potrošena”, odnosno da joj kapacitet nije osjetno pao. Tada ju možete jedino zamijeniti.

U nastavku teksta donosimo sedam najčešćih uzroka brzog pražnjenja baterije telefona.

1) Visoka svjetlina zaslona

Počet ćemo s jednim od očitih uzroka brzog pražnjenja baterije telefona: svjetlinom zaslona (engl. brightness).

Možda se čini prikladnim imati maksimalnu svjetlinu zaslona, pogotovo kada ste vani, ali to ima veliki učinak na bateriju. Štoviše, držanje telefona na maksimalnoj svjetlini dok koristite “light mode” dodatno troši bateriju. Stoga, gdje je to moguće, svjetlinu zaslona držite na minimumu kako biste uštedjeli taj dodatni dio baterije.

Također možete podesiti postavke svjetline svog telefona tako da se prilagodi vanjskom svjetlu. To će zaslonu omogućiti da potamni u okruženjima sa slabim osvjetljenjem i posvijetli u okruženjima kada imate puno svjetla. Da biste to učinili, morat ćete prvo otići u postavke telefona, a zatim u sekciju “Display” ili “Display & Brightness” (ovisno o tome koristite li Android ili iOS telefon).

Ovdje ćete moći podesiti svjetlinu vašeg telefona, čime ćete dugotrajno uštedjeti dosta baterije.

Ali prigušeni zaslon nije uvijek prikladan, pogotovo ako imate oštećen vid. Dakle, što drugo možete učiniti umjesto da smanjite svjetlinu zaslona?

Jedna je alternativa prebacivanje zaslona često korištenih aplikacija u “dark mode” odnosno “tamni način rada”. Isto to možete napraviti i na telefonu, odnosno unutar operativnog sustava kojeg koristite. Iznenadili biste se koliko baterije ovo može uštedjeti bez ugrožavanja svjetline.

2) Aplikacije u pozadini

Pozadinske aplikacije u biti funkcioniraju čak i kada ih izravno ne koristite. Primjeri uključuju VPN, antivirusne aplikacije, aplikacije za zdravlje, kalendar… Te aplikacije nadziru ili kontroliraju određene aspekte vašeg telefona bez vaše intervencije, što, iako je zgodno, značajno troši vašu bateriju.

Štoviše, vjerojatno vam nije potreban velik broj aplikacija koje rade u pozadini. Pitanje je, kako možete onemogućiti pozadinske aplikacije?

Idite u postavke telefona i kliknite na Device Care (Android) ili Battery (iPhone). Zatim biste trebali vidjeti opciju optimizacije baterije koja će, ako je aktivirana, zatvoriti sve nepotrebne pozadinske aplikacije. To bi vam moglo uštedjeti dobar dio baterije, pa vrijedi razmisliti o tome. Uzimajući u obzir da ćete nešto s time i izgubiti.

3) Slika-u-slici (Picture-in-picture)

Ako koristite YouTube Premium, Twitch ili neku sličnu aplikaciju na svom telefonu, možda ste prije koristili način rada “slika u slici” (engl. Picture-in-picture). To uključuje gledanje bilo kojeg videozapisa ili streama u malom okviru za gledanje na vašem zaslonu dok koristite druge aplikacije. Iako je ovo praktično, istovremena upotreba više aplikacija može isprazniti bateriju vašeg telefona jako brzo.

Kako biste onemogućili način rada “slika u slici” na odabranim aplikacijama, idite na postavke svog telefona i idite na sekciju “Applications” na Androidu ili “General > Picture in picture” na iPhoneu.

Zatim kliknite odabranu aplikaciju s ponuđenog popisa. Sada možete vidjeti dopuštenja i opće postavke dotične aplikacije. Ovdje ćete moći odabrati opciju “Slika u slici” (ako se odnosi na aplikaciju) i aktivirati ili deaktivirati je pomoću prekidača.

4) Spojeni ste 24/7

Vjerojatno vam ima smisla držati mobitel spojen na Wi-Fi ili imati uključen “podatkovni prijenos” (Internet) cijeli dan. Ali to može značajno isprazniti bateriju vašeg telefona jer stalno dobivate obavijesti, pozadinska ažuriranja i još mnogo toga kada vam nisu nužno potrebna.

Tijekom spavanja odlično je vrijeme da isključite Wi-Fi, ako vam mobitel nije na punjaču, a treba vam što više baterije sutradan. Naravno, možete i jednostavno prebaciti telefon na “Airplane mode” (“zrakoplovni način rada) koji će to učiniti za vas.

Ono što tada gubite je mogućnost primanja poruka, poziva i svih spomenutih notifikacija. Tako da nema “pravog odgovora” na ovu situaciju. Ali činjenica je da mobitel troši dosta baterije kada je konstantno spojen na Wi-Fi ili Internet.

Ako želite uštedjeti bateriju, povremeno isključite iste. Posebice ako putujete autobusom ili vlakom i prolazite krajem u kojem ionako nema baš dobrog signala.

5) Stara baterija

Ponekad na trajanje baterije vašeg telefona ne utječu aplikacije ili postavke telefona, već sama baterija. Kao i sa svime, telefoni stare, a kako mjeseci i godine prolaze, vaša baterija neće biti tako dobra kao što je nekad bila. Nakon otprilike godinu ili dvije (ovisno o modelu telefona), vaša baterija više neće moći postići svoj prvobitni maksimalni kapacitet, što može dovesti do brzog pražnjenja baterije.

Ponekad će vas telefon obavijestiti kada otkrije smanjenje kvalitete baterije, ali ponekad neće. Najčešći znak slabe baterije bez ikakve obavijesti je općenito kraće trajanje baterije. Dakle, što se može učiniti po tom pitanju?

Prva i najočitija opcija je zamjena baterije. To je obično daleko jeftinije od potpune zamjene pametnog telefona i moglo bi brzo i jednostavno riješiti problem s baterijom koja se brzo prazni. Cijene baterije će se razlikovati ovisno o konkretnom telefonu koji imate, kao i sama cijena usluge zamijene baterije.

Druga je opcija, naravno, zamjena telefona, odnosno kupovina novog. Možda ste na točki gdje nije samo baterija ta koja je izgubila kapacitet, nego je i cijeli telefon “zastario” i počeo biti spor. Tada je vjerojatno kupovina novog telefona “pametnija” opcija.

6) Uključeno “praćenje lokacije”

Postoji velik broj aplikacija koje mogu pratiti vašu lokaciju. Google Maps, Tinder, Facebook, itd.

Tu postoje tri opcije koje zapravo imate, pitanje je koja vam je najprihvatljivija. Prije nego se pozabavimo opcijama, moramo reći da aplikacije koje konstantno prate vašu lokaciju, troše dobar dio vaše baterije. Osim što je to loše za bateriju, loše je i za vašu privatnost.

Ono što možete napraviti je iduće:

  • U potpunosti ugasitilocation service” i ne dopustiti aplikacijama da prate vašu lokaciju
  • Ostaviti sve kao i do sada, te dopustiti aplikacijama da koriste vašu lokaciju
  • Revidirati sve vaše aplikacije, odnosno sve aplikacije kojima ste dali dozvolu da prate vašu lokaciju. Preporučujemo da dobar dio njih prebacite na rad gdje lokaciju mogu pratiti samo dok su aplikacije aktivne.

Treća opcija je zapravo najbolja jer ako koristite Google Maps, dajete Googleu dopuštenje da prati vašu lokaciju dok je aplikacija aktivna. Kada ju ugasite, nema potrebe da se prati vaša lokacija. Ista stvar je i s Tinderom i s Facebookom i svim drugim aplikacijama koje zahtijevaju vašu lokaciju.

7) Velik broj notifikacija

Kada instalirate novu aplikaciju na svoj telefon, velike su šanse da će vas aplikacija pri prvom pokretanju tražiti da joj date dopuštenje da vam šalje notifikacije. Isto tako, velika je šansa da ćete joj to i odobriti.

Ali ne morate nužno primati obavijesti od svake aplikacije koju imate, jer to može imati štetan učinak na duljinu trajanja baterije vašeg telefona. Dakle, možete deaktivirati obavijesti/notifikacije za određene aplikacije kako biste smanjili potrošnju baterije.

Da biste to učinili, idite na postavke telefona i otvorite sekciju “Notifications” ili “Obavijesti”. Ovdje ćete moći vidjeti postavke obavijesti za sve aplikacije instalirane na vašem telefonu.

Tu možete promijeniti postavke obavijesti bilo koje aplikacije. Možete ih ugasiti ili upaliti, ovisno o vašim željama i potrebama.

 

Piše: Boris Plavljanić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular