PočetnaHardverTV i monitoriNajbolji gaming monitori (2018)

Najbolji gaming monitori (2018)


Nakon što smo vidjeli najbolje gaming tipkovnice i gaming miševe za ovu godinu, vrijeme je da zaokružimo priču s najboljim monitorima koje možete kupiti ako se smatrate gamerom.

U ovom tekstu ćemo se pozabaviti karakteristikama na koje biste trebali obratiti pozornost kod kupovine monitora, a na kraju teksta ćete i naći popis najboljih monitora koje smatramo da biste trebali razmotriti kod kupovine istih. Pa da ne dužimo, pogledajmo što je važno kod odabira monitora …

Kako odabrati dobar monitor

Bez obzira da li ste hardcore gamer ili samo igrate igre u popodnevnim satima radi zabave, jedna od važnih stavki će vam vjerojatno biti dobar gaming monitor. Da biste izvukli maksimalno iz igara koje igrate – FPS, sportske, akcijske … – želite dobar monitor. Želite monitor koji može na brzinu renderirati sliku bez da ona bude mutna, da trza, pucaju pikseli i slično.

Zato ćemo mi sada proći nekoliko važnih stavki na koje morate obratiti pozornost. I da – ti monitori su uglavnom skuplji od “običnih” monitora koji su dovoljni za svakodnevni rad na računalu, ali to vjerojatno i sami znate. Gaming nije baš jeftin sport.

Veličina panela i rezolucija

Kada govorimo o gaming monitorima, gotovo uvijek vrijedi ona: “veće je bolje”. Ako imate 27 inčni monitor kod kuće, onda vjerojatno imate i standardnu full HD rezoluciju (1920 x 1080 piksela), no gaming monitori idu mnogo dalje od toga. Dotični monitori su odavno postali standard, odnosno rijetko tko će kupiti manji monitor od toga i s manjom rezolucijom.

No, danas mnogi 27 inčni monitori imaju i WQHD rezoluciju (Wide Quad High-Definition) koja ima maksimalnu rezoluciju od 2560 x 1440 piksela. Što je više piksela, odnosno što su gušći, to je slika jasnija i bolja. U ovom slučaju, osjetno bolja od full HD rezolucije.

Ipak, da biste upogonili takvu rezoluciju, trebat će vam i grafička kartica koja može “vrtjeti” takvu rezoluciju. Pogotovo ako imate u igri uključene specijalne efekte. Postoje i 24 inčni monitori s velikim rezolucijama, no oni najčešće ne idu dalje od full HD rezolucije.
Ako ipak imate malo više mjesta na stolu, onda je bolje pogledati veće modele monitora. Postoji hrpa 30 inčnih 4K monitora (UHD – Ultra High-Definition) s rezolucijama od 3840 x 2160 piksela.

Ako vam ni 30 inča nije dovoljno, ima na tržištu i hrpa modela od 34 do 38 inča, no ti modeli su najčešće “curved” (po hrvatski – zaobljeni) oblika.
Većina tih većih monitora ima i standardni aspect ratio 21:9 (nasuprot standardnih 16:9), te nude širi pogled. Mi ipak više preferiramo “standardne” modele, no ima jako puno gamera koji se ne bi složili s nama i to je sasvim u redu. Treba probati i jedne i druge i onda vidjeti koji vam više odgovaraju.

Tehnologija panela

Kod izrade panela ćete vidjeti nekoliko različitih tehnologija izrade, a svaka od njih ima svoje prednosti i mane.
TN (Twisted Nematic) paneli su najjeftiniji i najpristupačniji pa ćete ih vidjeti kod mnogih (starijih) modela. Oni nude brz odaziv i solidan fresh rate, odnosno brzinu refreshanja slike. Mane? Ako ih gledate iz nekog drugog (šireg) kuta, vidjet ćete da se boje čudno prikazuju, odnosno boje mijenjaju nijanse.

Mnogo popularnija tehnologija je IPS (In-Plane Switching) koju mi preferiramo i koja nudi mnogo kvalitetnije boje, jako dobre “grayscale” performanse, jako je velik kut gledanja, ali je na njima odaziv sporiji nego na TN panelima. Ipak, to nije toliki “deal-breaker” jer su generalno fantastični i većina kompetitivnih gamera koristi upravo ovakve panele.

Brzina odaziva i refresh rate

Gaming monitori bi trebali imati što niži odaziv i veliki refresh rate. Najčešći test koji se za to rabi je tzv. “gray-to-gray” test koji se mjeri u milisekundama (ms). To je test u kojem se mjeri koliko brzo monitor može promijeniti boju piksela iz jedne nijanse sive u drugu. Neke kompanije još uvijek mjere promjenu crnog piksela u bijeli piksel.

Što je niža ova brojka, to ćete manje vidjeti “ostatke” prijašnje slike kada dođe nova. Ništa neće trzati jer će se pikseli jako brzo mijenjati, a to je važno gamerima koji igraju brze igre. Idealna brzina je 2 ms ili manje, dok je 4 ms dovoljno dobro za gaming. Sve sporije od toga treba, u ovom segmentu, izbjegavati. Znači, kada vidite da je odaziv 4 ms ili manje, to je dobro i tu možete staviti “kvačicu” jer je monitor dovoljno brz u ovom segmentu.

Što se refresh ratea tiče, to je broj puta koliko se slika može ponovno “iscrtati” u sekundi i mjeri se u hertzima (Hz). Većina LCD monitora ima standardnih 60Hz, što znači da se slika “osvježi” 60 puta u sekundi, ali se brze slike na ovoj brzini mogu zamutiti, ali postoje tehnologije koje to sinkroniziraju, no o tome nešto kasnije.

Zadnji trendovi u ovom segmentu monitora pokazuju rast herza u sekundi, odnosno gaming monitori imaju više od 60 Hz. Tako smo vidjeli monitore sa 75 Hz, pa sa 120 Hz i sada 144 Hz, no postoje i paneli s 240 Hz. One igre koje se vrte na više od 60 FPS-a, mogu imati samo prednosti od takvih monitora. Što je više herza, to je slika glađa, odnosno bolje se prikazuje i nema neželjenih posljedica.

No, čak i ako imate, na primjer, monitor sa 120 Hz, ne znači da nećete imati tu i tamo “pucanje slike”, mutnu sliku i slično. Ponekad vam trebaju tehnologije koje se zovu G-Sync i/ili FreeSync.

G-Sync i FreeSync

Noviji gaming monitori imaju sinkronizacijsku tehnologiju koja pomaže smanjenju bilo kakvih nepravilnosti kod prikaza slike, te smanjuju ulazni lag koji se može dogoditi. Ti ekrani koji podržavaju Nvidijinu G-Sync ili AMD-ovu FreeSync tehnologiju daju grafičkoj kartici ili chipu da kontrolira refresh rate ekrana, što na kraju dovodi do toga da konstantno imate varijabilni refresh rate u ovisnosti o tome koliko grafička kartica može “gurnuti” slika prema ekranu.

To rezultira odličnom slikom, odnosno potpuno “glatkom” slikom i mnogo je ugodnije igrati igre. Točnije, cjelokupno iskustvo je mnogo bolje.
Naravno, kod ovakvih ekrana morate imati grafičku karticu koja podržava jednu od ove dvije tehnologije zajedno s Display portom 1.2 ili HDMI-jem 2.0.

Video ulazi i druge mogućnosti

Dobri gaming monitori moraju imati različite video ulaze kako biste na njih mogli spojiti više PC-ja i gamerske konzole poput PlayStationa 4 Pro ili Microsoftovog Xbox One S-a. Dvostruki HDMI portovi su idealni, jer većina konzola koristi HDMI, dok većina high-end grafičkih kartica koristi DP, HDMI ili DVI konektore.

Korisno je imati i monitor koji ima USB portove kako biste u njega mogli direktno spojiti kontrolere, miševe, USB stickove i drugu periferiju koju imate. Većina monitora ima USB utore s bočne strane kako bi vam bili pristupačni i kako biste lako spajali i uklanjali periferiju.

Također, neki monitori u sebi imaju i ugrađene zvučnike ali po nama to i nije toliko bitno. Mnogo je bitnije da se monitor može podizati po visini, te da ima određeni kut pod kojim ga možete postaviti kako biste si ga prilagodili svojem kutu gledanja, visini stola i stolice … Točnije, monitor se mora moći podesiti radi vaše ergonomije. Ipak ćete pred njim provesti stotine sati.

Najbolji monitori na tržištu

  • Acer XR382CQK
  • Acer Predator XB271HK
  • Asus ROG Strix XG32VQ
  • Dell 24 S2417DG
  • ViewSonic XG2700-4K
  • BenQ EW3270U
  • LG 34UC79G-B
  • AOC Agon AG271QX
  • Dell P3418HW
  • LG 34UC89G-B

 

Piše: B.P.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular