PočetnaHardverKomponenteŠto trebate znati o NVMe SSD-ovima?

Što trebate znati o NVMe SSD-ovima?


SSD je definitivno komponenta koju se isplati imati u računalu. Ako na svoje računalo stavite SSD, a prije toga ste koristili klasični čvrsti disk, razlika će se itekako osjetiti.

Prvi SSD-ovi osmišljeni su daleke 1991. godine, no od tada pa do danas doživjeli su mnoge promjene i nadogradnje. Na primjer, današnji najbolji NVMe SSD-ovi mogu daleko premašiti mogućnosti čak i SATA SSD-ova. Što su točno NVMe SSD-ovi i koja je razlika između njih SATA SSD-ova? Više o ovome pročitajte u nastavku članka.

amsung 970 EVO Plus SSD 500GB - M.2 NVMe

Što znači NVMe?

NVMEe je kratica za ”Non-Volatile Memory Express”. Radi se o načinu za pohranu koji koristi znatno bržu sabirnicu, PCI Express (PCIe), za komunikaciju s vašim procesorom, umjesto sporije sabirnice SATA, koju koriste standardni tvrdi diskovi i SATA SSD-ovi. Uz eksponencijalne skokove u maksimalnim brzinama prijenosa, NVMe nudi paralelizaciju prijenosa, uz neka druga poboljšanja.

Za sve one koji žele više od performansi i pogotovo za sve one koji žele iskusiti visoke performanse pohrane, NVMe je trenutni de facto standard. Ako krenete istraživati, vidjet ćete da se ovakvi SSD-ovi nalaze na svim boljim stolnim i prijenosnim računalima. NVMe SSD je isto tako ugrađen i u Appleove mobilne uređaje, s time da isto tako i neki proizvođači Android pametnih telefona koriste NVMe pohranu. Microsoftova tehnologija DirectStorage u sustavu Windows 11 koristi najbrže SSD-ove za smanjenje vremena učitavanja u igrama.

Kao i SATA, NVMe je standard povezivanja. Ne opisuje veličinu niti oblik pogona. M.2 je, s druge strane, faktor oblika, ali toliko blisko povezan s NVMe da su to dvoje postali gotovo pa sinonimi, usprkos postojanja tehničke nepreciznosti. Točnije, NVMe SSD može postojati kao PCIe kartica, što je i način na koji su napravljeni neki od komercijalno dostupnih NVMe SSD-ova u PCIe formatu. Čak i SATA SSD postoje u M.2 obliku.

 

NV1 NVMe PCIe SSD

Brzina NVMe SSD-ova

Jedan od razloga zašto je NVMe osmišljen jest taj jer su noviji solid-state diskovi bili nedovoljno propusni, čak i uz propusnost SATA III. Na teoretskom maksimumu od 6 Gb/s (to je gigabita, osam puta manje od gigabajta) i maksimalnoj brzini prijenosa od 600 MB/s, SATA III postao je brzo zasićen SSD-om visokih performansi pod optimalnim uvjetima. No, flash memorija može doseći brzine koje su daleko više od onoga što SATA III dopušta. Kako bi se oslobodila dodatna brzina koju inače nije dopuštao SATA, kreiran je NVMe.

Prilikom slanja podataka preko PCIe sabirnice, NVMe može koristiti do četiri PCIe trake na modernim matičnim pločama, tijekom čega šalje podatke usporedno. Svaka PCIe traka može podnijeti približno 4 GB/s ili 32 Gb/s. To je više od pet puta brže od teorijskog maksimuma SATA-e III. Iako niti jedan uređaj nikada ne postiže te brzine, prostor koji SSD-ovi mogu iskoristiti je ogroman.

Na primjer, PCIe 3.0 NVMe SSD-ovi dolaze s brzinama čitanja od oko 3.500 MB/s, dok PCIe 4.0 i PCIe 5.0 podižu brzine na oko 7.000 MB/s odnosno 12.000 MB/s. Kao rezultat toga, prijenosi se odvijaju onoliko brzo koliko operativni sustav i sabirnica za pohranu to dopuste, čime se eksponencijalno povećavaju brzine prijenosa podataka, što naravno dovodi do boljih mogućnosti iskoristivosti računala i sustava.

 

SATA ili NVMe SSD-ovi

Iako su NVMe SSD-ovi drastično brži od SATA SSD-ova, to nije jedina razlika između njih. Razlike se osjete i u drugim obilježjima: faktor oblika, cijena, kapacitet i kompatibilnost.

Odabir nadogradnje na NVMe SSD može se činiti očitim izborom, no prije nego što kupite jedan ovakav SSD, dobro bi bili uzeti u obzir neke stvari, kao što su vaše mogućnosti kupovine i naravno kompatibilnost sustava. Trenutno u usporedbi sa SATA SSD-ovima, NVMe SSD-ovi mogu koštati sve od oko 35% više, pogotovo ako želite pristojan PCIe 4.0 NVMe SSD, pa sve do čak 200% više od SATA SSD-ova, pod uvjetom da želite najnoviji, PCIe 5.0 SSD i to za isti kapacitet. Možete se čak odlučiti za cjenovno pristupačniji PCIe 3.0 NVMe SSD koji bi mogao koštati isto kao SATA SSD.

Koje su neke od prednosti koje NVMe SSD-ovi imaju u odnosu na SATA SSD-ove? Prednosti je više, pa navedimo neke:

  • Daleko više brzine čitanja i pisanja
  • Kompaktan oblik koji doprinosi čišćem sustavu
  • Veći kapaciteti diskova; do 61 TB za komercijalne diskove
  • Dugotrajniji u odnosu na SATA SSD-ove

 

SSD disk

Trebate li se ”nadograditi” odnosno prijeći sta starijih SATA SSD-ova na noviji NVMe SSD?

Nadogradnja to jest prijelaz sa čvrstog diska na NVMe SSD definitivno je jedna od najvećih nadogradnji koje možete napraviti na svom računalu. U usporedbi sa SATA SSD-om gdje je jedini uvjet prazan SATA utor na vašoj matičnoj ploči, a ima ih više, čak i na starijim pločama, u slučaju da posjedujete starije računalo, malo ćete teže moći nadograditi na NVMe. Ako želite nadograditi na NVMe SSD, morat ćete osigurati sljedeće preduvjete:

  • Slobodan M.2 utor na vašoj matičnoj ploči za M.2 SSD koji podržavaju NVMe
  • BIOS koji podržava NVMe
  • Slobodni PCIe utor za SSD-ove PCIe kartice
  • Odgovarajuću PCIe podršku, npr. PCIe 4.0 za SSD 4. generacije, za maksimalnu izvedbu
  • 2 hladnjak za M.2 SSD diskove visokih performansi
  • Određeno znanje u instaliranju NVMe SSD-a

Današnji NVMe SSD-ovi pružaju daleko veću nadogradnju u odnosu na SATA SSD-ove nego što su SATA SSD-ovi pružali u odnosu na konvencionalne čvrste ili tvrde diskove. Iako je NVMe SSD bolji izbor, postoje slučajevi kada će vam možda biti bolje za odabrati SATA, umjesto NVMe SSD-a.

SATA SSD je na primjer, cjenovno daleko pristupačniji u odnosu na NVMe SSD-ove. Uz to, SATA SSD možete lako nadograditi na starije računalo. To znači da, ako ne planirate kupovati novo računalo, odnosno noviju, kompatibilnu matičnu ploču i ako želite uštedjeti, ne bi bilo na odmet kupiti jedan SATA SSD, umjesto njegovog bržeg brata.

Piše: Alan Milić


RELATED ARTICLES

1 komentar

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular