PočetnaHardverKomponenteMini ITX kućišta - mala, ali moćna

Mini ITX kućišta – mala, ali moćna


Mini-ITX standard je zahvaljujući malim dimenzijama i dobroj funkcionalnosti sve popularniji. Na ovom standardu u posljednje vrijeme možemo temeljiti različite tipove računala, od onih koje ćemo koristiti za multimediju, internet, za posao ili čak i za igranje.

Trojac za mini-ITX

Kada započnemo slaganje računala temeljenog na mini-ITX standardu, osim same mini ITX matične ploče, najvažnija komponenta je odgovarajuće kućište.. Fractal Design i SilverStone su jedni od proizvođača čija kućišta nude dobru funkcionalnost, kvalitetu izrade i atraktivan dizajn. Neki od boljih primjeraka koje ćemo moći koristiti za više tipova računala su Define Nano S i Node 202 od Fractala, odnosno Raven RVZ02 od SilverStonea.
Define Nano S je za razliku od ostala dva kućišta koncipiran u obliku mini-ITX towera koji nam omogućava ugradnju standardnih komponenti i ATX napajanja, dok druga dva dolaze u tankoj izvedbi.
Defeine Nano S je tek nedavno predstavljen i poprilično je zanimljivo kućište koje će ponuditi dobru funkcionalnost i mogućnost izrade naprednijeg računala, primjerice onog za igranje. Kao što smo spomenuli, Nano S je koncipiran u obliku tornja, drži se u uspravnom položaju i ima širinu standardnih kućišta. Po nekakvim mjerilima mini-ITX standarda ovo kućište i nije najmanje koje ćete naći na tržištu (344 x 203 x 412 mm), no zato će vam omogućiti ugradnju većeg broja komponenti. Proizvođač s ovim kućištem cilja na zahtjevnije korisnike koji žele snažnije računalo s jačom grafičkom karticom, vodenim hlađenjem, itd.
Kućište je pravilnog kvadratnog oblika. Jedino bočna stranica ima prozor koji pruža pogled na unutrašnjost. Prednja strana je, pak, potpuno ravna i bez otvora za ugradnju 5,25-inčnih optičkih i drugih uređaja.

Malo i prostrano
Komponente koje možemo ugraditi podrazumijevaju četiri mjesta za diskove (dva 2,5-inča i dva 2,5/3,5-inča). Također, omogućena je ugradnja dual slot grafičke kartica dužine do 315 mm što je za kućište ovakvog kalibra više nego odlično. Podržana je ugradnja standardnog ATX napajanja dužine do 160 mm za koje je predviđeno mjesto u donjem dijelu ispod matične ploče.
ixt kućište

Što se hlađenja tiče Nano S dolazi s dva ventilatora iz serije Dynamic od kojih je stražnji u veličini od 12 cm, a prednji od 14 cm. U kućište je moguće ugraditi dodatni set ventilatora i to dva 140 mm u gornjem dijelu, jedan 140 naprijed, i jedan 120 mm u donjem dijelu. Pored toga, podržana je ugradnja radijatora za vodeno hlađenje na prednjoj, gornjoj i donjoj strani. Za mini-ITX kućište, više nego impresivno.
Ispod prednje maske i na donjoj strani se nalaze lako izvlačivi filtri protiv prašine. Također, bočne, gornja i prednja stranica su obloženi materijalom za zvučnu izolaciju tako da je buka u radu svedena na minimum.
S druge strane, model Node 202 dolazi u znatno kompaktnijem izdanju. Ovaj je model zamišljen da se drži u polegnutom položaju, a moguće ga je postaviti i u uspravni položaj (dostupan je stalak).Dimenzije mu iznose 463 x 388 x 145 mm, zahvaljujući čemu ga možemo smjestiti u bilo koji kutak stola ili na policu.

Elegantna funkcionalnost
No bez obzira na to, ovo je kućište osmišljeno tako da omogući ugradnju dual slot grafičke kartice pune visine što potencijalno znači da može biti osnova za manje zahtjevno računalo za igranje. Node 202 je kvalitetno i jako lijepo kućište koje je u potpunosti napravljeno od metala. Četvrtastog je odlika i pomalo minimalističkog dizajna, bez otvora za optički uređaj na prednjoj strani. Na gornjoj, donjoj i desnoj bočnoj strani se nalaze rupičasti otvori za ventiliranje koji su zaštićeni filterima protiv prašine. Međutim, uz kućište se inicijalno ne isporučuju nikakvi ventilatori, s time da je ostavljena mogućnost ugradnje dva 120 mm niskoprofilna ventilatora ispod grafičke kartice. Zahvaljujući tome korisnik se može opredijeliti za snažniju karticu koja će omogućiti naprednije igranje. Kada već spominjemo hlađenje napomenuti ćemo i da je maksimalna visina hladnjaka za procesor do 56 mm, što nam uz tvorničko rješenje ostavlja malo mogućnosti za nadogradnju boljim hladnjakom.
Obzirom na malu visinu kućišta grafička kartica se ugrađuje u vodoravni položaj, paralelno s matičnom pločom za što su predviđeni odgovarajući PCIe x16 adapteri (jedan za dual slot i drugi za slingle slot kartice). Inače, omogućena je ugradnja grafičke kartice dužine do 310 mm.
Što se tiče ostalih komponenti, predviđena su još samo dva mjesta za 2,5-inčne diskove. Uz kućište dolazi i SFX napajanje snage od 450 vata s 80Plus Bronze certifikatom što će biti više nego adekvatno za većinu potreba.

dual slot kartice

Podjela na zone
Za kraj nam je ostao SilverStone s modelom Raven RVZ02. I ovdje je riječ o kompaktnom kućištu (380 x 370 x 87 mm) koje možemo držati u položenom ili uspravnom položaju. Kućište ima dva rupičasta prozora napravljena od bijele plastike koji pružaju ograničen pogled na unutrašnjost. Prednja maska je također napravljena od plastike na kojoj su dva USB-a 3.0 i audio priključci skrivena ispod kliznog poklopca. Premda je ukupan dojam o kvaliteti izrade i izgledu dobar, ono pak nije na razini Nodea 202, ali je zato više nego dvostruko jeftinije od njega. Međutim, tu treba uzeti u obzir da Node 202 dolazi s napajanjem, dok je Raven RVZ02 bez napajanja. Inače, podržana je ugradnja SFX i SFX-l napajanja što korisniku pruža veću slobodu prilikom odabira.
Kućište je podijeljeno u dvije komore, od kojih je ona za ugradnju grafičke kartice odvojena od ostatka. Jednoj se komori pristupa ispod gornjeg poklopca (matična ploča, napajanje, dva 2,5-inčna mjesta za diskove i mjesto za tanki optički uređaj), a drugoj ispod donjeg poklopca (grafička kartica). Moguće je ugraditi dual slot grafičku kartice dužine do 330 mm koja se matičnom pločom povezuje kroz prorez pomoću odgovarajućeg adaptera.
Raven RVZ02 također dolazi kao pasivno rješenje, s time da nije predviđena mogućnost ugradnje ventilatora. Visina hladnjak za procesor je 58 mm.

usporedba kućišta
Kada sve zbrojimo možemo reći kako su sva tri kućišta zanimljiva na svojstven način. Define S nudi dosta prostora za ugradnju velikih komponenti i ima jako dobar potencijal za hlađenje, Node 202 je elegantan i kvalitetno napravljen, dok Raven RVZ02 nudi zanimljiv raspored prostora s izdvojenom grafičkom karticom u zasebnoj komori.

Autor: Dalibor Misaljević


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular