PočetnaHardverKomponenteApple predstavio M1 procesor: Mijenja li Appleova inovacija cjelokupnu budućnost tržišta računala?!

Apple predstavio M1 procesor: Mijenja li Appleova inovacija cjelokupnu budućnost tržišta računala?!


Je li Apple svojim novim M1 procesorom rekao zauvijek “zbogom” Intelu i ostalim proizvođačima procesora? Koje sve pogodnosti donosi novi Appleov M1 procesor i na kojim će se uređajima najprije pojaviti? Kako će “osamostaljenje” Apple-a utjecati na rad aplikacija i dosadašnju suradnju s Intelom?

Apple je nedavno napravio jedan poprilično drastičan potez, kojeg mnogi možda nisu ni očekivali. Naime, Apple je odlučio stvoriti i predstaviti svoj inovativni procesor za računala – čime je paralelno zatvorio vrata dugogodišnjoj suradnji s kompanijom Intel. Iako su neki skeptici možda pomislili kako Apple ne može stvoriti procesor koji će parirati Intelu – prva istraživanja pokazuju kako novi Appleov procesor ostvaruje itekako dobre performanse.

Novi M1 procesor zapravo se bazira na ARM arhitekturi koja je specifična za pametne telefone i tablete pa je samim time pomalo jedinstvena u svijetu. S druge strane, promjena arhitekture donosi mnoštvo nepoznanica u svijet prijenosnih računala jer postoje značajne razlike između aplikacija na pametnim telefonima i prijenosnim računalima. No, čini se kako se Apple pobrinuo za sve potencijalne probleme i kako je pred nama jedna inovacija koja će obilježiti budućnost Apple-a, ali i ostalih kompanija.

Da bi odmah i demonstrirali kako novi procesori rade, u Apple-u su pripremili nove uređaje koji će biti bazirani na novom M1 procesoru. Novi MacBook, MacBook Pro i Mac mini radit će na novom procesoru, a korisnici će svoje primjerke u rukama moći iskušati vrlo skoro. U nastavku teksta donosimo vam nekoliko najvažnijih detalja o modernom procesoru koji bi mogao promijeniti tržište prijenosnih računala.

Samostalni Apple želi učvrstiti svoje “izolirano” okruženje

Apple je oduvijek slovio kao brend koji razvija samostalno okruženje i ne prilagođava se trendovima koje nameće tržište. Dapače, uglavnom je Apple bio taj koji diktira kako tržište diše i zbog toga ne čudi iznimna popularnost ove velike tehnološke kompanije. Samostalno okruženje pružalo je Apple-u bolju kontrolu nad inovacijama i upravljanjem sustavima, a bez obzira na to što su korisnici uvijek željeli biti korak ispred – Apple je uvijek udovoljio svim njihovim željama. Dakle, Apple itekako dobro zna kako razvijati i raditi u samostalnom okruženju i novi vlastiti procesor samo bi trebao otvoriti vrata ka boljoj iskorištenosti svih performansi računala i ostalih digitalnih uređaja.

Vijest o prelasku Apple-a na vlastiti M1 čipset vjerojatno je iznenadila mnoge. Iako se takva promjena potencijalno mogla “nanjušiti” u zraku, malo tko je vjerovao da će Apple napraviti drastični rez i zauvijek zatvoriti vrata dugogodišnje suradnje s Intelom. Ipak, kada se pogleda u povijest svima postaje jasno da je Apple sklon promjenama partnera i da je ovakav potez osamostaljenja zapravo trebao doći prije ili kasnije. Sagledamo li u prošlost, prva Mac računala osamdesetih i devedesetih godina radila su na Motorolinim procesorima serije 68000. Zatim je Apple najavio veliki prelazak na PowerPC arhitekturu koju je razvijao zajednički s IBM-om i Motorolom. Nadalje, 2005. godine Apple se odlučuje za zamjenu partnera te sklapa dugogodišnju suradnju s popularnom kompanijom Intel. Sve do prije nekoliko tjedana činilo se da Apple ne može bez Intela, no jedna konferencija (i mnogo uloženog vremena i truda prije toga) pokazala je da Apple može i bez Intela.

Ionako već samostalni Apple koji u svojem zatvorenom okruženju razvija vlastite hardverske i softverske komponente, ovim je potezom postao još samostalniji. Sada Apple više ne ovisi o tuđim rješenjima i proizvodnim procesima, već se može fokusirati na razvoj vlastitih inovacija u svojem okruženju. Ovakav potez mogao bi se dugoročno pokazati kao korak u pravom smjeru jer će Apple imati priliku iskoristiti sve blagodati svojih sustava do maksimuma. To konkretno znači, kako bi nova računala trebala raditi znatno brže, učinkovitije i štedljivije. Dakako, ovo potvrđuju već i prvi primjerci koji je Apple predstavio na svojoj konferenciji.

Apple

Inovativni M1 procesor za odlične performanse budućih računala

Apple ne smo da je “odustao” od suradnje s kompanijom Intel, već je napravio jedan dramatičniji potez. Svojim novim čipom doveo je ARM arhitekturu prvenstveno namijenjenu pametnim telefonima i tabletima – na stolna i prijenosna računala. Ovakav potez mogao bi u potpunosti izmijeniti budućnost ne samo Apple-a, već i cijelog sektora prijenosnih i stolnih računala. Prebacivanje na ARM arhitekturu čini se kao izuzetno rizičan potez, no Apple je odlučio riskirati – jer kao kompanija koja je uvijek bila predvodnik inovacija znaju što rade i koliko im to dobrobiti / štete može nanijeti. Ponukani iskustvom i odličnim timovima ljudi koji su posvećeni uspješnom razvoju napravili su potez koji će obilježiti budućnost Applea.

Inovativan M1 čipset bazira se na 5-nanometarskom procesu proizvodnje koji bi se trebao pokazati kao pun pogodak u budućnosti. Na iznimno malen čip Apple je uspio “nagurati” čak 16 milijardi tranzistora. Valja spomenuti kako se inovativni M1 čipset sastoji od 8 jezgri, od kojih su 4 jezgre za visoke performanse, a 4 jezgre namijenjene su za uštedu energije prilikom savladavanja lakših zadataka. Novi bi procesor trebao osigurati puno bolje performanse rada, a ujedno će osigurati znatnu uštedu energije.

Apple je svoj čip usporedio s nekim drugim modernim PC procesorima, a rezultati koji su postignuti zaista očaravaju. U odnosu na druge moderne procesore, Apple M1 uspijeva ostvariti čak dva puta bolje performanse rada, a donosi pomalo nestvarnu tri puta veću efikasnost po vatu. Ušteda energije itekako je osjetna i to na GPU, ali i CPU jezgri. Kako bi iskoristio maksimalnu snagu samog procesora Apple je morao prilagoditi i ostale komponente računala, čime se ostvarila cjelina koja funkcionira efikasno i kvalitetno. Korisnici će definitivno biti očarani brzinom pokretanja aplikacija, a prava radost nastat će kada se pokaže koliko brzo i kvalitetno novi procesor obrađuje podatke koje korisnik unese ili traži. Sve u svemu, Novi M1 procesor ostvaruje fantastične rezultate tijekom rada – što pokazuju i razna inicijalna testiranja.

Softverske prilagodbe za brži i jednostavniji rad korisnika

Kao što smo već rekli u uvodnom dijelu, Apple se i dalje drži svoje politike zatvorenosti sustava čime se osigurava sigurnost, ali i dobiva potpuna kontrola nad nekim vanjskim sustavima s kojima Apple uređaji trebaju surađivati. Zatvorenost sustava svojevrstan je benefit, ali i nedostatak – koji se u raznim situacijama drugačije manifestira. Kada pričamo o konkretnom slučaju implementacije novog M1 procesora u inovativne sustava Applea – stvari izgledaju poprilično fantastično. Naime, Apple je kod novih računala uspio optimizirati rad hardvera i softvera – te su na taj način stvorili cjelinu koja funkcionira besprijekorno i brzo.

Korisnici koji se odluče za kupnju novog Apple računala već će kod samog paljenja aplikacija primijetiti kako novi sustav brzo reagira na aktivnost korisnika. Naime, navikli smo kako nam ARM arhitektura procesora na pametnim telefonima osigurava gotovo pa instantni pristup aplikacijama – čime aplikaciju možemo koristiti u svega nekoliko sekundi (uglavnom i prije).

Apple je sada takav princip rada aplikacija uspio preseliti na stolna i prijenosna računala, što znači da će se aplikacije otvarati gotovo u istom trenu kada korisnik od sustava to zatraži. Korisnici će taj brzi pristup aplikacijama zasigurno primijetiti, kao što će primijetiti i brzinu rada aplikacija. Posebice će to biti zamjetno kod nešto zahtjevnijih aplikacija jer će procesuiranje igri, video materijala ili nekih složenih naredbi biti puno brže. Dakle, novo računalo donosi nevjerojatno brz odaziv aplikacija – što znači ugodno i kvalitetno radno okruženje za gotovo sve vrste poslova na računalu.

Značajna promjena u samom funkcioniranju procesora preslikala se i na samo softversko funkcioniranje. Postojalo je nekoliko gorućih problema koje je Apple čini se uspješno riješio te je tako osigurao multifunkcionalnost sustava. Ono što će korisnike posebno oduševiti jest mogućnost korištenja nativnih iOS aplikacija na samom računalu. Dakle, više neće biti potrebne neke simulacije i kodiranja, već će sustav omogućiti nativno otvaranje aplikacija – baš kao što to radi na pametnom telefonu ili tabletu.

Za korisnike koji su kloni korištenju zahtjevnijih programa na računalu također imamo dobre vijesti. Apple je uspješno prilagodio softverske procese kako bi se na novom procesoru mogle izvoditi aplikacije nativno napravljene za x86 i ARM arhitekturu. Dakle, novi procesor uspješno savladava sve prepreke i korisnicima omogućuju da otvaraju i koriste sva aplikativna rješenja koja im u datom trenutku trebaju. Samim time, nova Apple računala postala su multifunkcionalna i mogu se koristiti na gotovo sve moguće načine.

novi apple mac mini računalo novo

Prvi Apple uređaji na M1 procesoru

Da ne bi sve ostalo samo na priči oko inovativnih procesora, Apple se pobrinuo da iste odmah predstavi unutar svojih novih računala. Tako su novi MacBook Air, MacBook Pro i Mac mini izgrađeni na bazi M1 procesora. Samim time, korisnici će već u narednim mjesecima moći isprobati kako funkcioniraju uređaji upogonjeni inovativnim M1 procesorom i koje sve mogućnost otvaraju nova hardverska i softverska poboljšanja.

Novi MacBook Air trebao bi biti čak 3.5 puta brži od svojeg prethodnika upravo zahvaljujući inovativnom M1 čipu. Dakako, veliku ulogu u samoj brzini ima i optimiziranost ostalih komponenti – gdje je Apple stvorio iznimno kvalitetnu, pouzdanu i brzu cjelinu. Što se tiče same vanjštine MacBook Air uređaja Apple nije previše toga mijenjao pa ovo računalo poprilično sliči svojem prethodniku. Ono što još valja istaknuti je da novi MacBook Air može bez punjenja ponuditi do 18 sati gledanja video uradaka, a tu je i novo pasivno hlađenje bez ventilatora. Cijena novom MacBook Aira bit će 999 dolara.

MacBook Pro dolazi s atraktivnim 13 inčnim zaslonom, a zahvaljujući novom čipu ovaj je uređaj sada čak 2.8 puta brži od svojeg prethodnika. Uz značajno poboljšane rezultate rada, Apple je zahvaljujući novom M1 čipu uspješno produžio trajanje baterije – za čak dva puta. Dakle, novi će MacBook Pro bez punjenja moći izdržati čak 20 sati – što je itekako respektabilno uzmemo li u obzir da se radi o prijenosniku iznimnih performansi. Cijena MacBook Pro uređaja iznosit će 1.299 dolara pa na više.

Mac mini dizajnerski ne dobiva neke značajne promjene, no novi M1 procesor u unutrašnjosti definitivno će činiti značajnu razliku. Pomalo nestvarno zvuči obećanje Apple-a da će novi Mac mini ostvarivati do 5 puta bolje performanse u odnosu na najprodavaniji PC današnjice. Maleno kućište, a iznimno kvalitetne performanse definitivno će biti mamac za kupce. Cijena ovog malenog računala trebala bi iznositi 699 dolara – što je 100 dolara manje od prethodne generacije takvih računala.

 

Prva testiranja pokazala su kako računala bazirana na M1 procesoru zaista pokazuju fantastične rezultate, a stvarnu sliku vidjet ćemo kada se računala pojave u prodaji. Ono što sa sigurnošću možemo zaključiti jest da je Apple proizveo sjajan procesor, koji će zahvaljujući svojem inovativnom pristupu – obilježiti budućnost Apple-a, ali i cjelokupnog tržišta računala.

Piše: M.Ž.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular