PočetnaHardverGigabyte Brix GB-BXi7-4770R

Gigabyte Brix GB-BXi7-4770R


Gigabyte je dizajnirao najsnažnije mini računalo za ultimativno korisničko iskustvo na čijem čelu se nalaze snažni Core i7 procesor i moćna Iris Pro grafika

Ako ste za Intelov NUC s procesorom Core i5 mislili da je zvijer od mini računala što li ćete tek reći za Gigabyteov Brix koji u najsnažnijoj varijanti dolazi s quad core procesorom Core i7 i Intelovim grafičkim podsustavom Iris Pro. Na prvu ruku tako nešto djeluje pomalo nestvarno, čak bismo se usudili reći i suludo, no Gigabyte je uspio ovakvu konfiguraciju smjestiti u mini računalo.

Piše: Dalibor Misaljević

Core i7 u kutiji šibica

Prisjetimo se ukratko o čemu se točno radi. Brix Pro je poput Intelova NUC-a upakiran u kvadratno kućište poprilično skromnih dimenzija koje gotovo da možemo strpati u džep. Njegova površina jedva da prelazi 11 kvadratnih centimetara, dok mu je visina 6 centimetara, što je nešto više u odnosu na NUC.

Gigabyte se nije trudio da Brix Pro bude najmanje računalo na tržištu, nego je nastojao napraviti najsnažnije malo računalo. Sve postaje još više nevjerojatno kada shvatimo što je proizvođač zapravo upakirano u ovu kutijicu.

Za razliku od većine sličnih mini računala koja koriste mobilne inačice procesora, Gigabyte se odvažio na poseban poduhvat, prije svega jer je ugrađeni procesor snažnija verzija sa TDP-om od 65 W koja kad se upregne troši znatnu količinu energije. Kao što smo na početku nagovijestili, Brix Pro se temelji na procesoru Core i7-4770R koji je uz četiri fizičke jezgre opremenjen i najsnažnijim grafičkim podsustavom kojeg Intel trenutačno ima – Iris Pro 5200. Ovaj grafički podsustav pored 40 execution unita (EU) dolazi sa integriranih 128 MB brze eDRAM memorije na samu jezgru procesora i ima maksimalni radni takt od 1,3 GHz. Integrirani grafički procesori kod Haswella podržavaju sve najnovije API-je poput DirectX-a 11.1, OpenGL-a 4.0 i OpenCL-a 1.2, u stanju su prikazati sliku na tri monitora, a podržavaju i 4K rezoluciju.

Užarena zvijer

Pored četiri fizičke jezgre i podršku za Hyper-Threading tehnologiju procesor ima 6 MB Smart cachea i radni takt od 3,2 GHz koji se u Turbo Boost režimu može popeti do impresivnih 3,9 GHz. Ovako snažan procesor zahtijeva ozbiljno hlađenje. Proizvođač je morao instalirati poveći bakreni hladnjak koji zahtjeva znatnu količinu mjesta. Otud zapravo potječe nešto veća visina koju Brix Pro ima u odnosu na druge varijante. U standardnom režimu hladnjak je dosta tih, no kada i malo opteretite procesor odmah će vas zvukom podsjetiti na svoj rad.

No kad su performanse u pitanju dotični Brix Pro će malo koga ostaviti ravnodušnim. U usporedbi s Intelovim NUC baziranim na dvojezgrenom Core i5-4250U procesoru rezultati u testovima su u većini slučajeva gotovo utrostručeni. Podjednako su impresivne performanse grafičkog podsustava koje donose poveću razliku u broju sličica u sekundi. Međutim, performanse imaju i svoju cijenu. Pored većih zahtjeva koje smo već spomenuli za njegovim hlađenjem i potrošnja energije je znatno viša u odnosu na standardne mobilne inačice procesora. Dok je u stanju mirovanja još i podnošljiva (27 vata), pod punim opterećenjem potrošnja je poprilično visoka i iznosi 83 vata. Međutim, korisnici kojima su visoke performanse upakirane u malo kućište na prvom mjestu na višu potrošnju i pojačanu razinu buke neće previše obraćati pozornost.

Klasični barebone

Brix Pro se i ovog puta isporučuje u tzv. barebone izdanju što znači da je na osnovnu konfiguraciju potrebno instalirati memoriju i disk za operativni sustav i pohranu podataka. Za nadogradnju su dostupna dva SO-DIMM DDR3 low voltage 1,35 V utora za memoriju s maksimalnim kapacitetom do 16 GB, jedan mini-PCIe sa podrškom za mSATA SSD-ove, s time da u ovom slučaju imamo i mogućnost ugradnje standardnog 2,5 inčnog diska za koji je predviđen klasični SATA priključak. Podršku za ugradnju 2,5 inčnog diska smo objeručke pozdravili obzirom da možemo imati brzi SSD za operativni sustav i klasični disk koji nam pruža veći kapacitet. Pored toga, Brix Pro dolazi sa ac WiFi adapterom i Bluetoothom 4.0 te gigabitnim Ethernetom.

Što se dodatne opreme tiče na raspolaganju nam stoje i četiri USB 3.0 priključka (po dva na prednjoj i stražnjoj strani), po jedan HDMI i mini DisplayPort sa podrškom za 4K rezoluciju, a tu su i standardni priključci za slušalice i mikrofon. Podržana je i reprodukcija 7.1 zvuka koji se prenosi isključivo putem HDMI-ja ili DP-a.

Cijena ovog računala iznosi oko 3900 kuna što nije malo novca. Na to je još potrebno zaračunati troškove memorije i diska (ili njih dva) tako da će izdatak u konačnici biti još viši. No svi oni koji traže ultra malo i snažno računalo koje se može smjestiti u bilo koji kutak sobe definitivno neće naći manji, a hardverski sposobniji primjerak koji je u stanju pružiti ultimativvno korisničko iskustvo.

SPECIFIKACIJE
Intel Core i7-4770R, quad core 3,2 GHz, Turbo 3,9 GHz, Intel Iris Pro graphics 5200, 2 utora za SO-DIMM DDR3L 1333/1600 MHz (maksimalno 16 GB), 1 x SATA, 1 x mini-PCIe sa podrškom za mSATA, 1 x half lenght mini-PCIe, priključci: mini HDMI 1.4a, mini DisplayPort 1.2, 4 x USB 3.0, gigabitni Ethernet, WiFi 802.11b/g/n/ac, Bluetooth 4.0, izlaz za slušalice i SPDIF, podrška za 7.1 zvuk putem HDMI-ja i DP-a, dimenzije 111,4 x 114,4 x 62 mm,

USTUPIO
Intel
www.intel.com

CIJENA
oko 3900 kn

ZA
ultimativna hardverska platforma upakirana u male dimenzije, quad core procesor s izvanrednim performansama, Iris Pro integrirana grafika, mogućnost ugradnje 2,5“ diska, podrška za 4K rezoluciju

PROTIV
dosta bučan pod opterećenjem, potrošnja energije, cijena

OCJENA
4/5 (Preporuka)


Prethodni članak
Sljedeći članak
RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular