Kao i obično, Samsungova najnovija Galaxy S22 serija dolazi u dvije vrste čipseta. SAD i odabrana druga tržišta dobivaju model pogonjen Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1, dok ostatak svjetskih S22 ove godine pokreće Samsungov vlastiti Exynos 2200 procesor. Snapdragon vs. Exynos suparništvo je koje traje već godinama, ali ova godina je znakovita po tome što su oba čipseta vrlo blizu jedan drugome.
Oba SoC-a imaju ARM-ove komponente za obradu podataka, poboljšane 5G dijelove i inteligentnije pametno učenje strojnog učenja. Za gamere, oba čipseta zahtijevaju impresivan napredak u performansama, a također se razlikuju više nego ikad u pogledu njihove temeljne arhitekture.
Snapdragon 8 Gen 1 nasuprot Exynos 2200 SoC- okršaj i usporedbe slijede u nastavku!
Specifikacije SoC-ova
Snapdragon 8 Gen 1 | Exynos 2200 | |
CPU | 1x Cortex-X2 @ 3GHz
3x Cortex-A710 @ 2.5GHz 4x Cortex-A510 @ 1.8GHz |
1x Cortex-X2 @ 2.8GHz
3x Cortex-A710 @ 2.5GHz 4x Cortex-A510 @ 1.8GHz |
GPU | Adreno 730 | Xclipse 920
AMD RDNA2 jezgre |
Strojno učenje | Hexagon | Dvojezgreni NPU + DSP |
Modem | 10Gbps brzina skidanja (mmWave)
Sub-6GHz nepoznate brzine
3GPP Release 16 5G |
7.35Gbps brzina skidanja
(mmWave) 5.1Gbps brzina skidanja (sub-6GHz)
3GPP Release 16 5G |
Maksimalne mogućnosti kamera | 200MP pojedinačna
64MP+36MP dvostruka 36MP+36MP+36MP trostruka 8K/30fps HDR snimanje |
200MP pojedinačna
64MP+36MP dvostruka 8K/30fps, 4K/120fps, 4K HDR snimanje |
Video playback | 8K, 4K 120fps
H.264, H.265, VP9 dekodiranje |
8K, 4K 120fps
AV1, H.264, H.265, VP9 dekodiranje |
Radna memorija | LPDDR5 | LPDDR5 |
Spojivost | Bluetooth 5.2
Wi-Fi 6E |
Bluetooth 5.2
Wi-Fi 6E |
Oba čipseta koriste najnovije velike, srednje i male ArmV9 CPU jezgre s vrlo sličnim brzinama takta. Međutim, Qualcommova Cortex-X2 jezgra nudi nešto veću brzinu krajnjeg takta, tako da očekujemo blagu pobjedu za čip u zahtjevnim scenarijima i mjerenjima jedne jezgre. Dva SoC-a proizvedena su u Samsungovoj 4-nanometarskoj arhitekturi, tako da su vezani istom gustoćom tranzistora i odgovarajućim profilima topline i snage.
Na papiru, najveća razlika koja će se vjerojatno pojaviti u mjerilima su njihove grafičke mogućnosti. Qualcommov Snapdragon 8 Gen 1 prikazuje svoj najnoviji Adreno 730 GPU, dok Exynos 2200 predstavlja partnerstvo Samsunga i AMD-a RDNA sa svojim Xclipse 920 GPU-om. Xclipse je bio predmet mnogih nagađanja, i dobrih i loših, te je ovdje daleko najznačajnija nepoznanica.
Rezultati mjerenja
Mjerenja su pokrenuta uz pomoć alata kao što GeekBench 5, 3DMark i GFXBench. Također smo usporedili Samsung Galaxy S22 Ultra s drugim pametnim telefonima trenutne i posljednje generacije kako bismo pokazali gdje se telefoni uklapaju u širu sliku. Kao što se i očekivalo, nema velike razlike između novih čipova u CPU odjelu. Snapdragon 8 Gen 1 ima prednost u performansama s jednom jezgrom, ali ne radi baš tako dobro u višejezgrenim, prema GeekBench 5. Možda je više iznenađujuće (i zabrinjavajuće) to što se čini da nijedan čipset ne nudi mnogo u pogledu povećavanja performansi procesora, u odnosu na prethodnu generaciju. Dok Snapdragon 8 Gen 1 pruža dodatnu jednojezgrenu snagu, njegovi višejezgreni rezultati zaostaju za Snapdragonom 888 i Exynos 2100 SoC-om.
Exynos 2200 ne izgleda da je brži od svog prethodnika, što bi moglo utjecati na odziv aplikacija i sustava. Red Magic 7 koji pokreće 8 Gen 1 je iznimka. Zahvaljujući svojoj postavci hlađenja uz pomoć ventilatora, napreduje u jednojezgrenim i višejezgrenim rezultatima. Ako ste bili zabrinuti da bi ovi novi čipovi mogli biti vrući, ovi rezultati su potvrda da je potrebno snažno hlađenje.
Što se tiče GPU-a, postoji jasno vodstvo za Snapdragon 8 Gen 1 i njegov Adreno 730. Rezultati benchmarka pokazuju da novi grafički ko-procesor pobjeđuje sve procesore prethodne generacije u svakom testu, pa čak i za 70% u nekim scenarijima. Čini se da je Qualcommov najnoviji GPU također zatvorio jaz u prednosti Appleovog GPU-a. Čini se da Exynos 2200 i njegova nova RDNA grafika nisu tako impresivni, iako i dalje imaju značajne dobitke u odnosu na čipsetove posljednje generacije. Iako je novi GPU do 25% brži od prethodne generacije Mali postavljen u nekim testovima, nudi skromnije povećanje od 15% u zahtjevnijim mjerilima. Nažalost, čip i dalje daleko zaostaje za Appleovim procesorom.
AnTuTu odražava neke od ranijih procjena u vezi s performansama CPU-a i GPU-a, pokazujući pritom minimalne dobitke u pogledu CPU-a, ali značajne dobitke u vezi performansi GPU-a, posebno za Snapdragon 8 Gen 1. Opet, postoji veliki jaz između najnovijih Snapdragon i Exynos čipseta, s tim da se potonji nalazi negdje između 8 Gen 1 i posljednje generacije 888. Zanimljivo je da oba modela Galaxy S22 Ultra imaju relativno niske ocjene u AnTuTu kategoriji UX u usporedbi s konkurentskim pametnim telefonima, pa čak i modelima posljednje generacije.
PCMarkov skup uobičajenih zadataka prikazuje drugačije stvari. Opet, postoji prednost za platformu Snapdragon 8 Gen 1 u odnosu na Exynos 2200, čak i ako je neznatna. To nadalje sugerira da će model Snapdragon pružiti malo lakše korisničko iskustvo u raznim uobičajenim radnim opterećenjima. Međutim, vidimo da 8 Gen 1 i Exynos 2200 ne nude opipljive prednosti u odnosu na pametne telefone prethodne generacije kada su u pitanju opća radna opterećenja. Oba modela Galaxy S22 Ultra su djelomično lošija od prošlogodišnjih Exynos 2100 i Snapdragon 888 na PCMarkovim testovima. Drugim riječima, ne očekujte revolucionarna poboljšanja performansi u svakodnevnim aplikacijama s prelaskom na Galaxy S22 Ultra.
Testiranje opterećenja
Performanse Snapdragon 8 Gen 1 i Exynos 2200 znatno padaju nakon samo nekoliko 3DMark Wildlife testova, pokazujući da je održiva izvedba problem. Ovo je posebno razočaravajuće u usporedbi s iPhoneom 13 Pro Max, koji pokazuje bolje rezultate. Neporecivo je da je Appleov flagship i dalje bolji u odnosu na mjerenje performansi u odnosu na Samsungove SoC-ove, što se pogotovo osjeti kroz mjerenje performansi kod pokretanja zahtjevnih aplikacija.
Ako to provedemo u postotke, vidimo da Exynos 2200 gubi 17% svojih performansi nakon 4 ciklusa testiranja, ali se onda stabilizira te gubi oko 35% u najgorem slučaju. S druge strane, Snapdragon 8 Gen 1 Galaxy S22 Ultra gubi 28% svojih performansi nakon samo četiri ciklusa i nastavlja naglo padati prije nego što se stabilizira na oko 50% performansi, izgubljenih nakon 12 ciklusa. Unatoč nižem vrhunskom rezultatu, Exynos 2200 održava svoje performanse bolje od Snapdragona 8 Gen 1, barem unutar Galaxy S22 Ultra.
Ostali Snapdragon 8 Gen 1 telefoni drže se bolje, ali još uvijek postoje problemi. Oppo Find X5 Pro izdržava šest ciklusa (oko šest minuta) prije nego što se smanji na oko 36% svog maksimuma. Čak i u najgorem slučaju, Find X5 Pro zadržava performanse u odnosu na modele prethodne generacije, za razliku od Galaxy S22 Ultra. Puno bolje hlađeni Red Magic 7 može održati vrhunske performanse tijekom 11 ciklusa i vrlo dobro se drži tijekom cijelih dvadeset. Čini se da je učinkovito hlađenje svakako preduvjet za pokretanje ovih najnovijih čipsetova s ovim punim potencijalom u bilo kojem vremenskom razdoblju.
Pod ekstremnim opterećenjem, Galaxy S22 Ultra Snapdragon 8 Gen 1 traje 222 minute u odnosu na 211 minuta za Exynos varijantu. Razlika od 11 minuta dovoljno je blizu da bude unutar granice pogreške. Nemamo razloga vjerovati da će bilo koji uređaj imati znatno lošije trajanje baterije.
Zaključak usporedbi
Kada se svr zbroji i oduzme, može se reći da Snapdragon 8 Gen 1 pobjeđuje Exynos 2200 u klasičnim benchmark testovima, prvenstveno zahvaljujući vrlo visokoj ocjeni GPU-a, koji parira Appleovom A15 Bionic čipu. Inače, ne može se puno toga reći u smislu poboljšanja performansi CPU-a i cijelog sustava, za koje se čini da su u istoj razini kao i pametni telefoni prethodne generacije. U konačnici nema pravih pobjednika u obračunu Snapdragon 8 Gen 1 protiv Exynos 2200. Oba čipseta koji pokreću Samsung Galaxy S22 Ultra pokazuju određene nedostatke.
Iako se čini da Snapdragon 8 Gen 1 ima mnogo brži grafički čip na papiru, performanse su potpuno neodržive bez dovoljnog hlađenja, što Galaxy S22 Ultra ne može pružiti. Oppo Find X3 Pro također pokazuje sličan problem s 8 Gen 1. Špekulant u meni se pita je li Samsungovo AMD partnerstvo uplašilo Qualcomm, što je dovelo do toga da GPU s pre-agresivnim taktom djeluje konkurentnije. U svakom slučaju, čini se da Xclipse 920 nudi bolje performanse od Qualcommovog Adreno 730.
Exynos 2200 također ima svojih problema. Njegov GPU je sporiji i također trpi u pogledu smanjenja performansi kada je pod stresom, iako ne tako agresivno kao Qualcommov čip. No, problemi s performansama CPU-a mogu biti najalarmantniji, jer se čini da je čip nešto niži u testovima opterećenja GeekBencha 5 i PCMarka u odnosu na svog prethodnika. Također smo primijetili probleme s performansama CPU-a tijekom našeg testa održivosti koji se ne pojavljuju s modelom Snapdragon. To vjerojatno objašnjava druga izvješća o povremenim sporim performansama aplikacija s modelom Samsung Galaxy S22 Ultra Exynos.
Sve u svemu, izgleda kao da Samsungovo partnerstvo sa AMD RDNA nije donijelo neku veliku promjenu u igri kojoj su se neki nadali, dok Qualcommovi vlastiti grafički dobici ne izdržavaju dovoljno toga pod visokim opterećenjima. Qualcomm i Samsung svoje čipsete oglašavaju kao najbolje na tržištu, ali je li to doista tako, ovisit će o mnogim čimbenicima, kao što je mogućnost izvlačenja maksimuma iz oba SoC-a, što je apsolutno moguće zahvaljujući adekvatnim rješenjima hlađenja.
Piše: Ivan Hečimović