PočetnaMobyPametni telefoniSamsung Galaxy S22 recenzija

Samsung Galaxy S22 recenzija


Samsung Galaxy S22 nadovezuje se na uspjeh Galaxyja S21, ali to nije veliki korak naprijed za Samsungove telefone.

Samsung je prihvatio ideju evolucije umjesto revolucije kada je u pitanju Samsung Galaxy S22. Dok Samsung Galaxy S22 Ultra u osnovi uskrsava u Galaxy Note, standardni S22 uvelike slijedi stopama svog prethodnika.

To nije ništa loše. U mojoj prošlogodišnjoj recenziji Samsung Galaxy S21 bio sam impresioniran dizajnom, performansama, zaslonom i kamerama telefona. Stoga ne čudi da je Samsung udvostručio dizajn Contour Cut koji je predstavio S21. Kombinirajte to sa svim curenjima koja su se pojavila u proteklih šest mjeseci, i nema ništa neočekivano od standardnog Galaxy S22.

Samsung Galaxy S22 recenzija

Samsung Galaxy S22: Dizajn i izgled uređaja

Ako ste vidjeli Galaxy S21, u osnovi ste vidjeli Galaxy S22. Oba telefona koriste isti dizajn, s trostrukim nizom stražnjih kamera koji koristi dizajn Contour Cut koji omota modul oko lijevog ruba telefona. Ono što je drugačije s Galaxy S22 je što modul gubi dvobojni izgled svog prethodnika; umjesto toga, ima istu boju stražnje strane telefona. Galaxy S22 dolazi u Phantom crnoj, Phantom bijeloj, ružičasto zlatnoj i zelenoj, pri čemu mi je potonja tamna nijansa najprivlačnija.

Prije mi nedostaje dvobojni izgled koji je bio malo izraženiji. Jednako tako, ujednačenost jednobojnog dizajna izgleda urednije i manje razmetljivo nego kod modela S21.

Samsung Galaxy S22 test

Postoje i neka druga manja podešavanja, posebice zaslon je pao sa 6,2 inča na Galaxy S21 na 6,1-inčni panel S22. Uz to, Galaxy S22 je tanji, lakši i kompaktniji od svog prethodnika. Kao rezultat toga, to je telefon koji je jednostavan za korištenje jednom rukom, barem za mene. I također je malo tanji i lakši od iPhonea 13.

Unatoč tome, Samsung se vratio korištenju staklene stražnje strane za S22, umjesto plastike za S21. Nisam bio protiv takozvanog ‘glasstica’ S21, koji je bio lijep i lak za držanje. No korištenje Gorilla Glass Victusa i na fontu i na stražnjoj strani Galaxy S22 je ohrabrujuće, jer će vjerojatno preživjeti pad s prsta. Metalni rubovi S22 sada koriste Samsungov Armor Aluminium, koji bi također trebao izdržati pad, a da se ne ošteti.

Na neki način volio bih da je Samsung bio hrabriji s dizajnom Galaxyja S22. Ali ako se Apple može izvući korištenjem istog dizajna iz generacije u generaciju, zašto ne bi i Samsung? I nema sumnje da je Galaxy S22 prilično lijep telefon za držanje i korištenje.

Samsung Galaxy S22 zaslon

Samsung Galaxy S22: Zaslon i prikaz slike

Galaxy S22 možda ima manji zaslon od svog prethodnika, ali nije ništa manje impresivan. S novim LTPO panelom, zaslon će ići sa 120Hz na samo 10Hz, što bi trebalo pomoći u očuvanju trajanja baterije kada nije potrebna visoka stopa osvježavanja; S21 je pao samo na 48Hz. Još jedna nadogradnja je značajka Vision Booster, koja će dinamički mapirati ton zaslona kako bi podesila boju i kontrast kako bi najbolje odgovarala onome što se gleda i okruženju u kojem se gleda.

Samsung Galaxy S22 ekran (2)

U praktičnom smislu, zaslon Galaxy S22 jednostavno je lijep. Boje i kontrast su prodorni, a zaslon je vrlo osjetljiv. Ovo nije iznenađenje jer Samsung već dugo proizvodi vrlo dobre zaslone telefona. Ipak, bez mogućnosti usporedbe zaslona s Galaxy S21, nisam siguran da postoji velika razlika u iskustvu gledanja.

Samsung Galaxy S22 ekran

Kao i uvijek, Samsung se prilično oslanja na zasićenost boja, ali to se može podesiti u postavkama zaslona, iako sam prilično pristran prema obilju boja koje S22 nudi. Ukratko, Galaxy S22 ima izvrstan zaslon iz perspektive korisnika, ali morat ćemo ga provesti kroz mnoge testove, prije nego što dođemo do bilo kakvih konkretnih zaključaka.

Samsung Galaxy S22 kamere

Samsung Galaxy S22: Kamere

Kao što je ranije spomenuto, Galaxy S22 ostaje s trostrukim nizom stražnjih kamera, ali s novim paketom senzora. Glavna kamera sada ima senzor od 50 megapiksela i koristi tehnologiju “Tetra binning” za rješavanje velikih fotografija do standardnih 12 MP snimaka s više detalja i svjetla. Telefoto kamera je pala sa 64 MP na 10 MP, ali sada ima prednost pravilnog 3x optičkog zuma umjesto hibridnog 3x zuma. Ultra-širokokutna ostaje sa senzorom od 12 MP, ali sada ima veće vidno polje od 120 stupnjeva za razliku od FOV od 79 stupnjeva. Prednja kamera ostaje na 10 MP, ali poboljšana AI obrada slike ovdje bi trebala doći u igru kako bi pružila bolje selfije.

Moj prvi dojam o kamerama Galaxy S22 je pozitivan. Nova glavna kamera bilježi svijetle snimke bogate bojama, s puno detalja – jedno upozorenje je da sam ih gledao na S22, a ne na vanjskom zaslonu i svakako se čini da upija više svjetla od glavne kamere S21.

Ja sam zagovornik optičkog zuma na telefoto kamerama, pa mi se odluka da se odlučim za senzor s većim megapikselima učinila ispravnom. Također osjećam da je 30-erostruki Space Zoom malo jasniji i upotrebljiviji nego što je bio na Galaxy S21. Štoviše, ultra-širokokutna kamera može snimiti više u svom kadru. Varijacije u tamnim i svijetlim područjima dobro su obrađene od strane Galaxy S22, jasno pokazujući da dodatno svjetlo koje kamera od 50 MP propušta čini mnoge dobrobiti.

Primjer fotografija dobivenih sa Samsung Galaxy S22:

Galaxy S22 test kamere

Galaxy S22 test kamere

Samsung je promovirao poboljšane mogućnosti portretnog fotografiranja zahvaljujući svojoj novoj AI Stereo Depth Map, koja navodno može izdvojiti i najsitnije detalje poput pramena kose. Iako bih trebao usporediti Galaxy S22 sa S21 da bi razlike bile jasnije, portretne snimke koje sam snimio definitivno su bile ugodne.

Nakon što sam fotografirao brzi selfie s prednjom kamerom od 10 MP, smatram kako je Samsung poboljšao vladavinu u pretjeranom izglađivanju i obradi. Čini se da je video bio područje na koje se Samsung usredotočio s Galaxy S22. Snimanje videa ide do 8K pri 24 sličica u sekundi, kao što je bilo s Galaxy S21. Ali nova značajka automatskog kadriranja može otkriti i pratiti do 10 ljudi u kadru i automatski prilagoditi fokus kamere kako bi ih sve jasno snimio. Također prati pojedince u kadru da centrira kameru na njih, što je gotovo hipnotično za gledanje. Gdje se ovo nalazi između trika i stvarno korisne značajke još mi nije jasno, ali svakako je cool.

Jednostavno usmjeravanje i snimanje videa bilo je malo glađe s Galaxy S22 nego sa S21.

 

Samsung Galaxy S22 performanse

Samsung Galaxy S22: Performanse, baterija i vijek trajanja baterije

U srcu Galaxyja S22 nalazi se 4-nanometarski čipset, podržan s 8 GB RAM. Ovo je Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 u američkim i kineskim modelima. Ali Samsung tek treba reći koji čipovi napajaju modele u Velikoj Britaniji i drugim regijama; Pretpostavljam da je Exynos 2200.

U svakom slučaju, Samsung kaže da su performanse procesora porasle za 5%, grafičke performanse su zabilježile skok od 40%, a performanse neuralne procesorske jedinice skočile su za zdravih 133%. U praktičnom smislu, to znači da je Galaxy S22 brži i pametniji od S21.

Nisam naišao na ništa što bi bacilo na koljena Galaxy S21, koji je imao Snapdragono 888 ili Exynos 2100. Stoga nisam uvjeren da će porast performansi koji nudi S22 biti jako primjetan. U vrijeme kada sam koristio S22, bio je oštar i osjetljiv, jednak onome na bilo kojem drugom Android vodećim telefonima koji sam nedavno koristio. Detaljnije testiranje moglo bi biti jasnije, ali ne vidim da bi Galaxy S22 zaostajao u CPU-u ili GPU-u.

Samsung Galaxy S22 test performansi

Samsung kaže da će dodatna doza pametne procesorske snage bolje analizirati korištenje mreže i ponašanje, kao i pojednostaviti performanse aplikacija, posebno u igrama, tako da softver i korisničko iskustvo budu glatki, ali neće progutati trajanje baterije. Čuo sam takve tvrdnje puno puta sa Samsungom i drugim telefonima, ali uglavnom sam otkrio da trajanje baterije još uvijek traje samo jedan dan.

Nadam se da to nije slučaj jer Galaxy S22 ima manju bateriju od S21, sa ćelijom od 3700 mAh u usporedbi s baterijom od 4000 mAh kod S21. U našem testiranju, koje uključuje kontinuirano surfanje webom pri 150 nita svjetline zaslona preko 5G, Galaxy S21 je uspio 9 sati i 53 minute. Nadam se da je Samsung doista donio odgovarajuću pametnu obradu koja će utjecati na optimizaciju baterije, jer bi inače S22 mogao biti malo razočaranje u tom odjelu.

Galaxy S22 ostao je s punjačem od 25W i bežičnim punjenjem od 15W. Punjenje od 45 W, o kojem se pričalo, postoji samo na Galaxy S22 Plus i S22 Ultra.

Samsung Galaxy S22 softver

Samsung Galaxy S22: Softverske mogućnosti

Galaxy S22 dolazi s Androidom 12 i One UI 4.1 iz kutije. Ja sam obožavatelj Androida 12, ali Googleov jezik dizajna Material You ovdje je ublažen u korist Samsungovog na korisničkom sučelju. Ono što je odlično jest to što mogu reći da je One UI 4.1 najčišća iteracija do sada. Također omogućuje dubinsku prilagodbu, posebice s widgetima, koji sada nude više informacija. Tu je i nova nadzorna ploča za privatnost koja integrira značajke iz Androida 12, tako da možete dobiti stvari poput upozorenja kada neka aplikacija koristi vaš mikrofon ili kameru.

Samsungove aplikacije koje u osnovi udvostručuju ono što Google nudi i dalje su prisutne, što znači da uz Gmail postoji aplikacija za e-poštu. Ali to je sporedna stvar i lako se može brzo mijenjati oko aplikacija.

Samsung je također surađivao s Googleom na potonjem Duo-u tako da korisnici sada mogu gledati videozapise uživo u grupnom pozivu. Nije moja stvar, ali nekome bi se ovo moglo svidjeti.

Iz mog iskustva s Galaxy S22 uređajem, mogu reći da je ovo jedan vrlo dobar, udoban i lagan za korištenje, sposoban i naizgled moćan Android telefon. Ako želite nadograditi s Galaxy S20 ili nekog drugog starijeg telefona, Galaxy S22 bi mogao biti vrijedan pogleda. Ali ako imate Galaxy S21, smatram kako S22 neće biti telefon za vas. Male nadogradnje kamere su sjajne, ali S21 je također u tim aspektima bio odličan.

Samsung Galaxy S22 specifikacija

Samsung Galaxy S22 specifikacija

• Vrsta OS-a: Android 12
• NFC: Ima
• RAM (GB): 8 GB
• Prednja kamera: 10 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.24″, 1.22µm, Dual Pixel PDAF
• Interna memorija: 128 GB
• Stražnja kamera: 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.57″, 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS
• Specifikacija ekrana: Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 1500 nits (peak), 6.1 inches, 91.3 cm2 (~88.6% screen-to-body ratio), 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~422 ppi density), Corning Gorilla Glass Victus+
• Kapacitet baterije (mAh): 3700
• Format ekrana: 19.5 : 9
• Broj jezgri procesora: 8
• Bežično punjenje: Ima
• Brzo punjenje: Ima
• SIM podrška: Dual SIM
• Operativni sustav: Android
• Proširiva memorija: Nije podržano
• Veličina ekrana (inch): 44840
• Tip ekrana: Dynamic AMOLED
• Kućište: Metalno
• Oštrina ekrana (ppi): 422
• Visina (mm): 146.00
• Širina (mm): 70.60
• Cijena: 5.599 kn
• Masa (gr): 168.00

 

Plusevi:

  • Snažan novi čipset
  • Svijetao i šareni zaslon
  • Trostruka kamera i 8K video
  • Dobar za korištenje jednom rukom

 

Minusi:

  • Inkrementalna nadogradnja sa S21
  • Dizajn više nije tako nadahnjujući kao lani

 

 

Piše: Ivan Hečimović


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular