PočetnaHardverTV i monitoriTestirali smo Philips BDM4065UC monitor

Testirali smo Philips BDM4065UC monitor


Zahvaljujući gigantskoj dijagonali od 40 inča ovo je najveći trenutno dostupni monitor kojega možete kupiti. Osim veličine može se pohvaliti i Ultra HD rezolucijom i vrlo dobrom kvalitetom slike

Ultra HD rezolucija je ušla u računalni svijet na velika vrata donoseći pritom znatno veću radnu površinu u odnosu na sve dosadašnje opcije koje smo imali na raspolaganju. Oštrina slike i broj detalja su neusporedivo veći tako da je ukupni dojam u najmanju ruku impresivan.

Najveći 4K monitor!

Na tržištu je dostupan već određeni broj monitora koje krasi ultra visoka rezolucija, a mi smo do sada isprobali nekoliko takvih primjeraka. Premda svi od njih pružaju puno što se tiče mogućnosti pa i kvalitete prikaza, niti jedan nije imao jednu karakteristiku koju ima Philips BDM4065UC – veličinu. Ovaj je monitor po tom pitanju u najmanju ruku jedinstven. S dijagonalom od 40 inča i rezolucijom od 3840 x 2160 piksela malo koga će ostaviti ravnodušnim. Prva pomisao kada smo ga ugledali je bila da je riječ o kakvom novom televizoru, no zapravo se radi o pravom računalnom monitoru, i to ne bilo kakvom. Pored veličine i rezolucije Philips BDM4065UC se može pohvaliti dosta dobrim karakteristikama vezanim za kvalitetu prikaza, mogućnostima manipuliranja slikom, opremljenošću, dizajnom i kvalitetom izrade. No veličina ekrana je ipak najimpresivnija odlika koja u ovom slučaju ima dodatnih koristi.

Jedna od velikih prednosti velike dijagonale koja ide pod ruku s ovakvom rezolucijom jest izostanak potrebe za skaliranjem sučelja. Ovo je jedini 4K monitor do sada koji nam je omogućio normalan rad na inicijalnoj veličini svih elemenata sustava. Tekst i ikonice su dovoljno veliki da ih s lakoćom možemo čitati što kod dosadašnjih modela nismo bili u mogućnosti. Eliminiranjem skaliranja smo u neku ruku dobili više prostora na radnoj površini, ali i samim programima. Još jedna prednost veličine je što bez problema možemo raditi s više dokumenata, programa, web preglednika i slično, bez da gubimo imalo korisnog prostora.

Televizor ili monitor?

Philips nam je omogućio i odličnu prilagodbu prilikom istovremenog korištenja različitih videoulaza. Napredna podrška za upravljanje načinom rada slike u slici i slike pored slike nam omogućava prikaz dva, tri pa čak i četiri signala istovremeno s proporcijalno podijeljenom slikom. Takvu fleksibilnost kod modela drugih proizvođača do sada nismo vidjeli.

Što se tiče kvalitete prikaza Philips BDM4065UC se pokazao itekako sposobnim. Korišten je 8-bitni VA panel s odličnim kontrastom (5000:1) i iznadprosječno dobrom dubinom crne boje! Vidljivi kut je dosta dobar, uniformnost je ujednačena, prijelazi među nijansama su glatki, dok probijanje pozadinskog osvjetljenja nije uočljivo. Preciznost slike je jako dobra, boje su dobro zasićene i dinamične, tamne nijanse se jasno razaznaju, dok bi prikaz jako svijetlog područja mogao biti mrvicu bolji. Međutim, za najbolji rezultat je potrebno izvršiti određene korekcije svjetline, kontrasta i temperature boja. Premda je dostupno 6 definiranih temperatura boja slika je na svima osim na 5000 K hladna. Ručnim postavkama RGB kanala, pak, ćemo dobiti najbolji rezultat i prirodnije sive nijanse.

Monitor se pokazao odličnim i po pitanju brzine odziva ekrana što znači da je potencijalno dobar i za igre. Smart Response opcija nudi tri stupnja prilagodbe brzine, s time da najagresivnija (Fastest), pa i ona ispod nje (Faster) rezultira s određenom količinom anomalija oko objekata u pokretu. Fast opcija se pokazala najboljom.

Za igre i filmove

Još jedna odlična odlika je i broj dostupnih opcija za podešavanje raznih parametara slike. Od naprednijih kojima se mogu značajnije korigirati „nepravilnosti“ bismo izdvojili korekciju gamme u pet stupnjeva, odnosno opcije kojima se podešava korištenje slike u slici, slike pored slike, te razni predlošci za čitanje teksta, igranje, uštedu energije, itd.

Pored svega, Philips BDM4065UC odlikuje moderan dizajn s poprilično tankim rubovima oko ekrana i širokim pravokutnim metalnim postoljem, a sam izgled zapravo dosta podsjeća na moderne televizore. Zahvaljujući robusnoj bazi monitor izuzetno stabilan na podlozi, što je obzirom na njegove gabarite itekako bitna odlika. Broj dostupnih videopriključaka je dosta dobar (DP, mini DP, dva HDMI-ja, VGA), a svi su smješteni na lijevoj bočnoj stani radi lakše dostupnosti. To se ne može reći za hub s 4 USB 3.0 priključka koji su smješteni na poleđini i to u samom donjem dijelu gdje je dostupnost najmanja. Dodatni problem je ograničena ergonomija koja ne dozvoljava nikakvu korekciju, pa čak niti reguliranje nagiba.

Obzirom da je u potanju monitor s povećom dijagonalom logički se nameće pomisao da ga je potrebno više odmaknuti od korisnika. No za ugodan rad ga treba odmaknuti minimalno metar do metar i pol što predstavlja velik izazov prilikom njegova smještaja.

Potrošnja energije nakon korekcije svjetline iznosi 64 vata, dok se cijena od 6350 kuna se obzirom na sve što nudi ne čini pretjerano visokom.

SPECIFIKACIJE
dijagonala 39,56“, rezolucija 3840×2160, omjer stranica16:9, panel VA, kontrast 5000:1, svjetlina 300 cd/m2, brzina odziva 3 ms, vidljivi kutovi 176/176 stupnjeva (h/v), 16,7 milijuna boja, priključci: DisplayPort, mini DisplayPort, HDMI, HDMI/MHL, VGA, 4 x USB 3.0, dimenzije: 904 x 589 x 213 mm, masa 9,7 kg, jamstvo 36 mjeseci

USTUPIO
Lost
(01) 30 27 163
www.philips.com

CIJENA
6349 kn

ZA
ogromna dijagonala i Ultra HD rezolucija, dubina crne boje, izostanak potrebe za skaliranjem sučelja, opremljenost videopriključcima, USB hub sa 4 USB 3.0 priključka

PROTIV
nešto manje detalja u jako svijetlim nijansama, hladna slika na većini temperatura boja, smještaj USB priključaka, dimenzije, slaba ergonomija

OCJENA
4/5


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular