PočetnaHardverTražite mini PC? Evo našeg izbora....

Tražite mini PC? Evo našeg izbora….


Računala manjih dimenzija danas mogu sve ono što i njihovi

veliki, glomazni prethodnici, bilo da je riječ o poslovnoj primjeni,
multimedijalnoj ili pak igranju najnovijih igara. Ne vjerujete nam?
Pročitajte sljedećih nekoliko stranica i uvjerit ćete se…

 

Računala čije su dimenzije znatno manje od uobičajenih stolnih varijanti već su duže vrijeme prisutna na tržištu i sve su više zastupljena u različitim kategorijama, od onih za potrebe multimedije, kućnih, uredskih i poslovnih aplikacija, a sve ih više viđamo i u obliku hardverski snažnih varijanti koje koristimo za igranje igara. Obzirom da već duže vrijeme pratimo i prenosimo našim čitateljima sve najnovije trendove iz ovog segmenta IT-a, vjerujemo kako je većina vas sve više svjesna prednosti računala manjih dimenzija neovisno o kojoj kategoriji pripadaju. Možda smo nekada s velikim, nabrijanim strojem pred prijateljima ili poslovnim suradnicima mahali poput kakvog trofeja, međutim danas je situacija posve drugačija. Posve je neupitno kako staromodna glomazna računala koja stvaraju buku, bespotrebno troše energiju i zauzimaju velik dio radnog prostora postaju stvar prošlosti, dok su neka nova rješenja koja su neusporedivo manja i štedljivija biti ona koja ćemo redovito gledati u budućnosti.

Manje, tiše, atraktivnije i brže

Sa sigurnošću možemo reći kako je standardno računalo danas više nego ikad na pragu svojevrsne revolucije koja u prvi plan stavlja kompaktnost i energetsku učinkovitost. Klasična se računala sve više transformiraju u kompaktne i vrlo kompaktne forme od kojih neke već sada možemo strpati u džep od hlača, te ih poput privjeska možemo ponijeti sa sobom gdje god zaželimo. Danas sve više korisnika prilikom kupovine računala inzistira na što skromnijim dimenzijama, želeći izbjeći glomaznost kao beskorisnu odliku koja na samu funkcionalnost nema nikakvog značaja. Ne tako davno smo za sve potrebe, pa tako i za kućnu multimediju koristili računala sa kućištima klasičnih dimenzija koja se nisu osobito uklapala u prostor poput dnevnog boravka. Situacija se unazad nekoliko godina značajno promijenila, a danas na raspolaganju imamo neusporedivo manja, štedljivija i jeftinija računala dostupna za različite potrebe korisnika.

Prednosti ovakvih računala su višestruke. Skromne dimenzije nam daju više slobode prilikom smještaja, tako da ih možemo postaviti bio gdje na stolu ili ih zakačiti na stražnju stranu monitora i potpuno ih maknuti iz vidnog polja. Većina ih se može pohvaliti atraktivnim dizajnom i tihim radom, što znači da nas neće ometati u radu ako ih držimo u neposrednoj blizini.

Kako su se prioriteti značajno promijenili više nemamo potrebu imati jedno računalo koje bi nam trebalo pokriti sve potrebe. Prošla su vremena kada smo skupo plaćali nešto što smo znali tek povremeno koristiti.

Računalo u sticku

Obzirom da svakodnevno provodimo dosta vremena obavljajući jednostavne radnje na računalu, poput obrade uobičajenih dokumenata, pregledavanja web stranica i slično, značajno se promijenila potreba za sirovom snagom koja u ovakvim okruženjima nema nikakvog smisla. Računala za ovakve potrebe danas u principu dolaze u najmanjoj mogućoj veličini, te konceptualno uveliko nalikuju uobičajenoj USB memoriji nešto većih dimenzija, s time da umjesto USB-a imamo HDMI priključak. Stoga nije slučajno što nose popularan naziv PC stick.

Slično je i s računalima koja koristimo za potrebe multimedije za koja je poželjno da su neupadljiva, tiha i energetski učinkovita. Ovakva i računala za svakodnevne potrebe koja koristimo za nešto složenije operacije od samog pristupa Internetu najčešće dolaze u manjoj kvadratnoj formi veličine formata papira A5 i manjoj. Hardverske mogućnosti su im nešto bolje od PC stickova, a ima ih i u varijantama koje pružaju poprilično dobru snagu procesora. Opremljenost im je takva da s lakoćom mogu zadovoljiti većinu uobičajenih potreba, uključujući i broj dostupnih priključaka i dodataka. Pored toga, takvi modeli nam pružaju mogućnost osnovne nadogradnje hardvera, najčešće memorije ili diska za pohranu, što je za većinu korisnika više nego dovoljno.

Računala koja pripadaju poslovnom segmentu također nisu ostala sa strane kada govorimo o trendu smanjivanja veličine i poboljšanja energetske učinkovitosti. Ako nas pamćenje dobro služi, cijeli ovaj trend je u neku ruku krenuo upravo od njih. Proizvođači su uveli standarde poput SFF (Small Form Factor) i USFF (Ultra Small Form Factor) koji su vjerojatno inicijalno i postali pokretač koji je zahukao kompletan tijek razvoja.

Za poslovnjake i gamere

Danas poslovne varijante dolaze u još manjim izdanjima i nude više nego adekvatan paket mogućnosti, dobru modularnost i sigurnosne sustave koje poslovni korisnici znaju itekako cijeniti. Obzirom da imaju neusporedivo manje dimenzije, primjena ima je znatno šira u odnosu na standardne stolne varijante. Jedna od najvećih prednosti koja dolazi s ovim konceptom je poboljšana energetska učinkovitost koja je za poslovne korisnike koji posjeduju velik broj računala od iznimne važnosti..

Mnogi okorjeli igrači donedavno nisu mogli vjerovati da se u kućišta vrlo malih dimenzija može upakirati iznimno moćno gamersko računalo koje može parirati velikom stroju. Istina, veličina im nije na razini najmanjih primjeraka koje smo ranije spomenuli, no moramo priznati kako i ovaj segment nezaustavno sustiže manje modele koje koristimo za svakodnevne poslove.

mini pc 1

Neki od Nvidijinih partnera su razvili moćne i istovremeno kompaktne grafičke kartice koje u potpunosti odgovaraju mini-ITX standardu. AMD je s Radeonom R9 Nano otišao korak dalje. Ne samo da kartica odgovara mini-ITX standardu, nego je i kompaktnija od njega (dužina joj je 15,24 cm, dok je mini-ITX 17,01 cm), dok je TBP potrošnja dodatno optimizirana i kod ove kartice iznosi maksimalno 175 vata. Ovo je osobito impresivno ako uzmemo u obzir da je riječ o kartici sa grafičkim procesorom Fiji koji pripada AMD-ovom najsnažnijem segmentu.

mini pc kučište

Što nam se nudi?

Što se tiče dostupnosti ponajboljih mini računala na našem tržištu možemo reći kako smo relativno zadovoljni ponudom. Potrebno je naglasiti kako smo se ovog puta fokusirali na gotova (ili skoro gotova) rješenja koja vrlo brzo mogu biti spremna za rad. Prilikom odabira smo se koncentrirali na modele koji bi trebali glatko raditi sa najnovijim Microsoftovom OS-u, Windowsu 10. Izbor je solidan, no nažalost nije na razini onog što smo imali prije nekoliko godina kada smo na našem smo tržištu mogli naći dosta modela većeg broja proizvođača kao što su Zotac, Sapphire, Acer, Lenovo, ViewSonic, ASRock, itd. Premda nekih od spomenutih proizvođači više nisu dostupni kod nas, tu su, pak, neke drugi modeli i noviji koncepti. No od velikog broja njih danas ih je dostupno tek nekoliko što je dosta loše za krajnjeg korisnika.

mini računalo

Ovisno o namjeni i potrebama korisnika, modele koje smo odabrali smo razvrstali u četiri kategorije: računala u sticku (koja su ujedno i najjeftinija) gdje imamo Lenovo Ideacentre Stick 300 i Intel Compute Stick, zatim računala za svakodnevne potrebe i multimediju koja uključuju hardverski nešto moćniji Intelov NUC, te nešto umjereniji ASRockov Beebox i Shuttleov XPC nano NC01U, računala za poslovnu primjenu koja pružaju veću funkcionalnost za profesionalne aplikacije gdje imamo dva Lenovo modela (ThinkCentre M53 Tiny i M93p Tiny) i HP-ov ProDesk 600 G1.

Tu su još i računala za igranje igara za koja ćemo u pravilu trebati izdvojiti najviše novca. Ovsje su svoje mjesto našli Sabirnica Sub 1, te AMD-ovo moćno demo računalo kojeg je ovaj proizvođač sastavio kako bi demonstrirao svoju kompaktnu i vrlo moćnu grafičku karticu Radeon R9 Nano. Što sve možete dobiti od svakog od njih i kakve su im mogućnosti doznati ćete u nastavku teksta.

PC u običnom sticku

U segmentu takozvanih računala u obliku sticku koja počivaju na x86 arhitekturi još uvijek nemamo osobito velik izbor. Lenovo Ideacentre Stick 300 i Intel Compute Stick su jedni od rijetkih primjeraka koji se trenutačno mogu kupiti. Na tržištu postoji velik broj sličnih rješenja baziranih na ARM arhitekturama koja najčešće rade na Androidu ili u nekim slučajevima na Linuxu. No, kao što smo u uvodnom dijelu rekli ovog puta smo se fokusirali isključivo na x86 rješenja koja rade na Windows platformi.

intel atom procesori

Najmanji od najmanjih

Premda je veći izbor uvijek bolji od manjeg, obzirom na sam koncept to nam ovog puta nije osobito zasmetalo. Prije svega, računala sličnog tipa koja su dostupna na globalnom tržištu se u principu ne razlikuju previše u odnosu na ova dva primjerka. Sva imaju istu zamisao i manje-više koegzistiraju na podjednakim platforma i nude slične mogućnosti i opremljenost.
Ono što od ovog koncepta tražimo je naprednija mobilnost, solidna funkcionalnost i pristupačna cijena. Tako su i Lenovo i Intel po pitanju same platforme i mogućnosti identični, a razlikuju se tek ponešto u dizajnu kućišta i cijeni. Lenovo je ovog puta nešto pristupačniji od Intelovog rješenja (Lenovo Ideacentre Stick košta 1100 kuna, dok je Intel Compute Stick za oko 150 kuna skuplji).

Oba ova primjerka službeno spadaju pod takozvani UCFF (ultra-compact form factor) format kojeg odlikuju iznimno male dimenzije, kompaktnost i jednostavnost korištenja. U tren oka ih možete isključiti, strpati u džep i ponijeti sa sobom bilo gdje. Zanimljivo je kako oba ova proizvođača ciljaju na različite segmente tržišta. Lenovo neslužbeno cilja na korisnike kojima je mobilnost prioritet broj jedan, što se s ovakvim konceptom može postići više nego s bilo kojim drugim, dok se u Intelu nadaju kako će njihov Compute Stick svoje mjesto naći u profesionalnoj primjeni, poput digitalnog oglašavanja i slično. No same korisnike ništa ne sprečava da bilo koji od njih korste po vlastitoj želji.

Funkcionalno i štedljivo

Obzirom na samu platformu najčešće ćemo ih koristiti za pregledavanja web stranica, uređivanje uredskih dokumenata, komuniciranje putem Skypea, osnovnu multimediju i slično, te u raznim profesionalnim aplikacijama koje ne zahtijevaju veliku procesorsku snagu.
Operacijski sustav s kojim dolaze je 32-bitni Windows 8.1 with Bing. Za razliku od standardne verzije ovog OS-a, ova verzija Windowsa dolazi u ponešto oslabljenom izdanju. Osnovni razlog je veličina prostora za pohranu koja kod oba računala iznosi 32 GB (eMMC).

Od ukupnog prostora korisnik na raspolaganju ima oko 14 GB slobodnog prostora. Ostatak otpada na sam Windows i recovery particiju. Punokrvni Windows 8.1 bi sam zauzeo preko 20 GB, tako da za ostale potrebe korisniku ne bi ostalo puno prostora na disku. Međutim, prostor za pohranu je moguće proširiti putem microSD kartice. Obzirom da spominjemo operacijski sustav, možemo naglasiti kako će kod oba modela biti dostupna mogućnost nadogradnje na Windows 10.

Osnovu konfiguracije čini Intelova BayTrail platforma s Atom procesorom Z3735F na njezinom čelu. U pitanju je procesor s četiri fizičke jezgre, s 2 MB L2 cachea i radnim taktom od 1,33 GHz, te Burst taktom od 1,86 GHz koji dobro dođe u slučajevima kada određene aplikacije zatraže nešto više resursa. Grafički podsustav je Intel HD Graphics s radnim taktom od 311 MHz i Burst taktom od 646 MHz. Premda ima četiri jezgre ovaj se Atom može pohvaliti učinkovitim SDP-om (Scenario Design Power) od samo 2,2 vata koji garantira odličnu energetsku učinkovitost.

Priključi i zaboravi

Oba računala na raspolaganju imaju po 2 GB DDR3 memorije radnog takta od 1333 MHz što je za ovu konfiguraciju više nego dovoljno.
Za povezivanje su dostupni 802.11n WiFi, Bluetooth 4.0, jedan micro USB za napajanje, te standardni USB 2.0 priključak za vanjske uređaje. Ako planirate koristiti žični miš i tipkovnicu preporuka je nabaviti USB hub. No za ovakvo je računalo znatno bolja opcija nabavke Bluetooth kompleta kako bi nam ostao slobodan USB priključak za vanjski disk, pisač ili drugu periferiju.

Energetska učinkovitost im je poprilično dobra. Oba računala u stanju mirovanja troše samo 1 vat energije, prosječna potrošnja iznosi oko 4 vata, dok pod punim opterećenjem procesora potrošnja iznosi 9 vata, što je doista odlično. Ako uzmemo u obzir da ih svakodnevno koristimo po 12 sani, za godinu dana će potrošiti samo 20 kilovat sati električne energije, što je otprilike trošak od 20 kuna.

Što se tiče samih fizičkih odlika i veličine Ideacentre Stick i Copute stick su gotovo identični (100 x 38 x 15 mm i 103 x 37 x 12 mm). Kao što smo već napomenuli, oba računala izgledaju poput malo veće USB prijenosne memorije koja umjesto USB-a na vrhu ima HDMI priključak za povezivanje s monitorom ili TV-om. Lenovov model ima i kapicu koja čuva HDMI priključak od eventualnih oštećenja prilikom nošenja.

Lenovo Ideacentre Stick 300

Lenovo Ideacentre Stick 300

SPECIFIKACIJE
Intel Atom Z3735F, 1,3 GHz (1,86 GHz Burst), 2 GB DDR3, Intel HD Graphics, eMMC 32 GB, 802.11 b/g/n WiFi, Bluetooth 4.0, čitač microSD kartica, priključci: 1 x USB 2.0, 1 x micro USB (napajanje), HDMI izlaz, Windows 8.1 with Bing, dimenzije: 100 × 38 × 15 mm, jamstvo 12 mjeseci
USTUPIO
Microline
(01) 27 97 700
www.lenovo.com
CIJENA 1099 kn
ZBOG ČEGA KUPITI
x86 računalo minijaturnih dimenzija i solidnih performansi, odlična mobilnost, napajanje putem USB-a, Windows OS
KLJuČNI NEDOSTACI
samo jedan USB host priključak za vanjske uređaje
OCJENA 3/5

intel compute stick

Intel Compute Stick

SPECIFIKACIJE
Intel Atom Z3735F, 1,3 GHz (1,86 GHz Burst), 2 GB DDR3, Intel HD Graphics, eMMC 32 GB, 802.11 b/g/n WiFi, Bluetooth 4.0, čitač microSD kartica, priključci: 1 x USB 2.0, 1 x micro USB (napajanje), HDMI izlaz, Windows 8.1 with Bing, dimenzije: 103 × 37 × 12 mm, jamstvo 12 mjeseci
USTUPIO
Intel
www.intel.com
CIJENA oko 1250 kn
ZBOG ČEGA KUPITI
x86 računalo minijaturnih dimenzija i solidnih performansi, odlična mobilnost, napajanje putem USB-a, Windows OS
KLJuČNI NEDOSTACI
samo jedan USB host priključak, viša cijena u odnosu na Lenovov model
OCJENA 3/5

 

 

Mini multimedijalni majstori

Kada su u pitanju računala za potrebe kućnih korisnika i zahtjevniju multimediju tu će nas tradicionalno dočekati najveći izbor dostupnih modela. U ovoj kategoriji ćemo vrlo lako moći odabrati računalo koje odgovara specifičnim potrebama, od jednostavnijih i pristupačnijih primjeraka pa sve do vrlo naprednih modela koji nude veliku procesorsku snagu. Ovisno o hardverskoj platformi i mogućnostima cijena im se kreće od 1300 kn pa sve do 5000 kuna ili više.

Svestrano multimedijalni

Računala koja smo uvrstili u ovu kategoriju su ASRock Beebox i Shuttle XPC nano NC01U koji dolaze s nešto umjerenijim hardverom, te Intelov NUC (Next Unit of Computing) koji nudi znatno veće mogućnosti po pitanju hardverske snage. Obzirom da počivaju na nešto boljem ili naprednijem hardveru korisnici ih mogu koristiti za širok raspon potreba. Pored standardnih operacija na njima je moguće reproducirati zahtjevne multimedijske sadržaje, igrati casual igre, te pokretati zahtjevne programe i obavljati znatno složenije poslove, itd.

mini kompjuter

Na samom početku ćemo istaknuti kako sva tri modela dolaze barebone izdanju kod kojeg korisnik sam odabire i kupuje radnu memoriju i disk za pohranu. To znači da ih nakon kupnje inicijalno nećemo moći odmah koristiti dok ne ugradimo ove dvije komponente i dok ne instalirate operacijski sustav. Međutim, instalacija spomenutih komponenti ne zahtijeva posebne vještine i obično je gotova za desetak minuta. No prednost barebone koncepta se ogleda u tome da korisnik ove komponente može prilagoditi vlastitim potrebama. Ne treba svakom ista količina RAM-a ili unaprijed određen kapacitet diska. Pojedini će korisnici trebati više radne memorije, dok će drugi trebati veći prostor za pohranu i obrnuto.

mini pc usporedba

Kompaktan korak unaprijed

ASRock i Shuttle u svojoj ponudi do sada nisu imali računala koja veličinom i oblikom podsjećaju na Intelov NUC. Oba proizvođača naglašavaju kako ovi modeli predstavljaju njihova najmanja računala do sada. Beebox je površinski ponešto manji od XPC-a NC01U, ali je i nešto deblji od njega. No oba su poprilično kompaktna i nude sličnu funkcionalnost. Istovremeno, oba ova modela pripadaju povoljnijem cjenovnog segmentu.
Beebox je poprilično kompaktno računalo pravokutnog oblika čije dimenzije iznose 110x118x46 mm. Zasnovano je na Intelovoj platformi Braswell s mobilnim Celeronom N3150 SoC-om koji je izrađen u 14 nm tehnologiji.

U pitanju je procesor koji ima četiri fizičke jezgre, radni takt od 1,6 GHz i Burst od 2,08 GHz, TDP od 6 vata i SDP (Scenario Desigh Power) od 4 vata. Grafički podsustav je Intelov HD Graphics s taktom od 320 MHz (osnovni takt) i 640 MHz Burst taktom. Za ugradnju radne memorije i diska su dostupna dva SO-DIMM utora s podrškom za do 16 GB DDR3 1600 MHz memorije, mjesto za 2,5-inčni disk (tvrdi disk ili SSD), a dostupan je i mini PCIe utor koji je kompatibilan s mSATA standardom.

Zahvaljujući tome možemo ugraditi manji SSD za OS i veći tvrdi disk za pohranu podataka. Mi smo ga, pak, isprobali s 4 GB memorije i SSD-om.
Što se tiče opremljenosti priključcima i dodacima dostupna su čak 2 HDMI i 1 DisplayPort za istovremeno povezivanje 3 monitora, 802.11ac WiFi, gigabitni LAN, Bluetooth 4.0, 3 standardna USB 3.0 i jedan mini (type C) USB 3.0 s podrškom za brzo punjenje.

Pčelica radilica

Ovdje treba naglasiti kako sva tri videopriključka podržavaju 4K rezoluciju. Uz Beeebox se isporučuje i mali daljinski upravljač pomoću kojeg možemo kontrolirati multimediju.
Performanse ovog računala su više nego adekvatne za korisnike koji nemaju velike zahtjeve po pitanju snage. Beebox će vam s lakoćom omogućiti zahtjevnije uredske poslove, obradu dokumenata, pregledavanje intereneta, reproduciranje multimedijskih sadržaja i sl.

Jedna od njegovih velikih prednosti je niska potrošnja energije. S 11 vata u stanju mirovanja i 18 vata pod punim opterećenjem procesora Beebox spada u rang energetski najučinkovitijih računala na tržištu. To je još više impresivno ako uzmemo u obzir da raspolaže solidnim četverojezgrenim procesorom. U radu ga nećete opaziti jer se ventilator vrti na malim okretajima i poprilično je tih. Jedna od najvećih prednosti dotičnog modela se očituje u pristupačnoj cijeni. Za njega je potrebno izdvojiti nešto više od 1500 kn (plus memorija, disk i Windows OS), što je sasvim prihvatljiv iznos za ono što nudi.

Slično je i s Shuttleovim XPC NC01U modelom koji dolazi u sličnoj konfiguraciji, ali s ponekim sitnim razlikama. NC01U je neznatno skuplji u odnosu na Beebox, a osnovna cijena mu iznosi nešto više od 1600 kuna. Međutim, i ovdje je potrebno računati na trošak nabavke memorije, diska i OS-a. Veličina mu je ponešto veća u odnosu na Beebox i iznosi 141 x 141 x 29 mm.

Elegantna minijatura

Međutim, kada je u pitanju izgled, Shuttleov uradak nam se sa određenim detaljima na kućištu više sviđa, tanji je i moguće ga je držati u uspravnom položaju. Shuttleovo najmanje računalo je zasnovano na Broadwell Celeronu 3205U koji pripada ULV (Ultra Low Voltage) segmentu. Inače, u istom pakiranju možete dobiti konfiguracije s Core i3, Core i5 i čak Core i7 procesorima za nešto naprednije i zahtjevne aplikacije.

Celeron 3205U ima dvije fizičke jezgre s radnim taktom od 1,5 GHz, ali bez podrške za Hyper-Threading i Turbo brzinu. Izrađen u 14 nm tehnologiji, ima 2 MB L3 cachea i TDP od 15 vata koji je moguće konfigurirati na 10 W. Također, radni takt je moguće spustiti na 600 MHz za što bolju energetsku učinkovitost. Grafički podsustav je Intelov HD Graphics s osnovnim taktom od 100 MHz i maksimalnim dinamičkim taktom od 800 MHz što mu daje nešto bolje performanse. Za proširenje su dostupna dva SO-DIMM utora s podrškom za do 16 GB DDR3 1600 MHz memorije, jednim mjestom za 2,5-inčni disk ili SSD, te jednim M.2 utorom za SSD. Naš testni primjerak je isporučen upravo s takvim SSD-om kapaciteta od 128 GB, te sa 8 GB memorije. Performanse ovog računala slične su Beeboxu, s time da je u nekim segmentima sporiji, dok je u drugim brži od njega. Memorijska propusnost je bolja, kao i ukupne grafičke performanse, dok se aplikacije koje mogu iskoristiti više jezgri u principu brže izvršavaju na Beeboxu.

Napredni NUC

Opremljenost priključcima i dodacima je više nego adekvatna. Dostupna su dva videopriključka (mini DisplayPort i HDMI), 2 USB-a 3.0 s podrškom za brzo punjenje, 2 USB-a 2.0, čitač memorijskih kartica, serijski priključak koji ga čini potencijalno zanimljivim i za poslovnu primjenu, gigabitni adapter, 802.11ac WiFi, itd. Shuttle je u radu dosta tih, dok je energetska učinkovitost jako dobra. Potrošnja u stanju mirovanja iznosi 11 vata, dok pod punim opterećenjem procesora ne prelazi 20 vata. Jedan od glavnih nedostataka ovog ULV Celerona je izostanak hardverske podrške za h.265/HEVC kodek. Ako insistirate na hardverskoj podršci za HEVC onda će neka druga opcija biti bolji odabir. Sve ostale operacije će raditi dosta dobro.

Nasuprot ova dva pristupačna i procesorski skromnija rješenja stoji Intelov NUC čije smo različite hardverske varijante u više navrata dobro upoznali. Intel je s NUC-om u neku ruku i progurao koncept kompaktnog četvrtastog mini računala. Uz to, Intel je s vremenom prvi od proizvođača otišao najdalje po pitanju hardverskih mogućnosti, dodavši osjetno više procesorske snage u odnosu na računala sličnog koncepta.

Primjerak koji smo ovdje uvrstili se odaziva na ne tako intuitivno ime NUC5i5RYH. Ovaj je model NUC-a opremljen dvojezgrenim Broadwell Core i5-5250U procesorom s podrškom za Hyper-Threading tehnologiju i TDP-om od samo 15 vata. Grafički podsustav je Intel HD Graphics 6000 s 300 MHz osnovnim i 950 MHz maksimalni taktom.

Moćno i skupo

Konkretni NUC pruža više mogućnosti po pitanju izvršavanja zahtjevnih aplikacija, odnosno naprednije grafičke mogućnosti. Pokretanje manje zahtjevnih i takozvanih casual igara koje ne zahtijevaju velike grafičke resurse će biti glatko, dok se reprodukcija multimedijskih sadržaja obavlja besprijekorno.

NUC i ovog puta dolazi kao barebone kit, što znači da dolazi bez radne memorije i diska za pohranu. Ove dvije komponente ćete morati zasebno nabaviti i ugraditi, što dodatno povisuje njegovu početnu cijenu koja nije baš mala (smo računalo košta preko 5000 kuna). Za nadogradnju su dostupna dva SO-DIMM utora za memoriju s maksimalnim kapacitetom od 16 GB, dok je za pohranu podataka moguće ugraditi 2,5-inčni disk i/ili M.2 SSD.

Opremljenost mu je poprilično dobra, a uključeno je sve od gigabitnog LAN-a, dual band 802.11 ac WiFi-ja, Bluetootha 4.0, IC prijemnika, Intel WiDi za bežični prijenos slike, te većeg broja USB priključaka (uključujući i onaj koji nudi funkciju brzog punjenja), te po jedan mini HDMI 1.4a i DisplayPort 1.2 s podrškom za 4K rezoluciju, a tu su i standardni priključci za slušalice i mikrofon.

Premda koristi znatno snažnjiji procesor u odnosu na ASRockov Beebox i Shuttleov XPC NC01U, energetska je učinkovitost mu je poprilično dobra. Potrošnja u stanju mirovanja iznosi 16 vata, dok pod punim opterećenjem procesora ne prelazi 30 vata. Obzirom na snagu same platforme i mogućnosti, ovakvi rezultati su odlični.

ASRock Beebox

ASRock Beebox

SPECIFIKACIJE
Intel Celeron N3150 qual core 1,6 GHz (2,08 GHz Burst) Intel HD Graphics, gigabitni LAN, 802.11 ac WiFi, Bluetooth 4.0, priključci: 3 x USB 3.0, 1 x USB 3.0 Type C, slušalice i mikrofon, 2 x HDMI, 1 x DisplayPort, 2 x SO-DIMM, 1 x mSATA, 1 x 2,5” mjesto za disk, dimenzije 110 x 118,5 x 46 mm, jamstvo 12 mjeseci
USTUPIO
H2 Shop
(01) 23 43 003
www.asrock.com
CIJENA 1544 kn
ZBOG ČEGA KUPITI
male dimenzije, pristupačna cijena, odlična energetska učinkovitost, tih rad, pristojne performanse, broj videoizlaza, USB type C s podrškom za brzo punjenje
KLJUČNI NEDOSTACI
dolazi bez diska i memorije
OCJENA 4/5

Shuttle XPC NC01U

Shuttle XPC NC01U

SPECIFIKACIJE
Intel Celeron 3205U dual core 1,5 GHz, Intel HD Graphics, gigabitni LAN, 802.11 ac WiFi, Bluetooth 4.0, čitač kartica, priključci: 2 x USB 3.0 (s podrškom za brzo punjenje), 2 x USB 2.0, slušalice i mikrofon, HDMI, mini DisplayPort, RS232, 2 x SO-DIMM, utor za M.2 SSD, 1 x 2,5” mjesto za disk, dimenzije 141 x 141 x 29 mm
USTUPIO
Shuttle
www.shuttle.eu
CIJENA 1625 kn
ZBOG ČEGA KUPITI
male dimenzije i atkraktivan dizajn, pristupačna cijena, energetska učinkovitost, tih rad, pristojne performanse
KLJUČNI NEDOSTACI
izostanak podrške za h.265/HEVC, dolazi bez diska i memorije
OCJENA 4/5

Intel NUC NUC5i5RYH

Intel NUC NUC5i5RYH

SPECIFIKACIJE
Intel Core i5-5250U, dual core, 1,6 GHz (2,7 GHz Turbo), Intel HD Graphics 6000, gigabitni Ethernet, dual band 2×2 ac WiFi, Bluetooth 4.0, Intel WiDi, IC prijemnik, 2 x SO-DIMM, 1 x mini-PCIe sa podrškom za M.2 i mSATA SSD, priključci: mini HDMI 1.4a, mini DisplayPort 1.2, 4 x USB 3.0, priključak za mikrofon i slušalice, dimenzije 115 x 111 x 48,7 mm, jamstvo 3 godine
USTUPIO
ASBIS-CR d.o.o.
(01) 60 09 900
www.intel.com
CIJENA 5067 kn
ZBOG ČEGA KUPITI
ukupne performanse, odlična energetska učinkovitost, mogućnost ugradnje 2,5-inčnog diska, podrška za M.2 SSD standard, male dimenzije
KLJUČNI NEDOSTACI
cijena, dolazi bez diska i memorije
OCJENA  4/5

 

Kompaktni i štedljivi radnici

Poslovni korisnici za razliku od kućnih pred računala stavljaju posve drukčije zahtjeve. Prioriteti su prebačeni na specifične potrebe, što se osobito odnosi na stabilnost i pouzdanost, različite sigurnosne standarde i drugo. Kod računala malih dimenzija takve i slične osobine ponekad mogu predstavljati izazov za samu implementaciju, jer proizvođači moraju dosta toga prilagoditi manjim dimenzijama.

lenovo mini pc

Poslovna trojka

Obzirom na veliko iskustvo koje imaju u poslovnom segmentu, Lenovo i HP su se odlično prilagodili zahtjevima poslovnih korisnika koji inzistiraju na računalima malih dimenzija. Lenovo je prije određenog vremena u svoju ThinkCentre seriju uvrstio novu generaciju malih računala koje u nazivu nose sufiks Tiny. HP je također uvrstio u ponudu ProDesk modele koji dolaze u vrlo malim dimenzijama. I jedan i drugi proizvođač se mogu pohvaliti većim brojem naprednih tehnologija koje doprinose sigurnosti i stabilnosti.

Od Lenova smo uvrstila dva modela koji će zadovoljiti različite potrebe korisnika: ThinCentre M53 Tiny dolazi s nešto slabijim procesorom i predviđen je za manje zahtjevne operacije, dok model M93p Tiny nudi napredniju platformu i prošireni set mogućnosti za vrlo zahtjevne aplikacije koje trebaju dosta procesorske snage. Kada je u pitanju vanjski izgled i veličina, oba Lenovova modela dolaze u vrlo sličnom izdanju, s time da M93p Tiny ima još dodatni DVD-RW optički uređaj koji je pomoću adaptera spojen uz samo računalo (može se i skinuti). Dimenzije su im dosta skromne i iznose 179 x 182 mm (razlika je u debljini zbog dodatnog optičkog uređaja kod M93p modela), a dizajn im je takav da ih je moguće postaviti u ležeći ili uspravni položaj. Također, pomoću priloženog adaptera ih je moguće pričvrstiti na stražnju stranu monitora (VESA standard) ili postaviti na zid. Zahvaljujući tome ih u potpunosti možemo maknuti iz vidnog polja ili prilagodili posebnih namjenama.

Pristupačni poslovnjak

Pored razlike u hardveru i nekim drugim mogućnostima, ova dva modela se razlikuju i po trajanju jamstva koje kod M53 modela iznosi godinu dana, dok M93p model nudi znatno duže trogodišnje jamstvo. Oba modela nude sličan softverski paket koji uključuje module za nadzor, backup, sigurnost sustava, itd.

Kada je u pitanju sama hardverska platforma, M53 Tiny dolazi s nešto slabijom konfiguracijom koju predvodi s četverojezgreni Pentium J2900 procesor. U pitanju je sada već nešto stariji procesor iz Haswell generacije. Računalo ima 4 GB radne memorije (8 GB je maksimalno) i 500 GB tvrdi disk za pohranu podataka. Grafički podsustav je Intelov HD Graphics, dok operacijski sustav dolazi u vidu Windowsa 8.1. Obzirom na mogućnosti njegova hardvera jasno je kako M53 Tiny nije namijenjen za zahtjevne operacije koje trebaju veću procesorsku snagu nego je više pogodan za uredsku primjenu, POS blagajne, prijavne i nadzorne stanice i drugo. Jedna od prednosti mu je i povoljan cjenovni predznak. Ono što mu nedostaje je WiFi adapter za povezivanje u bežičnu mrežu, s time da se može ugraditi kompatibilan mini PCIe adapter.

mini pc nadogradnja

Međutim, kao što je slučaj sa svim računalima iz ThinkCentre serije, i ovaj model odlikuje jako doba pouzdanost i energetska učinkovitost (troši 18 vata u stanju mirovanja i 27 vata pod punim opterećenjem procesora), te dobra opremljenost priključcima. Između ostalih su i dva videopriključka (VGA i DisplayPort), a u paketu se nalazi i sigurnosna vezica kako bi smo ga mogli osigurati na mjestima gdje cirkulira veći broj ljudi.

Snažniji brat

Za aplikacije koje zahtijevaju veću snagu, dodani set mogućnosti i znatno naprednije mogućnosti virtualizacije će se odlično uklopiti M93p Tiny model koji u kućištu skromnih dimenzija pruža dosta procesorske snage i dobru opremljenost. U prvom planu je moćni Intelov Core i7-4570T procesor s četiri fizičke jezgre i podrškom za tehnologiju Hyper-Threading, što znači da može obrađivati osam zasebnih procesa istovremeno. Radne memorije ima 4 gigabajta, tvrdi disk dolazi u kapacitetu od 500 gigabajta, dok je mogućnost povezivanja i opremljenost dodacima dosta šarolika. Računalo dolazi s dual-band ac WiFi adapterom, Bluetoothom, podržava Intel WiDi tehnologiju za bežični prijenos slike, ima nekoliko videopriključaka, dostupna je nekolicina USB 3.0 i 2.0 priključaka, itd.

Tu je i Trusted Platform Module (TPM 1.2) koji šifrira podatke i ključne informacije na hardverskoj razini. Zahvaljujući prilagođenim TDP-u od 35 vata energetska učinkovitost mu je dosta dobra. Potrošnja u stanju mirovanja iznosi 23 vata, dok pod punim opterećenjem procesora iznosi 58 vata. Obzirom na snagu samog procesora i mogućnosti cijelog računala ovi se rezultati čine više nego dobrim.

M93p Tiny nije jeftino računalo i košta gotovo 6900 kuna. Međutim, korisnicima kojima je potrebno računalo malih dimenzija s naprednom hardverskom platformom, dobrim mogućnostima poslovne integracije, te odličnim jamstvenim uvjetima koji idu uz ThinkCentre seriju, neće previše obraćati pozornost na samu cijenu. Uz to, ne treba zaboraviti licencu za Windows 7 Pro (s opcijom za nadogradnju na Windows 8.1 Pro ili Windows 10 Pro) te bogat softverski paket koji ide uz Lenovo poslovnu seriju računala.

HP ProDesk 600 G1

Najmanji HP

Ništa lošiji nije niti HP-ov ProDesk 600 G1 Desktop Mini model koji nudi odličnu funkcionalnost i slične mogućnosti kao i napredni M93p Tiny. Istina, pogoni ga nešto slabiji Core i5 procesor, ali mu je i cijena osjetno povoljnija (košta nešto manje od 5500 kuna). Osim nešto slabijeg procesora ovdje nećemo dobiti optički uređaj, no zato ćemo dobiti jako dobru funkcionalnost i pouzdanost koju garantira sama platforma. Tu je i Windows 7 Professional kojeg korporativni korisnici još uvijek više preferiraju u odnosu na novije verzije Windowsa.

U pitanju je poprilično funkcionalno računalo vrlo malih dimenzija za koje HP naglašava da je njihovo najmanje poslovno računalo do sada. Dimenzijama je poneki milimetar manji od Lenovovih primjeraka koje smo prethodno spomenuli. Proizvođač je omogućio postavljanje u položeni ili uspravni položaju za što je predviđeno odgovarajuće postolje. Poput Lenovoih modela i HP-ov primjerak odlikuje kvalitetna izrada koja podrazumijeva metalno kućište i upotrebu čvrste plastike.

mini pc tablica

Što se tiče funkcionalnosti, u prvom planu su napredne poslovne odlike gdje je sigurnost i pouzdanost postavljena visoko na ljestvici prioriteta. Sama platforma pruža mogućnost korištenja naprednih aplikacija, ali i solidnu modularnost, bez obzira na skromne dimenzije. Osnovu svega čini dvojezgreni Core i5-4570T s podrškom za Hyper-Threading, 4 GB radne memorije, Intel HD Graphics 4600 grafika i 500 GB tvrdi disk. Kao i kod Lenova i ovu je konfiguraciju moguće nadograditi dodanim modulom za RAM, odnosno M.2 SSD-om.

Opremljenost je više nego dobra, a uključen je veli broj USB 3.0 priključaka od kojih jedan na prednjoj strani ima opciju brzog punjenja, te tri videoizlaza koja su pogodna za višemonitorsko okruženje (VGA i 2 DisplayPorta). Uz dosta dobre performanse ProDesk 600 G1 poput Lenovovih modela odlikuje tih rad i pod većim opterećenjem računala, što znači neće ometati korisnika niti kad je smješten u neposrednoj blizini. Uz to, s potrošnjom od 18 vata u stanju mirovanja i 50 vata pod punim opterećenjem procesora ova HP-ova poslovna minijatura ima i solidnu energetsku učinkovitost. Kompletan dojam zaokružuju dobri jamstveni uvjeti u trajanju od tri godine.

 

Najmanji, najmoćniji gameri

Nije lako sklopiti moćno računalo za igranje najnovijih igara, a da ga pritom odlikuju vrlo skromne dimenzije. Obzirom da predstavljaju prava vizualna remekdjela koja odišu zavodljivom atmosferom s pregršt zanimljivih detalja i realističnim fizikalnim pojavama i da bismo ih mogli doživjeli u punom sjaju, moderne 3D igre će postaviti mamutske zahtjeve pred sam hardver, što se osobito odnosi na PC segment. Iz tog razloga većina zahtjevnih igrača najčešće bira velike, moćne strojeve koji imaju samo jedan zadatak – da isporuče što veći broj sličica u sekundi na što većim rezolucijama i sa što više detalja.

mini pc za igranje tablica

 

Računalo za LAN party

Srećom, s unapređenjem tehnologije danas smo dobili i vrlo moćne računalne komponente koje gotovo da mogu stati na dlan ruke. Mini-ITX standard je potaknuo proizvođače high-end uređaja da revidiraju veličinu svojih komponenti. Zahvaljujući tome danas imamo računala koja su dimenzijama neusporedivo manja u odnosu na glomazne strojeve koje smo donedavno redovito koristili. Jedno od njih je i računalo Sub 1 koje je nastalo kao proizvod ponude PC igraonice Sabirnica d.o.o. Nastalo je kao odgovor na zahtjeve korisnika kojima je potrebno gamersko računalo koje će biti lako nositi na LAN partye.

Što se tiče samih mogućnosti proizvođač je nastojao kreirati računalo koje će ponuditi dobru razinu performansi i što bolju funkcionalnost kako bi zadovoljili nešto zahtjevnije igrače. Kako bi zadovoljili spomenute odlike odabir je pao na mini-ITX standard koji uključuje odgovarajuću matičnu ploču i kućište Corsair Graphite Series 380T koje odlikuje dosta dobar dizajn i odlična funkcionalnost. Dimenzije mu nisu glomazne, s time da Sub 1 nije minijaturno kao što su neka računala o kojima smo ranije govorili. No na gamersko računalo koje nalikuje ranije spomenutim modelima ćemo morati još malo pričekati.

gamerski mini pc

Radeon Nano

Hardversku platformu čini Gigabyteova matična ploča GA-H97N-WIFI s četverojezgrenom Core i5-4460 procesorom, s 8 GB radne memorije, 120 GB SSD-om i 500 GB tvrdim diskom, te grafičkoj kartici MSI Radeon R9 270X Gaming 2G ITX koja se dimenzijama odlično uklapa u samu zamisao. Uz to što nudi solidnu kompaktnost, ovo računalo je će glatko pokrenuti većinu novih naslova na Full HD rezoluciji i visokim detaljima. Cijena od 8500 kuna nije obito niska, s time da su u ovom segmentu takvi iznosi posve normalni. Srećom, u cijenu je uračunata licenca za Windows 8.1 Pro.

No nešto znatno naprednije po pitanju grafičkih mogućnosti, a da je pritom manjih dimenzija od netom spomenutog računala doskora nismo mogli zamisliti. Međutim, AMD je nedavno predstavio novu grafičku karticu iz najvišeg segmenta kojom su pomaknute granice samih dimenzija.

U pitanju je Radeon R9 Nano koja je u finalnom izdanju postala kraća nego što predviđa sam mini-ITX standard. Točnije, dugačka je (ili kratka ako hoćete) svega 15,24 centimetra, što je za karticu koja pripada visokom segmentu više nego impresivno. Ono što ukratko o njoj možemo reći jest da je u pitanju trenutačno najsnažnija ITX grafička kartica koju odlikuju vrhunske performanse koje konkuriraju najbržim karticama na tržištu, što, kada uzmemo u obzir njezinu veličinu, postaje još više impresivno. Obzirom da smo karticu detaljno analizirali u zasebnom testu koji smo također objavili u ovom broju PC Chipa, nećemo se detaljno baviti svim njezinim tehničkim detaljima.

Najmanji i najmoćniji gamer

Sve pojedinosti vezane uz njezine odlike, mogućnosti i performanse možete doznati u zasebnoj recenziji.
Kako bi demonstrirao njezine mogućnosti AMD je kreirao demo računalo koje je upakirao u kućište Cooler Master Elite 110 kojeg odlikuju dosta skromne dimenzije, dok cijela platforma počiva na mini-ITX standardu. Sve komponente koje su ugrađene pripadaju visokom segmentu, a glavna zvijezda je svakako grafička kartica Radeon R9 Nano koja predstavlja pravu demonstraciju moći u malom.

grafička za mini pc

Paradoksalno, AMD je za demonstraciju snage svoje najjače najmanje kartice koristio Intelovu platformu predvođenu Core i7-4790 procesorom! Matična ploča je Asus Z97I-PLUS koju odlikuje odlična opremljenost i dobre performanse, ugrađeno je 16 GB AMD-ove Performance DDR3-1866 MHz memorije, 240 GB SSD koji nažalost nije AMD-ov nego SanDiskov model, itd. Iz samih komponenti se može zaključiti kako je riječ o iznimno moćnom stroju koji bi trebao izvući maksimum iz R9 Nano kartice. O performansama ne treba previše govoriti (detalje pogledajte u priloženoj tablici). One su na visokoj razini u svim segmentima, a upravo takva je i cijena koja.

Cijelo računalo košta preko 12 500 kuna od čega samo na grafičku karticu otpada gotovo pola iznosa (5600 kn). No toliko ćete u ovom trenutku trebati platiti za malo ultimativno igraće zadovoljstvo. Da ćete se naigrati igara u visokom sjaju iz računala koje je neznatno veće od kutije za cipele, bogme hoćete.

mini pc Sabirnica Sub 1

Sabirnica Sub 1

SPECIFIKACIJE
MBO Gigabyte GA-H97N-WIFI, Intel Core i5-4460 3,2 GHz (3,4 GHz Turbo), Kingston HyperX Fury 8 GB DDR3 1600 MHz, MSI Radeon R9 270X Gaming 2G ITX 2 GBB DDR5, SSD OCZ ARC100 120 GB, tvrdi disk kapaciteta 500 GB, kućište Corsair Graphite Series 380T, napajanje Corsair CS450M, Windows 8.1 Pro
USTUPIO
Sabirnica d.o.o.
091 72 93 138
www.sabirnica.hr
CIJENA 8499 kn
ZBOG ČEGA KUPITI
kompaktne dimenzije i atraktivan dizajn, mobilnost, dobre ukupne performanse, solidna grafička kartica s nekoliko tvornički definiranih radnih taktova, učinkovito modularno napajanje
KLJUČNI NEDOSTACI
cijena
OCJENA 4/5

AMD R9 Nano demo

AMD R9 Nano demo računalo

SPECIFIKACIJE
MBO ASUS Z97I-PLUS, Intel Core i7-4790 3,6 GHz (4 GHz Turbo), Noctua NH-L12 hladnjak, 2×8 GB AMD Performance Series DDR3-1866, Radeon R9 Nano, SanDisk 240 GB SSD, kućište CoolerMaster ELite 110, napajanje Thermaltake 530W 80+ Bronze Modular
USTUPIO
AMD
www.amd.com
CIJENA oko 12650 kn
ZBOG ČEGA KUPITI
poprilično kompaktne dimenzije za gamersko računalo, odlične performanse grafičke kartice i cijelog sustava, učinkovito modularno napajanje
KLJUČNI NEDOSTACI
cijena
OCJENA

Piše: Dalibor Misaljević

RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular