PočetnaHardverKomponenteCorsair Dominator vs. GSkill Trident Z

Corsair Dominator vs. GSkill Trident Z


Na test su nam stigla dva DDR4 memorijska kita kapaciteta 16 GB (2x 8GB) i brzine 3000 MHz. Savršena dakle prilika za direktnu usporedbu kitova koji spadaju u sam vrh ponude. Corsair i G.Skill su stari igrači na tržištu memorijskih kitova i oba proizvođača različite proizvode, odnosno od onih pristupačnijih do onih ekskluzivnijih, skupljih.

Dominator za entuzijaste
Krećemo od Corsaira kojeg predstavlja memorijski kit iz Dominator Platinum serije. Najskuplja je to i najbrža njihova serija. Dominator Platinum serija sadrži kitove čiji moduli su kapaciteta od 4 pa do 16 GB, pa u ovisnosti da li je riječ o dual i quad channel kitovima imamo konfiguracije od 8 pa sve do 128 GB.
corsair dominatorNaš kit nosi kodno ime CMD16GX4M2B3000C15. U nazivu je sadržan i kapacitet i brzina i latencija, pa je tako ovo dvokanalni kit kapaciteta 16 GB (8 GB po modulu), brzine 3000 MHz i CAS latencije 15. Podrobnije informacije o latencijama su CL15-17-17-35, a radni napon je 1.35 V. Ove su postavke deklarirane upisanim XMP 2.0 profilom, dok SPD profil s najnižim latencijama (JEDEC #6) iznosi CL14-14-14-35-49 pri brzini od 2133 MHz i naponu od 1.2 V.
Kit se reklamira kao pogodan za šestu generaciju Intelovih Core i5/ i7 procesora, a Z170 je i jedina platforma na kojoj ima smisla koristiti ovako brzi dvokanalni kit. Uz vrlo osebujni dizajn pakiranja, Corsair donosi i zanimljiv dizajn hladnjaka koji se nalazi na memorijskoj pločici. Hladnjak je aluminijski, vrlo je kvalitetno izveden, a spojenog ga drži sjajni aluminijski „most“ s četiri vijka.

Osebujni hladnjaci
S donje strane mosta je tzv. light pipe, odnosno osvjeteljenje koje možemo mijenjati sami putem Link aplikacije koju moduli podržavaju uz pomoć fizičkog konektora koji se nalazi na svakom od njih. Osim promjene boje Link omogućava i praćenje parametara rada memorije. Ujedno tiskana pločica je specijalno dizajniran za lakši prijenos topline na hladnjak jer ima direktan kontakt.
Hladnjak modulu daje visinu od 56 mm što ih čini 14 mm višim od uobičajenih 42 mm visine. To znači kako moramo biti pažljivi prilikom izbora hladnjaka kako bi osigurali da moduli mogu stati ispod njega. Mi smo primjerice koristili Noctuin D15 hladnjak s kojim su u potpunosti kompatibilni, no već sa starijim D14 nisu.Ta visina znači i kako je puno veća površina za disipaciju toplinske energije koju generiraju memorijski čipovi, i hladnjak je vrlo efikasan. Ne zagrijava se ni pod dužim opterećenjima, a odlično trpi i povišeni napon prilikom overclockinga. Kada smo kod toga spomenimo kako smo uz XMP postavke latencija i tek manjom korekcijom napona na 1.375 V uspjeli izvući stabilnih 3333 MHz što je sasvim solidan rezultat koji je rezultirao dobrim povećanjem propusnosti. Povećanje latencija nije pomoglo u daljnjem povećanju takta.

Trident Z za svjetske rekorde
G.Skillova memorija je omiljeni izbor svjetskih ekstremnih overclockera i gotovo uvijek je na vrhu svih lista svjetskih rekorda u brzini. G.Skill uvijek pomno odabire memorijske čipove i konfigurira svoje module na način da mogu postizati znatno veće brzine od onih tvorničkih, što se pogotovo očituje kod ekstremnog tipa hlađenja.
Uz overclocking i osnovne brzine Trident Z modula su iznimno visoke pa je tako trenutno najbrži kit onaj u 2x 8GB konfiguraciji brzine 4133 MHz i latencija 19-25-25-45 pri naponu od 1.4 V – impresivno.
Nama je pak na test došao nešto sporiji F4-3000C15D-16GTBZ kit. Iz imena iščitavamo kako je riječ o 2x 8GB kitu (16 GB ukupni kapacitet), brzine 3000 MHz, CAS latencije 15. Ima XMP 2.0 profil u kojeg su upisane CL15-16-16-35-51 latencije pri naponu od 1.35 V. SPD (JEDEC) profil govori o CL16-15-15-35-50 (CAS#, RAS# to CAS#, RAS# Precharge, tRAS i tRC) pri brzini od 2133 MHz i naponu od 1.2 V.

usporedba ddr4 memorije

Atraktivna i brza
Trident Z serija je donijela i novi tip hladnjaka koji je vrlo zanimljivog dizajna, oštrih rubova i velike rashladne površine. Hladnjak donosi kombinaciju eloksiranog aluminija za disipaciju topline, te plastičnog crvenog umetka za podizanje efekta neobičnog dizajna rebara. Hladnjak posao odrađuje odlično i nije se znatnije zagrijavao ni prilikom overclockinga.
Memorija ima nešto agresivnije latencije u odnosu na Corsairovu, pa su i performanse nešto bolje, no nije riječ o velikoj razlici. Overclocking potencijal modula je vrlo sličan Corsairovom, pa smo uz korekciju napona na 1.375 V i pri XMP postavkama uspjeli postići stabilnih 3333 MHz. Kao i u slučaju Dominator kita, opuštanje latencija nije rezultiralo višom stabilnom brzinom, pa smo ostali pri 3333 MHz.
Oba kita su pokazala izvrsne rezultate po pitanju propusnosti i overclocking potencijala, a lagana prednost ide G.Skill-ovom kitu. Po inovativnosti prednjači Corsair zbog Link aplikacije i osvjetljenja, dok Trident Z kit pak ima veću kompatibilnost s hladnjacima na matičnim pločama.

Infobox (): Corsair Dominator Platinum
Corsair Dominator Platinum
SPECIFIKACIJE
Kapacitet 16GB (2x 8GB), DDR4 memorija brzine 3000MHz, radni napon 1.35V, Latencije CL15-17-17-35.
USTUPIO
H2 Shop, (01) 23 43 003
www.corsair.com
CIJENA 1232 kn
ZA
performanse, kvaliteta izrade, hladnjak, aplikacija Link, odličan overclocking potencijal
PROTIV
ništa posebno
OCJENA 5/5

Infobox (): GSkill Trident Z

GSkill Trident Z
SPECIFIKACIJE
Kapacitet 16GB (2x 8GB), DDR4 memorija brzine 3000MHz, radni napon 1.35V, Latencije CL15-16-16-35.
USTUPIO
G.Skill
www.gskill.com
CIJENA 1139 kn
ZA
performanse, odličan overclocking potencijal, kvaliteta izrade, hladnjak, atraktivan izgled
PROTIV
ništa posebno
OCJENA 4/5

Autor: Krešimir Matanović


Prethodni članak
Sljedeći članak
RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular