Izmjenjivanje fotografija na pametnim uređajima koji na sebi imaju Android operacijski sustav sada je lakše i brže nego ikada prije. Sve se ovo može uvelike zahvaliti brojnim i dosta kvalitetnim aplikacijama koje služe toj namjeni.
No kako to obično biva, gdje ima nečega što je dobro i korisno, odmah se pojavi i nešto što želi naštetiti korisnicima. Aplikacije za editiranje fotografija nažalost nisu iznimka.
Čak 29 sumnjivih aplikacija
Prije nekoliko dana tvrtka koja se bavi zaštitom osobnih podataka korisnika i sigurnošću uopće Trend Micro pronaša je unutar Googleove Trgovine aplikacija ni manje ni više nego 29 sumnjivih aplikacija koje su prvobitno služile za izmjenjivanje fotografija i slika.
Nedugo nakon pronalaska, Google je sa svojih službenih stranica maknuo sporne aplikacije no samim time šteta ne može biti poništena, s obzirom na to da su aplikacije već skinuli na deseci tisuća korisnika. Ovo znači da su sporne aplikacije već uzrokovale veliku (iako još ne odredivu) štetu za sve one koji su ih skinuli i koristili na svojim Android uređajima.
Kako one funkcioniraju?
Aplikacije poput „AndroidOS_BadCamera.HRX“ su u sigurnosnom centru isprva označene kao bezopasne i sigurne za korištenje tek kasnije pokazuju svoje ”prave namjere”. Šteta koju bi takve aplikacije uzrokovale na uređajima i kod korisnika razlikovale bi se, ovisno o tome o kojoj se aplikaciji radi. Neke od njih na uređaje korisnika bi skidale neprimjerene ili seksualno eksplicitne sadržaje.
Na primjer, nakon skidanja i korištenja sporne aplikacije, ona bi bez znanja korisnika na njegov uređaj skinula neprimjereni sadržaj koji bi onda bio prikazan svaki puta nakon otključavanja uređaja. Druge vrste štetnih aplikacija su još- štetnije i preko njih se developeri istih služe puno gorim trikovima. Neke od njih korisnike mogu pokušati namamiti da odu na određene internetske stranice kako bi od njih saznale i dobile njihove osobne podatke.
No to nije sve. Vjerojatno najgori način kako takve aplikacije pokušavaju naštetiti svojim korisnicima jest krađa i neovlašteno korištenje fotografija korisnika. Na primjer, korisnik pokuša uz pomoć određene štetne aplikacije izmijeniti svojstva fotografije. Aplikacija tada javlja korisniku da postoji greška (ali u isto vrijeme ona fotografiju korisnika učitava u svoju internetsku bazu podataka).
Kako su takve aplikacije dospjele u Googleovu Trgovinu aplikacija?
Detaljne analize Trend Microa pokazale su da su takve aplikacije dospjele unutar Googleovu bazu podataka (i čak zaobišle Google Play Protect zaštitu) tako što su štetne kodove skrivale u kriptirane pakete i uz pomoć Base64 načina kodiranja.
O kojim se aplikacijama radi?
Osim analize štetnih aplikacija Trend Micro objavio je i detaljan popis svih onih aplikacija koje su bile zahvaćene štetnim kodom, tako da i sami možete provjeriti ne koristite li i sami možda neke od njih. Ono što Trend Micro navodi kao nešto što korisnicima može biti od velike pomoći jest da sve aplikacije koje su zaražene malwareom imaju negativne ili slabe ocjene (zato je dobro prije skidanja aplikacije pročitati mišljenja i ocjene).
Koje su to aplikacije?
- Pro Camera Beauty
- Cartoon Art Photo
- Emoji Camera
- Artistic effect filter
- Art Editor
- beauty camera
- Selfie Camera Pro
- Horizon Beauty Camera
- Super Camera
- Art Effects for Photo
- Awesome Cartoon Art
- Type Filter Photo
- Art Filter Photo Effcts
- cartoon effect
- art effect
- photo editor
- Wallpapers HD
- Magic Art Filter Photo Editor
- Fill Art Photo Editor
- ArtFlipPhotoEditing
- kind of filter
- Cartoon Art Photo
- Prizma Photo Effect
- Cartoon Art Photo Filter
- Art Filter Photo Editor
- Photo Art Effect
- Cartoon Photo Filter
- Fixture
- Art Effect
Izvor: Trend Micro
Piše: I.H.