PočetnaSoftverPosao i financijeŠto su virtualni asistenti i kako se početi baviti ovim zanimanjem?

Što su virtualni asistenti i kako se početi baviti ovim zanimanjem?


Digitalizacija, freelance poslovi i rad na daljinu samo su neki od trendova koje u zadnje vrijeme možemo naći na hrvatskom tržištu rada.

Ako ste situaciju pobliže pratili, mogli ste vidjeti da se u natječajima za radna mjesta sve više spominju virtualni asistenti i te da je ovo zanimanje sve više traženo. Zapravo mogao bi vas iznenaditi podatak da se broj virtualnih asistenata u Hrvatskoj udvostručio u zadnjih godinu dana i njihov se posao polako profilira kao tražena uslužna djelatnost.

U situaciji kada određena tvrtka raste i njeno se poslovanje širi povećava se količina administracije, rad na web stranicama, društvenim mrežama i komunikacija s klijentima. To je logičan proces kada se poslovanje razvija, no vlasnici tvrtki uvijek će tražiti rješenja s kojima svoje poslovanje mogu olakšati.

Upravo ovdje do izražaja dolaze virtualni asistenti koji mogu pomoći vlasnicima tvrtki, poduzetnicima i organizacijama da se fokusiraju na ono najvažnije – svoje osnovno poslovanje.

virtualni asistenti

Tko je virtualni asistent?

Virtualni asistent, kao što mu ime sugerira, pomaže i asistira klijentima kod raznih oblika usluga na zahtjev – administrativni poslovi, kreativne i tehničke usluge online.

Virtualni asistent svojim radom omogućuje poslodavcima fokus na primarnu djelatnost tvrtke, a njegovo radno vrijeme je u pravilu fleksibilno. Može raditi u punom radnom vremenu, dijelu radnog vremena ili na freelance bazi.

Jedna od glavnih odlika zanimanja virtualnog asistenta je rad od kuće jer poslovi koje obavlja mogu se rješavati s udaljenog mjesta.

 

Što točno radi virtualni asistent?

U pravilu su osnovne obaveze virtualnog asistenta sljedeće:

  • upravljanje e-mailom
  • utvrđivanje rasporeda sastanaka
  • javljanje na pozive
  • upravljanje kalendarom
  • uloga službe za korisnike i podrška korisnicima
  • upravljanje profilima na društvenim mrežama
  • slanje računa i unosi u baze podataka
  • računovodstvo.

 

Osnovne obaveze koje su izdvojene prvenstveno bi spadale pod administrativne poslove, no to ne mora značiti da se virtualni asistenti samo s njima bave. Oni su sposobni izvoditi kreativne, marketinške i tehničke zadatke također.

Primjerice, ako ste kao virtualni asistent kreativan i imate oko za dizajn, možete u svojoj ponudi imati usluge koje se odnose na izradu postova na društvenim mrežama, izradu flyera, brošura, e-knjiga, videa itd. Besplatni alat za grafički dizajn kao što je Canva može vam pomoći u odrađivanju sličnih zadataka zadataka.

Oni virtualni asistenti koji imaju smisla za pisanje mogu kao dio svojih usluga ponuditi pisanje sadržaja za društvene mreže, pisanje blogova, članaka, web sadržaja ili marketinškog copywritinga.

U tehničkom pogledu virtualni asistenti mogu, ako imaju potrebna znanja, održavati web stranice ili aplikacije, pružati tehničku podršku na zahtjev, vršiti usluge digitalnog marketinga kao što su optimizacija web stranica (SEO), analitika, pokretanje marketinških kampanja na platformama (Google Ads, Facebook Ads) te voditi razne vrste projekata.

Uloga virtualnog asistenta se s vremenom razvila u svestranu i fleksibilnu poziciju koja funkcionira na temelju zahtjeva u raznim industrijama.

virtualni asistenti

Koje su prednosti i nedostaci zanimanja virtualni asistent?

Razdoblje pandemije jednostavno je promijenilo viđenje obavljanja rada na daljinu i sve više organizacija i tvrtki pristaje na ovakvo oblikovanje dijela svojih poslova. Iz tog razloga u ovom polju postoji potreba za angažmanom sve više i više virtualnih asistenata jer se u poslovanju uvijek razmišlja o racionalizaciji raznih procesa, ali i potrebi da se određeni segment posla kvalitetno odradi. Angažiranjem virtualnog asistenta tvrtke mogu prosperirati jer će povećati produktivnost, reducirati radne zadatke i smanjiti troškove.

Aktualna potreba za virtualnim asistentima je svakako prednost tog zanimanja, a kao još jednu pozitivnu stvar potrebno je spomenuti mogućnost obavljanja posla od kuće ili s nekog udaljenog mjesta. Kao virtualni asistent si na taj način možete samostalno urediti raspored i odlučiti koliko ćete radnih sati imati dnevno i koji će biti njihov raspored.

Kao virtualni asistent možete birati područja za koja nudite usluge i u kojima ste najbolji, a sami troškovi stvaranja radne okoline ne prelaze velike financijske gabarite. Samo vam je potrebno dobro računalo i stabilna internet veza.

Ono što je negativna strana posla virtualnog asistenta je činjenica što ćete istodobno morati odrađivati veći broj poslova za razne klijente, a to zna u nekim situacijama biti toliko zahtjevno da postoji opasnost od burnouta.

Također je u toj branši konkurencija iznimno jaka i možda će vam biti potrebno neko duže vrijeme da se s kvalitetom rada etablirate na tržištu.

 

Koliko zarađuju virtualni asistenti?

Zarada kod virtualnih asistenata svakako može varirati, no na stranici virtualni-asistent.com.hr koja je specijalizirana za ovu branšu može se naći podatak o satnici koja se kreće od 40 kuna do 300 kuna po satu ili navod o minimalnoj očekivanoj plaći od 6.000 kuna neto.

Zanimanje virtualnog asistenta nudi niz prednosti zbog fleksibilnosti koja omogućuje rad s bilo kojeg mjesta u vremenu koje vi odredite. Ako ste motivirani za napredak i učenje, preferirate raditi samostalno i multitasking vam ne predstavlja nikakav problem, radno mjesto virtualnog asistenta moglo bi biti idealan put za vašu karijeru. Sami možete birati s kim ćete surađivati, a broj tvrtki na tržištu koje trebaju slične usluge sve je veći, pa smo sigurni da će broj virtualnih asistenata u naredno vrijeme porasti.

Piše: Ervin Mičetić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular